Metallica & Lou Reed - Lulu

Ακόμα και στην περίπτωση που δεν είναι σύμπτωση, θεωρώ πως δεν είναι κάτι το οποίο θα προβάλλουν…

Πάντως το διάβασα σε ένα φόρουμ τους και μου έκανε αρκετά μεγάλη εντύπωση!

Μου ψιλοάρεσε το κομμάτι,και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον…Αυτός είναι ο Lou Reed (συνήθως είναι λίγο πιο ορεξάτος ίσως),τι έπρεπε να περιμένουμε δηλαδή από ένα άλμπουμ συνεργασία?

Περιμένω να ακούσω και τα υπόλοιπα της συνεργασίας…

Αδιάφορο το συγκεκριμένο κομμάτι, αλλά μεγάλη πλάκα σπάω με αυτούς που ξαφνικά κράζουν τον Lou Reed.

Συμπαθητικό το κομμάτι και ψιλοκαλές οι κιθάρες. Απ όσο μπορεί να φανεί πάντως από το youtube, ευτυχώς ο ήχος δεν θα είναι στα κόκκινα, όπως ήταν στο death magnetic.

Πόσο πιο χάλιας μπορεί να γίνει ο Ούλριχ? 8O

κ εγώ αυτό παρατήρησα… Σημαντικό, από τη στιγμή που την παραγωγή έκανε ο Fidelman, ο οποίος είχε κάνει και τη μίξη στο DM.

Εμένα ο ήχος στα ντραμς τουλάχιστον που θυμίζει Load, ειδικά έτσι όπως ακούγεται η μπότα. Αυτό το βάζω στα συν.

Το ενδιαφέρον και το θετικό για τους Metallica, είναι ότι ακόμα δείχνουν να έχουν διάθεση να πειραματιστούν και να κάνουν κάτι διαφορετικό, όπως στα 90’ς που προσπάθησαν να πρωτοπορήσουν και τους έκραζαν.

Από την άλλη και από το συγκεκριμένο κομμάτι που διέρρευσε και που είναι από μέτριο έως κακό, τα ντραμς παραείναι ψηλά και τα φωνητικά του Reed δύσκολα να ενταχθούν μέσα σε μια προσπάθεια κανονικής σύνθεσης και όχι σε κάτι δικό του, πιο -ας το πούμε-πειραματικό. Βέβαια, το άλμπουμ θα βασίζεται στο σύνολο και όχι σε επιμέρους κομμάτια, αλλά όπως και να’χει το κομμάτι αυτό δεν αφήνει και τις καλύτερες των εντυπώσεων.

Το κομμάτι είναι μετριότατο για δύο λόγους κατ’ εμέ.

Ο ένας έχει να κάνει με την έλλειψη εσωτερικού ρυθμού στην αφήγηση του Lou Reed. Κακά τα ψέματα ο Reed έκανε καριέρα περισσότερο μιλώντας παρά τραγουδώντας. Αλλά πάντα η ομιλία του αυτή είχε έναν ρυθμό. Στο εν λόγω κομμάτι δεν έχει. Ή κι αν έχει δεν τον τονίζει σε καμμία περίπτωση η μουσική.
Και εδώ ερχόμαστε στο δεύτερο σφάλμα. Η μουσική είναι συνοδευτική και δεν έχει κάποια σύνδεση με τη φωνή. Από την άλλη όμως δεν έχει και κάποιο χαρακτηριστικό riff, σολο, μελωδία ή οτιδήποτε που να την κάνει να μπορεί να ξεχωρίσει αυτόνομη.

Τελικά δηλαδή έχουμε κακή φωνητική γραμμή με αδιάφορο ηχητικό υπόστρωμα και το κυριότερο, χωρίς καμία συνοχή ανάμεσά τους.

