Mr Robot (USA)

Μοναδικά συγκινητικό το 7 με αποκορύφωμα το τέλος του.

το πιο μαυρο επεισοδιο μεχρι τωρα.Η σειρά πάει δυνατά.

fixed.

Η αρχή και το τέλος του 7 ήταν συγκινητικά, συγκλονιστικά…

Εν τω μεταξύ έφαγα λίγο κράξιμο που είπα “ήδη” το Mr. Robot αριστούργημα, και σήμερα έτυχε να δω τι παπαριές είχαν γραφτεί (οι ίδιες που έλεγα κι εγώ) για τα 2-3 πρώτα επεισόδια του περσινού True Detective… Ταγάρια.

Ελπίζω ο Esmail να κρατηθεί στο ύψος των περιστάσεων που ο ίδιος δημιούργησε, και καιρό μετά το φινάλε να λέμε: “να μια αγνή γαμηστερότητα”, και να μην αποδειχθεί κι αυτό μια δηθενιά ντυμένη με καλή φωτογραφία και ψαγμένο soundtrack.

ANTΕ ΓΕΙΑ.

Πήγα να γράψω διάφορα αλλά οι λέξεις ήταν άνοστες. Κακόγουστες. Όποιος δει το 8ο καταλαβαίνει μάλλον…

Ο λόγος για αυτό το post είναι να καταγραφεί κάπου πόσο άριστο είναι αυτό το επεισόδιο, πόσο θερίζει στομάχια και καρδιές αυτή η σειρά.

Για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω, η σαιζόν δεν τέλειωσε, έχει άλλα 2 επεισόδια, που σημαίνει ότι υπάρχει μια πιθανότητα η σειρά να ανέβει ακόμα ψηλότερα… Ό,τι να ναι.

Και για όσους δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα Mr. Robot, έχω να πω…

edit: Και τώρα που ηρέμησα λίγο

[spoiler]Πόσο καλά μας παίζει ο Esmail! Ειδικά με την Darlene, τον χαρακτήρα της, το πώς φερόταν στον Elliot. Μεγάλος απατεώνας.

Επίσης, πόσο ωραία παίζει με τις υποθέσεις και προσδοκίες μας!

-Πάει η Darlene στο μπαλέτο, και όλη η σκηνή φωνάζει “κατασκοπεύω την Angela”… μέχρι που η Angela λέει 'Have you talked to Eliot" και αρχίζουν να μιλάνε σαν BFFs.

-Ανοίγει το λευκό CD ο Elliot, και μέχρι να δούμε φωτογραφίες πατέρα-γιου είναι σιγουράκι πως ο Elliot είναι ο Mr. Robot! (αντίστροφη Durdenιά δηλαδή, κάτι που πέρασε από τον νου πολλών στα κόμμεντζ)

Δημιουργική Ασάφεια! Ο Sam ξέρει πολύ καλά τι κάνει.[/spoiler]

Ωραίο επεισόδιο, και όχι μόνο για το τέλος.
κυρίως επειδή δεν εστιασε, τόσο πολύ όσο το προηγούμενο, στα 2 αδιάφορα κατ εμε subplots.

καλο το τελευταιο (αν και ψιλογελασα με το σκηνικο με το κοριτσι-σαγονι) αν και πιστευω οτι ειναι πολυ νωρις για τετοια αποκαλυψη δεν ξερω… ισως λειτουργουσε καλυτερα ως σηζον φιναλε, θα ηταν και καλο cliffhanger

Είναι πάντως ταμάμ cliffhanger για [I]μεγάλο[/I] επεισόδιο. Εάν το finale μας επιφυλάσσει κάτι ακόμα πιο ουσιαστικό ή σημαντικό για το στόρυ από ότι αυτό, θα παραμιλάμε (όσοι ενδιαφερόμαστε). Εάν όχι, δώ θα μαστε να δούμε και να πούμε… Έχουμε άλλα 2!

Πάντως, για παράδειγμα, το γενικώς αποδεκτό πιο μεγαλειώδες επεισόδιο όλου του Breaking Bad (μια σειρά καθολικά καταξιωμένη πχ ) είναι το πρότελευταίο του.

Όπως και στο Lost, το καλύτερο επεισόδιο ήταν κάπου στη μέση του 4ου κύκλου.

*Ίσως μάλιστα τέτοια cliffhanger είναι πουστιά για φινάλε κύκλου, γι’αυτό και δεν είναι συχνά, με τους showrunners να προτιμούν κατά την κρίση μου κάτι πιο ήπιο και πιο εκτενές σε σκοπιά γενικά.

