NBA 2K Series

[B]27χρονος σίγουρος ότι το ηλεκτρονικό παιχνίδι «NBA 2K13» τον κλέβει[/B]

2κ13Σε πρωτοφανείς καταγγελίες σε βάρος του ηλεκτρονικού παιχνιδιού προσομοίωσης καλαθοσφαίρισης, «ΝΒΑ 2Κ13» προχώρησε 27χρονος χρήστης του, ο οποίος δηλώνει σίγουρος πως το δημοφιλές παιχνίδι τον κλέβει!

Ο 27χρονος Γιάννης Ν., κατοικεί σε ένα διαμέρισμα στα Πατήσια μαζί με τον φίλο του Νώντα. Όντας και οι δυο λάτρεις του μπάσκετ και ειδικότερα του ΝΒΑ, πρόσφατα έβαλαν μερικά χρήματα στην άκρη και αγόρασαν το αγαπημένο τους παιχνίδι, με αποτέλεσμα να περνάνε τις τελευταίες ημέρες στον καναπέ του σπιτιού τους, διοργανώνοντας μικρά τουρνούα παρουσία μερικών ακόμη καλών φίλων. Ωστόσο, τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως τα περίμενε ο 27χρονος Γιάννης, ο οποίος εργάζεται ως τοπογράφος σε μεγάλη πολυεθνική εταιρεία κατασκευής χαρτών μικρής κλίμακας.

«Αρχικά νόμιζα ότι πρόκειται για σύμπτωση και πως η κατάσταση θα αλλάξει. Έτυχε κάποιες φορές να είμαι πολύ άστοχος και οι αντίπαλοι μου πολύ πιο εύστοχοι, ενώ τα σφυρίγματα των διαιτητών υπέρ μου ήταν σπάνια, αλλά θεώρησα πως είναι κάτι παροδικό και δεν έδωσα πολλή σημασία», τονίζει ο Γιάννης στο «Κουλούρι» και συνεχίζει εμφανώς εκνευρισμένος: «Τελικά έκανα λάθος. Είναι φανερό πως το παιχνίδι έχει κάτι προσωπικό μαζί μου, παίρνω το Miami και δεν μπορώ να βάλω πόντο με τον Lebron James, ενώ όταν τους παίρνει ο Νώντας βάζει 45 πόντους. Επίσης δεν μου σφυρίζει ούτε ένα φάουλ και χάνω πολύ πιο εύκολα βολές. Είναι ξεκάθαρο ότι με κλέβουν».

Σχετικά με τα μέτρα που προτίθεται να πάρει, ο 27χρονος τοπογράφος τονίζει: «Έχω στείλει ήδη mail στην εταιρεία 2Κ Sports αλλά δεν έχω λάβει απάντηση. Τους πήρα τηλέφωνο και πάλι δεν έβγαλα άκρη. Αν δεν επικοινωνήσουν μαζί μου σύντομα τότε σκοπεύω να ταξιδέψω μέχρι την Αμερική και να συναντήσω τους δημιουργούς του παιχνιδιού ώστε να μου εξηγήσουν πρόσωπο με πρόσωπο γιατί με κλέβουν. Δεν αντέχω άλλο την καζούρα του Νώντα, κάτι πρέπει να γίνει».

Τέλος, ο Γιάννης Ν. έχει βρει ήδη αρκετούς συμπαραστάτες οι οποίοι επίσης θεωρούν πως τους κλέβουν διάφορα ηλεκτρονικά παιχνίδια και σύμφωνα με πληροφορίες του «Κουλουριού» σκοπεύουν άμεσα να δημιουργήσουν δικό τους σύλλογο, ο οποίος θα διεκδικεί δυναμικά το δίκιο των αγανακτισμένων χρηστών ηλεκτρονικών παιχνιδιών.

Γιάννη είμαστε μαζί σου :!::!::!:

:lol::lol::lol:

dead… ήρθε η ώρα να αποκαλύψουμε οτι μιλάει για εμάς τους 2. δεν υπάρχουν Γιάννης ν, και Νώντας…

*ο άλλος έσπασε το δισκάκι, εγω κατέστρεψα τον αριστερό αναλογικό μοχλό. Nice…

:lol::lol:

εγώ πάντως το δισκάκι το λυπόμουν λιγότερο από το χειριστήριο :lol::lol:

Πάντως είμαι στις καλές μου, χθες έκανα την πιο απίστευτη νίκη μου στα play-of εναντίον των Wolves, με επική ανατροπή στο φινάλε. Το πιο ενδιαφέρον ειναι πως δεν έχασα την ψυχραίμια μου όταν έπαιρνε το ένα επιθετικό μετά το άλλο (16 σύνολο με 24 ποντους από δεύτερες ευκαιρίες). :stuck_out_tongue:

Βασικά αυτό είναι ένα καλό μυστικό. Να μην αρχίζεις τις τσακιτσανιές όταν παίρνουν καμιά δεκαριά πόντους διαφορά. Εκεί βιάζομαι και κάνω τις περισσότερες λάθος πάσες και επιλογές. Κάτι απάλευτες προσπάθειες για αιφνιδιασμό κτλ. Υπομονή και προσοχή στην άμυνα και όλα γίνονται. Να βρω και ένα τρόπο να αμύνομαι αποτελεσματικά σε καλά 2άρια και το μέλλον είναι λαμπρό.

Εντάξει πρέπει να είσαι βουδιστής όμως για να τα καταφέρεις σε 2-3 παιχνίδια σερί. Σήμερα έπαιξα τον 4ο αγώνα με Wolves 2 φορές. Την μια έκανα quit αφού μου είχε σπάσει να νεύρα με κάτι πάσες που περνούσαν μέσα από τα σώματα τα αμυντικών μου για να καταλήξουν σε ασσιστ και καλάθι (έκανα και σχετικά βίντεο για να ανεβάσω κάποια στιγμή) και το έχασα τελείως όταν βλέπω τον Roy (τα 2αρια που λέγαμε) να κάνει φόλου κάρφωμα στην πλάτη του Faried που ήταν έτοιμος να καθαρίσει εύκολο αμυντικό ριμπάουντ, ούτε ο Jordan στα καλά του δεν έβγαζε τέτοιες φάσεις. Έχασα τελικά με διαφορά όταν το έπαιξα ξανά γιατί πάλι με εκνεύρισε και άρχισα να πετάω τρίποντα σε κάθε φάση στην 4η περίοδο (παλι με επιθετικό ριμπάουντ μου την έδωσε), αλλά τουλάχιστον δεν μου έρχεται να σπάσω τίποτα πλέον αρα μπορείς να πεις ότι βελτιώνομαι :lol::lol:

Kαυλωστε! http://www.youtube.com/watch?v=S6HkuaF5s9k

Miami - Ολυμπιακός ήταν στο τέλος αν δεν κάνω λάθος.

Πάντως διάβασα πως θα κάνουν αλλαγές στο τρόπο χειρισμού και ειδικά στις πάσες που πλέον θα γίνονται με τον δεξί μοχλό, ο οποίος θα είναι επίσης και για σουτ και για τρίπλες, άντε να δούμε πως θα γίνουν όλα αυτά με έναν μοχλό. Πάντως οι πάσες θα είναι με το LT και τον δεξί μοχλό αν θυμάμαι καλά.

Ναι,Ολυμπιακος-Μαιαμι.Οι φατσες των παικτων ιδιες!
Κριμα μονο που το παιχνιδι ετυχε να βγει τη χρονια που δινω πανελληνιες και δε θα το ευχαριστηθω οσο πρεπει:p

Θα μας βγεί πάλι η παναγία να το συνηθίσουμε :stuck_out_tongue:

και τωρα γινονται πασες και σουτ με δεξι μοχλο

(και τριπλες προφανως)

το engine παλι σπασμενο θα ειναι και το ξερετε… :stuck_out_tongue:

Καλά αναμένετε να σπάσουν gamepad και δισκάκια πάλι δεν το συζητάω. Ηρεμιστικό θα παίρνω πριν το βάλω. Πάντως αρχίζω να συνηθίζω ακόμα και στο mycareer αφού μπορεί να γίνεται της τρελής αλλά πριν λίγο καιρό έκανα το πρώτο μου triple-double και πολύ το χάρηκα (superstar επίπεδο στο άλλο αρνούμαι να πάω). Το όλο θέμα είναι στα sliders βασικά που τα έχουν όπως να ναι. Αν κάνεις καλές ρυθμίσεις οι κουλάμάρες περιορίζονται σημαντικά. Απλά στο mycareer νομίζω δεν μπορείς να τα πειράξεις.