Όλα τα παραπάνω τα λέω με 2 ακροάσεις μόνο, οπότε μπορεί μελλοντικά να αναθεωρήσω. Αυτή είναι η πρώτη μου εντύπωση πάντως

Η αντιδραση μου οταν ακουσα το κομματι: http://www.youtube.com/watch?v=vhe3vSe-mmw

Δεν εχω ακουσει ποτε Lou Reed και αν αυτο το κομματι τον αντιπροσωπευει σαν καλλιτεχνη,τοτε σιγουρα δεν θελω να ακουσω δικα του αλμπουμ!Μπραβο και σ’αυτον και στους Metallica παντως που δοκιμασαν κατι τετοιο.Δεν μπορει,θα εχει και καλα κομματια ο δισκος.

Είπες ακριβώς ότι σκέφτηκα με το που το άκουσα… Μόνο με καλύτερα λόγια…:stuck_out_tongue:

Θα έπρεπε να συνδυάσουν κάπως καλύτερα την μουσική με τα λόγια, κυρίως από την στιγμή που ξέρεις ότι η φωνή του Reed δεν θα μπορούσε να είναι κάτι διαφορετικό…

Να το ξαναπώ για εμπέδωση.

Αυτό είναι το κομμάτι που είχανε βγάλει με τον Ja Rule.
Η νερουλή σκατίθρα που λέγεται “The View” φαντάζει σαν μία αποτυχημένη,εκνευριστικά αργή,version του παραπάνω κομματιού,που σε συνδυασμό με τα άκρως παράταιρα (σε ρυθμό) ξέμπαρκα λόγια που πετάει ο Reed,σε κάνουν να θέλεις να πυροβολήσεις επιτόπου το ηχοσύστημά σου αναρωτούμενος "τί σκατά,έχασα άλλο ένα 5λεπτο απ’ τη ζωή μου,προσπαθώντας μάταια να αποδείξω στον εαυτό μου ότι οι Metallica κατάφεραν για ακόμη μία φορά να εντυπωσιάσουν τους πάντες με κάτι “in” που δημιουργήσανε.
Άπειρα thumbs down.[-X
Και ναι,οι Metallica με κάτι τέτοιες κινήσεις δεν καταφέρνουν τίποτα, παρά να βάζουν οι ίδιοι ταφόπλακα στο τεράστιο όνομα που έχουν χτίσει όλα αυτά τα χρόνια.

Έλα μωρέ υπερβολές, κάτσε δες το live στο Rock In Rio να γουστάρεις.

Αναφέρομαι σε δισκογραφικό “θάνατο”, όχι σε συναυλιακό.
Όλος ο κόσμος γνωρίζει πώς αποδίδουν οι Metallica στα live :wink:

Kαι πάλι είναι πολύ σημαντικό να καταλάβουμε ότι δεν είναι δίσκος των Metallica αλλά ένα project, μια συνεργασία, που είναι προφανές και από τον χρόνο που τους πήρε να το ηχογραφήσουν ότι δεν το έχουν πάρει και τόσο σοβαρά.

Ξεχνάτε οι περισσότεροι ότι το σημείο αναφοράς του δίσκου δεν ειναι οι Μετάλικα αλλά ο Λου Ρηντ.

fixed 8)

Έτσι ακριβώς…:wink:

Κατά τη γνώμη μου, όταν είσαι ένας τόσο μεγάλος καλλιτέχνης, και γνωρίζεις τις απαιτήσεις που έχει τόσος κόσμος από σένα, δεν κάνεις “πρόχειρες” δουλειές, που δεν παίρνεις στα σοβαρά. Εκτός βέβαια αν λέγεσαι Ulrich, οπότε πάς αποκλειστικά και μόνο για την κονόμα που λένε και στο χωριό μου.

Όσο για το ότι δέν είναι δίσκος των metallica, και οι δύο προηγούμενες απόπειρές τους απέδειξαν ότι πλέον δέν το’χουν, πώς να το κάνουμε.

Δεν αμφιβάλλω. Δε σας τιμάει όμως κιόλας. Ειδικά τους περισσότερους που είναι ζήτημα να ξέρουν τον Lou Reed ή να έχουν ακούσει έστω και μία νότα του.

Ναι ειδικά ο Lars στα live είναι άψογος
#-o
(απαντά σε αυτούς που λένε ότι τα live των metallica σκίζουν.Εκεί που βρήκαν το ρυθμό, τα γκρέμισα όλα με το live στο rock in rio)