Αγορά mp3 player-Προτάσεις

Ποσο εχει στα καταστηματα εδω?

Το δοκιμασες?Απο ηχο πως παει και αυτονομια?

Αν δεν έχεις υπερθεϊκά ακουστικά, γελάω άπειρα που μου θες και lossless στο mp3 player :stuck_out_tongue:

Αυτονομια εχει γυρω στις 10 ωρες με rockbox (πουναι κ καλυτερο απο το original firmware)

εδω δεν ξερω αν το πουλανε , στο amazon.co.uk παει γυρω στις 40-45 λιρες και ειναι πολυ καλη τιμη μιας κ πριν το πουλαγαν στις 110 λιρες 8O

(αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν στο στελνουνε ελλαδα)

αλλα κ παλι να το παρω με 20 λιρες=23 ευρω , ειναι τιμη ξεφτιλα :wink:

ασε που συμφωνα με αυτο(κ οχι μονο)

[B]http://reviews.cnet.com/2722-6490_7-795.html?tag=mncol;txt[/B]

[B]κανει το ipod nano να φαινεται μεγαλη απατη/ξεφτιλα[/B]

οσον αφορα τον ηχο , νταξ με 23 ευρω δεν περιμενω ηχο J&B αλλα κατι να κανει τη δουλεια του , και αποτι λενε σε διαφορα εξειδικευμενα φορουμ ειναι μια χαρα ο ηχος :smiley:

δυστυχως ο κοσμος ακομα ψαρωνει κ τρωει την φολα με apple στα mp3/sony-senheiser στα ακουστικα οταν με πολυ λιγοτερα λεφτα παιρνεις πολυ καλυτερα προιοντα [-X

παραμενεις ‘νεος’ κ γελας αντι να ακους κ να μαθαινεις 8)

δεν ξερω τι ακουστικα παιζεις κ σε τι μηχανημα και με τι μουσικη πηγη (ipod buds σε ipod nano με mp3 192 kbps ? )

αλλα εγω εχω αυτα τα 2 ΙΕΜ αρα δεν θα κατσω να ακουω μπ3 128-192 kbps

αλλα flac/320 kbps mp3

[B]RE-ZERO
RE-252
[/B]

Ποσο καλα ειναι ?

διαβασε κ μαθε μπαλιτσα (αν κ οπως με τη μουσικη , μου παραμενεις ανεπιδεκτος μαθησεως) :wink:

[B]

http://www.head-fi.org/forum/thread/504086/review-hifiman-re-zero[/B]

[B]http://www.head-fi.org/forum/thread/470975/head-direct-re252-review-prepare-to-be-blown-away[/B]

Sansa είχε πάρει ένας φίλος μου, μου έδωσε και άκουσα και έχει καταπληκτικό ήχο (και δεν το λέω με κριτήριο την κατηγορία τιμής ε).

Εγώ πάντως αν ήθελα να πάρω mp3 player θα τα έσκαγα για το i-pod classic ή αν ήθελα κατι προσιτότερο σε τιμή και δεν έσκαγα και για τα giga θα τα έδινα στο sansa.

Mεγάλη σημασία έχει και το ακουστικό. True. Εγώ να πω την εμπειρία μου με κατι διαολεμένα, ψείρες AKG, τα έχω 7 χρονια τώρα και δεν καταλαβαίνουν Χριστό. Απίστευτο πράγμα λέμε. Η αλήθεια είναι ότι θελει λίγο ψάξιμο το πράγμα, για να μη χάσετε την ακοή σας ε, και ακούτε και τον Steven Wilson, ευκολία το mp3 αλλά να μην λειτουργεί και σε βάρος της ποιότητας της ακρόασης.

μητσο το να τα σκασεις για να παρεις το ipod classic με [B]160 GB[/B] το καταλαβαινω , πληρωνεις για τηχωρητικοτητα κ να ταεχεις ολα μαζεμενα,παει στο διαολο

αλλα το να παιρνεις το ipod nano πουναι [B]2-3 φορες πανω σε λεφτα διχως καλυτερο ηχο κ με πολυ λιγοτερες ευκολιες απο το sansa clip+[/B] δεν το καταλαβαινω

οσον αφορα τα ακουστικα , κ εγω μεχρι προσφατα κοιμομουν μακαριος τον υπνο του ασχετου

ειχα κατι ψειρες σονυ των 10-12 ευρω , τις χαλαγα ανα 6 μηνες (ειμαι κ αφηρημενος :stuck_out_tongue: ) ξαναπαιρνα το ιδιο ζευγαρι κ ολα οκ

περυσι πριν 2 χρονια πηρα και καλα ενα ‘καλο’ ζευγαρι sony iem απο βερολινο με 60 ευρω και νομιζα οτι ειχα πιασει τον παπα απο τα @@ (ετσι νομιζα δλδ)

παπαρια.η σονυ απλα πουλαει το brand name ‘φορτωνοντας’ την τιμη επειδη ειναι sony

(το ιδιο κανει κ η BOSE κ αλες μεγαλες εταιριες)

θα σου πω μονο αυτο κ εφυγα

εκανα συγκριση τα sony (60 ευρω πριν 2 χρονια απο βερολινο) με τα zero που πηρα πριν 1-2 μηνες

κ ειναι σαν να ακους απο κονσερβα.δεν τα ξαναβαλα

κ η τιμη δεν εχει μεγαλη διαφορα (+ 15 ευρω)

οσον αφορα τα mp3 , υπαρχει η χρυση τομη των 320 kbps , που κ κρατανε καλο ηχο κ δεν ‘φορτωνουν’ πολυ την χωρητικοτητα

(καλα εμενα με βλεπω να παιρνω κ μια sd card 16 GB με 15 ευρω κ να την τιγκαρω στα flac vinyl rips :p)

δλδ απο τα 2 παρακατω setups η διαφορα μπορει ναναι μεχρι κ 50-70% σε ποιοτητα

[B]cd-mp3 192kbps- ψειρες sony/ibuds
vinyl rips-flac/mp3 320 kbps-καλα ακουστικα[/B]

αλλα ολα ειναι θεμα ποσο μερακι κ καυλα εχεις για αυτο που ακους…

α και αμα θελησεις να κανεις upgrade στα akg , πες μου μιας κ μπορεις να παρεις πολυ καλο ακουστικο(για τα λεφτα του) με 50 ευρω…

Aυτό που λες για έξτρα χωρητικότητα με sd card δεν το είχα σκεφτεί…Γίνεται σε όλα τα players αυτό?

Για ακουστικά είδα την πρόταση, κάποια άλλη στιγμή θα πάρω, γιατί τώρα έχω κάνει πολλή παραγγελία σε cd-ιά και θα μπούμε μέσα:p Έχω εμπιστοσύνη πάντως στο audiophile αυτί σου:D

σε ολα δεν ξερω , στο sansa clip+ γινεται αλλα και σε πολλα ακομα

(ο ενας απο τους 3 βασικους λογους που το πηρα,μαζι με το οτι παιζει gapless τα κομματια + την τρομερη τιμη)

μπορει να παρει μεχρι 32 GB sd-card

αρα πας στα 40 gb στο μεγεθος ενος σπιρτοκουτου :wink:

οκ με τα ακουστικα , το βλεπουμε αμα σου στειλει κανας πλουσιος θειος δωρο στον αγαπημενο του ανιψιο :lol:

παντως trust me , θα παθεις σοκ μολις πας απο τις ψειρες των 10 ευρω σε ενα καλο ζευγαρι ακουστικων

Αν πάντως ενδιαφέρεται κανείς για οικονομικό μπ3 ή μπ4 μακριά από τα τούρμπο-χ!
Έχω ένα που το πήρα γύρω στα 50 ευρώ (με δελέασαν τα 4 γίγα) και μετά από 1-2 μήνες έπεφτε το πίσω καπάκι (το οποίο υποτίθεται δεν πρέπει να ξεκουμπώνει), για μερικές μέρες δεν άνοιγε για αδιευκρίνιστους λόγους και πέρα από τα τεχνικά ελλατώματα το μενού του μου φαίνεται αρκετά δύσχρηστο!
Γενικά πιο αξιόπιστες είναι οι εταιρίες που έχουν εξειδικευτεί κάπως σε έναν τομέα και όχι αυτές που φτιάχνουν ότι κάτσει όπως κάτσει με μοναδικό θετικό την πολύ χαμηλή τιμή.Βέβαια υπάρχουν και οικονομικά και αξιόπιστα μπ3-μπ4 αλλά όταν σου λένε 8 γιγα-τέλοιος ήχος-παίζει βίντεο και φωτογραφίες-μόνο 30 ευρώ ε τότε κάποιο λάκο έχει η φάβα!:):wink:


+

Διαφορά απο 96 (απαίσιο) ή 128 σε 192, καταλαβαίνεις. Όπως καταλαβαίνεις και από 192 σε 320. Αλλά σε φορητό mp3 player να μιλάμε για διαφορά 320 με flac, μου φαίνεται όντως αστείο. Ακόμα και με ΠΟΛΥ καλά ακουστικά.

Γενικά δεν είμαι φαν των in-ear πάντως.

ποσταρες το οπλοστασιο μου 8)

Με αντιγράφεις.

συμφωνω μαζι σου εδω , γι’αυτο κ εβαλα τα flac/320 kbps mp3 μαζι στο παραπανω ποστ μου

οσον αφορα τα ΙΕΜ , δεκτο να μην τα γουσταρεις μιας και καθε ανθρωπος εχει διαφορετικο γουστο , αλλα απλα κρατα αυτο που σου λεω

[B]εταιριες οπως οι sony/bose/senheiser

πουλανε αερα κοπανιστο λογω του ονοματος τους[/B]

για τα headphones σου δεν μπορω να πω κατι μιας κ ειμαι ασχετος με τα phones

αλλα αμα ποτε θελησεις αποψη για να παρεις ΙΕΜ , feel free to ask 8)

we continue.

Έχω Ipod Classic 80GB, και κάτι έχει παιχτεί και χωράει μόνο τα 8GB, από κει και πέρα κολλάει. Το’χω πάει και για “σέρβις” αλλά τίποτα. (τόχω από τέλη του 07 νομίζω.)

Σκέφτομαι να το αντικαταστήσω λοιπόν, και θέλω κάτι με χωρητικότητες που προσφέρουν τα Ipod classic.

Παίζει τίποτα ενδιαφέρον σε αυτή την κατηγορία, αλλά με λιγότερα χρήματα;

Για πόσα χρήματα περίπου μιλάμε?

150-180

Με αυτά τα λεφτά δεν νομίζω να βρείς σε καινούριο κάτι…
Απο ebay σίγουρα υπάρχουν καλές προσφορές πάντως.

ασχετο-σχετικο

αλλα ο thrasher21 ειναι πολυ σωστος τυπος με πολυ καλους τροπους.

:):):)και ο awake αυθεντια στην αγορα ακουστικων!!!8)8)8)8)ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!!!

Μπορεί να μου πει κάποιος πσαγμένος τι παίζει αυτή τη στιγμή στην αγορά (ιντερνετική ή μη) για player γύρω στα 4 με 8 γίγα, καλά ακουστικά και να μην είναι πανάκριβο. δεν με ενδιαφέρουν βίντεα και λοιπά. μόνο μουσική.
Σας ευχαριστώ!! :smiley:

Λοιπον επειδη τα τελευταια 4-5 χρονια ακουω μουσικη σχεδον αποκλειστικα απο mp3, και εχω δοκιμασει τα μισα και βαλε (φτηνα) μοντελα εκει εξω (crypto,F&U κλπ) σου προτεινω να δωσεις 50-60 ευρω για ενα philips ή sony , για 2 λογους:

  1. εχουν καλυτερη ποιοτητα ηχου, αλλα μην περιμενεις και πολυ μεγαλες διαφορες
  2. ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ
    Περσυ αγορασα αυτο εδω απο τα multirama http://www.cnet.com.au/philips-gogear-mix-4gb-339299109.htm#comments , και ειμαι πληρης ικανοποιημενος. Το ειχα παρει καμια 60αρια ευρω και απο τοτε ηρεμησα. Σε συνδοιασμο με καλα ακουστικα (νμζ αυτα που εχει μεσα ειναι μαπα) δινει πολυ καλη ποιοτητα ηχου ,ιδιαιτερα ευχρηστο και φορτιζει μεσω USB.Στο amazon υπαρχει με 40 λιρες.:wink: