Muse

Καλά θα παίζουν οι Muse κι εσύ θα κοιμάσαι? [-X Ντροπή!!! :p:lol::lol:

Αγαπαω τους Μιουζ,τους λατρευω,τους εχω τοπ οφ δε τοπ,αλλα… αγαπαω τον υπνο περισσοτερο!
Χαχαχαχαχα:p
Νταξει το αφιερωμα που θα εχει το σουκου θα το ακουσω…αλλα το μεταμεσονυχτιο,νοου φακινγκ γουει.

Μήπως τελικά είσαι η γιαγιά που έχεις για avatar και η κοπέλα που ποστάρεις φώτος είναι εγγονή σου?? Δεν εξηγείται αλλιώς που θες να κοιμάσαι από τις 12…:stuck_out_tongue:

[SPOILER]Πλάκα κάνω ε! Νοου όφφενς!!

[SPOILER]Είπα δεν τη παλεύω σήμερα!!:lol:[/SPOILER][/SPOILER]

Χαχαχαχαχαχα!
Οχι δεν ειμαι η γιαγια!
Απλα το ωραριο μου ειναι ετσι που κοιμαμαι νωρις:D

Καλά κάνεις μωρέ… Ε δεν είναι κ καλό να ξενυχτάμε συχνά, σαν εμένα που έχω χαλάσει το βιολογικό μου ρολόι και δεν κοιμάμαι πριν τις 4-5…:frowning:

Off topic τέλος! O:)

Θα το ηχογραφήσει κανένας φανταστικός muser τελικά? :smiley:

Αν ναι, λετ μι νοου!

Δύσκολο να επιλέξω αγαπημένο δίσκο από muse. Σε όλους τους δίσκους υπάρχουν
κομματάρες και ο κάθε δίσκος είναι διαφορετικός με εξαιρετικές συνθέσεις.
Αυτές τις μέρες έχω κολλήσει με το Absolution… Το καλύτερο τραγούδι για μένα είναι το “apokalypse please”. Σε όλες τις συνθέσεις των muse λατρεύω το πιάνο, αλλά αυτό το κομμάτι έχει πολύ επιβλητική εισαγωγή που συνδιάζεται τέλεια με την φωνή του Ματ που “ικετεύει” για βοήθεια λίγο πριν το τέλος του κόσμου, γι’αυτό και είναι από τα πιο αγαπημένα μου κομμάτια.
O δίσκος έχει πολλά δυνατά κομμάτια, όπως το"time is running out" από τα πιο
γνωστά τραγούδια τους. Ακόμα και κάποιος να μην ξέρει τους Muse σαν συγκρότημα,
αυτό το τραγούδι το έχει ακούσει στάνταρ πάνω από μία φορά στη ζωή του. Και είναι και το πρώτο τραγούδι που εγώ άκουσα από muse. Το απόλυτο χιτάκι, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι κομματάρα. Αλλά και το “Stockholm Syndrome” και το “hysteria” είναι από τα πιο πορωτικά κομμάτια.Το πιο γλυκό τραγούδι του δίσκου είναι το “endlessly”, το ακούω και βλέπω πεταλούδες να πετούν… Και τέλος το “[I][B]Ruled By Secrecy[/B][/I]” που πρέπει να επιρρέασε πάρα πολύ τους archive και τελικά τους ενέπνευσε να γράψουν το “[I][B]chaos[/B][/I]”. Κομματάρες και τα δύο…
Όλο τους το έργο είναι σαν “κοσμικό έπος” ποτισμένο με μια τραγικότητα. Τραγούδια γεμάτα μελαγχολία που γεννιέται από την ανάμνηση του παρελθόντος και το τέλος του…μια μελαγχολία για ό,τι δεν πρόλαβε να συμβεί ποτέ (blackout, sing for absolution, falling away with you), αλλά και με μια δόση δύναμης και αισιοδοξίας που πρέπει να καταβληθεί για την καινούργια ζωή που θα έρθει και τον καινούργιο κόσμο που θα γεννηθεί.

Πάρα πολύ καλοί στα 3 πρώτα album. Τους είχα δει και Ρόδον το 2002. Καλές εποχές…
Δυστυχώς μετά το Absolution έγιναν εμπορικοί και φλώροι αλλα τι να κάνουμε… Αλλάζουν τα συγκροτήματα…

Δεν καταλαβαίνω που στηρίζεις την άποψη ότι έχουν γίνει εμπορικοί και φλώροι. Έχεις ακούσει ολόκληρο το the resistance? Πόσο εμπορική μπορεί να είναι η Εξωγένεση? Με τις συμφωνίες που κλείνει ο δίσκος μάλιστα, ανεβάζουν τον πήχη ακόμα πιο ψηλά.
Το ότι στις δουλειές τους υπάρχουν και κομμάτια που γίνονται επιτυχίες, δεν σημαίνει ότι εξοικονομούν ποιότητα για να αποκτήσουν εμπορικότητα. Έχουν τη “μαγκιά” και τα πετυχαίνουν και τα δύο. Είναι κλισέ να θεωρείς ότι ό,τι είναι εμπορικό δεν είναι και ποιοτικό. Άν πάρεις όλους τους δίσκους μαζί, θα καταλάβεις ότι οι muse έχουν πάντα τη δική τους ταυτότητα, και εγώ προσωπικά δεν τους βλέπω να αλλάζουν πορεία, αλλά απλά να βελτιώνονται.
Όπως πχ, μπορεί κάποιος να πει ότι οι Portishead άλλαξαν μετά το πρώτο τους, ακόμα και το third να συγκρίνει με το dummy, θα δει πολλές διαφορές μεταξύ τους, παρ’όλ’αυτά διατηρούν την ταυτότητά τους. Έτσι είναι και οι muse, έχουν τη δική τους σφραγίδα.
Το ότι μπορεί να υπάρχουν 2 κομμάτια από κάθε δίσκο που τα παίζει το ραδιόφωνο όλη μέρα και τα έχει ακούσει οποιοσδήποτε, δε σημαίνει ότι το συγκρότημα “ξεπουλήθηκε”, αλλά ότι έχει γράψει και κομμάτια που μπορεί να τα “νιώσει” ακόμα και κάποιος που δεν έχει σχέση/δεν του αρέσει το είδος.
Εξάλλου οποιονδήποτε δίσκο και αν πιάσεις θα βρεις τέτοια κομμάτια μέσα.
showbiz: unintended, uno
origin of symmetry: new born, feeling good, space dementia
absolution: time is running out, hysteria
black holes and revelations: starlight, map of the problematique
the resistance: undisclosed desires, uprising.
και τώρα ανέφερα μόνο 2 από όλα όσα έχουν γίνει γνωστά από τον κάθε δίσκο. Οπότε πραγματικά δεν καταλαβαίνω που στηρίζεις αυτά που είπες. Εγώ πάντως πιστεύω ότι με την πάροδο του χρόνου, οι muse θα μεγαλώνουν όλο και περισσότερο σαν μπάντα…

Συμφωνα με τον Ματακο στο Reading festival τον Αυγουστο θα είναι η τελευταία φορά που θα παίξουν live μερικά από τα τραγουδία του origin of symmetry οπότε αν δν τους δούμε από τα μέρη μας φροντίστε να τους δείτε σύντομα κάπου live :wink:

Αγαπάμε πρωτοδισκάκηδες.

A δλδ μετά θα το θάψουνε, όπως έχουνε κάνει με το showbiz σαν να μην υπήρξε ποτέ;:roll: Όχι ρε γμτ είναι ο αγαπημένος μου δίσκος!!!:frowning: Όλο “ευχάριστα” νέα έχουμε τελευταία…:roll:

Τι σημαίνει “πρωτοδισκάκιας”?

Βλεπε αντιστοιχο λημμα
Βεβαια εδω οπου βλεπεις μεταλ το αλλαζεις με Muse

Κριμα που χαλασε το λαιβ για φετος,ψηνομουν αρκετα να παω γιατι δεν τους ειχα δει στη μαλακασα και βαραω το κεφαλι μου ακομα :!:

Μπα φαντάζομαι απλά θα παίξουν για τελευταία φορά τίποτα space dementia, microcuts αντε και megalomania.
Τώρα τo plug in baby δε φεύγει με τίποτα και πιστεύω new born, feeling good, citizen, bliss θα εμφανίζονται που και που…

"Αγαπητή Detox,αφορμή για την εν λόγω επικοινωνία στάθηκαν τα 2 tweets στις 13-14 Φεβρουαρίου 2011 περί επικείμενης συναυλίας του αγαπημένου μας γκρουπ.Οι φήμες όπως και εσείς γνωρίζεται ήταν πολλές και από διαφορετικές πηγές.Τις τελευταίες μέρες όμως υπάρχει έντονος προβληματισμός ότι το live τελικώς δεν θα πραγματοποιηθεί.Ως Fan club του γκρουπ λαμβάνουμε συνεχώς μηνύματα για το τι τελικά συμβαίνει.Γνωρίζοντας βέβαια ότι εσείς δηλώσατε ότι δεν θα έχετε καμία σχέση με την διοργάνωση,επικαλούμαστε μόνο τις όποιες πηγές σας για το τι τελικά ισχύει!'Ελπίζουμε σε απάντηση!

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων
MUSE-Greek Fan Club"

Αναμένουμε την απάντηση…:roll:

γι αυτο εδω τον λογο δεν θα σας απαντουσα :stuck_out_tongue:

Μου ξέφυγε…#-o

Απ’το τουίτερ των Μιουζ…

So we’ll probably play Origin in it’s entirety (as well other songs) at Reading/Leeds as it will be 10 years since it came out.

Γιατί να μην μένω Αγγλία?

Ναι με το που ανοιξα twitter το ειδα :cry: K μετα ειχε το θρασος να μας πει οτι το λεει για να προλαβουμε να παρουμε εισιτηρια. Megalomania+Space Dementia+Hyper Music ολα σε μια συναυλια…

:youwish::stuck_out_tongue: