Metallica ή λεφταλικα? ποιο ειναι το πιο σωστο? πουλήθηκαν απλά ή ξεπουλήθηκαν?

Γιατι ασχολεισαι?
Εχει εκατονταδες αλλα thread εδω μεσα.
Κι εγω βρισκω αλλα πραγματα βαρετα και κλινικες περιπτωσεις οπως περιγραφεις αλλα δεν σηκωνω μπαιρακι ουτε ειρωνευομαι και αν το κανω, σπανιως το κανω αν και προσπαθω να σεβομαι την οποια διαφορετικοτητα. Προσπαθω τουλαχιστον.
Ωστοσο υπαρχει ενας τροπος να απαλλαγεις απο μενα.
Κανε ρηπορτ αν δεν εχεις ηδη κανει εξαρχης.

Το κουφο ειναι πως οι πιο πολλοι απο αυτους που μιλησα εχουν τα πρωτα 3 4 αλμπουμ και απο ενα σημειο και υστερα τους διεγραψαν για τον οποιο λογο. Κανα δυο αλλοι ειπαν αυτα που λετε κι εσεις, οτι δηλαδη καλως η κακως τα γκαφρα ειναι πολλα και οτι καλα κανουν…

Συγκυρίες…τώρα βρήκε να κάνει αυτήν την δήλωση,που είναι το thread στα ντουζένια του!!!

[U]Κλικ[/U]

Οχι ρε μαλακα, κανουν περιοδειες για να βγαζουν λεφτα και οχι απο την αγνη και αδολη αγαπη τους για το καθαρο ατσαλι. Ξεπουλημενοι προδοτες φιλε μου. Φανταζομαι οι Μεηντεν που βαριουνται να προβαρουν ενα καινουριο κομματι πριν τις περιοδειες εδω και 150 χρονια το κανουν απο την αγαπη τους για τους οπαδους και την μουσικη.

Παλιότερα έλεγαν ότι από συναυλίες δεν έχουν μεγάλο κέρδος γιατί τα περισσότερα λεφτά πάνε στα διάφορα έξοδα της περιοδείας κλπ.
Παρεμπιπτόντως… ο Κιρκ ψήφιζε δημοκρατικούς! Επειδή κάποιες σελίδες πριν είχε πετύχει το μάτι μου “επιχείρημα” για το ότι ο Χετφιλντ ψηφίζει Μπους κλπ :lol:

Εν τω μεταξύ ξεπουλήθηκαν τόσο πολύ, που ούτε μουσική έμπνευση δεν έχουν (μην πω ότι σταμάτησε η έμπνευσή τους μετά το Kill 'Em All). Τις προάλλες έβαλα μετά από καιρό στο αμάξι να ακούσω ολόκληρο το Death Magnetic (πρόσεξα ότι όταν βάζεις το cd, γράφει “LOAD”, οπότε να θυμηθώ να ακούσω κι αυτό το… τρισάθλιο Load). Μιλάμε μηδέν έμπνευση, καμία μουσική, τίποτα από στίχους. Κι αυτός ο ξεπουλημένος Χετφιλντ να βάζει ίδιο τίτλο στο Unforgiven III. Μα καμία νέα ιδέα πια; Αμαν πια με τους δολάρικα!!! [-X

Πάντως είναι λίγο τραγικό να κράζει κανείς τους σκυλάδες και τις σκυλογκόμενες που ασχολούνται μόνο με την εμφάνιση και ταυτόχρονα να διαγράφει μπάντες επειδή κουρεύτηκαν ξέρω γω. Υπάρχει ένα οξύμωρο μέσα εκεί, δεν ξέρω αν το βλέπετε.

Επίσης πρέπει να δηλώσω ότι ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το load, αυτή η δισκάρα, θεωρείται ξεπούλημα.

Τα ίδια λέμε ακριβώς νομίζω. Αυτό που δεν έχω βρει εγώ είναι το νούμερο με τα 10.000.000 του Puppets, αν έχεις πηγή θα την ήθελα. Η δική μου δεν είναι το wikipedia, είναι η RIAA, που όντως αναφέρει μέχρι το 2003 για το Puppets.

Μου κάνει πολύ εντύπωση το 4 εκατομμύρια αντίτυπα τα τελευταία δέκα χρόνια, δηλαδή σε καιρούς ADSL.

Εννοείται ότι θεωρούνταν ξεπουλημένοι από τον δεύτερο δίσκο κιόλας. Απλά ήταν μειοψηφία αυτοί και στο Black Album γίνανε πολλοί. Η μπάντα άλλαξε ταχύτητα και όραμα στο Black Album και έκτοτε το Ανεπιτήδευτο και Αυθεντικό και Street (στοιχεία που ενσάρκωνε πρωτίστως ο Burton) μπήκε σε δεύτερη μοίρα.

Πολύ απλά μιλώντας, οι Metallica από το 1988 και ειδικά από το 1991, άρχισαν να παίζουν μπάλα με τους κανόνες του παιχνιδιού and then some. Αυτό ερχόταν σε ρήξη με την εξιδανικευμένη εικόνα των 80ς και κάποιοι δεν το ξεπέρασαν ποτέ ή δεν γουστάρουν να το ξεπεράσουν ποτέ. Το χειρότερο για μένα είναι ότι κάπου σκόνταψε το μουσικό όραμα, ειδικά από το Load και πέρα.

Δεν ξέρανε ποτέ τι ακριβώς θέλουν να κάνουν, βλέποντας και συζητώντας και κάνοντας, με την φάση του Load να είναι μια προσπάθεια να πείσουν τον κόσμο ότι δεν είναι γίδια μεταλλάδες… Μουσικά όλα καλά αλλά σαν στήσιμο βγάζανε απωθημένα υπερβολικά, που δεν μπορούσαν να στηρίξουν κιόλας, συμμαζεύοντας κατά πολύ την φάση στο Reload.

Με το St. Anger είναι έκδηλο το πρόβλημα. Επιτηδευμένο σαν σύλληψη εντελώς και όπως δείχνει και το DVD χωρίς κοινό όραμα και εντελώς ακατάλληλο παραγωγό για αυτό που πήγαν να κάνουν. Δεν ξέρω καθόλου πώς οι υπερασπιστές τους το μοστράρουν σαν “κάνουμε ότι μας καυλώσει” - σίγουρα δεν κάνανε σκατά την παραγωγή από άποψη…

Βάζουμε και το Napster, είναι πάρα πολύ απλό γιατί τα ακούγανε χοντρά. Οι πικραμένοι του παρελθόντος πάντα ψάχνουν αφορμή. Ε, στα χρόνια αυτά έδωσαν πολλές αφορμές.

Το Death Magnetic είναι το πιο safe, επιτηδευμένο άλμπουμ τους. Αυτό, μαζί με την κατακόρυφη πτώση απόδοσης Lars και Kirk, αρκεί για να συντηρήσει το μένος του πικραμένου.

Εν τέλει, οι Metallica είναι past their prime εδώ και πολλά χρόνια. Φυσιολογική πορεία για μια μπάντα τόσων ετών. Ακόμα ΓΑΜΑΝΕ λάιβ και έχουν γράψει ιστορία. Απλά είναι η μεγαλύτερη μπάντα αυτή τη στιγμή και γίνανε τέτοια ΜΕΤΑ την ακμή τους. Αυτό μαζί με τις κωλοτούμπες (του 20χρονου…) νομίζω εξηγεί την χολή. Αλλά κατ’εμέ καιρός είναι να το ξεπεράσουμε πια το θέμα.

Μαλάκα, μπορεί να διαφωνούμε για τον Βάις, αλλά εδώ συμφωνώ μέχρι και με τα σημεία στίξης.

O Βάις είναι στην κόψη του ξυραφιού: Ή θα γίνει τεράστιος ή θα γίνει ο Σλοβάκος Καστίγιο. Πιστεύω στην Μιτσελάρα να τον στρώσει, άλλωστε δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι υπάρχει κάποιος τόσο στόκος όπως ο Καστίγιο.

