NBA 2K Series

Εγώ είχα παίξει με 12λεπτες μέχρι την αρχή της 4ης περιόδου επειδή βαρέθηκα μετά :stuck_out_tongue: Αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Ναι βασικά το πρόβλημα μάλλον δεν είναι τα 12λεπτα αλλά το game speed. Όταν είχα αρχίσει τα 12λεπτα το είχα ρίξει στο 40 από 50 που ήταν default. Στα 12 λεπτά αυτό που συμβαίνει από ένα σημείο και μετά είναι να χάνεται το soundtrack και δεν αναφέρομαι μόνο στα τραγούδια που ακούγονται αλλά και σε μερικούς in game ήχους όπως η γραμματεία στα time out. Για αυτό στην αρχή νόμιζα πως ήταν από αυτό. Δεν συνέχισα για να τεστάρω την θεωρία μου βέβαια αλλά όταν έβαλα το game speed στο 48 και τις περιόδους στα 11 λεπτά (βγαίνουν πάνω κάτω ίδιες προσπάθειες για κάθε ομάδα όπως και σε ένα κανονικό ματς) δεν ξαναέσβησε το pc και έχω παίξει αρκετούς αγώνες από τότε.

Τελικά ένα παιχνίδι φαίνεται πόσο καλό είναι όταν το βάζεις στα δύσκολα. Μπορεί να έχουν κάνει τρομερή δουλειά σε αρκετούς τομείς για να δώσουν μεγαλύτερο ρεαλισμό στο παιχνίδι, όπως στα animation για τα τελειώματα κοντά στο καλάθι, τα αβίαστα λάθη που γίνονται, η μερική μόνο βελτίωση στο ριμπάουντ (μικρή πάντως αφού συνεχίζει να πηδάει πάνω από τα block out και να παίρνει επιθετικά την στιγμή που σε ανάλογες φάσεις μου χρεώνει συνεχώς επιθετικό) και πολλά ακόμα πάντα υπάρχει όμως ένα μεγάλο αλλά.

Ο cpu στο superstar mode παίζει το ίδιο με όλες τις ομάδες. Όλα τα ματς είναι ντέρμπι και όλα πάνω κοντά στο σκορ είτε παίζει με Spurs είτε με Kings. Η διαφορά γίνεται στα τελευταία λεπτά κάθε αγώνα. Αν αυτό ακούγεται καλό… δεν είναι. Αφού κάθε φορά που πας να πάρεις ένα μικρό προβάδισμα ο cpu σου κάνει ένα μικρό σερί no matter what. Δεν έχει σημασία ποιους έχει μέσα, το ματς στο γυρίζουν ακόμα και τα δεύτερα των Magic (true story). Όπως φυσικά και αν ο cpu πάει να ξεφύγει απλά στήσε ένα καλό σουτερ σου έξω και ξεκινά να βαράς… όλα μέσα θα πάνε μέχρι να έρθει κοντά το σκορ και πάλι. Και τον ΚΑΟΔ Δράμας να έβαζαν στο παιχνίδι ο cpu θα το είχε πόντο πόντο το ματς μέχρι το τέλος ακόμα και αν εσύ έχεις τους Heat. Καμιά 30 ματς έπαιξα και ήταν να να έβλεπα σε video το πρώτο που είχα παίξει ξανά και ξανά.

Το αστείο είναι πως γύρισα στο '13 που το εκτίμησα ξαφνικά πολύ περισσότερο. :lol::lol::lol:

[B]NBA 2K14 (next gen)
[/B]

Τρομερά γραφικά. Κατά τα άλλα, με βάση το video, προτιμάω το κλασικό 2k14 :stuck_out_tongue: Βέβαια κι αυτό θα βελτιωθεί σίγουρα στις επόμενες εκδόσεις.

Και η κριτική που διάβασα δεν ήταν και η καλύτερη για τα next gen. Γενικά στο 2κ14 φαίνεται να έδωσαν πολύ μεγάλη βάση στα γραφικά και τα animation. Έδωσαν μεγάλο ρεαλισμό σε φάτσες, κινήσεις κτλ χαίρεσαι να το παίζει μόνο για αυτό, αλλά έχασαν αλλού κατά την γνώμη μου. Το Α.Ι. του παιχνιδιού και ο τρόπος που παίζει τις ομάδες ο cpu είναι χειρότερος από το 2κ13 και ώρες ώρες σου χαλάει αρκετά το gameplay (ειδικά οι ομάδες της ευρωλίγκα είναι μεγάλη απογοήτευση σε αυτόν τον τομέα).

Πάντως διάβασα κριτικές και αντιδράσεις κόσμου για το nba live '14 της EA και έχει πέσει τρελό θάψιμο από παντού. Δεν έχω διαβάσει ούτε μισή καλή κριτική.

Έχει βγει κανά update roster για το '14;

Season με Bulls.Παιζω απεναντι στους Lakers,το τι κανει για να τους ξαναβαλει στο παιχνιδι δε λεγεται…Χανουν βολη παιρνουν ρημπαουντ,βαζουν καλαθι με φαουλ.Οποτε εκλεβα τη μπαλα παντα μα ΠΑΝΤΑ χτυπουσε σε ποδια παικτων μου.Ευστοχια στα τριποντα εξωπραγματικη!Επισης μεσα στη ρακετα κανουν παρτυ σχεδον ολες οι ομαδες ενω εμεις δεν μπορουμε να βρουμε διαδρομους με τιποτα!Τοσο καιρο δεν ειχα γκρινιαξει αλλα πραγματικα χθες το γαμησε και ψοφησε!!!

για updates εδώ

http://www.nba-live.com/

SylBlashyrkh σε νιώθω :lol:

βασικα εγω να πω το αλλο για το Mycareer. οκ το πηρα το πρωταθλημα σε hall of fame (sweep τους heat παρακαλω και χανοντας μονο ενα παιχνιδι σε ολη την Postseason), ολα καλα και περιμενω την επομενη χρονια να ενισχυθουν οι rockets με ολο το καπ που εχουν. ειμαι pass first pg με 96 overall

και μου φερνουν
.
.
.
.
τον chris paul

ε εχω να παιξω απο τον αυγουστο.

Στον αμεσως επομενο αγωνα εριξα μια ξεγυρισμενη 100αρα (παιζω 8αλεπτα) στους Hawks που το ευχαριστηθηκα!

το έπιασα σήμερα μετα απο καιρό στο hall of fame επίπεδο. πραγματικά αυτή τη στιγμή νιώθω μια σιχασιά για τα πάντα στον κόσμο

:lol::lol:

Εγώ σήμερα το έπαιξα για τελευταία φορά (το '14 λέω) μπαίνει στο ράφι για τα καλά. Γυρνάω στο 13 αφού τα κουσούρια του θεωρώ πως είναι πολύ λιγότερα. Το Α.Ι. του παιχνιδιού στο πως χειρίζεται τις ομάδες είναι το χειρότερο που έχω συναντήσει σε παιχνίδι μπασκετ με άνεση κιόλας, σου ακυρώνει όλο το gameplay. Ωραία τα ρεαλιστικά γραφικά αλλά με αυτά μόνο δεν κάνεις τίποτα. Δεν ξέρω αν αξίζει το mycarrer αλλά προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει να μάθω.

Γιατί σταματάει στο 2.47 πριν τη λήξη, πέφτουν αντικείμενα και διακόπτεται το ματς?

Ακριβώς!!!

Ανέβασα μερικά βιντεάκια με εντελως fail φάσεις από το 2κ14. Η ποιότητα δεν είναι καλή sorry αλλά δεν έχω ιδέα πως να τα πάρω κατευθείαν in game.

[B]Howard-Young[/B]

http://www.youtube.com/watch?v=WhwtnakeQHM&feature=youtu.be

όπου ο Young πάει να βγει από μπροστά και να κλέψει την μπάλα αλλά δεν… Κανονικά ο Howard (που είχα εγώ) που ήταν κάτω από το καλάθι θα έπρεπε να μείνει μόνος και να την καρφώσει αλλά ο Young μάλλον είχε πατίνια και ξαναμπήκε μπροστά από τον Howard σε χρόνο μηδέν.

[B]Lebron vs Parker[/B]

http://www.youtube.com/watch?v=x8yxmvLVzoM&feature=youtu.be

Κάνω drive με Lebron ο Parker ακολουθεί βγάζει την μπάλα μέσα από το καλάθι και… όλα καλά, παίζει το ματς. #-o

[B]Nets- heat[/B] (έχω τους δεύτερους)

http://www.youtube.com/watch?v=fi6WORpJTQo&feature=youtu.be

Αστοχο σουτ από Nets ο Beastley κάνει block out αλλά στην συνέχεια εξαϋλώνεται ο Blache περνάει από μέσα του και παίρνει το επιθετικό, τελειώνει την φάση με καλάθι.

[B]Passing fail[/B] (Pistons - Heat)

http://www.youtube.com/watch?v=GOjQaKKDoWo&feature=youtu.be

Φάση που γίνεται συχνά Ο cpu έχει Pistons κάνει drive με το pg και βγάζει πάσα στον ψηλό, παρότι έχω βάλει μπροστά Haslem είναι σαν να μην υπάρχει τον πετάει πέρα για πλάκα. Τέτοια πάσα αν την κάνω εγώ δεν περνάει ούτε 1 στο εκατομμύριο.

Καθόλου τυχαία τέτοιες φάσεις γίνονται όταν έχω πάρει μια μικρή διαφορά 7-8 πόντων και ο cpu προσπαθεί να το φέρει στα ίσια. Αυτό είναι πολύ μικρό δείγμα.

Για video game live capture δοκιμασε το fraps. http://www.fraps.com/ τσαμπε νομιζω πως σου εχει ειτε περιορισμενη διαρκεια ειτε μονο καποιες μερες δοκιμης, αλλα λογικα αν το ψαξεις και σε κανενα piratebay κτλ καπου θα υπαρχει χακαρισμενο το full version

Εισαι ο ηρωας μου.

Είπα δεν θα ξαναπαίξω αλλά τελικά ξεκίνησα season με Heat :lol:

Νικάω Bulls με τεράστια άνεση αν και είχαν Rose (για πρώτη φορά είχα διαφορά 20+ πόντων σε όλο τον αγώνα οι Bulls έπαιζαν λες και ήταν καθυστερημένοι), Nets και 76ers εκτός έδρας σχετικά εύκολα και χάνω στο Miami από Wizzards με fade away τρίποντο του Wall στο τέλος. Μαγεία!! Επίσης είδα τον Gortat να μου βάζει 3 fade away από τα 6 μέτρα με άμυνα πάνω του.

Πρέπει να αρχίσω να βλέπω κανένα αγώνα NBA γιατί θα ξεχάσω πως παίζεται το άθλημα.