Nevermore live in Greece 27-28/5/2010

ρε τι λετε???
στα 80ς οι μεταλλαδες κανανε μπαχαλα μετα τα λαιβ και κοπανουσανε μπατσους. τωρα ειναι πιο φλωροι απο ποτε

Αρκετα καλη συναυλια. Ο λουμις υπεροχος! Dane φαινοταν λιγο κουρασμενος σε μερικα κομματια. Ωραιο το σετλιστ (αν και ηταν ακριβως το ιδιο με τους βουλγαρους). ειχε αρκετα μπαλαντοειδη αλλα με τετοια ζεστη ισως καλο μας εκανε.
Το Φαζζ για τον πουτσοοοοο. Πατιναζ στο πιτ και σαβουρες με το κιλο. ανησυχω για Lamb of god…

Λοιπόν παιδιά παραθέτω και γω τη δικιά μου γνώμη για το live. Οι άνθρωποι γαμήσανε για μιαμιση ώρα.
Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή. Γιατί περιμέναμε μισή ώρα χωρίς να γίνεται soundcheck για τους Rex Mundi?Δεν θα έλεγα ότι είμαι οπαδός, αλλά σε ένα άλλο live που τους είχα δεί ήταν πολύ καλοί. Το θέμα μου είναι ότι αντιμετωπίστηκε ΧΩΡΙΣ ΣΕΒΑΣΜΟ το support, και όπως είναι φυσικό παίξαν με σκατά ήχο! Κρίμα πραγματικά. Έτσι σεβόμαστε τις μπάντες μας δηλαδή?[-X
Μετά λοιπόν τον βασανισμό (Προκρούστης, τραβηγμα νυχιών κλπ) του προαναφερθέντος ηλιθίου ηχολήπτη, έγινε νορμαλ soundcheck για κανα 20λεπτο περίπου. Και μετά…Beyond Within!ΠΟΥΤΑΝΑ ΟΛΑ! Τα πρώτα 10 μέτρα από τη σκηνή ένα πιτ. Και μετά The River Dragon Has Come (συγκίνηση το κομμάτι που με έβαλε στους Nevermore). Το καινούριο Your Poison Throne να μας ταρακουνάει καλά “RISE RISE!”. Και μια από τις αγαπημένες μου στιγμές στη βραδιά "Are you ready to be…RE-BORN?"8). Της καριόλας με λίγα λόγια. Παίξαν και ένα από τα αγαπημένα μου Nevermore (Tomorrow Turned Into Yesterday) και προσκύνησα απλά, όπως και με το The Heart Collector, που ήμασταν όλοι υπέροχοι! Για το τελείωμα με Narcosynthesis/The Obsidian Conspiracy/Enemies Of Reality δεν υπάρχουν λόγια. Η συμμετοχή του κόσμου ήταν εξαιρετική (τα crowd surfing/stage diving έδιναν και έπαιρναν):D. Και εδώ έρχομαι στο πόστ της Καφροδίτης

Συμφωνώ απόλυτα. Υπάρχουν κάτι ΖΩΑ που δεν ξέρουν στίχους και απλά έρχονται για να ρίξουν ξύλο στο πιτ. Και καλά στα γρήγορα κομμάτια να γίνει κόλαση. Αλλά στο The Heart Collector ρε? Μεμονωμένες περιπτώσεις βέβαια αλλά σου τι σπάνε όταν θές να πωρωθείς και έχεις το Μόγγολο δίπλα να σε αρχίδια σπρώχνει.

Τέσπα κρατάμε τα θετικά από τη βραδιά και ξεκουραζόμαστε για αύριο.:wink:

Ας πούμε αυτό είναι αστειάκι;;

:wink: προφανως

E χώσε και κανα emoticon να είμαστε όλοι καλά!! :smiley:

Mα γιατι, εμας μας αρεσει να εχουμε φιλους στο εξωτερικο!

Πάντως εγώ ακόμα πιστεύω ότι το This Godless Endeavor πάιζει να είναι και το καλύτερο τους κομμάτι. Ειλικρινά έχασα τον σβέρκο μου εκεί.

Πάρτε μερικά ντεσού που μου εξομολογήθηκε ο Dane αργά μετά τη συναυλία

-Πετούσαν τα ξημερώματα 04.00 για Seattle, ο Dane θα έκανε στάση στο Αμεστερνταμ για κανα διήμερο διακοπών

  • Εχει πωρωθεί και μόνο στη σκέψη με το νέο αλμπουμ των Sanctuary. Θα πάρουμε μέρος τα 4/5 του αρχικού line up. Οπως είπε “ξέχνα τι ακούς τώρα με Nevermore θα είναι κλασικο Sanctuary αλμπουμ στις ψηλές οκτάβες που ξέρετε. Το 2011 θα κυκλοφορήσει αν όλα πάνε καλά και υπάρχουν σκέψεις για περιοδεία”
  • Είπε πως έπαθε πλάκα από το κοινό και πως κάθε συναυλία εδώ είναι σαν γιορτή και ξεκαθάρισε πως δεν το ανέφερε επειδή ήταν στην Ελλάδα αλλά επειδή πραγματικά το ένιωθε. Επίσης εντυπωσιάστηκε πολύ από τους Θεσσαλονικείς γιατί τα περίμενε πιο υποτονικά. Ελλάδα, Ολλανδια, Γερμανία ανέφερε ως καλύτερες αγορές της μπάντας στην Ευρώπη, ενώ τα πράγματα έχουν βελτιωθεί και στις ΗΠΑ
  • Έχουν έτοιμο τραγούδι για tribute σε Dio αλλά δεν θυμάμαι ποιο είπε.
    -Εχει πάθει πλάκα με το album των Triptykon, το οποίο ακουγε προχθες και μετά έβλεπε τρελλά ονειρα!!! Υποκλίνεται σε Tom Warrior και Celtic Frost, ενώ μίλησε με πολύ καλά λόγια για Rotting Christ και Septic Flesh.
  • Πρόσθεσε πως οι γονείς κάνουν καλά τη δουλειά τους μαθαίνοντας στα παιδιά τους για τους Sanctuary γιατί πολλοί νέοι οπαδοί δεν ξέρουν την ιστορία τους, επίσης είπε πως δεν θέλει να θυμάται τα όσα είχαν γίνει στο Ροδον στην τότε συναυλία με τους Iced Earth. Εξεπλάγη επίσης μαθαίνοντας πως το Ρόδον είναι πλέον Supermarket. Επίσης ζήτησε από κάποιους οπαδούς να βγάλουν φωτογραφίες (αντιστράφηκαν οι ρόλοι) με το κινητό του γιατί τις μαζεύει για κάτι που ετοιμάζει. Και άλλα πολλά που δεν τα θυμάμαι.
    Συμπέρασμα: Τεράστιος τραγουδιστής και απίστευτο παλικάρι. Πιο προσιτός και καλόκαρδος από ποτέ…

Ακομα απορω πως καταφερα να σηκωθω το πρωι να παω στη σχολη μετα τους χθεσινους οργασμους και το ξυλο.
Το support το εχασα αλλα απο αυτα που διαβαζω δεν εχασα και πολλα πραματα.
Επισης γκρινιαζα που δεν καταφερα να χωθω πιο μπροστα οντας καθυστερημενος για τη συναυλια (χαχ, πονηριδης) και την ειδα απο τη μεση σχεδον αλλα απο αυτα που διαβαζω παλι, καλυτερα ετσι αν ο ηχος μπροστα ηταν τοσο χαλια. Εκει που ημουν ακουγα απο μετρια ως καλα μπορς να πω. Νταξ, ο κλιματισμος ειναι στανταρ προβλημα στις πιο πολλες συναυλιες στο Ελλαντα αλλα δε βαριεσαι…
Τα παλικαρια παιξανε πολυ καλα και γενικα υπηρχε πολυ ωραιο κλιμα. Ο Αττιλας ειναι πολυ μορφη, τον συμπαθησα αμεσως τον παλικαρο :D. Προσωπικα ξελαρυγγιαστηκα αν και τα κομματια δεν ηταν αυτα που θα ηλπιζα. Ειδικα στο τελος ημουν σε trance φαση.

Οσο για το ξυλο, κλασσικα πραματα. Σε καθε συναυλια τα ιδια λεω και μετα τα ακουω κιολλας… Οκ, κι εγω πορωνομαι και θελω να χτυπηθω αλλα ημαρτον, προσεχω λιγο και γυρω μου. Δε μου φταιει σε τιποτα ο αλλος απο πισω μου ή διπλα μου που εχει πληρωσει τα λεφτα για να ερθει να δει τη συναυλια και δε θελει να φαει ξυλο. Δε με νοιαζει αν εισαι σε συναυλια της Μουσχουρη ή των Νevermore, χτυπησου οσο θες αλλα προσεχε γαμω το κερατο μου. Ειδα κοπελα να τρωει μπουκετο μες στη μουρη απο κωλοζωο που κουναγε τα χερια του δεξια και αριστερα ενω εκανε headbanging με κλειστα τα ματια.

Στους νεβερμορ κάνει πλάκα δηλαδή που ζορίζεται να βγάλει καμιά ψηλή του Dreaming? Αργά τη ψώνισε ο Warrell μου φαίνεται…Ελπίζω να μην καταλύξει παρωδία αυτή η επανένωση (αν και δύσκολο).

πωωπωωω…βλεπω τα σχολια για τη συναυλια και με πιανει καταθλιψη!δευτερη φορα που τους χανω.
επρεπε να ειμαι αθηνα ρε γαμωτο…για να δω συναυλια πρεπει να παρω κτελ και να ρθω 5 ωρες δρομο!αααα ρε λουμις…

Εγώ θέλω πίσω τα 4 ευρώ μου από αυτούς που μου έσπασαν τη μάσκα :p:p
(είχα μία ελπίδα ο μαλάκας ότι θα τους έπειθα να παίξουν Next in Line αλλά μπααα)
Μέτριο σετλιστ, καλή συναυλία, αλλά ποτέ μου δεν είχα φάει τόσο πολύ σπρωξίδι και stagedivers στη μάπα. Εξαερισμός για τον λούτσο.
Btw, από το Twitter του Dane:
“I think I had too much fun last night…”
Τώρα αν το λέει για μας ή αν του έκατσε κάτι καλό μετά τη συναυλία ποιός ξέρει…8)

επρεπε φιλε.εγω εφυγα απο τις 10 το πρωι απο ναυπακτο και εφυγα απο αθηνα 6 τα ξημερωματα(με κτελ παντα).στο τελος προσκυναγα απο την νυστα

καλα…τα χα περασει το 2008 το καλοκαιρι για maiden.τοτε μου χε φανει αστειακι.ειπα χαλαρα μωρε,ταξιδακι στην αθηνα,θα δουμε και τη θεϊλα.αλλα οταν ειδα τη γλυκα αρχισα να το σκεφτομαι σοβαρα αν θα το ξανακανω…αλλα τωρα που περασε καιρος μετανιωνω που δεν παω!

τι απιστευτος πονος…ααααααααααααααααα!!! χΔ αλλα αξιζε γαμωτο…

Αυτό. Και είχα δίπλα μου φίλο ο οποίος θυμόταν τη συναυλία τους το '97 κι έκλαιγε…
Πάντως προσωπική αγαπημένη εμφάνισή τους ήταν στη Θεσσαλονίκη το 2005 τότε που βγήκαν χωρίς μπασίστα

Ε χτύπα κι εσύ! Είσαι στο κατάλληλο ύψος! :stuck_out_tongue:
Γι αυτό στις συναυλίες είναι σημαντικό να ξέρει κανείς πού να κάθεται, ανάλογα με το τι θέλει να κάνει. Αν θες να είσαι πολιτισμένος πας στο πλάι, ή στο σκαλάκι της ανηφορίτσας πίσω από το πιτ. Το θέμα είναι το πιτ να είναι οριοθετημένο, να μπορείς να μπαίνεις και να βγαίνεις κατά βούλησιν. Αν έχεις πρόβλημα γιατί σε βαράνε αν είσαι μπροστα-κέντρο, ε, πας πιο κει.
Έχει δει Monster Magnet και Bolt Thrower με (υπερβολικά) πολιτισμένο κοινό και βαρέθηκα…

Αυτό το θέμα μπορούμε να το θίξουμε εδώ ή έχει ανοίξει κάπου αλλού;

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=16215

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=16215

[SIZE=“4”]ΤΟΥΜΠΑΝΟ Η ΣΥΝΑΒΛΙΑ!!![/SIZE] :D:D:D

ο τελικος απολογισμος εδειξε τα εξης:
-το playlist ηταν ικανοποιητικο μπορω να πω αν και δεν παιξαν κανα I Voyager, Next In Line και Believe In Nothing, που ηθελα να ακουσω.
-η μπαντα ηταν σε καλη κατασταση μπορω να πω, αν εξαιρεσουμε κατι μικροπροβληματακια με τον κυριο Warrel…
-ο χωρος ηταν ολιγον τι αυτοκτονια για την δημιουργια Pit, και ο αερας ντουμανι μετα απο λιγη ωρα, αλλα δε χεζεται, καλα περασαμε. (αν και μπορω να πω οτι 1 κεφαλι πιο πανω απο τον πολυ τον κοσμο ανοιγε η ατμοσφαιρα :D)
-εριξα το χεντμπανγκ της ζωης μου εκει μεσα! (στο nacrosynthesis το αποκορυφομα :smiley: ) …και η επομενη μερα φερνει τον κλασσικο πονοκεφαλο συνοδευομενο απο πονο στον λαιμο και στην μεση. χαλαλι ομως!
-αυτος ο Αττιλας πολυ μουρη μιλαμε ε! οτι γκριματσα του εκανα μου την ανταπεδιδε :stuck_out_tongue: :lol:
-το μονο παραπονο ειναι οτι δεν επιασα τιποτα…ουτε πενα,ουτε μπουζα, ουτε μπακετα… :frowning:

Και πετάξανε και σχεδόν όλο το merchandise γαμώτο, πολύ large μπάντα :stuck_out_tongue:
Αλλά κι εγω δεν έπιασα τίποτα :frowning: