Αngra!

Eνα εκ των αγαπημενων μου γκρουπς στο power metal αλλα και γενικοτερα! Με ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥΣ δισκους στο ενεργητικο τους (Angels Cry, Holy Land, Temple Of Shadows) με απιστευτους μουσικους…ολοι οσοι κι αν εχουν περασει απο αυτους! Για πειτε καμια γνωμη…

Δεν υπήρχε θρεντ?

Απλά από τις αγαπημένες μου μπάντες :thumbup:

Εγω για να ειαμι ειλικρινης τους εχω παρακολουθησει μεχρι το Fireworks. Το Holy Land ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ δισκος, και σκεψου οτι γενικως μισω και το power και το prog 8)

Kai εμένα από τις αγαπημένες μου στο χώρο του power και γενικότερα… Όλοι τους μου αρέσουν αλλά τα τρία πρώτα είναι κορυφαία με το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ Holy Land να ξεχωρίζει προφανέστατα

παιδια εχω ακουσει μονο το Temple of Shadows το οποιο μου αρεσει αρκετα.Αν εχουν καλυτερα πειτε μου κανενα να ακουσω και κατι αλλο

Το Holy Land κατά κοινή ομολογία και κατά την δική μου άποψη αποτελεί το καλυτερό τους…:slight_smile:

Angra ε? Χαίρομαι που ακούω πως το Holy Land εξακολουθεί να θεωρείται το καλύτερο τους, γιατί μέχρι εκεί τους έχω ακούσει, πάνε κάτι χρόνια τώρα! Έφυγε και ο Matos, επήλθε και μια πτώση του power metal ας πούμε κατά τα '00ς, τους έχω αφήσει.

Το Holy Land παραμένει πάντως ένας μοναδικός και διαχρονικός δίσκος, που παντρεύει εξαιρετικά το power με τις φολκ/έθνικ επιρροές, ένα progressive διαμάντι παραγματικά, και σίγουρα ένα απο τα καλύτερα power metal albums των '90ς.

το Holy Land ειναι ΔΙΣΚΑΡΟΣ!!! δε το βαζω ταμπελα power γιατι αδικειται.
το Fireworks παλι ειναι Δισκαρος με μικρα…

το angels cry οπως και τα επομενα του fireworks ειναι παλι κλασικο ευρωπαϊκο power…τπτ το ιδιαιτερο.
ειδικα τα τελευταια…ααααααααααα χριστε μου!!!φτανει πια μια απ τα ιδια…

Γιατί με μικρά… Έπος, αν και το Holy Land δεν το φτάνει…

Και το Temple of Shadows υπερδισκαρα,Spread Your Fire και τα ρεστα:metal:

Όντως πολύ όμορφο άλμπουμ

Kαι το Angel’s Cry είναι δίσκαρος, ο καλύτερός τους μετά το Holy Land.

στις 5 αγαπημένες μου μπάντες όλων των εποχών.
το Holy Land στους 10 αγαπημένους μου δίσκους όλων των εποχών.
δυστυχώς εστιάζω στο ότι αυτή τη στιγμή είναι μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας.

θα λατρεύω οτιδήποτε σχετίζεται με αυτούς και τις προσωπικές τους δουλειές.
πιο αναλυτικά άλλη στιγμή.

το προσωπικο του Andre Matos παντος ειναι απλα αδιαφορο…

οπως επισης κ το 2ο των Shaman…

ακριβώς αυτό…

ΝΟΤ

που λέει και ο Borat…

NOT??? NOT???

Carry on…δεν ειναι κλασικο ευρωπαικο power?? θα τρελαθω τωρα…

Originally Posted by Cynic
Γιατί με μικρά… Έπος, αν και το Holy Land δεν το φτάνει…

με μικρα γιατι οπως λες το Holy Land δε το φτανει.αλλα ειναι δισκαρος!

έπιασες ένα τραγούδι που είναι από τα ωραιότερα ever στο power metal…
η μια πλευρά λέει, ότι δεν υπάρχει κλισαρισμένη, αλλά καλά ή κακά παιγμένη μουσική.
από την άλλη αν θεωρείς τους Angra τυπική power metal μπάντα ή έχεις ακούσει ελάχιστα ή κρίνεις πολύ επιφανειακά.

Το Angels Cry στην Ιαπωνία είχε λατρευθεί όσο ελάχιστα album.
Για να καταλάβεις τι όνομα εξακολουθούν να είναι, όταν οι Nightwish έβγαλαν το Once έπαιζαν ως support των Angra εκεί.

Από την άλλη η μουσική των Angra έχει τόση τεχνική και στοιχεία, ιδιαίτερα στις κιθάρες που δυσκολεύομαι να τους θεωρήσω τυπικό power. Το Rebirth είναι το πιο περιορισμένο ίσως μουσικά, αλλά στο Temple OF Shadows ξανακουμπήσαν μεγαλεία και το Aurora Consurgens ήταν σχεδόν progressive στο παιξιμό του.

Όσο για τον Matos? Είχε το σθένος μετά τους Angra να παρουσιάσει το Virgo το οποίο αν και απέχει πολύ από metal για μένα περιέχει μερικές καταπληκτικές συνθέσεις και ερμηνείες. Το Ritual των Shaman πλησίασε όσο κανένα άλλο album το Holy Land και ενώ εμπορικά πήγαν καλά το ρίσκο που πήραν με το Reason μπορεί μουσικά να τους δικαιώνει, όχι όμως και εμπορικά. Τώρα το νέο album του Matos έχει όσα κλασσικά και όσα νεοτεριστικά στοιχεία χρειάζεται…Ο Roy Z σίγουρα έχει δώσει μεγαλύτερη αμεσότητα.

Αυτά πολύ περιληπτικά.

Οι Αngra δεν ηταν ποτε ενα κλισαρισμενο power metal group!!! Παντα ειχαν (και θα εχουν) στοιχεια απο αλλα ειδη μουσικης…κλασσικης, flamengo και αλλα…αυτο ειναι και το στοιχειο που τους περναει σε ενα αλλο επιπεδο (σε συνδιασμο παντα με την εμπνευση, την φωνη και την τεχνικη τους)!!! Ειναι ΘΕΟΙ!!!:!:

angra ε?λοιπον οι angra ειναι απο τα αγαπημενα μου Group με το Τemple of shadows να ειναι το αγαπημενο μου album και να ξεχωριζω με δυσκολια καποια τραγουδια (Spread Your Fire,Wishing Well,The Temple Of Hate,The Shadow Hunter)

:band::-({|=:trumpet::metal::respect::bow2:

Νομιζω εγινα σαφης!