Nightwish

Εμενα δυστυχως οι Nightwish με απογοητευσαναπο το πρωτο λαιβ τους ρεπαιδια.Πολυ λιγα παλια κομματια στο σετλιστ, επισηςχαλαστηκα απο τον κοσμο, ο κακος χαμοςστο Nemo ενω απο την αλλη στο Sleeping Sun (στο Sleeping Sun ε, οχι σε κανα αγνωστο τραγουδι) ημουν ο μονος που τραγουδαγε.

Αν ηταν ακομα η Tarja στην μπαντα ουτε πιστευω οτι θα αλλαζε τιποτα, ουτε θα επαιζαν πιο πολλα παλια κομματια στα λαιβ τους, δυστυχως αλλαξαν πορεια.

Σημειωση, τα Once και Dark Passion Play ειναι ΔΙΣΚΑΡΕΣ, απλα εγω ειμαι πιο δεμενος με το Oceanborn η το Century Child για παραδειγμα…

Χαχα, δεν ήσουν ο μόνος :stuck_out_tongue:

dystyxws ektos apo th kataplhktikh fwnh ths tarja pou sterithikan , epishs allaxan kai tis rizes tou symphonic metal opou epaizan… Twra pia einai mia apelpisia… :(:frowning:

Ο μονος εκει γυρω τελος παντων:p

Παντως πραγματικα μου εκανε τρομερη εντυπωση, ξερεις, κλασσικα τους γνωρισα οταν βγηκε το Oceanborn και ειδα το βιντεο του Sleeping Sun στο TV WAR (ειχα παθει τρελο σοκ με το κομματι), οποτε μου εκανε πολυ ασχημη εντυπωση αυτο.

Κριμα που δεν ηρθαν πιο πριν, εβλεπα κατι live απο εποχες CC και πισω και ζηλευα απιστευτα.

Παλιααααααα! Δεν την μπορω καθολου την Ανετ την αφωνη. Σα να ακουω Μπριτνει Σπιαρς ή Καλομοιρα…=(

χαχα!!:stuck_out_tongue: νομιζω οτι κανεις πλακα…:lol: ενα μονο θα πω…στα κομματια ts tarja που τραγουδαει η olzon τα μισα φωνητικα τα κανει ο tuomas με τ synthi k τα αλλα μισα ο μπασιστας με brutals…ας τραγουδησει καλυτερα madona…:stuck_out_tongue:

Το Century Child μου άρεσε πάρα πολύ, βασικά ήταν το πρώτο άλμπουμ τους που άκουσα. Σκοτεινό, με καταπληκτικά φωνητικά και φοβερούς στίχους. Φυσικά και το Once είναι από τα καλύτερα άλμπουμ που έχω. Το Dark Passion Play ήταν πολύ καλό, αλλά δεν έπιανε με τίποτα τα 2 προηγούμενα. Μάλλον φταίει η φωνή της Olzon… Τώρα, αν έμεναν μόνο με τον Hietala στα φωνητικά ίσως έπιαναν το παλιό τους επίπεδο…

Ααααχ το Century Child, τι θαψιμο ειχε φαει στα φορα τους, για τον κακομοιρη τον Marco, για την αλλαγη (λιγοτερα power στοιχεια, πιο σκοτεινο), το ειχα λατρεψει απο τοτε ομως, να επαιζαν και κανα Ocean Soul στα live τι καλα που θα ηταν :frowning:

Personal favourite παραμενει το απεριγραπτο και ανυπερβλητο Oceanborn βεβαια…

Δισκάρα!!
Αν και προσωπικά μου αρέσει περισσότερο το Century Child, όπως επίσης κ μερικά κομμάτια απο το Angels fall first (συγκεκριμένα Beauty & the Beast, Elvenpath και Lappi)

δεν θα μπορουσες να το θεσεις καλυτερα!
αν κρατουσαν μονο τον μαρκο στα φωνητικα θα ηαν σαως πιο αξιοπρεπης γκρουπ

εννοειται οτι προτιμω το γκρουπ οπως ηταν παλια…century child k once δισκαρες.και το dark passion play μου αρεσει αν και αρχικα δεν του εδινα καμια σημασια λογω ανετ.μου την εσπαγε απιστευτα η φωνη της κ ετσι δεν μπορουσα να κατσω να ακουσω το cd.στο MMD που εσκασε και με τρελοκοτσιδακια τα ειδα ολα.και δε φτανει π ειχανε χαλια ηχο,αυτη τον χαλαγε περισσοτερο.
δεν εχει ασχημη φωνη αλλα για τραγουδια τυπου madonna,οχι nightwish.δυστυχως ηταν το 1ο live των nightwish που πηγα και απογοητευτηκα και απο τα φωνητικα και απο τον ηχο…

χαχα!!!το ειχα δει σε βιντεο…στο MMD ηταν χαλια η ανετ.

Σιγουρα oi Nightwish ειναι ενα συγκροτημα με πολλες δυνατοτητες και εξαιρετους μουσικους. Το κακο ομως ειναι οτι δεν κανουν παντα τις σωστες επιλογες.

Τους γνωρισα απο το Century Child, παρολα αυτα μετα τα τρια πρωτα αλμπουμ (Angels Fall First · Oceanborn · Wishmaster ) δεν με ενθουσιαζουν ιδιαιτερα, για να μη πω οτι με αφηνουν αδιαφορο…
Τα τρια πρωτα αλπουμ για μενα ειναι masterpiecies της symphonic/power metal με εκπληκτικα τραγουδια οπως τα Beauty and the Beast, Nymphomaniac Fantasiα, Devil & the Deep Dark Ocean, Passion and the Opera, She Is My Sin και Wishmaster. Πιστευω πως αν ο Holopainen διατηρουσε το στυλ του Wishmaster και στα επομενα cds οι Nightwish θα ειχαν καταφερει τεραστια πραγματα… Ισως να μην ηταν τοσο γνωστοι, αλλα σιγουρα θα ηταν πολυ καλυτεροι (για εμενα παντα).

Απο το Century Child αρχισαν να γινονται εμφανεις οι αλλαγες που ειχε σκοπο να κανει ο κυριος Holopainen στην μπαντα. Υπαρχαν πολλα τραγουδια που ηταν εντελως διαφορετικα απο αυτα που μας ειχαν συνηθισει και που πραγματικα δεν ταιριαζαν στην Tarja, οπως τα Dead to the World και Dark Chest of Wonders.

Επομενως για μενα η αλλαγη των Νightwish δεν ηταν μεγαλη εκπληξη, αν και η απολυση της Tarja και η προσλυψη της Anette ηταν κατι που δεν περιμενα…

Αν και μετα το Wishmaster το συγκροτημα δεν με ενθουσιαζει, υπαρχουν τραγουδια που μου αρεσαν αρκετα οπως το καταπληκτικο Ever Dream, η διασκευη του The Phantom of the Opera, η επικαρα Ghost Love Score, Creek Mary’s Blood και The Poet and the Pendulum.

Είναι μια περίεργη περίπτωση οι Nightwish…Ποτέ δεν μπορούσα να αποφασίσω αν πραγματικά αξίζουν σαν μπάντα…Απο ποια άποψη? Χμ…αυτό που νομίζω ότι κάνουν πολύ καλά (δεν θυμάμαι τώρα ποιο φινλανδικό παχνί είναι ο mastermind) είναι οι ωραίες μελωδίες, και ως επι το πλείστον ένα ταλέντο στη σύνθεση ορχηστρικών θεμάτων…Απτην άλλη, τιθεται σοβαρό θέμα αισθητικής και κακογουστιάς με την πάρτη τους…μπορεί να το διαπιστώσει ο καθένας αυτό σε κάθε άλμπουμ τους…και παραδόξως νομίζω με την οπερατική φωνή της προηγούμενης ήταν ακόμη εντονότερο αυτό…Εμένα προσωπικά μου αρέσουν αρκετά, είναι ear candy θα’λεγα, μια ένοχη απόλαυση. Θα δυσκολευόμουν πάντως να καταλάβω κάποιον που τρελαίνεται γιαυτούς…

On March 13, Nuclear Blast Records will release “Made In Hong Kong (And In Various Other Places)”, the new CD/DVD from Finnish/Swedish symphonic metallers NIGHTWISH. The set will contain a DVD documentary (with a running time of approximately 45 minutes) of NIGHTWISH’s world tour in support of the band’s latest album, “Dark Passion Play”, as well as a CD featuring live recordings from the trek. The documentary footage was reportedly directed by Ville Lipiäinen.

“Made In Hong Kong (And In Various Other Places)” track listing:

CD (running time - 66:13):

  1. Bye Bye Beautiful (live)
  2. Whoever Brings The Night (live)
  3. Amaranth (live)
  4. The Poet And The Pendulum (live)
  5. Sahara (live)
  6. The Islander (live)
  7. Last Of The Wilds (live)
  8. 7 Days To The Wolves (live)
  9. Escapist
  10. While Your Lips Are Still Red
  11. Cadence Of Her Last Breath (demo version)

DVD (running time - 49:52)

  • Documentary (Dark Passion Play World Tour)
  • Video Clips:
  1. Amaranth
  2. Bye Bye Beautiful
  3. The Islander

16:9 PAL / 2.0 Stereo / DVD-5 / region free

το ειχε γραψει και στο χαμμερ
http://www.youtube.com/watch?v=LNFKBw86YwI

Εντάξει…πήραμε το End of an Era γιατί ήταν το τελευταίο cd με την Tarja…αυτό τι να το κάνουμε?
Καταντάει λίγο κουραστική η φάση με τα cd από συναυλίες![-X

Εδώ ούτε το δίσκο δεν αγοράσαμε:p

Το Dark passion play εννοείς?
εντάξει…δεν ήταν άσχημο!βέβαια όταν θέλω να ακούσω Nightwish βάζω τα παλιά τους πρώτα και μετά αυτό!

Εννοείται αυτό. Αλλά εντάξει, πόσα dvd θα βγάλουν πια? Εδώ η Ανέτ δεν έχει κλείσει χρόνο καλά-καλά. Και πώς είναι τόσο σίγουροι ότι εμείς θα το αγοράσουμε, αφού μάλιστα οι περισσότεροι προτιμούν ακόμα Tarja? Αυτές οι δισκογραφικές [-X