New Model Army @ 8 - 9 Οκτώβρη 2010

:p:p:p

epic… τι χρονιας ειναι???:stuck_out_tongue:

ανεβασε μια κ το φετινο…:wink:

αυτό είναι της χρονιάς…ούτε που ξέρω (από το νετ το βρήκα). Δυστυχώς δεν΄έχω πάρει τίκετ, θα πάρω απέξω σήμερα!

απ’εξω εχει 20 η 25 ?

ούτε αυτό το ξέρω! αλλά δεν πρόλαβα να πάρω οπότε ας έχει και 25 τώρα, τι να κάνω :frowning:

xmm τελικά έμαθα ότι στο ταμείο έχει 30

φεύγω για τικετ χάουζ

Λίγα λόγια για την συναυλία στην Θεσσαλονίκη: Τρία σαπόρτ συγκροτήματα ανάλαβαν να ζεστάνουν το κοινό. Τους Daytime Thief δυστηχώς δεν τους πρόλαβα. Οι Background Noise Suppression παίζουν κάτι από indie rock παίξαν πολύ καλύτερα από την τελευταία φορά που τους είδα. Αν και δεν είναι πάντως του γούστου μου είχαν πολύ καλά γυρίσματα στην κιθάρα και πολύ καλό μπάσο.
Η Deux Ex Machina κομμάτι το κομμάτι κατάφεραν να πάρουν μαζί τους το κοινό (καλά τώρα λες και δεν θα γινόταν). Δεν βρίσκω πραγματικά ψεγάδι στις εκτελέσεις, φανταστική lead κιθάρα, αλάνθαστο rythm section και τραγουδιστής που γούσταρε αυτό που έκανε (τα τελευταία κομμάτια τα τραγούδησε κάτω στο πιτ που δημιουργήθηκε). Αξίζουν την αναγνώριση που έχουν με το παραπάνω.
ΟΚ, τώρα οι ΝΜΑ είναι οι ΝΜΑ, δεν έχω δει κακό live τους ακόμη και όταν το κοινό ήταν λίγο, όπως την προηγούμενη φορά στο Principal. Το Block33 είναι καλύτερο μέρος για τέτοιου είδους συγκροτήματα. Και το κοινό ήταν περισσότερο και πιο εκδηλωτικό. Και αυτό το εκτίμησαν και εκτός από το encore με 4 κομμάτια βγήκαν και για δεύτερο encore. Φυσικά αποθεώθηκαν.
Με 15-25 ευρώ κόστος του εισητηρίου νομίζω πως αν κάποιος γουστάρει την μπάντα δεν πρέπει να λήψει από την συναυλία και ας τους έχει ξαναδεί

30??? Οντως?? Εγω ηξερα οτι προπωληση/ταμειο εχει 20!! Μην με ξενερωνεις τωρα και δεν εχω και φραγκα…!

ακριβώς. Εγώ τους είδα κ πέρισυ, αλλά θέλω να τους χορτάσω ξανά, μιας και δεν είχε κάτσει να τους δω πιο παλιά (κ ας τους ακούω για καμμια 15ετία).

τι να σου πω, έτσι μου είπε μια φίλη μου… Οπότε μην το δένεις και κόμπο. Εγώ πάντως για να δέσω τον γαϊδαρό μου, το τσίμπησα από μετρόπολις.

στις 9.30 βγαινουν οι NMA ή οι deus??

Δεν συνηθίζεται να βγαίνουν πρώτα οι headliners και μετά το σαππορτ.

4 ο’clock in the morning and still we cannot sleep!!!

σωωωωωωπα…:stuck_out_tongue: εννοω μηπως οι deus βγουν κατα τις 8.30 κ οι NMA στις 9.30…

α! αυτό εννοούσες.

δεν ξέρω, βασικά δεν νομίζω να ξεκινήσει οτιδήποτε πριν τις 10.

μιας κ δεν το ξερω καλα το γκρουπ, λεω απλως οτι ηταν γαματοι…8)

Deus Ex Machina κλασσικα γαματοι οπως παντα! New Model Army απλα απιστευτοι!!! Επαιξαν ενα 2ωρο γεματο! Οποιος δεν ηρθε εχασε. Πολυ καλο λαιβ!

Πηγα απο σποντα,δεν ειχα ακουσει ποτε τιποτα απο NMA κι εχω να πω οτι ηταν υπεροχα!!!

DXM: έχοντας χάσει το μέτρημα σχετικά με το πόσες φορές τους έχω δει, έχω να πω ότι τελικά και πίσω – πίσω να κάθεσαι και να τους βλέπεις να παίζουν, ε δεν μπορείς. θα κουνηθείς!!!

ΝΜΑ: μας ξεσκίσανε για άλλη μια φορά. παίξαν 2 ώρες κ ένα τέταρτο περίπου. Αρκετά κομμάτια που δεν τα περίμενα, αποφύγανε μερικά “πρέπει να τα παίξετε γιατί θα σας πάρουμε το κεφάλι”. το σετλιστ (ανά δίσκο) ήταν κάπως έτσι:

A Liberal Education
Vengeance

Better than Them
Drag it Down
No Rest

51st State
Poison Street
Lovesongs
Heroes

Vagabonds
Green and Grey

Get Me Out
Purity

Here Comes the War
Fate
White Light

Red Earth
Island

Wonderful way to Go
Over the wire

Flying through the smoke
Snelsmore Wood

Today is a Good Day
Ocean Rising
Mambo Queen of the Sandstone City

Αν θυμάμαι καλά, το High δεν το τιμήσανε καθόλου. Παίζει να ξεχνάω κ μερικά. πολύ καλή φάση γενικώς.

μεγάλο μου παράπονο ότι για άλλη μια φορά δεν άκουσα ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια, το 1984. Τεσπά.

είδαμε κ γνωστούς σεσημασμένους φορουμίτες :smiley:

[SIZE=“5”][FONT=“Comic Sans MS”]
[B]They broke it down like true punk rockers[/B][/FONT][/SIZE]

Το πιστευεις πως απ ολο το live το χοντρο σκαλωμα το φαγα κι εγω με το Mambo Queen; Τους βγηκε πολυ πιο ζωντανο σε σχεση με το δισκο.

[I]She’s the Mambo Queen of the Sandstone city
She reads signs that I cannot see
Breaks it down, like a true punk rocker
To splinters of mirror glass at my feet[/I]

Ενταξει, και τα δυο μεγαλα live του Π/Σ εσκισαν, αλλα των NMA ειδικα, ηταν στα τρια καλυτερα live της χρονιας για μενα, μαζι με Transit και Fear Factory. Οι Killing Joke ηταν φανταστικοι ε, αλλα δεν ξερω, οι NMA καναν αυτο το παραπανω κλικ, την υπερβαση. Cheers & beers σε τιμιο Παναγιωτη που ‘‘χορευε’’ μαζι μας μπροστα και σ Outlaw Torn. :drunk:

π.ς.: Το Over The Wire παντως ειμαι σιγουρος πως δεν το παιξανε. Καθε κομματι δλδ το σημειωνα επι τοπου για το report (να που βολευει και σε κατι αυτο το ρημαδι παντοφλέ κινητο που κουβαλαω :lol:).

Ενα “Wired” ομως το ηθελα, μιας κι ανεφερες το “High”… και το “Stupid Questions”. Και το “I Love The World”!!! Αυτο που το πας, ημουν σιγουρος πως μ αυτο θα κλεινανε.

πρέπει να χεις δίκιο για το Over the Wire…όντως βολεύει τελικά το ρημάδι!!!

Ναι ναι το Wire θα ηταν πολύ κουλ!

Καλά, για το Stupid Questions, White Coats και (ειδικά) Ι love the world και The Hunt οι μεγάλοι απόντες!

Πωπω ναι, εχεις τεραστιο δικιο ειδικα για το The Hunt. Ενταξει, κι αυτα να παιζαν, παλι θα θελα κι αλλο εδω που τα λεμε. =P Τι στο διαολο, αυτοι αντι να γερνανε, γινονται ολο και πιο νεοι καθε χρονο.