Nightwish

Καλή και η Simone, αν και όταν την είχα δει λαηβ δεν ακουγόταν τόσο δυνατή όσο στα αλμπουμ. Από την άλλη την Jansen δεν την έχω δει ζωντανά, αλλά κρίνοντας από βίντεα του youtube πρέπει να στέκεται καλύτερα φωνητικά. Σαν παρουσίες και οι δύο είναι εξαιρετικές.

Προσωπικά πιστεύω ότι θα μπορούσε να ταιριάξει πολύ καλά και η Vibeke Stene των Tristania, που απ’ όσα είχε πει θα ξανασχοληθεί μετά από κάμποσα χρόνια. Ευσεβείς πόθοι :b

Κατά τα άλλα, αυτό που έλεγε ο morgoth μερικά ποστ παραπάνω για Deep Silent Complete και Tarja, μεγάλη αλήθεια.

Βασικα,αν η Floor δεν το παρακανε τοσο στη σκηνη και εριχνε λιγο τους τονους με τη μοστρα,ισως και να απεδιδε καλυτερα φωνητικα. (εμενα προσωπικα ποτε δεν μου αρεσε,ουτε σαν soprano,oυτε σαν rock/metal τραγουδιστρια. Ειδκικα στα τραγουδια της Anette,δεν μου αρεσει καθολου αυτη η "επιθετικοτητα"στη φωνη της…)
Οσο για τη Simone,δεν νομιζω πως θα ταιριαζε στους NW. Τα τραγουδια τους ταιριαζουν σε μια πιο δυνατη/επιβλητικη γυναικεια φωνη,ενω η Simone ειναι mezzo soprano.(φανταζεστε το Τutankhamen με τη φωνη της Simone;:wink:
Για να μην αναφερθω στην πληοψηφια των live επιδοσεων της,που ειναι απο μετριες εως απογοητευτικες… Ακουγεται παντα τοσο κουρασμενη.

Εμενα παλι και τα οπερετικα και τα πιο ροκ της μου αρεσουν πολυ, γουστα I guess.

Φρεσκο :slight_smile: :

Me gusta

Στη συνέντευξη που έδωσε ο Tuomas στο Hammer Νοεμβρίου πάντως βγήκε και είδηση μάλλον! Δήλωσε διατεθειμένος να ξαναέρθουν οι Nightwish για συναυλία στην Ελλάδα! Άντε να δούμε, μακάρι να μας συμπεριλάβουν στην περιοδεία για το νέο άλμπουμ το 2014!

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Σωστός, μετά την Ταρζα το χάος.

Θυμάμαι σε κάποια φάση που είχε δώσει πρίν χρόνια συνέντευξη όταν βγήκε το Energize Me των AF είχε δηλώσει ότι είναι καθηγήτρια σε μουσικό πανεπιστήμιο στην Ολλανδιά.Κρίνοντας από αυτά που έχω ακούσει από φίλο που σπουδάζει,εκεί δεν είναι Ελλάδα,που όποιος θέλει καβατζώνει και μια θέση σε πανεπιστήμιο (να ναι καλά το κόμα και το μέσο).Άρα για να την πήραν,κάτι καλό θα είχε.Δεν ξέρω αν το youtube είναι αξιόπιστο,αλλά ότι έχω ακούσει από εκεί μου φαίνεται καλό.Όμως,να μην ξεχνάμε ότι έχει να κάνει πολλά live.Πρέπει να γίνουν συναυλίες για να προωθηθεί το καινούριο revamp και ταυτόχρονα να ανταποκρίνεται στις συναυλιακές απαιτήσεις των nightwish.Δεν είναι καθόλου απίθανο να έχει εξαντληθεί,και τα δύο πόστα έχουν τραγούδια απαιτησέων φωνητικά,δεν είναι η Παολάρα στα μπουζούκια :lol: Οπότε ναί,πιθανόν να έχει και κακές μέρες.Όσο για το τουπέ της Tarja,έχω πολλούς γνωστούς που την έχουν πετύχει σε meet and greet και έχουν να πούν τα καλύτερα για το πόσο φιλική και ευγενική ήταν μαζί τους.Δεν ξερω γιατί αυτό το στερεότυπο συνεχίζει να αναπαράγεται,αλλά μάλλον καμία σχέση με την πραγματικότητα.

Μέχρι του χρόνου το καλοκαίρι που θα ξεκινήσει η νέα περιοδεία των Nightwish, η περιοδεία με τους Revamp θα έχει τελειώσει από καιρό οπότε δεν θα υπάρχει θέμα.
Και εγώ στο youtube πάντως που την έχω ακούσει σε τραγούδια των Nightwish μια χαρά τα λέει και ο ήχος δεν είναι συνήθως και ο καλύτερος. Ελπίζω να μας έρθουν του χρόνου ώστε να κρίνουμε από κοντά.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Ρε ειναι φωναρα η κοπελα, μην αγχωνεστε, μακαρι να ερθουν το 14 οντως να γουσταρουμε γιατι παει καιρος!

…μακάρι να ρθουν, γιατί πάει καιρός και την τελευταία φορά πιο πολύ τους είχαμε δει, παρά τους είχαμε ακούσει. Σχετικά μπροστά που ήμουν εγώ τουλάχιστον, ο ήχος ήταν άθλιος και γενικά εκείνη τη μέρα από άποψη οργάνωσης πρέπει να μην είχε πάει απολύτως τίποτα σωστά.