Εικοσι ηταν οταν ξεκινησε τις σταυροφοριες, οι κωλοτουμπες ηρθαν πιο μετα. Ακομα και σημερα κανει δηλωσεις περι μη ξεπουληματος

http://www.starpulse.com/news/index.php/2009/03/24/metallica_won_t_sell_out_to_live_nation_1

5 χρόνια μετά συγκεκριμένα. Και η εποχή των σταυροφοριών ήταν 3 χρόνια. Αν το συνειδητοποιείς αυτό.

Ακόμα και σήμερα υποστηρίζει ότι δεν είναι μαλάκας; Σοβαρά; Μήπως λέει και πουθενά ότι γουστάρει τους δίσκους που βγάζουν τα τελευταία χρόνια; Ικανό τον έχω.

κατ’εμέ καιρός είναι να το ξεπεράσουμε πια το θέμα.

…αλλά όπως αγαπάς.

Τουλαχιστον συμφωνουμε για τον Λαρς.
Οταν ξεκινησα το ραδιοφωνο ενας απο τους στοχους μου ηταν να καταφερω να μιλησω με Judas, Maiden, Motorhead και μεταλικα. Με τους τρεις πρωτους τα καταφερα και εβγαλα και τα δικα μου συμπερασματα. Σκεφτομαι τι θα γινοταν αν επεφτα πανω στον Λαρς.:-s

Οπως εγραψα κατι σελιδες πισω:
[I]Κουβεντα κανουμε. Και ξερεις τι? Αν απο αυτη την συζητηση μπορεσουμε και καταφερουμε να κανουμε εναν πιτσιρικα να προβληματιστει και να την ψαξει λιγο παραπανω μπας και δει τι κρυβεται πισω απο αυτα που του σερβιρουν, τότε θα εχουμε συνεισφερει σε κατι παραπανω. Δεν ειναι μόνο η κουβεντα για τους μεταλικα. Ειναι και το τι “υπαρχει” πισω απο αυτην[/I]

Πηγή είχα το Rockupation για τις πωλήσεις από το 2003 και έπειτα, αλλά μάλλον αφορά παγκόσμιες πωλήσεις ή κάτι άλλο μιάς και το Black Album το δείχνει να έχει 22 εκατομμύρια πωλήσεις. Δεν κολλάει γιατί το MOP από το 1991 μέχρι το 2010 -σύμφωνα με το SoundScan- έχει κάνει 5 εκατομμύρια πωλήσεις στην Αμερική.

Για τα άλλα που λες, λίγο-πολύ συμφωνώ.
Ναι έπαιξαν με τους κανόνες του παιχνιδιού -είχαν το μέγεθος να τους φέρουν στα μέτρα τους ωστόσο-, ναι από το Load/Reload και έπειτα η ποιότητα των κυκλοφοριών τους έπεσε (το DM είναι αξιοπρεπέστατο μουσικά, αλλά και σε αυτό το χαντακώνει η παραγωγή σε μεγάλο βαθμό) ναι στα Live συνεχίζουν να γαμάνε όπως λες, παρότι η απόδοση του Lars έχει πέσει πολύ (και γι’ αυτό είναι τόσο σημαντικός ο Trujillo στη μπάντα).

Παρεπιπτόντως, μιας και έκανες αναφορά στον Burton και την επιρροή του στο στυλ τους, στο προτελευταίο So What, έχει ένα φοβερό αφιέρωμα στον Cliff, με συνεντεύξεις από τους 4, τον Mike Bodin, τους Jim Martin, Dave Donato, Joey Huston και άλλους. Αν μπορείς να το βρεις σε κανένα eBay παρ’ το. Το πιo ενδιαφέρον βέβαια είναι η συνέντευξη του Het που μιλάει για τον Cliff…

Δεν ξέρω αν συμφωνούμε για τον Lars γενικά.