καλα ναι, για μενα δεν ηταν καν το καλυτερο μεχρι στιγμης περα της ωραιας εξελιξης στο τελος, απλα μου φανηκε περιεργο που επελεξε να λυσει το μυστηριο περι mr. robot τοσο γρηγορα, ηδη επαιζαν πολλες θεωριες και αν δεν το συνεχισει γαματα θα χασει ποντους (γιατι ο mr. robot και γενικα ο slater ειναι μορφη, και το μυστηριο γυρω απο αυτον λειτουργουσε αψογα)

οχι οτι τα μαθαμε και ολα, αλλα και παλι…

παντως ναι εχει τα φοντα για γαματα πραγματα γενικα η σειρα αν συνεχισει ετσι.

χασαμε τη μπαλα στο 8 ρε αλλα μπορει κ να βιαστηκε δεν ξερω, ελπιζω να εχει κατι καλο στο μυαλο του κ να μην την πατησει σαν τον lynch στο twin peaks μετα τις αποκαλυψεις

παιζει πολυ ψηλα η σειρα γενικα παντως κ μεχρι τωρα ειχε μονο ενα ας το πουμε μετριο επεισοδιο

Όσο μέτρια ήταν τα ‘μέτρια’ του BrBa του 5ου χρόνου μου φαίνονται οι ‘κοιλάδες’ του Mr. R. Δηλαδή το λες “πολύ καλό” αντί για “άριστο”.

Αν δεν ξεκαθαριζόταν τι ήταν ο Mr. Robot μέσα σε αυτά τα 10 επεισόδια, θα τραβιόταν πολύ και άσχημα. Η σαν-φαϊκλαμπιά-αλλά-όχι-ακριβώς-δεν-είναι-και-σίγουρο καλή, αλλά μετά από ένα σημείο θα κούραζε.

Αν γινόταν η αποκάλυψη ως cliffhanger σαιζόν, θα μιλούσαμε για φθηνά τρικ. Τώρα υπάρχει η ευκαιρία σε 2 επεισόδια η ανατροπή να μετουσιωθεί σε plot device με σάρκα και οστά. Θα αλλάξει στόχους και δυναμικές, για να πάμε σε κάτι άλλο στον 2ο κύκλο.

Τέσπα, και έτσι να μην είναι, κάποιοι σε αυτή την γη (yours truly included) έχουμε γίνει ήδη φανμπόηδες. Δηλαδή και πατάτα να βγει (που δεν βγαίνει) θα την υπερασπιστώ όσο αντέχω 8)

Σχετικά με το 8ο

[SPOILER]Η όλη ανατροπή με Mr. Robot για μένα δεν έπαιξε και τόσο καλά. Κυρίως επειδή στα προηγούμενα επεισόδια είχαν αρχίσει να το κάνουν ηθελημένα προφανές πως είναι το ίδιο πρόσωπο, μας το πετούσαν υπερβολικά στην μούρη απλά για να ετοιμάσουν τελικά μια νέα ανατροπή. Κάπου στο 6ο ήμουν σχεδόν σίγουρος πως κάτι άλλο θα έπαιζε με αυτούς τους 2 [/SPOILER]

Το μεγαλύτερο κακό ωστόσο είναι πως πέραν του Ελιοτ οι περισσότεροι χαρακτήρες δεν με πείθουν και τόσο. Ειδικά το ζευγάρι των Σκανδιναβών μου φαίνεται κάπως γελοίο. Ενώ και οι υπόλοιποι δεν μπορώ να πω ότι μου τραβάνε και τόσο την προσοχή. Αν τελείωνε τώρα η σεζον πέρα του Ελιοτ δεν θα έμενε κανείς στην μνήμη.

Επίσης αρκετά αστείο το substory της άλλης που πάει στον δισεκατομμυριουχο και του αλλάζει την άποψή.
Γενικώς οι διάλογοι ώρες ώρες είναι σαν να τους έχουν γράψει παιδάκια που είναι στους anonymous.

Έπρεπε να πάει σε αυτόν:

Να κάνουν σοβαρότερο διάλογο.

Βέβαια, όχι πιο σοβαρό από αυτόν:

ΥΓ: Οι διάλογοι είναι μια χαρά (λες και υπάρχει κάτι καλύτερο), αλλά οι μονόλογοι του Elliot είναι ανεπανάληπτοι. Έργο τέχνης. Χαρακτηριστικά παραδείγματα η πρώτη σκηνή του πιλότου και το τέλος του 8ου. Δομημένοι, με ξεχωριστό χαρακτήρα και δύναμη.

Τα σπασε και το 9ο. Οι υψηλές πτήσεις συνεχίζονται. Συγκλονιστικά επεισόδια.

[spoiler]Μετά από πολλές αναταράξεις, κλειδώθηκε ότι ο Mr. Robot είναι ο βασισμένος-στην-πραγματικότητα Tyler Durden του Elliot Alderson.

Μέχρι να φτάσουμε εκεί κάναμε μια μεγάλη βόλτα, την οποία προσωπικά ευχαριστήθηκα όσο τίποτε άλλο από τότε που τελείωσε αυτό που ονομάζεται Breaking Bad. Το όλο σκηνικό για μένα παίχτηκε μαεστρικά, χωρίς υποψία φτηνού εντυπωσιασμού και αμετροεπούς σκότισης.

Όπως λέει και ένας κριτικός του οποίου την ιδέα θα δανειστώ, οι ανατροπές του Mr. Robot δεν επενδύουν στον εντυπωσιασμό της στιγμής, όσο στο πώς αυτές ορίζουν τους χαρακτήρες και προχωρούν την ιστορία. Για αυτό όλες οι στιγμές, και αυτές που είχαν προβλεφθεί από το κοινό από το πρώτο επεισόδιο, είναι τόσο δυνατές. Και ο Elliot το αναγνωρίζει αυτό. “You knew this all along, didn’t you?”, αναφερόμενος στο alter ego του, δηλαδή σε εμάς.

Όταν γίνεται η αποκάλυψη ενός cliffhanger σε μια σειρά σκηνών-επεισοδίων, συνήθως ο θεατής ξενερώνει από το αποτέλεσμα. Η αναμονή είναι πιο απολαυστική από την επιβράβευση. Σε αυτή την περίπτωση, η ανατροπή απλά πλαταίνει το πεδίο, και πολλές φορές σαμποτάρει τον εαυτό της, στην οποία περίπτωση δημιουργείται κάτι εντελώς καινούριο.

Η αναγνώριση του Fight Club με το πολύ όμορφα τοποθετημένο cover του ύμνου της συγκεκριμένης ταινίας, το “Where Is My Mind”, μεγάλη στιγμή. Το έκανε κάποιος πριν από σένα, το γνωρίζεις πολύ καλά και όταν έρχεται η στιγμή τον αναγνωρίζεις και του κλείνεις το μάτι.

Η μόνη απορία που έχω αυτή τη στιγμή είναι ποιος μιλάει με ποιον, στην σκηνή του 8ου όταν βλέπουμε έναν διάλογο μεταξύ Tyler Wellick και Mr. Robot.

Το The Wire έμεινε στην ιστορία ίσως ως “τα πράγματα δεν αλλάζουν εύκολα”, το Breaking Bad ως “είμαστε δυο βήματα από το να γίνουμε κακοί”.

Η σειρά αυτή θα μείνει στην ιστορία ως “δεν μπορούμε να ξέρουμε τι είναι αληθινό”.[/spoiler]

Άλλη μια βδομάδα γραφικότητας από μέρους μου, ελπίζω να ρθουν πιο πολλοί να μοιραστούμε την χαρά.

ΥΓ: Μια σκέψη ακόμη:

[spoiler]Το Mr. Robot έχει υποδείξει ότι, όπως άλλες σοβαρές σειρές σέβεται τον -δεν τον αγνοείς- νόμο του Τσέχωφ.

“Αφαίρεσε οτιδήποτε δεν είναι σχετικό με την ιστορία που θες να πεις. Ένα όπλο που εμφανίζεται στην πρώτη πράξη, στην δεύτερη ή στην τρίτη πρέπει να πυροβολήσει. Αλλιώς δεν πρέπει να βρίσκεται εκεί εξ’αρχής”.

Το όπλο έχει βουτυρωθεί στα ποπκορν στην 8η πράξη και είναι έτοιμο να κάνει ποπ στην 10η.
[/spoiler]

Γιατί δεν μπορώ να το βρω πουθενά σε 1080p;
Τα 720 φαίνονται πολύ χάλια στην τηλεόραση :confused:

Το 1080p στην αμερικάνικη live tv δεν είναι σύνηθες φαινόμενο. Τα πιο μεγάλα είναι κυρίως 720p. Ίσως το βρεις πιο μετά, από διαδικτυακή προβολή. Τι μέγεθος σε MB-GB ήταν αυτό που βρήκες?

763mb. Σε κάθε σειρά, όπως και σε όλα τα προηγούμενα επεισόδια του mr robot, την ίδια μέρα που βγαίνει πάντα το βγάζουν και σε 1080p. Δεν ξέρω για ποιο λόγο δεν το έβγαλαν τώρα.

Iσχύει, το πρόσεξα τώρα… Τι να πω, ούτε υπότιτλος βγήκε πολύ νωρίς σήμερα. Μπορεί να ναι μια από αυτές τις μέρες. Μέχρι αύριο θα βγει, δε μπορεί.