Nightwish

Χαχα, μια που το πέτυχα σε ξένο φόρουμ, αντιγράφω. Λέει λοιπόν ένας σχετικά με τον ήχο των Nightwish, αντιδρώντας στην ταμπέλα “μέταλ”:

"NW is romantic pop with some rock elements and cheesy keys ( sorry fans
of this band ) "

Χαχαχα, εντάξει, πόσο τρου πρέπει να ναι ο τύπος δηλαδή. Ρομαντική ποπ. :lol:

Νομίζω πως ήρθε η ώρα για τον ντράμερ τους, να βγάλει επιτέλους το φουλάρη !

Tου πεσαν οι τριχες με αυτα που παιζουν,σιγα μην το βγαλει…

νταξ, ρε παιδιά κατά κύριο λόγο αυτό που παίζουν οι Nightwish είναι εύπεπτο, δεν πρόκειται να κερδίσει κάποιος μπόνους στη μάστερκαρντ, αμα πει πως του φαίνονται light ή δεν είναι metal.

το θέμα είναι αν έχουν έμπνευση και αν παρέχουν ποιότητα και μα το Δια, εγώ που female fronted metal δεν αντέχω σχεδόν με τίποτα (εξαιρέσεις 2-3 groups) τους βγάζω το καπέλο (συνήθως φοράει ο Tuomas).

Είναι ολοφάνερο ότι η βάση της δομής των τραγουδιών τους είναι από πληκτρά (που γουστάρει κιθάρες). Το ένα και βασικό χαρακτηριστικό είναι οι ενορχηστρώσεις, που ω του θαύματος, βγήκαν στην επιφάνεια εντυπωσιακά, όταν υποστηρίχτηκαν από αναλόγως μεγαλεπίβολο μπάτζετ.

Ο Τουόμας σε αυτό το επίπεδο είναι καταπληκτικός. Όταν κάποιος μένει στις εξαιρετικές ομολογουμένως ερμηνείες της Tarja στο Once, ρωτήστε έναν μουσικό (ή άνθρωπο που ξέρει από ενορχήστρωση) να σας εξηγήσει πόσο ιδιοφυές είναι το γύρισμα/δέσιμο που κάνει προς το τέλος του Ghost Love Score για να επιστρέψει στο εισαγωγικό θέμα.

Από εκεί και περα, το να βρουν μια 2η Tarja χωρίς την προσωπικότητά της θα ήταν μειωτικό, σχεδόν καταστροφικό. Ορθά επέλεξαν την αλλαγή.

Το Dark Passion Play είναι εξαιρετικό. Μάλλον όχι στα επίπεδα των προηγούμενων δισκων και δη του Once, αλλά περιέχει μπόλικη δόση μουσικής παιδείας και έμπνευσης μαεστρικά ενορχηστρωμένης.

Από το μεγαλειώδες The Poet And The Pendulum που μουσικά ανήκει στο Once και στα καλύτερα των Nightwish, στο υπερπιασάρικο με καλή έννοια Amaranth, στο heavy (με τη φωνάρα του Marko) Master Passion Greed, στο άδικα υποτιμημένο πανέμορφο For The Heart I Once Had, μέχρι τα gospel του Meadows Of Heaven υπάρχει άφθονη μουσική.

Θα μπορούσε να είναι μικρότερο σε διάρκεια;Ναι;Θα μπορούσε έχει καλύτερη φωνή;Ενδεχομένως, όχι σίγουρα.

Ήταν ένα γενναίο βήμα που δεν φαίνεται να τους βγαίνει αν και στην πορεία πήγε να αλλάξει η κατάσταση.

Ας κρίνουμε όμως κάτι για αυτό που είναι και όχι για αυτό που θα θέλαμε να είναι.

Αυτό που έδινε η Tarja στην μπάντα ήταν το ένα σκαλί παραπάνω. Οποισδήποτε σχετικός με μουσική, ή έστω όποιος δεν αρέσκεται μόνο στις πρώτες ακροάσεις, θα μπορούσε να παραδεχτεί το ταλέντο του Tuomas και τις απίθανες ενορχηστρώσεις…

Σε γενικες γραμμες συμφωνώ… Οπως ενέχεται ο ψυχολογικός παραγοντας… Οι Nightwish ήταν ο πρώτος metal ηχος που ακουσα στη 5η δημοτικού… Και φυσικά τους έχω θεοποιήσει… Συμφωνώ οτι δε μπορούσαν να βαλουν μια κοπια Opera στα lead… θα ήταν αποτυχια γτ θα γινοταν ακομη μεγαλυτερη συγκριση… εκτος αν ήταν απειρως καλυτερη η νεα, που και παλι αναγκαστηκα θα ειχε διαφορετικη (έστω) χροια… Αλλαζοντας τραγουδίστρια επρεπε να επιλέξουν καποιο ήχο… κ καλώς η κακως επέλεξαν μια καπως πιο pop φωνή… Η Anette στα τραγούδια της είναι αψογη!! Ομως τα τραγούδια της ειναι γραμμενα για τη φωνη της… Οτι ειχε γραφτει παλιοτερα της ειναι ανεφικτο… Κ εκει πιστευω πως εκαναν λαθος… Έπρεπε να βρουν καποια που να μπορει να υποστηριξει υποτιποδώς το παλιο band… ετσι κ αλλιως θα αλλαζαν ηχο…
Βεβαια η μουσικη τους συνεχιζει να ειναι πολυ καλη… Κ για μενα οι NIghtwish ειναι ενα επιπεδο μονοι τους…

Η τομη στην ιστορια των NW δεν εγινε με την αποπομπη της Ταρια, αρχισε μετα το Century Child.

Οι Nightwish ειχαν ψιλοκοψει τις γεφυρες με τα 4 πρωτα πριν φυγει η Tarja. Θυμαμαι ακομα την συναυλια στον Λυκαβηττο που αντι να ειμαι εκστασιασμενος που τους εβλεπα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μετα απο τοσα χρονια ημουν ξενερωμενος με το σετλιστ αλλα και το κοινο που χοροπηδαγε στο Nemo αλλα εμεινε παγερα αδιαφορο στο …Sleeping Sun.

Πολυ κριμα, απο την αλλη καταλαβαινω και την μπαντα, οταν η νεα σου περιοδος εχει τους 20πλασιους οπαδους, πως να παιζεις παλια κομματια που θα τα ξερουν μονο μερικοι καμενοι απο κατω. Το μονο που μπορω να κανω ειναι να μελαγχολω και να καταριεμαι που δεν τους εφερε κανεις στο Ελλαδισταν μετα το Century Child πχ.

Οχι οτι τα τελευταια 2 δεν ειναι δισκαρες (ο Tuomas ειναι οι Nightwish εξ’αλλου), απλα για εμενα το συναισθημα που εβγαζε η τριαδα Oceanborn-Wishmaster-Century Child δεν μπορει να ξαναβγει στο μελλον.

καλά αυτοί δεν έχουν δικό τους θέμα?
περίεργο

[B]“Imaginaerum” track listing:[/B]

  1. Taikatalvi
  2. Storytime
  3. Ghost River
  4. Slow, Love, Slow
  5. I Want My Tears Back
  6. Scaretale
  7. Arabesque
  8. Turn Loose The Mermaids
  9. Rest Calm
  10. The Crow, The Owl And The Dove
  11. Last Ride Of The Day
  12. Song Of Myself
  13. Imaginaerum

χαχαχαχα γραμμενους τους εχουμε
απο τα πρωτα μεταλ μπαντς που ακουσα.καποτε μου αρεσαν πολυ τωρα δεν ασχολουμαι.το τελευταιο μ αρεσε:oops:
αλλα απο τοτε εχουν αλλαξει ολοκληρωτικα τ ακουσματα μου.αντε θα το ακουσουμε για τον παλιο καλο καιρο.το εξωφυλλο ομως καραναιτγουις =p

E το εξώφυλλο είναι αυτό το τυπικό πια σκουρο γκοθο μπλε, όπως και το Dark Passion Play.
Και γω από τότε που βγήκε το προηγούμενο άλμπουμ δεν τους έχω ξανακούσει. Θα ρίξω πάντως τις πρέπουσες αυτιές στη καινούργια κυκλοφορία, να δω τι έχει σκεφτεί αυτή τη φορά ο Τουόμας. :stuck_out_tongue:

Οπως θα είναι μετά από λίγο

"Another chapter of the NIGHTWISH story has ended today. NIGHTWISH and [singer] Anette Olzon have decided to part company, in mutual understanding, for the good of all parties involved.

Ερχόμουν να το ποστάρω …

Για να δούμε τι θα έχει η συνέχεια …
[SIZE=“1”]
(Ελπίζω όχι την κάργια πίσω … :-s:-s)[/SIZE]

επιτελους.θα ειναι νομιζω αυτη που ηταν στους after forever

http://www.rockhard.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2803%3Anightwish-&catid=52%3A2011-07-29-07-00-52&Itemid=225

Στο συγκεκριμενο περιστατικο ειχε 100% αδικο η Αννετ, και ας την εχω υπερασπιστει πολλακις στο παρελθον. Για να δουμε τι θα δουμε.

Αυτή είναι: η Floor Jansen.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Αυτή νομίζω για τα υπόλοιπα shows της περιοδείας πρέπει να 'ναι, όχι μόνιμη.

Ισχυει, μακαρι να μονιμοποιηθει (αν δεν ψηθει κανα reunion), ο,τι πρεπει ειναι η κοπελα.

…όντως, μακάρι να γίνει μόνιμη
…άσχετο τώρα, αλλά αυτή η ταινία για τον τελευταίο δίσκο, τι απέγινε;
:):!:

απο οσο γνωριζω θα βγει συντομα…

Γιατι είχε αδικο?? Αν αρρωσταινε ο Tuomas και οι υπολοιποι ενω ηταν τάβλα περνανε τον Κατσιώνη π.χ τι θα γινοτανε?? Ή φαντασου κατι παρομοιο με Dickinson π.χ.Θεωρώ πως είχε απολυτο δικιο,αλλα το θεμα ειναι οτι δυστυχως το μεγεθος και η προσωπικοτητα της επετρεψαν στον “μεγαλο αρχηγο” Tuomas να κανει οτι εκανε.Για μενα το θεμα ειναι αλλο…θα βγαλουν τωρα κανα dvd που να δειχνει τις “τελευταιες” μερες της Annette στην μπαντα ή την “δυσαρέσκεια” του Jukka για τον manager-συζυγο της Annette??? Αλλα ξεχασα…η Annette δεν ειχε τετοιο πραγμα.Φλώρια του κερατά για μενα που απλα δεν μπορουν να διαχειριστουν την “οποια” επιτυχια τους καθεται!