Mike Portnoy's The Shattered Fortress @ Irving Plaza, NYC 09/24/2017

Δε με ενδιαφερουν πολυ οι υποκειμενικες αποψεις σου για τους Dream Theater, που προσπαθεις να περασεις ως αντικειμενικες. Θα μπορουσε καλλιστα να ισχυει αυτο που εγραψες περι ηλικιας και δισκου που σε σημαδευει για εσενα, που θεωρεις το Awake τον καλυτερο τους δισκο. Ελα ομως που εγω ακουσα και τα 4 πρωτα αλμπουμς των Dream Theater την ιδια ακριβως εποχη. Δεν ειχα κανεναν λογο να θεωρησω το Falling Into Infinity καλυτερο απο τα υπολοιπα, εκτος απο τον εναν και σημαντικοτερο λογο. Απλα μου αρεσει παραπανω. Το οτι εσυ θεωρεις οτι πρεπει να υπαρχει καποιο ποσοστο αντικειμενικοτητας στις αποψεις σου, ειναι καθαρα δικο σου θεμα, και οχι δικο μου. Δεν υπαρχει τιποτα να μπει στη θεση του, τουλαχιστον οχι εδω περα. Εκει περα δεν ξερω πως ειναι τα πραγματα.

Το Anna Lee το βρισκω καταπληκτικο τραγουδι, το οποιο μαλιστα ειναι οτι πιο κοντα εχουν παιξει σε Queen κατα μια εννοια, τους οποιους τους λατρευω. Εσυ απο την αλλη δεν τους γουσταρεις και τοσο. Αρα λογικο να μη σου αρεσει και το Anna Lee, αυτο δεν το κανει κακο τραγουδι, ουτε καν μετριο. Trial Of Tears απλα αψογο. Ολοκληρο. Και τα 14 λεπτα. Φοβερο, με φοβερες μελωδιες, φοβερες αλλαγες, φοβερη εισαγωγη, ΤΕΛΕΙΟ ρεφρεν και φοβερους στιχους. Κριμα που δε νιωθεις, εσυ χανεις.

Για το Space Dye Vest περαστικα, ελπιζω να σου περασει συντομα η χρονια αρρωστια που εχεις. :stuck_out_tongue:

Ελα, ενταξει, δεν εχω ορεξη για ηλιθιες αντιπαραθεσεις, διαβαζουν κι αλλοι. Το κλεινω εδω. Τυχερος που ειδες Πορτνου σε ενα κατα πως φαινεται συναισθηματικο λαιβ, παμε γι’ αλλα.

1 Like

Μεταφέρετε τα στο topic των Dream Theater τα τελευταία post, ρε παιδιά. Είναι κρίμα να χάνονται εδώ.

“Space dye vest” είναι ό,τι πιο συναισθηματικό έχουν γράψει οι Dream Theater -ή μάλλον από όσα έχω ακούσει, γιατί δεν τα έχω ακούσει όλα. Απλά δεν είναι Dream Theater, νομίζω. Είναι Kevin Moore, και αυτό κάνει μπαμ από μακριά.

Είναι από τα κομμάτια που συνδέεσαι μαζί τους μέσα από πολύ προσωπικές στιγμές και βιώματα. Από τα κομμάτια που στιγμές-στιγμές δεν αντέχεις να ακούς ολόκληρα. Τόσο ψηλά το βάζω.

3 Likes

Τα ειπες ολα, ειναι Κεβιν Μουρ.

Ara Dream Theater afou itan stous Dream Theater tote.

Κάπου εδώ να πω και εγώ ότι το Space dye vest δεν μου λέει απολύτως τίποτα. :slight_smile:

1 Like

Στα του live βέβαια, μπορώ να πω ότι ξεκάθαρα ζηλεύω.
Από τα βίντεο φαίνεται ότι ήταν εξαιρετικοί στο παίξιμο και ενδεχομένως καλύτεροι και από τους DT σε αυτό.

Βέβαια λογικό είναι, καθώς οι τωρινοί DT με τους τωρινούς Haken δεν μπορούν να συγκριθούν. Ακόμα και αν ο Jennings είναι ένας σχετικά μέτριος προς καλός τραγουδιστής (που από την στιγμή που έμαθε τα όρια του, εξελίχθηκε κατακόρυφα), παραμένει καλύτερος από τον Λαμπρή. Για τον Ruddess δεν θα πω, καθώς είμαι της ίδιας άποψης με τον Quintom. Eιχε 2 εξαιρετικές παρουσίες (Scenes το μισό και Six Degrees) και απο εκεί και πέρα, απλά γέμιζε/γεμίζει τον ήχο.

Κάπου εδώ να ξανα αναφέρουμε τον εξαιρετικό Gillette, καθώς ο ανθρωπος ξυρίζει (α καλο ε).
Ο τύπος είναι εκπληκτικός κιθαρίστας, έχει πολύ καλή φωνή, ενώ γράφει και πολύ όμορφα κομμάτια.Tο προσωπικό του είναι ένας πολύ καλός δίσκος, το μόνο που μου έλειψε ήταν λίγο παραπάνω riff oriented κομμάτια, γιατί φαίνεται να το έχει. Μάλλον εδώ παίζει και το ρόλο του ο Neal Morse, καθώς φαίνεται πως τον έχει επηρεάσει αρκετά στο πως θα στήσει ένα τραγούδι, αλλά και στις ανατασ-ικές μελωδίες (μέγας είσαι κύριε και τέτοια).
Και τι δεν θα έδινα για project με Portnoy, Gillette, Sam Vallen, Jim Grey, Sherinian, Einar Solberg. Bγάζω καπνους μόνο που το σκέφτομαι.

Περιττό να πω ότι έχω λιώσει με βιντεάκια απο συναυλίες τους.
Το ότι ακόμα και ο Gillette είναι καλύτερος από τον Λαμπρή, πραγματικά με ξεπερνάει.

Λίγα για τον Λαμπρή παρακαλώ, τον άνθρωπο που ανέβασε τους Dream Theater επίπεδο, ξεχωρίζοντάς τους από progressive metal της σειράς. Απολύτως απαραίτητος.

2 Likes

Εννοείς σε σχέση με τον Ντοματίνι, ετσι?

Γενικά ήταν πολύ καλός και ταιριαστός στους Theater. Eίχε πολύ όμορφες μελωδίες στο μυαλό του.
2 είναι τα κακά του. Live είναι επιεικώς άθλιος, όπως τους ανέβασε επιπεδο, έτσι τους καταβάζει σε υπόγεια.
Studio, τα “ψηλά” του, δεν παλεύονται. Και δεν εννοω ότι με ενοχλεί η χροιά του, εννοώ ότι πραγματικά με ενοχλεί στα αυτιά η συχνότητα του. Και είμαι θιατεράκιας, ετσι? Εχω λιώσει τους δίσκους τους.

2 Likes

Μια χαρά είναι στα περισσότερα live που τον έχω δει.

1 Like

Live τον έχω δεί μόνο μια φορα, το 2005 για το octavalium. Απλά καλούλης ήταν. Το κακό βέβαια με το live είναι πως τα ερεθίσματα είναι τόσο πολλά (και ειδικά στους θιατερ ο πόλος ελξης δεν ήταν ποτέ ο Λαμπρης), που δεν προσέχεις παρά μόνο τα πολύ τρανταχτα.

Από την άλλη, όταν βαζω να δω τα επίσημα live τους, καίγονται τα αυτιά μου. Είναι 5 επίπεδα κάτω από την υπόλοιπη μπάντα. Και δεν είναι μόνο αυτό. Είναι κακός, είναι παράφωνος. Δεν μπορεί να βγάλει, αυτά που βγάζει στο studio.
Tώρα αν αυτό δεν το ακούς, δεν μπορώ να κάνω κάτι.