Έχω μια έμφυτη αντίδραση όταν διαβάζω ατάκες για πιτσιρίκους που πρέπει να ξυπνήσουν, “μπας και δει τι κρύβεται” και τέτοια. Ειδικά όταν προέρχεται από άτομο ώριμης ηλικίας που κάπου αλλού δηλώνει ότι η ηλικία δεν παίζει ρόλο ενώ επιδεικνύει ωριμότητα πιτσιρίκου θρασά που μόλις έπεσε πάνω στο Black Album. Εσύ δηλαδή είδες τι “κρύβεται” (πολύ κρυφοί οι Metallica πράγματι - που έχουν βγάλει DVD που ξεκατινιάζονται και πλακώνονται 24/7) και ψήλωσες μέσα σου.

Το ζητούμενο δεν είναι η αλήθεια και το ψέμα. Όποιος δεν ξέρει τι εστί Μετάλλικα είναι άσχετος, κάτι που διορθώνεται πανεύκολα σήμερα. Το θέμα είναι πώς νιώθεις εσύ που δεν είναι πια η μπάντα των 80ς και τι ιδέα έχεις για αυτούς. ΟΚ, σεβαστά αμφότερα. Απλά, αυτή η κουβέντα γίνεται από το 1991 με peak το 1996-7 και εγώ προσωπικά δεν ξέρω ΚΑΝΕΝΑΝ που αγνοεί τις δυο πλευρές της ιστορίας. Εσύ λες ότι διαβάζεις μόνο ύμνους και ευχολόγια και εγώ αναρωτιέμαι πώς διάολο ένας άνθρωπος που υποτίθεται ήταν και η δουλειά του να ξέρει τα της σκηνής να μην έχει διαβάσει τα κραξίματα. Από εκατό μεριές. Κάθε μήνα. Και να νομίζει ότι εδώ, σε αυτό το θρεντ ανοίγουν τα μάτια του κοσμάκη ξέρω γω.

Δηλαδή αυτό με γονατίζει κανονικά, το πιστεύει αυτό που γράφει ο Freakhood ή όντως τρολλάρει για να κάνουμε χαβαλέ με τους ξεπουλημένους και τους οπαδούς τους; Έχω καταλήξει βέβαια ότι δεν ισχύει τίποτα από τα δύο ουσιαστικά αλλά δεν βαριέσαι.

Μεγάλη αλήθεια. Βέβαια, ευτυχώς που υπάρχει το προηγούμενο κι έτσι δεν είναι και το χειρότερό τους, παράλληλα.

Θα με ενδιέφερε αυτό όντως. Δεν ξέρω τι θα πει προτελευταίο So What όμως, Ποιο μήνα; Αριθμό;

Αυτο που λες.
Απλα η κουβεντα ξεκινησε μεταξυ σοβαρου και αστειου σε αλλο thread και ξανα επειδη παρατηρησα αυτο που μου ειχε συμβει οταν τηλεφωνουσαν και εκραζαν (πχ πως τολμας να πιανεις στο στομα σου τους θεους κλπ) σε περιπτωση που τολμουσα να κανω εστω και μια νυξη για μεταλικα, για αυτο το πηρα και πατριωτικα. Δεν ειχα κανενα τετοιο σκοπο οπως προανεφερα και πριν. Απλα καποια πραγματα προκυπτουν. Ουτε καν φανταζομουν οτι θα ανοιγα και thread!
Παντως χαιρομαι τουλαχιστον που υπαρχουν καποιοι απο δω μεσα -εστω λιγοι- που συμφωνουν μαζι μου. Anyway.

volume 20/ number 1.
Αν βρω 2ο αντίτυπο θα σου στείλω πμ να στο στείλω.

Άρχων.

Ασχετο και τελειως εγκυκλοπαιδικη ερωτηση εννοειται. Καποιος συμφορουμιτης μου ειπε πως το call of Ktulu ειναι αρχικη συνθεση του Mustaine. Παιζει να ισχυει αυτο ή ειναι καποια απο τις μπουρδολογίες που εχουμε ακουσει κατα καιρους?
Παρακαλω καποιος φωστηρας να μας δωσει τα φωτα του να μαθαινουμε και μεις οι νεωτεροι :smiley: