Nightwish

…ααα ωραία, γιατί η όλη φάση, φαίνεται να έχει αρκετό ενδιαφέρον:):!:

Πριν μερικα χρονια οταν ολοκληρος Ulrich (και το ολοκληρος, για να προλαβω την ειρωνεια, δεν παει στις μουσικες του ικανοτητες αλλα στην εν’γενει θεση του στην μπαντα και το ποσο εγωιστης ειναι) δεν μπορεσε να παιξει σε live οι Metallica εμφανιστηκαν με τον Lombardo.

Ας μην παμε μακρια, μερικα χρονια πριν που ηρθε ο King Diamond αρρωστος η μπαντα δεν ακυρωσε την συναυλια αλλα επαιξε karaoke show.

Αν συγκρινεται η οποια Αννετ με τους παραπανω σαν προσωπικοτητα παω πασο. Εχει κανει πολλα λαθη ο Tuomas αλλα σε αυτο η Αννετ (που την παω γενικα και την εχω υπερασπιστει πολλακις εδω μεσα) ειναι 1000% λαθος και η τρομερα υπερβολικη αντιδραση της ειναι μαλλον το κερασακι στην τουρτα μιας χρονιας δυσαρεσκειας, κοινως εψαχνε αφορμη για να τα βροντηξει.

Δεν διαφωνω ετσι οπως το θετεις απλως η διαφορά στις περιπτώσεις που αναφερεις ειναι κατα ποσο οι αντικαταστασεις αυτες γινανε ερημην του ατομου που ειχε προβλημα.Δεν πιστευω δηλαδή οτι ο Hetfield συμφωνησε με τους αλλους “μαλακες,τα φραγκα ειναι πολλα…που να ακυρωνουμε τωρα,γουσταρετε να παιξουμε με Lombardo??” ενώ ο Ulrich ειχε μαυρα μεσανυχτα.Πιο πιθανω το βλεπω να προτεινε ο ιδιος ο Lars αυτην την λυση.Στην περιπτωση των Nightwish ομως -και ειδικα απο την στιγμή που δεν υπαρχει διαψευση απο την πλευρά της μπαντας στα λεγομενα της Annette- δεν εγινε κατι τετοιο.Συν οτι μιλαμε για τα φωνητικα οχι για τον μπασιστα ή εναν πληκτρά που αμα παιξει αλλος σιγά το πραγμα,καθεται πιο πισω,παιζει αυτά που πρεπει να παιξει και τελος.

Δεκτον (αν και δεν ξερουμε αν οντως εγινε εντελως ερημην της) αλλα η ελλειψη επικοινωνιας γενικα ειναι συμπτωμα κακων σχεσεων. Πιστευω οτι θα γινοταν αργα η γρηγορα αλλα λογω της αφορμης που δοθηκε εγινε στα μισα της περιοδειας.

Κατα τα αλλα http://www.youtube.com/watch?v=yygk7BGa6fs&feature=player_embedded μονιμοποιηστε την χτες λεμε!

+10000000… Καμμία μα καμμία σχεση με την Annette??? Που ήταν αυτή οταν κανανε οντισιον για την Tarja ρε γαμωτο!!!

Κάτι καλύτερο δε νομίζω πως μπορούσαν να κάνουν. Για την Jansen πιστεύω ότι είναι η ιδανική επιλογή, τόσο σα φωνη, όσο και σαν παρουσία και όνομα. Τον Donockley τον συμπαθούσα ήδη από την τουρ του Dark Passion Play που τον είχα δει και γενικά νομίζω ότι ο ήχος του δένει πολύ ωραία με την μπάντα. Περιμένω το δβδ τώρα και εννοείται καινούριο δίσκο, χωρίς να περάσουν πάλι τεσσερα χρόνια

…το αυτονόητο έκαναν, και μας το ανακοίνωσαν, μαζί με το επερχόμενο dvd…μπορεί νά’ναι και το καλύτερο line up τους:):!:

Εξαιρετικα νεα, αντε να ακουσουμε και κανα παλιοτερο κομματι στα λαηβ τωρα :smiley:

Εξαιρετικά νέα όντως αν και λίγο πολύ αναμενόμενα! Η κατσίκα η Anette δεν ήταν φτιαγμένη για frontwoman μιας μεγάλης μπάντας με άκρως φανατικό κοινό και με μεγάλες συναυλιακές υποχρεώσεις όπως οι Nightwish. Επίσης η φωνή της δεν μπορούσε να υποστηρίξει τα κλασσικά τραγούδια που απαιτούν οπερατική φωνή. Η Floor έχει οπερατική φωνή αλλά μπορεί να τραγουδήσει και πιο νορμάλ τραγούδια, the best of both worlds δηλαδή!:slight_smile:
Για πρώτη φορά η μπάντα μου έδωσε την εντύπωση ότι πράγματι είναι ψυχολογικά πολύ καλά και ότι όλα τα μέλη συνεργάζονται αρμονικά μεταξύ τους, υπάρχει μάλλον ένα πολύ θετικό vibe.
Θετική μάλλον και η ενδιαφέρουσα προσθήκη ως μόνιμο μέλος του πολυοργανίστα Troy Donockley που ακολούθησε τη μπάντα και στο Imaginaerum tour.

E,να πω οτι εξεπλαγην,θα πω ψεματα… Αναμενομενο ηταν να κρατησουν την Floor,αφου δεν υπηρχαν φημες οτι ψαχνουν παλι για τραγουδιστρια. Αναμφισβητητα ειναι καλυτερη απο την Anette(η οποια ηταν καλη τραγουδιστρια,αλλα ΟΧΙ για τους Nightwish),αλλα και σαν την Tarja δεν ειναι…

Όντως σε ποιο hard rock τραγούδια η φωνή της Anette ταιριάζει αλλά ήταν παντελώς ακατάλληλη για τους Nightwish. Η Floor είναι πολύ καλή αλλά βέβαια δεν είναι Tarja, καμία δεν είναι σαν την Tarja έτσι κι αλλιώς.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Eμενα,ας πουμε,η Anette μου αρεσε πολυ (εκτος Nightwish) εδω:http://www.youtube.com/watch?v=ZRbv4O65vBo

Στους Nightwish μου αρεσε σε αυτα:
http://www.youtube.com/watch?v=FF3E_Bd0fEQ(εκανε και ο Marco το θαυμα του,βεβαια)
http://www.youtube.com/watch?v=T5i7htF2AwY

Να ρωτήσω κάτι…τι ακριβώς εννοείτε με το “δεν είναι Tarja…”? Της λείπει κάτι,ύψος ας πουμε? 'Η είναι φωνητικό το θέμα?

Εγω,τουλαχιστον,κανω λογο για την φωνη. Θεωρω την Tarja καλυτερη σοπρανο απο την Floor(για να μην πω την ΚΑΛΥΤΕΡΗ στο μεταλ,μαζι με την Lorie Lewis-ασχετο). Εχει πιο δυνατη,ολοκληρωμενη φωνη. Η Floor σε πολλα τραγουδια μου φαινεται πως φωναζει και καπως…Αυτο δεν παει να πει πως την θεωρω κακη τραγουδιστρια.

Το βασικο θεμα ειναι οτι ειναι η βασικη τραγουδιστρια της κλασσικης περιοδου της μπαντας και αρα ειναι φυσικο οι τοτε υμνοι τους να εχουν συνδεθει με την (πολυ ιδιαιτερη) χρεια της. Ασε που οι περισσοτεροι που μαθαμε τους Ναητγουις ηταν γιατι ακουσαμε καποιο κομματι και φαγαμε σκαλωμα με την φωνη της (με θυμαμαι να ψαχνω τι σκατα ειναι αυτοι οι τυποι αφου ειχα δει το Sleeping Sun στον Περβανιδη και ειχα μεινει ελαφρως μαλακας με την τυπισσα, φανταζομαι οι περισσοτεροι καπως ετσι τους γνωρισαν). Τεχνικα δεν μπορω να κρινω, δεν ειμαι μουσικος αλλα η Floor μια χαρα φαινεται να μπορει να καλυψει το κενο της.

Βασικα το πειραμα Αννετ (μου ηταν συμπαθης και την θεωρω καλη φωνη btw) μου θυμισε λιγο φαση Blaze, δηλαδη παμε σε κατι πολυ διαφορετικο για να δειξουμε οτι δεν ηταν ολη η μπαντα αυτη/ος. Ε τωρα γυρναμε στα γνωριμα σωστα οπερετικα μονοπατια.

Όσον αφορά την Ανέτ εγώ προσωπικά την θεωρώ πλήρη αποτυχια. Απο της προσθήκες που δεν μπόρεσε να δώσει τίποτα στην μπάντα…σκηνική παρουσία μηδέν,ντυμένη πάντα σαν Βορειοευρωπαια βλαχοπούλα(σαν την Χάιδω ένα πράγμα),φωνητικά στα παλιά δεν ήταν ούτε καν αποδεκτή,δεν υπήρχε ουτε βάθος,πάθος,λίγο συναίσθημα τέλος πάντων(καλά και στα καινούρια,υπάρχουν μπάντες με καλύτερα γυναικεία φωνητικά,οπότε απλά ψάχνει κανείς να βρει το καλύτερο συνθετικά κομμάτι του Holopainen) και απλά θεωρώ οτι γενικά η μπάντα επιβίωσε λόγω κεκτημένης ταχυτητας.Λιγο και το promotion της ταινίας έφτανε να επιπλεύσουν. Τώρα όμως με την Floor δεν θα επιπλεύσουν απλά αλλά θα κολυμπήσουν κιόλας.
Σε γενόμενη σύγκριση Floor-Tarja απλά θα πω οτι η Floor κερδίζει στο οτι υπάρχει κόσμος που δεν τον συγκινούσαν οι Nightwish γιατί τους κούραζαν τα οπερετικά φωνητικά της Τarja.H Floor μπορεί να τραγουδήσει και με πιο…πως να το πω…“μεταλ” φωνητικά.Δεν είναι τοσο μονοδιάστατη η φωνή της.Σε περίπτωση που δεν χώριζαν οι δρομοι τους-και με βάση τα δικά τους λεγόμενα- οτι η Tarja αφέθηκε ελεύθερη στα φωνητικά του Once δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορούσε ένας ή δυο δίσκοι ακόμα να ήταν καλύτεροι ή να είχαν κάτι το διαφορετικό. Στα δικά μου συν της Floor και η σκηνική παρουσία.

H Tarja απο το Century Child και μετα ηταν πιο versatile, ειχε και πιο ροκ στιγμες αν και εμεις που λατρεψαμε την μπαντα με το Oceanborn προφανως δεν μας κουραζαν τα οπερετικου καθολου.

Για την Αννετ νομιζω εισαι λιγο υπερβολικος, μια χαρα φωνη ειχε η κοπελα απλα δεν ταιριαζε τοσο και επισης απ’οτι φανηκε (και ηταν και αναμενομενο μιας και δεν ηταν σε μπαντα τετοιου μεγεθους ποτε) δεν ηταν ετοιμη να ανταπεξελθει στους ρυθμους μιας μπαντας του μεγεθους των NW με τις παγκοσμιες περιοδειες μηνων και ολα οσα συμπεριλαμβανονται σε αυτες.

Για την Floor εχω και εγω ελπιδες. Ο Tuomas δεν εχει χασει καθολου την ικανοτητα του να γραφει κολλητικα και εξαιρετικα ποιοτικα κομματια (το DPP εχει καποια εξαιρετικα κομματια μεσα), ας ελπισουμε να ξαναβρει την μουσα του στην Floor και τις εξαιρετικες της φωνητικες δυνατοτητες και να δουμε κατι πραγματικα μεγαλο και παλι. Συμφωνω για την σκηνικη παρουσια της επισης.

Και εγώ πρωτίστος στη φωνή αναφέρομαι. Η Anette στο Imaginaerum ήταν εξαιρετική αλλά το ύφος του άλμπουμ ήταν διαφορετικό έτσι κι αλλιώς και τα τραγούδια βέβαια ήταν γραμμένα για τη φωνή της. Nightwish όμως σημαίνει οπερατικά φωνητικά και συμφωνικές ενορχηστρώσεις. Επίσης η σκηνική της παρουσία όπως είπες και εσύ ήταν πολύ κατώτερη της Tarja και της Floor η οποία έχει μακράν την πιο μέταλ παρουσία πάνω στη σκηνή, με καλύτερη επαφή με το κοινό και επιβλητική παρουσία.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Ναί,μόνο η φωνή ήταν το θέμα.Ότι από star quality και σκηνική παρουσία,ας πούμε,με το που πάταγε η Ανέτω το πόδι της στο stage,τρέμανε τα στάδια

[SPOILER]από την συγχρονισμένη ρίψη μπουκαλιών και λοιπών αντικειμένων ντέ[/SPOILER]
Πίσω στα δικά μας τώρα,η Floor μου έχει κάνει εξαιρετική παρέα με τους after forever αλλά και με το ντεμπουτάκι των revamp,που παρότι πήρε ψιλοχλιαρές κριτικές,προσωπικά το γούσταρα κάργα.Μάλιστα ο τίτλος του τελευταίου της δίσκου,πιστεύω την χαρακτηρίζει 100% και πιστεύω ότι για αυτούς τους λόγους: http://www.urbandictionary.com/define.php?term=wildcard θα είναι η μόνη τραγουδίστρια που θα σηκώσει το βάρος που λέγεται nightwish,ένα βάρος διπλό:το βάρος ενός ταλαντούχου πλήν ιδιόρρυθμου leader [SPOILER]Εντάξει του γιατρού είναι βασικά,δες το End of Innocence μόνο και θα καταλάβεις[/SPOILER] και το βάρος ένος μεγάλου ποσοστού του fanbase των NW που δεν ξεπέρασε ποτέ την πρώην και κάνει συγκρίσεις.(πόσο μάλλον όταν το υποκατάστατο είναι φτωχό).Η Floor τα έχει όλα:φωνή,επαγγελματική εμπειρία και προσωπικότητα.Αν κολλήσει με τους υπόλοιπους σαν μουσική χημεία και καταφέρει ο άλλος να μετριάσει το σύνδρομο Νταλάρα που τον διακατέχει,προβλέπω πολλαπλά εγκεφαλικά στον επόμενο δίσκο.Μακάρι…

νομιζω οτι συμφωνω 100% με το ακριβως πανω ποστ…