Αγορά mp3 player-Προτάσεις

:lol::lol::lol:

Τα χέρια μου δεν είναι φτιαγμένα για αυτό το πράγμα αυτό είναι σίγουρο. Βασικά αν υπάρχει manual κάπου στο internet καλό θα ήταν. Βασικά τώρα δεν μπορώ να το φορτίσω :lol::lol::lol:

Τεσπα σε 3-4 χρόνια θα το μάθω

Το itunes νομίζω πιο εύκολο θα μου φανεί πάντως.

Μην φοβάσαι κ μένα στην αρχή μου είχε σπάσει τα νεύρα αλλά θα το συνηθίσεις σύντομα!

Επίσης αν θες μπορείς να βάλεις μουσική και μέσω winamp αν δεν θές να παιδευτείς με το itunes αλλά θέλει προσοχή με την ασφαλή κατάργηση-αφαίρεση συσκευής γιατι μπορεί να σου κάνει μαλακία και να μην βλέπεις τα τραγούδια. Σε γενικές γραμμές όμως δουλεύει καλά.

Εντάξει με το itunes είμαι μια χαρά no problem, ήδη έχω περάσει αρκετό πράμα μέσα. Ο χειρισμός του είναι… κάπως. Εκτός από τον χειρισμό πάντως που φαντάζομαι και ελπίζω να είναι θέμα συνήθεια με προβλημάτισε η φόρτιση του. Δεν μου έβγαλε την εικόνα της μπαταρίας να γεμίζει (όπως είδα στις εικόνες του… τσεχικού manual) το άφησα συνδεδεμένο τελικά και φόρτισε αλλά υπερβολικά γρήγορα :dunno: Αν δω την μπαταρία να τελειώνει σε κανά 2 ώρες μάλλον κάτι δεν πήγε καλά.

Αυτό που γράφεις ότι δεν μπορείς να το φορτίσεις, δεν μπορώ να το καταλάβω. Απλά το συνδέεις στον υπολογιστή μέσω usb η σε πρίζα τοίχου με μετατροπέα και φορτίζει κανονικά.

Με υπολογιστή. Στην συσκευασία μόνο το καλώδιο usb είχε, για πρίζα δεν είχε κάτι (αλήθεια από που μπορώ να βρω; ). Το έβαλα αλλά δεν είχε καμία ένδειξη πως φορτίζει. Το έβγαλα κανα 2 φορές την πρώτη φορά δείχνει την ένδειξη μπαταρία μισή και αφού το ξαναβάζω μετά από καμιά 10 λεπτά που το ξαναβγάζω να δω τι παίζει δείχνει φορτισμένο.

Μετατροπέα μπορείς να αγοράσεις από οποιοδήποτε κατάστημα πληροφορικής, μην πάρεις τον αυθεντικό της Apple που έχει 25?, και ένας ανώνυμος με 2? την ίδια δουλειά θα κάνει.

Για πείτε λίγο όσοι έχετε ipod classic πόση ώρα φορτίζεται μπαταρία και πόσο κρατάει; Εμένα δείχνει φορτισμένο μέσα σε μιάμιση ώρα με την μπαταρία να είναι στο κόκκινο (παίζει να έκανε και λίγοτερο να φορτίσει). Με πήγε σε 3 μέρες 4,5 ώρες βίντεο και 3 ώρες μουσική. Μου κάνει εντύπωση που φορτίζει τόσο γρήγορα. 2 φορές το φόρτισα και τις 2 σε υπολογιστή.

ναι γενικά φορτίζει σχετικά γρήγορα,δεν το έχω μετρήσει πόσο ακριβώς ποτέ,βέβαια. όταν φουλάρει, έχει τύχει να παίζει όλο το βράδυ (καμιά 10-12 ώρες) και ακόμα να μην έχει γίνει καν πορτοκαλί. τα βίντεα όμως είναι άλλη ιστορία, τρώνε μπαταρία πολύ πιο γρήγορα

Eπίσης τρώει πολύ μπαταρία να “παίζεις” με τα κομμάτια(δηλαδή να ακούς διαφορετικό καλλιτέχνη συνέχεια ψάχνοντας το νέο τραγούδι κάθε φορά) σε σχέση με το να ακούς μια συνεχή playlist.

ναι όντως αυτό το πρόσεξα.

Απλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση που φορτίζει τόσο γρήγορα. Είχα διαβάσει κάπου πως ήθελε καμιά 4 ώρες και εγώ ούτε 2 δεν έφτασα και φούλαρε.