Μέχρι την Δευτέρα θα έχει έρθει και το νέο live dvd Showtime Storytime! Η κατσίκα η Anette απαίτησε μέσω του δικηγόρου της και μάλιστα τελευταία στιγμή, αφού το dvd ήταν έτοιμο, να μην εμφανίζεται καθόλου η ίδια μέσα οπότε και αναγκάστηκαν να το μοντάρουν εκ νέου! Το αποτέλεσμα πάντως είναι εξαιρετικό και όποιος έκανε το μοντάζ είναι μάλλον θεούλης! Εννοείται βέβαια ότι μέσα εμφανίζεται η Floor!

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

TUOMAS HOLOPAINEN ? First details about the solo album »The Life And Times Of Scrooge«

Tuomas has spent most of the year 2013 writing and producing his solo album. The whole album will be based on a graphic novel called »The Life And Times Of Scrooge McDuck«, written and illustrated by Don Rosa.

Tuomas comments: ?This is my longtime dream come true, 14 years in the making. And a homage to one of the best storytellers of our time. Thank you for sharing this celebration of Life & Adventure!"

This 12 - chapter book tells the life story of a certain Scrooge, from his early years in the 19th century Scotland to his adventures all around the world until the 1950s. The story contains such immense depth, detail, wit and emotional power, that the moment Tuomas read it nearly 20 years ago, it instantly became a story of profound personal interest and love for him. The initial spark ofcoloring` this story with music, i.e. create a kind of “soundtrack” for the book, came to him already in 1999, and has ever since been haunting the back of his mind.

The album was written and produced by Tuomas Holopainen and will contain 10 songs, with total duration of approximately 60 minutes. The music will be of soundtrack / classical / folk genre in the vein of Vaughan Williams, Michael Nyman, James Newton Howard and Enya.

Mr. Pip Williams has done the orchestral arrangements, continuing his collaboration with Tuomas after the NIGHTWISH records »Once«, »Dark Passion Play« & »Imaginaerum«.

There will be a number of guest musicians, including the London Orchestra, The Metro Voices (a choir from London) and four lead vocalists: Alan Reid, Johanna Kurkela, Johanna Iivanainen & Tony Kakko. Other guest appearances include Troy Donockley (uilleann pipes, low whistles, bodhran), Mikko Iivanainen (guitars & banjo), Teho Majamäki (Didgeridoo), Jon Burr (Harmonica) and Dermot Crehan in the solo violin.
The recordings took place during August - October 2013, first at Angel Studios, London, then in various locations around Scotland and Finland.

The author of the book, Don Rosa, has done the artwork for the album.

There will also be a single release, from the track ?A Lifetime Of Adventure?, and a music video to go with it in early 2014.
The album »The Life And Times Of Scrooge« is scheduled for a release in April 2014.

Wow… Να πω απλα οτι το “Βιος και Πολιτεια του Σκρουτζ Μακ Ντακ” στα Ελληνικα ειχε κυκλοφορησει σε 12 συνεχειες στο περιοδικο Κομιξ (RIP :frowning: ) και κυκλοφορει σε βιβλιο και ειναι ισως ο,τι καλυτερο εχω διαβασει στο συμπαν του Ντισνευ και ενα απο τα καλυτερα κομικ που ειχα την τυχη να διαβασω γενικα, οποτε αυτο το προτζεκτ με εξιταρει παρα πολυ! Επισης μπορω να πω οτι μου αρεσει η ιδεα ο Τουομας να χωρισει την τρελα του για soundtrack μουσικη σε προσωπικο προτζεκτ γιατι ωραιο ηταν το Imaginarium αλλα αμα συνεχιζε αυτο το στυλ στους Nightwish θα κουραζε.

…πολύ παραπάνω από απλά ενδιαφέρουσα δουλειά…πραγματικά το αναμένω αυτό:):!:

ακριβοι για Ελλαδα ειναι

Εντάξει ο βίος και η πολιτεία είναι απιστευτη ιστορία και της άξιζε ένα soundtrack και ο Tuomas είναι από τους πλέον κατάλληλους συνθέτες για κάτι τέτοιο! Μάκάρι η ιστορία να γινόταν και ταινία κάποια στιγμή!
Είμαι περίεργος να ακούσω το άλμπουμ το οποίο θα βρεί το δρόμο για τη βιβλιοθήκη μου δίπλα στον ομώνυμο τόμο!
Πάντως το εξώφυλλο είναι όμορφο στο γνωστό στυλ του Ρόσα.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Ας το διαγράψει κάποιος mod!

Και ταινια θα γαμαγε ναι, μακαρι να γινει καποτε και να κανει το σαουντρακ ο Τουομας :slight_smile:

Βγηκε και το πρωτο κομματι απο τον δισκο του Tuomas, εδω το official video με συμμετοχη του ΘΕΟΥ Don Rosa! Ωραιο το κομματι!

καλουτσικο το κομματι αλλα περιμενα κατι διαφορετικο.Αυτο ειναι σαν Nightwish χωρις το μεταλ στοιχειο (αν και εχωσε σολο κιθαρας προς το τελος)

Ε αυτος ειναι ο βασικος συνθετης, ποσο διαφορετικα να γραψει, ειπαμε κατι σαν το imaginaerium πιστευω θα ειναι ο δισκος, δηλαδη η πιο συμφωνικη/soundtrack πλευρα των Nightwish.

Μου ψιλοκολλησε απο χτες το κομματι παντως, πολυ ομορφο.

…έτσι ακριβώς όπως το περιγράφεις το άκουσα κιεγώ:):!: