Nightwish

βασικα πιστευω οτι ηταν μακραν καλυτεροι στο παρελθον κ πιο ποιοτικοι
ηταν αυθεντικοι στη μουσικη,στους στιχους στο υφος τους γενικοτερα
τωρα πλεον νομιζω οτι εχουν αλλαξει αρκετα κ κατα την αποψη μου οχι προς το καλυτερο…:frowning:

Οι Nightwish όταν ξεκίνησαν καμιά 10αριά χρόνια πριν, είχαν ένα πολύ πιο “αγνό” ύφος και στυλ. Εκείνη την εποχή ήταν στα φόρτε του ο ατμοσφαιρικός ήχος στο μέταλ γενικά, και ξεπρόβαλαν πολλά αξιόλογα συγκροτήματα… Και φυσικά ήταν πολύ πριν μπάντες τύπου Evanescence κάνουν το όλο στυλάκι trend.

Η πρώτη “αλλαγή” των Nightwish κατά τη γνώμη μου σημειώθηκε με το Century Child και τον ερχομό του Hietala. Ο ήχος έγινε πιο “βαρύς” και πιο συμφωνικός ταυτόχρονα… το Once ήταν η λογική συνέχεια του. Τα φωνητικά της Tarja έγιναν λιγότερο οπερετικά και περισσότερο “πιασάρικα”. Η Tarja είχε μετατραπεί σε περσόνα, οι Nightwish είχαν γίνει μεγάλο συγκρότημα απο εμπορική άποψη και άγγιζαν όλο και μεγαλύτερο κοινό. Κατά τη γνώμη μου πάντως, όλοι τους οι δίσκοι ως το Once είναι πολύ ποιοτικοί.

Ο τελευταίος δίσκος συνεχίζει απο κει που άφησε ο προηγούμενος, αλλά σε ακόμα πιο πομπώδες ύφος… Είναι ο λιγότερο αγαπημένος μου ως τώρα, χωρίς να σημαίνει πως δε τον βρήκα καλό. Και η νέα τραγουδίστρια είναι κάτι εντελώς διαφορετικό, δε θα λεγα οτι με έχει πείσει… Αλλά ίσως η αντικατάσταση της έγινε για καλό, ξέρω γω. Συμφωνώ οτι παλιά υπήρχε μια “μεγαλύτερη αυθεντικότητα”. Γενικά τα τελευταία χρόνια πλασάρουν ένα μεγαλύτερο “σούπερσταρ” στυλ σε σχέση με παλιά. Ίσως αποτελεί λογική συνέπεια της αυξανόμενης επιτυχίας τους.

Πάντως πιστεύω πως με τον επόμενο δίσκο χρειάζονται σημαντικές μουσικές αλλαγές, γιατί θα φτάσουν να επαναλαμβάνονται. Α, επίσης δε νομίζω πως έχουν αλλάξει τόσο πολύ πια, σε σχέση με άλλα μεγάλα συγκροτήματα τουλάχιστον. Και - για να μη ξεχνάμε - αυτή καθαυτή η αλλαγή δεν είναι αρνητική, μάλλον επιθυμητή θα έλεγα. Το θέμα είναι γιατί γίνεται μια αλλαγή…

Συμφωνώ απόλυτα! Προσωπικά προτιμούσα τους Nightwish με την Tarja και γενικότερα με το παλιό τους στυλ… Η φωνή της καινούριας τραγουδίστριας πιστεύω ότι δεν έχει το εύρος της Tarja και γενικότερα δεν μπορώ να πω ότι με έχει ενθουσιάσει! Πιστεύω ότι λόγω της αύξησης των συγκροτημάτων με γυναικεία φωνητικα και της μόδας που επικρατεί έχουν ‘‘παρασυρθεί’’ και έχουν έναν πιο εμπορικό ήχο που δεν παρουσιάζει κάποια πρωτοτυπία… Δηλαδή μένουν λίγο στάσιμοι και αυτό ίσως κουράσει κάποια αστιγμή…

Εμενα προσωπικα με κουρασαν ηδη…
Μετα το Once (που το θεωρω απο τους κορυφαιους δισκους τους) λογικο ηταν να αρχισει η πτωση καθως η μπαντα ειχε μια ανωδικη πορεια.
Η καινουρια τραγουδιαρα οπως εχω ξαναματαπει ειναι επιοικως για τον πεο.
Ας το αφησουν και ας το γυρισουν σε στυλ αλα Rοxette.Προσωπικα θα μου αρεσουν περισσοτερο :stuck_out_tongue:

Εμενα προσωπικα μου αρεσει η Annete, και το λεει ενας ανθρωπος που εγινε fan απο τα φωνητικα της Tarja στο Sleeping Sun!
Οσον αφορα την αρχικη ερωτηση, ναι το Oceanborn ειναι ο αγαπημενος μου δισκος, αλλα οσο υπαρχει ο Tuomas οι Nightwish θα ειναι Nightwish, δεν υπαρχει πριν και μετα imo, απλα προοδος.
Οσο για την εμπορικοτητα εχω να πω οτι δεν ξερω πολλους εμπορικους δισκους να ξεκινανε με 14λεπτο κομματι τιγκα στα συμφωνικα περασματα και τις αλλαγες. Απλα ο Tuomas γενικως εχει την ικανοτητα να γραφει πολυ καλα αλλα και απλα κομματια που μπορουν να γινουν και hit :wink:

επισης να προσθεσω οτι μου αρεσε πολυ το καινουριο τους, πιο πολυ απο το Once :wink:

Eγω προσωπικα δν βλεπω λογο να υπαρχουν…
:lol: :lol: :lol:

Καλα εσυ δε βλεπεις λογο υπαρξης για ολες τις μεταλ μπαντες :smiley:

Βσκ συμφωνω με texasflood. Να διαλυθουν, η καλυτερη λυση.
Αλλα οκ τουλαχιστον με την “σοπρανο” ηταν πιο διαφορετικοι. τωρα ειναι πιο σκατ* και σαν τους αλλους. ακουω πολυ nightwish (μ’ αναγκαζει το σιστερ) και με την καινουρια παραειναι χαλια. τι κιτσ συγκροτημα θεε μου. οπως ηταν παλια να ησυχασουν και οι οπαδοι…!

Ωπ να μου γνωρισεις το σιστερ ε? :stuck_out_tongue: :lol: :lol:

αχ καλιεεεεε τι λετε η καινουρια τραγουδιστρια ειναι θεααααααααααααααααα #-o #-o #-o

ελεος ε, τι εβλεπα φροντγουμαν ποπ μπαντας τι αυτη το ενα και το αυτο…

χωστε μια διαλυση ετσι να γουσταρουμε :smiley:

Ειναι σχεδον δεσμευμενο. Αν εχεις ορεξη για πρηξιμο βεβαια οκ δε θα μπω εμποδιο στην ευτυχια σας. Ωραια κοπελα ειναι ολα κι ολα. Αλλα μπορω να σε ξενερωσω: ειναι 14 (τριτη γυμνασιου).

Οπως ηταν αντε μεχρι και το Oceanborn…

Οχι ρε πστ.Μεγαλη ειναι.Thanks παντως ε

:lol: :lol:
μας πηραν τα γεραματα

χαχααχχαχααχ :stuck_out_tongue: ω ναι θα συμφωνησω :stuck_out_tongue:

Ο τελευταίος δίσκος συνεχίζει απο κει που άφησε ο προηγούμενος, αλλά σε ακόμα πιο πομπώδες ύφος… Είναι ο λιγότερο αγαπημένος μου ως τώρα, χωρίς να σημαίνει πως δε τον βρήκα καλό. Και η νέα τραγουδίστρια είναι κάτι εντελώς διαφορετικό, δε θα λεγα οτι με έχει πείσει… Αλλά ίσως η αντικατάσταση της έγινε για καλό, ξέρω γω. Συμφωνώ οτι παλιά υπήρχε μια “μεγαλύτερη αυθεντικότητα”. Γενικά τα τελευταία χρόνια πλασάρουν ένα μεγαλύτερο “σούπερσταρ” στυλ σε σχέση με παλιά. Ίσως αποτελεί λογική συνέπεια της αυξανόμενης επιτυχίας τους.

Πάντως πιστεύω πως με τον επόμενο δίσκο χρειάζονται σημαντικές μουσικές αλλαγές, γιατί θα φτάσουν να επαναλαμβάνονται. Α, επίσης δε νομίζω πως έχουν αλλάξει τόσο πολύ πια, σε σχέση με άλλα μεγάλα συγκροτήματα τουλάχιστον. Και - για να μη ξεχνάμε - αυτή καθαυτή η αλλαγή δεν είναι αρνητική, μάλλον επιθυμητή θα έλεγα. Το θέμα είναι γιατί γίνεται μια αλλαγή…[/QUOTE]


βασικα πιστευω οτι το μεγιστο που μπορουσαν να πετυχουν ηταν το once,μετα απο αυτο η αλλαγη ηταν απαραιτητη.ομως η anette ειναι αρκετα pop για αυτο το ειδος.και οντως χρειαζονται μουσικη ανανεωση γιατι ηδη επαναλαμβανονται…

βασικα πιστευω οτι το μεγιστο που μπορουσαν να πετυχουν ηταν το once,μετα απο αυτο η αλλαγη ηταν απαραιτητη.ομως η anette ειναι αρκετα pop για αυτο το ειδος.και οντως χρειαζονται μουσικη ανανεωση γιατι ηδη επαναλαμβανονται…

δες το παραπανω ποστ μου να δεις οτι συμφωνουμε :wink:

:lol: :lol:

ναι εχεις δικιο, το προσεξα…βρηκα ενα ατομο που συμφωνει:D

Αντε μεχρι και το Wishmaster…Μετα το χάος…