πχ. https://www.youtube.com/watch?v=rGqQYwNQjgk
Αν δεν σου φαίνεται απαράδεκτος εδώ, τότε δεν έχω να σχολιάσω κάτι. Και είναι το πρώτο τυχαίο βίντεο που έπεσα στο youtube με “dream theater as i am”. Δεν εψαξα καν δευτερο χιτ και ήθελα να βρω αλλο βιντεο :smiley: .

edit:Κατι πιο χαρακτηριστικό δεν θα μπορούσα να βρω:

1 Like

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα για τον Λαμπρή.

Επίσης πόσο συμπτωματικό το ότι χρησιμοποίησα ακριβώς την ίδια φώτο τις προάλλες σε ιδιωτικό chat για να τονίσω την χρήση γλωσσίτσας στην έκφραση που παίρνει στις ψιλές :joy:

2 Likes

Εγω απο την αλλη διαφωνω στα περισσοτερα για τον Λαμπρη. Δε με ενοχλει και δε με ενοχλουσε ποτε η χροια του, ουτε τραγουδαει πουθενα λαθος ο τυπος. Απλα απο οτι εχω καταλαβει, η χροια του εχει “κατι” που ενοχλει μια συγκεκριμενη μεριδα κοσμου. Τον προτιμω 1000 φορες απο οποιονδηποτε της σειρας που τραγουδαει σα να του εχουν πιασει τα αρχιδια με μεγγενη, οπως συμβαινει δηλαδη στο 90% των progressive metal και power metal συγκροτηματων. Για μενα ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας που εκανε τους Dream Theater να ξεχωρισουν απο τις μαζες πριν 25 χρονια οταν και βγηκε το Images and Words, αλλα κυριως με τα επομενα αλμπουμς. Πραγματικα αυτο το “ειναι κατωτερος απο τους υπολοιπους Dream Theater” καποια στιγμη πρεπει να σταματησει, να ακουσεις και το Elements Of Persuasion αν θελεις. Απλα ειναι λιγο μαλακας ο Λαμπρης, αλλα αλλο αυτο.

Τωρα το που ακους εσυ τις παραφωνιες Sevek… δεν ξερω, αλλα αν τις ακους στα επισημα live και μαλιστα τοσο συχνα, δεν μπορω να κανω κατι :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Ο Gillette παντως εχει πολυ ωραια φωνη, αλλα επισης πολυ κοινοτυπη φωνη. Για μενα οι καλυτερες φωνες στο progressive αυτην την εποχη ειναι πρωτος με διαφορα ο Einar, και δευτερος επισης με διαφορα απο τους υπολοιπους πιο κατω ο Casey McPherson των Flying Colors. Καλος ειναι και ο τραγουδιστης των Haken, αλλα επισης σχετικα κοινοτυπος θαρρω. Αλλα σε καμια περιπτωση καλυτερος απο τον Λαμπρη για μενα.

Εγώ τη χρησιμοποίησα :sunglasses:.

Χωρίς τον Λαμπρή, οι Dream Theater δε θα είχαν γίνει το μεγαθήριο που έγιναν. Φοβερός τραγουδιστής, ήταν το κομμάτι του παζλ που τους έλειπε σε συνδυασμό με τη συνθετική ωρίμανση των υπόλοιπων.

[quote=“Sevek, post:32, topic:60725”]Live τον έχω δεί μόνο μια φορα, το 2005 για το octavalium. Απλά καλούλης ήταν. Το κακό βέβαια με το live είναι πως τα ερεθίσματα είναι τόσο πολλά (και ειδικά στους θιατερ ο πόλος ελξης δεν ήταν ποτέ ο Λαμπρης), που δεν προσέχεις παρά μόνο τα πολύ τρανταχτα.

Από την άλλη, όταν βαζω να δω τα επίσημα live τους, καίγονται τα αυτιά μου. Είναι 5 επίπεδα κάτω από την υπόλοιπη μπάντα. Και δεν είναι μόνο αυτό. Είναι κακός, είναι παράφωνος. Δεν μπορεί να βγάλει, αυτά που βγάζει στο studio.
Tώρα αν αυτό δεν το ακούς, δεν μπορώ να κάνω κάτι.

πχ. https://www.youtube.com/watch?v=rGqQYwNQjgk
Αν δεν σου φαίνεται απαράδεκτος εδώ, τότε δεν έχω να σχολιάσω κάτι. Και είναι το πρώτο τυχαίο βίντεο που έπεσα στο youtube με “dream theater as i am”. Δεν εψαξα καν δευτερο χιτ και ήθελα να βρω αλλο βιντεο :smiley: .[/quote]

Το 2005 ήταν μια χαρά και το live και ο Labrie. Καλά, αυτά που λέτε για το 2000 μόνο γέλιο μπορούν να μου προκαλέσουν παιδιά, συγγνώμη κιόλας, μιλάμε για Dream Theater στα καλύτερά τους. Όπως και το κατακαυλωτικό διήμερο του 2002. In Flames και Septic Flesh λένε οι άλλοι, καλά, εντάξει :grin:.

Στο video που έβαλες δε μου φαίνεται απαράδεκτος, όχι. Αν σου φαίνεται εσένα, ίσως είναι επειδή είναι ψιλοάμπαλο το συγκεκριμένο τραγούδι (ο δίσκος για την ακρίβεια). Καλά κι εσύ μου βάζεις video από το 2015 μωρέ; Ο Labrie είναι γεννημένος το '63, προφανώς και σε σχέση με το παρελθόν είναι πεσμένος, πλέον έχει περάσει τα 50 και πάει για 55, αλλά είναι αξιοπρεπέστατος, μια χαρά. Εδώ πώς σου φαίνεται; https://www.youtube.com/watch?v=a457gjoaaZY

2 Likes

Ντοματίνι είναι ο Dominici? :joy: :joy: :joy:

@QuintomScenario: Δεν είπα ότι τραγουδάει πουθενά λάθος σε δίσκο. Εκεί είναι ολόσωστος και εξαιρετικά ταιριαστός στους Theater. Μάλλον παρεξηγήθηκα: o Λαμπρής είναι η φωνή που έπρεπε να έχουν οι Θιατερ και ήταν εξαιρετικός. Εχει ξεχωριστή φωνή, χροιά, όπως και ιδέες. Αυτό που είπα για τις συχνότητες όμως, έχει να κάνει ότι με ενοχλεί κατι σε ένα τραγουδιστή, παρόλο που μου αρέσει: βάλε 3:35 του voices. Ακόμα καλύτερα, βαλε 11:34 στο trail of tears. Αυτό δεν το λέω για να αποδείξω κάτι, παρά μόνο για να αντιληφθείς τι εννοω ότι με “ενοχλεί”.

Αυτό δεν πρόκειται να σταματήσει, γιατί συμβαίνει. Προσοχή, studio είναι (ή καλυτερα ήταν, γιατί οι 2 τελευταιοι δίσκοι μου φαίνεται πληρως αδιαφοροι) μια χαρά. Κάνει την δουλειά του, τραγουδάει, είναι αψογος. Live είναι σκατάς, είναι 5 επιπεδα κάτω από τους άλλους. To as i am, το έβαλα επίτηδες, γιατί εκτός απ οτι μου αρέσει, είναι ένα κομμάτι που έχει σχετικά εύκολες γραμμές (τουλάχιστον για έναν τραγουδιστή του επιπέδου του) και παρολαυτά τα σκατώνει. Δεν μπορεί να πατήσει πάνω στην γραμμή που έχει γράψει και πάει πάνω κατω συνέχεια. Δεν μπορεί να κρατήσει σταθερή την φωνή του.
Ακόμα και στο live scenes from NY, που ήταν ακόμα στα ντουζένια του και είχε ένα χαρακτήρα, άκουγες και εκεί κάπως τρανταχτά πράγματα ότι δυσκολεύεται να βγάλει αυτά που τραγουδάει. πχ εδώ. (στο i’m alive)
Παμε και πιο πίσω, εδώ, όπου πάλι δυσκολεύεται.

Τώρα δεν θα κάτσω να διυλίσω τον κονοπα παραπάνω, δεν έχει νόημα. Κάθε τραγουδιστής έχει τις κακές στιγμές του, απλά από το Train of Thought και μετά (επίτηδες δεν έχω βάλει κάποιο βίντεο από εκεινη την περίοδο και μετά) έχει πέσει κατακόρυφα η αποδοσή του. Tώρα αν κάποιος επιλέγει να μην δίνει τόση σημασία σε αυτό, μπράβο του, δεν έχω κανένα θέμα με αυτό. Από τις αγαπημένες μου μπάντες όμως, έχω την “απαίτηση” να παίζουν το λιγότερο “πολυ καλά”. Ο Labrie είναι στο περισσότερο “καλά”. Πχ δεν συγκρίνεται με τον Gildenlow και με τον Einar.

Για τον Gillette, θα συμφωνήσω, ωραία φωνή αλλά λίγο κοινότυπη. Όπως και για τon Jennings, που εκτός από περιορισμένο εύρος (ειδικά στο Visions φαινεται αυτό), δεν έχει κανένα ιδιαιτερο χρώμα. Βέβαια, όπως είπα και πριν, είδε ότι δεν έχει εύρος, δούλεψε στους επόμενους δίσκους στις δυνατότητες του και ανέβηκε επίπεδο (έχει καλές ιδέες).

@pantelis79 αυτό το βίντεο ήθελα να βάλω αρχικά :joy: Που είναι πολύ καλύτερα από αυτό που έβαλα απο το 2015, αλλά και πάλι τον ακους ότι δεν τραβάει. Δεν έχει ανάσες, δεν πατάει σταθερά σε απλές γραμμές και είναι εντελώς επίπεδος για να μην του φύγει καμία ξέμπαρκη (φαινεται ότι ζορίζεται).

Θυμάμαι τον εαυτό μου να παίρνω το cd του Once in a livetime (το είχα πάρει μετά το scenes) και να ξενερώνω την ζωή μου.

Τέσπα, γούστα είναι αυτά, οι Θιατερ θα είναι για πάντα από τις αγαπημένες μου μπάντες και παραμένουν αψεγαδιαστοι στουντιακά μέχρι to Six Degrees, γιατί σαν live μπάντα από τότε κιόλας είχαν έναν ο οποίος δεν έφτανε τα επίπεδα των δίσκων. Και προσοχή, ήταν μια μπάντα που εφτιαξαν image με αυτό το “αψεγαδιαστο”.

3 Likes

Να διευκρινίσω εδώ πως ο @Sevek δεν είναι ο 2ος λογαριασμός μου… Μα πόσο ταυτίζομαι με αυτά που λες για Λαμπρή! Στο Once in a Livetime ήταν και για μένα σούπερ απογοήτευση, ειδικά σε κομμάτια όπως το Take the Time με τα οποία τους πρωτοέμαθα.

Και όντως, οι DT αυτή την προώθηση είχαν, ανάμεσα σε άλλες: Του αψεγάδιαστου. Ε, σε αυτή την εικόνα ο Λαμπρής είναι τελευταίος και καταϊδρωμένος.

2 Likes

http://cache4.asset-cache.net/xc/86123494.jpg?v=1&c=IWSAsset&k=2&d=77BFBA49EF8789215ABF3343C02EA548AA2E52ABF837346ECE830BC8E2D0E9517F5A0F9682B67FD0

3 Likes

Έτσι, και κομοδινή βαφή. Αν είσαι μέτριος στα λάηβ, πρέπει να είσαι μέτριος με τα όλα σου

1 Like