βαλε simulation sliders στο mycareer…γενικα στο hall of fame μπαινουν τα παντα σε default, αλλα με sim γινεται λιγο πιο υποφερτη η κατασταση. απο την αλλη βεβαια κουραζεσαι για πλακα και μετα δεν μπορεις να βαλεις τιποτα, θελει να κανεις μια συντηρηση, μην τρεχεις πανω κατω συνεχεια, να καλεις κανα ταιμαουτ μονος σου αν εχεις πολλα και αρκετα καλο ειναι και το signature skill closer που σε βοηθαει στο 4ο δεκαλεπτο

καλά αυτό με την κούραση είναι το κάτι άλλο. Με βάζει στο 8ο λεπτό της 3η περιόδου (12λεπτα πάντα) και με έχει σερί μέχρι τέλους. Τελευταία 3-4 λεπτά σέρνεται ο παίκτης στο γήπεδο με το ζόρι πάω από την επίθεση στην άμυνα. Γενικά το rotation είναι τραγικό. Είμαι 6’7’’ 3αρι και έχω παίξει από playmaker μέχρι center.

Πωπω φυστικι ο Παπ στον James. Ελπιζω να εχει roster update παντως και για την Euroleague

double post γιατι ειμαι ο χουλκ

Πηρε το ματι μου και τον Hines με τη φανελα μας στο trailer.

Πάντως για να επιστρέψουμε στα του 2κ13 μιας και αυτό το διάστημα δοκιμάζω το παιχνίδι με διάφορες ομάδες πέραν των Nuggets και Miami που παίρνω συνήθως, αρχίζω να πιστεύω πως το παιχνίδι έχει σχεδιαστεί μόνο για τους Miami.

Όταν έχω αυτούς οι παλαβομάρες με τα επιθετικά και τα κλεψίματα δεν γίνονται σε τόσο μεγάλο βαθμό, όχι πως δεν γίνεται καμιά φορά της τρελής αλλά εδώ σε… αποζημιώνει. Υπήρχε παιχνίδι που μου έκαναν 11 κλεψίματα σε 1,5 περίοδο, μιλάμε να βγαίνουν χέρια σε κάθε πάσα, αλλά στο ίδιο διάστημα είχα καμιά 9/10 τρίποντα, μόνο με τον Haslem δεν έβαλα. Και εδώ μιλάμε για πατέντα, κάθε φορά που ο αντίπαλος έχει κανένα 3λεπτο με κλεψίματα και επιθετικά οι δικοί μου τα βάζουν και από το σπίτι τους. Αυτό δεν το είδα να γίνεται με καμιά άλλη ομάδα. Ακόμα και ο Wade σουτερ γίνεται σε αυτό το διάστημα. Πρώτη φορά κάνω φυσιολογικές ήττες χωρίς ο αντίπαλος να έχει 15-20 έξτρα επιθέσεις (αν και οι ήττες με miami είναι γενικά σπάνιο πράγμα).

Αν πάρω Nuggets η οποιαδήποτε άλλη ομάδα γαμιέται το σύμπαν κανονικά, οι αγώνες αποκτούν μια σουρεαλιστική διάσταση. Δεν έχει σημασία αν είναι καλύτεροι οι Nuggets στα ριμπάουντ από τους Miami, στο παιχνίδι είναι 100 φορές χειρότεροι. Το δε mycareer το παράτησα για 5η, 6η φορά νομίζω… δεν έχω τελειώσει σεζόν ακόμα σε αυτό το mode και ούτε πρόκειται, δεν παίζεται μπάσκετ σε αυτό το mode κάτι που του μοιάζει είναι.

Και λίγο gameplay από 2κ14 κυρίως από euroleague (έχει και Ολυμπιακό) όπου ο τύπος στο video περιγράφει και κάποιες από τις αλλαγές του παιχνιδιού.

https://www.youtube.com/watch?v=eEw9Wb1lW5g