Μπάντες με βάση τις οποίες κρίνετε αν ο άλλος έχει γούστο όταν δεν είστε σίγουροι

Ακριβώς, είναι για όσους έχουν γούστο.

thewrhtika nai apla ama mou pei kapoios de mporw th fwnh tou Arch kai me dedomeno oti se ola ta alla exei apanthsei swsta, tha tou th kerasw th mpira kommatia na ginei

Morbid Angel τι σου λένε; Αυτό

Μονο Radikult!

Εγώ άμα μου πει οτι δε μπορεί τη φωνή του Arch αλλά μπορεί του Alder, θα του τη φέρω καπέλο την μπύρα.

Vektor, Sacral Rage, Circle Takes The Square, Kayo Dot, Kakoranger

Σημερα μαθαμε απο το forum οτι το καλυτερο fates ειναι το awaken. Την πινετε;αν ναι θελω και εγω, φαινεται πραγματικα εξαιρετικο.

οτι κ να λετε το awaken… γαμαει

Μαλλον γυριζει στο φορουμ

Καλά δεν ειναι και τόσο περίεργο. Πολύς κόσμος το θεωρει ως το αγαπημένο του και ας αγαπάει ολη την δισκογραφία των φεητς. Και γενικά υπάρχουν και πολλοί μουσικοί, κυρίως από τα 90ς κ όχι μόνο, που το θεωρούν μνημείο. Απλά μάλλον δεν έχεις πιάσει την σημασία και την ιδιαιτερότητα του.

Χαχ! Μόνο!

Κάλλιο αργά παρά ποτέ φίλε μου! :slight_smile:

οντόπικ:
Αν προσκυνάει το Nosferatu των Helstar (όχι τίποτα φλούφλικα, ναι μωρέ, καλό είναι αλλά προτιμάω το πρώτο ή το δεύτερο) κάτι πάει καλά.

Πως να μην υποτιμηθεί/θαφτεί το Awaken όταν βγαίνει το 1986;

Τι σχέση έχει αυτο;

Ίσως εννοεί ότι βγήκαν τόσα έπη εκείνη την χρονιά και ειδικά στο θρας που μπορεί να πέρασε λίγο στο ντούκου; Πάντως είχε κάνει μεγάλη αίσθηση τότε ο δίσκος. Ακόμα πετυχαίνω σαρανταφεύγα αμερικάνους που πίνουν νερό στο όνομά του.

Μπορει να ειναι απο τους “μεταλλαδες” που κραζουν τα 80’s.

troll einai , sto allo thread eipe bolt thrower

oi Crimson Glory ntempoutaran thn idia xronia kai de polithafthkan

Το Awaken υποτιμήθηκε όταν βγήκε (ή θάφτηκε στις λίστες με τα καλύτερα εκείνη την εποχή) επειδή έπεσε σε χρονιά που βγήκαν μαζί κάποια από τα καλύτερα άλμπουμ όλων των εποχών στο metal.

Όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο, είναι δύσκολο να μείνει στην επιφάνεια εμπορικά στο πέρασμα του χρόνου (ενώ αν έμπαινε “ψηλά” στις λίστες, θα είχε άλλη κατάληξη ιστορικά για την μπάντα)… Συν την αλλαγή πλεύσης του συγκροτήματος λίγο αργότερα, συνεπάγεται ότι ακόμα και κόσμος που ακούει fates (κυρίως την progressive εποχή τους) να μην έχει ακούσει το δίσκο αυτό και να μην ξέρει ποσό καλός είναι.

Με το δεύτερο σκέλος συμφωνώ πολύ περισσότερο, κυρίως στη βάση του ότι καθώς προστίθονταν νέες γενιές φαν των FW, εστίαζαν στα prog άλμπουμ.

Κάτι αντίστοιχο με τα πρώτα άλμπουμ των TIAMAT, THERION, AMORPHIS, συνήθως αγνοούνται από τους νεκρομέταλλους.

Αλλά αν οι FW συνέχιζαν με Arch και στο ίδιο ύφος, τότε το “Awaken…” θα είχε σήμερα τη θέση που του αξίζει στο μέταλ των 80ς.

Αν γουστάρει Ulver,King Crimson ή Coil είναι αδελφός. Αυτές είναι οι τρεις κορυφαίες μπάντες στον δικό μου μουσικό κόσμο.

1 Like