Neurosis

FRI 15.07.2011 - Dour, BE - Dour Festival
SAT 16.07.2011 - Selestat, FR - LEZ’ARTS SCENIQUES Festival
SUN 17.07.2011 - Hamburg, GER - Grünspan
MON 18.07.2011 - Leipzig, GER - Conne Island
[B][SIZE=“6”]TUE 19.07.2011 - Wien, AT - Arena[/SIZE][/B]
WED 20.07.2011 - Turin, IE - Spaziale Festival
THU 21.07.2011 - Barcelona, ES - Apollo
FRI 22.07.2011 - Madrid, ES - Rock Kitchen
SAT 23.07.2011 - Paris, FR - Cabaret Sauvage
SUN 24.07.2011 - London, UK - High Voltage Festival
MON 25.07.2011 - Dublin, IE - tba
WED 27.07.2011 - Dortmund, GER - FZW
THU 28.07.2011 - Bern, CH - Reitschule
FRI 29.07.2011 - Eindhoven, NL - Effenaar
SAT 30.07.2011 - Stuttgart, GER - LKA

nai auto ennoousa :expressionless: :-s 8O :wacko: :blink: [SPOILER] :dizzy: [/SPOILER].Ti θέλετε ρε μαλάκες,να μείνουμε στον τόπο ? ? ?

megabump
βγηκαν οι τιμες για το ντειτ στο τορινο
Neurosis + Rosetta + City of Ships + TBA = 18 euro
σας αγαπαω ολους
οποιος θελει πληροφοριες πμ :slight_smile:

Παπάρια και φέτος για καινούριο album, τέλη του χρόνου θα μπούνε στο studio :confused:

Ξενέρα. Και σήμερα ακούω στο ριπιτ το Given, και σκεφτόμουν πότε θα βγει το καινούριο. Απ’την άλλη καλύτερα που δε βιάζονται.

Πάντως το υπερμεγαλειότατο Live @ RB 2007 αναθέρμανε το ενδιαφέρον μου για το πρόσφατο άλμπουμ, που ΄χα αρκετό καιρό να βάλω να παίξει.

Συγνώμη αλλά τι εισητήριο είναι αυτό!!!:!:8O

eindhoven 25, μόνοι τους μάλλον.

σιγά ρε.

στην Ιταλία είχα δει Crippled Black Phoenix με 8 ευρώ.
Εδώ η Alterground με πόσα τους είχε φέρει? 28?

τι λέτε ρε τώρα! Παίζει γενικά θέμα με ιταλία?? Γιατί πρώτη φορά ακούω τέτοιες τιμές, κι εξω.

ε τουλαχιστον στα λαιβ σε αυτο το μαγαζι δεν παιζει να χω πληρωσει πανω απο 15 ευρω…
και για λαιβ ξερω γω μαρς βολτα, σονικ γιουθ μαντχανευ αντε 20 ευρω επειδη ηταν φεστ… αλλιως πανω κατω τετοιες τιμες ειναι…
σε δικια σου φαση ενα μαγαζι που παιζει χαρντκορ πανκ κτλ δεν εχει ποτε πανω απο 5/10 ευρω εισητηριο και για δυνατα γκρουπς…
ας πουμε αισις στο ιδιο φεστ 2009 ειχαν 10 ευρω

ye, η Ιταλία έχει γενικά λογικές τιμές στα live της

ε μην τρεχουμε να πουμε αλλου, ιταλια απο δω και περα

Enemy of the sun live 1994

http://killthatcat.com/2011/05/neurosis-september-23rd-1994/

Τι να λέμε τώρα, άμα φέτος μια μπάντα έβγαζε το 80% αυτού του δίσκου θα τους εξυμνούσαμε.

Εχω πάρει το “Enemy…” αλλά δεν του δωσα ακόμη την ιδιάζουσα προσοχή.

Πρέπει να ναι το πιο περίεργό τους πάντως.
Αυτό και τα 2 πρώτα δεν τα χω καθόλου.

To Enemy θερίζει τα πάντα. Ειδικά αυτό το Raze The Stray είναι έπος από τα λίγα. Όπως και το ομότιτλο. Βασικά νομίζω ότι είναι λίγο παρεξηγημένος δίσκος και δεν ξέρω γιατί αφού είναι τρομερή δισκάρα.
Πιο δύσκολο τους για μένα είναι το Through Silver In Blood.

Γιαυτό είναι το αγαπημένο μου!

Μάλλον κι εμένα, αλλά υπάρχει και αυτό το Times Of Grace…
Τελείως αδύνατο να διαλέξω ένα και μόνο άλμπουμ, όταν έχουν 7 που γαμάνε ασάλιωτα (τα 2 πρώτα δεν τα έχω ακούσει).

Δεν μπορώ να πω ότι είμαι φαν , αλλά τα souls at zero. Και enemy of the sun ειναι λατρειες… Και τα αλλά όταν είμαι στο mood θα τα ξανάκοιτάξω,
( τώρα μπαίνει καλοκαίρι οπότε με τραβάνε τα φλώροροκακια:oops:)

Συμφωνω για raze the stray, αλλά το time of the beasts του χώνει χαλαρά

Για μένα και το ‘‘Enemy of the sun’’ και το ‘‘Through silver in blood’’ είναι τα πιο ‘‘δύσκολα’’ της μπάντας. Ιδίως το πρώτο έκανα καιρό για να το χωνέψω, αλλά έχει τραγουδάρες μέσα. Τα δύο πρώτα τραγούδια είναι κλασικά, το ‘‘Time of the beasts’’ είναι το κλασικό Neurosis έπος, το ομώνυμο τα σπάει, τι άλλο θες;

Το ‘‘Through silver in blood’’, από την άλλη, το πιάνεις μεμιάς πιστεύω αν κάτσεις και το ακούσει ολόκληρο χωρίς να κάνεις κάτι άλλο (με τον κλασικό τρόπο, βλέπε ακουστικά κλπ.). Βοηθάει το ότι δεν υπάρχουν παύσεις ανάμεσα στα κομμάτια οπότε διατηρείται μία κάποια ‘‘ροή’’, κλασικά αυτά είναι τα πιο δύσκολα C.D., αλλά σε ανταμείβουν περισσότερο στο τέλος. Δεν το βρίσκω τυχαίο ότι για πολλούς αυτό είναι το καλύτερο Neurosis album. Έχει μέσα πολύ σκοτάδι και πόνο (θα μου πεις για ποιο τραγούδι τους δεν ισχύει αυτό;).

Προσωπικά πάντως, εγώ “δυσκολεύτηκα” πολύ με το [B][I]Times of Grace[/I][/B].
Ισως επειδή ήταν η 1η επαφή μου με την μπάντα.
Παίζει να το άκουσα πάνω από 20 φορές.
Και πραγματικά αυτή την στιγμή δεν θυμάμαι πως αρχίζει το [I]Doorway [/I]πχ…πρέπει να το βάλω και να το θυμηθώ.

Πήρε χαμπάρι κανείς πως στην περιοδεία ακούστηκαν ζωντανά δύο καινούρια τραγούδια;

[U][B]Αt The Well[/B][/U] - Ωραιότατα τα σποραδικά κοψίματα και το θέμα που βγαίνει μπροστά ο Νόα Λαντις στο 9ο λεπτό.

[B][U]Killing Elk[/U][/B] - Αυτό το :-({|= στο τέλος σου διαλύει το μυαλό. Όλα τα λεφτά!

Ανυπομονησία μεγάλη…