Tα ψιλοέπαιξε και το δικό μου το Sony ΝWZ-S745. Πολύ ευχαριστημένος ήμουνα, αλλά μετά από δύο χρόνια συνεχής πολύωρης καθημερινής χρήσης τα έπαιξε εντελώς το volume και δεν την παλεύω. Λέω να κάνω κάποια πιο low budget επιλογή, που όμως ανακαλύπτω ότι είναι τουλάχιστον ισάξιες ποιοτικά με τα sony, apple κτλ. Αυτό προκύπτει τουλάχιστον απο κριτικές ειδικών και γνώμες καταναλωτών. Με τα πολλά και λόγω της περιορισμένης αγοράς εδώ κατέληξα σ αυτά τα 2:

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.601104

και τα 2 τα βρίσκεις γύρω στα 50 ευρώ εδω γύρω

Για το πρώτο έχω διαβάσει πολλά. Ακόμα και εδώ. Για το creative έχει κανείς κάποια γνώμη?

Kαλύτερο το sansa clip, τα creative από άποψη software είναι σαφώς κατώτερα και τρώνε κολλήματα.
Το clip εχει πολύ καλή ποιότητα ήχου, παίζει τα πάντα απο format ήχου (ειδικά αν βάλεις rockbox), το μονο ίσως αρνητικό είναι η μπαταρία που δεν κρατάει πάρα πολύ αλλά γενικά ειναι νορμαλ.

8ωρο δουλειάς βγάζει? Αυτό με νοιάζει. Στις κριτικές μιλάνε για 15ωρα, αλλά αυτά είναι μάλλον τα ιδανικά.

Ο ήχος είναι πολύ σημαντικός και μου λέγαν ότι γενικά τα creative έχουν πολύ καλή ποιότητα. Τόσα χρόνια έχω συνηθίσει με τα σόνυ, τα οποία νομίζω είχαν καλή ποιότητα. Ελπίζω να ναι τουλάχιστον αντίστοιχη και στα sansa ή τα creative.

Για ψείρες τι προτείνετε? Τα απλά τα σόνυ τα 10ευρα με βγάζανε ασπροπρόσωπο και από ποιότητα ήχου και από ανθεκτικότητα, αλλά θα με ενδιέφερε να δοκιμάσω και τίποτα άλλο σε low budget πλαίσια.

ψειρες, μονο http://www.amazon.com/JVC-HAFX1X-Headphone-Xtreme-Xplosivs/dp/B004S7Q8CA

αυτά που πρότεινε ο αποπάνως έχω ακούσει είναι πολύ καλά.

εγώ τη βγάζω με αυτά: http://www.public.gr/product/aksesoyar/ihos/headphones/akoystika-pseires/sony-ex-mdr-ex50lpb-akoystika-mayro/prod1172063pp/

αρκετά καλά και σε καλή τιμή. γιατί τα jvc πριν κανά χρόνο που έψαχνα τα είχα βρει (δε θυμάμαι που) στα 25? και προτίμησα τα sony

από low-budget mp3 players, εγώ είχα πάρει πριν 5-6 χρόνια ένα crypto melaudioκάτι και μου έχει βγει μια χαρά. τρώει κάτι κολλήματα που και που, και επίσης “μεροληπτεί” υπέρ κάποιον τραγουδιών στο shuffle αλλά είναι κομπλέ κατά τα άλλα

Ενα 10ωρο θα στο βγάλει. Τουλάχιστον εμένα ανετα το βγάζει. Ο ήχος είναι πάρα πολύ καλός, δεν τίθεται θέμα. Αν περιμένεις μπουκωμένα πράγματα και εφφέ δεν έχει όμως, είναι πολύ καλή η απόκριση πάντως.

Αυτά τα βρίσκετε πουθενά Ελλάδα?

Αυτά βρίσκω HA-FX22 κ HA-F240A

Συνεχίζω τις newbie ερωτήσεις. Το rockbox τι ακριβώς κάνει? Είναι κάποιο είδος interface που κάνεις install και μπορείς να προσαρμόσεις το mp3 player σε περισσότερες παραμέτρους από ότι στην αρχική του μορφή? Πχ το χαμηλό volume κτλ?

To rockbox είναι ένα ελεύθερο λογισμικό που αντικαθιστά το firmware του player που έχεις, δίνοντας σου πολύ περισσότερες δυνατότητες παραμετροποίησης τόσο στον ήχο (με equalizers κλπ) όσο και στην εμφάνιση των menus με themes αλλά και στο πως θέλεις να εμφανίζονται φάκελοι-καλιτέχνες κλπ. Επίσης υποστηρίζει σχεδόν τα πάντα από formats ήχου.

Στο sansa clip+ που το έχω είδα και κάποια βελτίωση στην διάρκεια της μπαταρίας, καθώς επίσης και γρηγορότερο χρόνο εκκίνησης-ανανέωσης της βιβλιοθήκης όταν βάζω νέα κομμάτια στην sd.

Φυσικά μπορείς να επιστρέψεις και στο αρχικό λογισμικό της συσκευής εάν το θες γενικά πάντως θα σου το πρότεινα, προσωπικά το χρησιμοποιούσα τόσο στο ipod classic που είχα όσο και στο sansa clip+ που έχω τώρα.

Δεν ειναι τα ιδια δυστυχως.

Αμαζον uk δε βολευει;