Muse

Αξιζει πολυ το τελευταιο αλμπουμ και απο μουσικη, αλλα και απο στοιχους.

Κοιταξε εδω εμπνευση: “Destroy Demonocracy”

Αυτα ειναιιιιιιι! :metal:

Δέν τρελαίνομαι κιόλας,αλλά καλή μπάντα…
Μου αρέσει πολύ το map of the problematique και το hysteria…

Emena pali giati den moy aresoyn ka8oloy?:-k [-X

Οκ, δεν είναι και το πιο εύκολο να σου αρέσουν οι Napalm death, οι Rotting Christ και οι Muse… :wink: :lol:

Θα γράψω κι εγώ την άποψή μου και ας με πείτε γραφικό.
Για μένα οι Muse είναι ό,τι καλύτερο έχει βγει μετά τους Tool. Χαλαρά και εύκολα.
Οι συνθέσεις τους έχουν πολύ μεγάλο βάθος και εύρος, καταφέρνουν να συνδυάσουν, με τρόπο που λίγοι έχουν δοκιμάσει-πόσο μάλλον καταφέρει, μουσικά είδη που φαινομενικά κάθε άλλο παρά ταιριάζουν: Alternative, Indie, Electronica, Heavy Metal, Prog. Rock και κλασσική μουσική με θεματολογία στίχων που θυμίζει Blue Oyster Cult.
Οι παραγωγές τους είναι εκπληκτικές και γενικά ο ήχος τους περιλαμβάνει πολλούς πειραματισμούς οι οποίοι για να πετύχουν χρειάζεται να λιώσει κανείς στο στούντιο…πέραν του ότι πρέπει να είναι βεβαίως και ιδιοφυΐα (Βασικά, μια τέτοια είναι ο Bellamy).
Έχουν βγάλει τέσσερις δίσκους και συνεχώς βελτιώνονται. Το “Black Holes…” όχι απλά μου άρεσε, αλλά με συγκλόνισε. Και πάλι από τους Tool και το “Lateralus” είχα να αισθανθώ έτσι.
Για μένα οι Muse είναι οι Rush της εποχής μας. Ναι, σε τόσο υψηλή υπόληψη τους έχω.

Βαρύγδουπες δηλώσεις αλλά στην τελική why not?? Κάπως έτσι νοιώθω και εγώ!:roll:

Παιδιά να μην λέμε τα ίδια και τα ίδια.Άλλο το prog-rock, άλλο το prog-metal, ΚΑΙ ΑΛΛΟ το "μία σούπα απ’όλα με prog-rock στοιχεία μεταξύ των modern-mainstream-“alternative” rock στοιχείων.Νομίζω ότι είναι απόλυτα κατανοητό ακόμη και στις υπανάπτυκτες-ή έστω αναπτυσσόμενες-μουσικά χώρες…

Αυτή ήταν η ένσταση μου…Κατά τα άλλα καλή τους επιτυχία…

Όχι ότι σας ενδιαφέρει η άποψή μου αλλά μου φαίνονται φοβεροί.
Πού είναι το κακό να κάνεις όλα τα είδη σούπα αν μπορείς να τα συνδιάσεις καλά και βγεί ένα ωραίο αποτέλεσμα; Από τα λίγα που έχω διαβάσει σ αυτό το φόρουμ έχω καταλάβει ότι όταν ακούτε κάτι θέλετε αμέσως να το κατατάξετε σε ένα είδος και μετά κοιτάτε τη λίστα με τα είδη που σας αρέσουν κι αν αυτό το είδος δεν είναι μέσα στη λίστα απορρίπτετε το συγκεκριμένο group, δεν είναι έτσι τα πράγματα.
Το ότι οι muse μου ακούγονται διαφορετικοί και παράλληλα μ αρέσουν μου αρκεί για να τους θεωρώ ως ένα από τα καλύτερα group

καλα ολα αυτα, αλλα το Heavy Metal στους Muse που το ειδατε ρε παιδια??

¶κου το stockholm syndrome… :wink:
Αλλά και πάλι εγώ έχω πει τι γνώμη μου περί του τι είναι metal οπότε…

Καλα ασ μην αναλησουμε για 1000στη φορα τι ειναι μεταλ και τι οχι!!!παντως οι Muse κανουν κατι πολυ πετυχημενο και πολυ ωραιο για την εποχη μας και ειναι καλο τετοια ακουσματα να ακουγονται γενικα στον κοσμο ενοω να ακουνε και οι τρεντυδες μπας και καταλαβουν και κατι απο μουσικη!και το λεω επειδη εχουν κανει μεγαλη επιτυχια!

O Bellamy γράφει απίστευτες riffάρες

Aκου βασικα καλυτερα το Asassin απ το τελευταιο τους και θα καταλαβεις…:wink:

Ή την riffάρα που μπαίνει στη μέση του ΕΠΟΥΣ “Knights Of Cydonia”…

[SIZE=“4”]ΦΕΡΤΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑ LIVE ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!![/SIZE]

Δεν τους εχω δωσει μεγάλη προσοχη ,αλλα απ οσα τραγούδια ακουσα απο myspace και απο μεpικα mp3 που κατέβασα μου φαινονται αρκετα αξιολογοι :thumbup:
:respect:

¶σχετο αλλά το καινούριο σου avatar :respect:

Σπερνει το αβαταρ του αλλα το πιστευεται οτι δεν εχω ακουσει ακομα το cd:oops:

γιατι, εγω το 'χω ακουσει? κατσε να ακουσω τα προηγουμενα πρωτα! :lol:

χωρις πλακα τωρα…μονο το Deliverance, Blackwater Park, Damnation και το μισο Still Life εχω ακουσει

To Album γαμάει και ειδικά η κομματαρα [SIZE=“5”]ghost of perdition[/SIZE] αλλά και το the grand conjuration!!!