Καλύτερος δίσκος Nirvana

Ψηφίζω “όλα τα παραπάνω”!!! Όλοι οι δίσκοι των Nirvana είναι γαμάτοι!! :respect:

nevermind φυσικα…φοβερο αλμπουμ…

Συνολικά nevermind, αλλά τα Dive (insecticide) και Radio Friendly Unit Shifter (In Utero) καταπίνουν και πλανήτες!!!

+1 Στον Νταβιντιαν για το αρχικό ποστ.
Η γενιά μας “ξεκίνησε” με Nirvana και αυτό δεν αλλάζει με τίποτα!

κανενας :slight_smile:

bleach ρεεεεεεεεεεε

in utero…δισκαρα…

Nevermind ή Βleach??? :-k E, λοιπον……In Utero!

το nevermind θα επιλεξω νομιζω οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα τους…:slight_smile:

Δύσκολη απόφαση. Το Bleach είναι για πολυ κοπάνημα και είμαι και συναισθηματικά δεμένος μαζί του. Το Nevermind πέρα από την αξία του, περιέχει και το μακράν αγαπημένο μου κομμάτι τους (Breed). Το Incecticide τα σπάει και έχει μέσα και το έτερο αγαπημένο New Wave Polly. Το In Utero είναι ίσως το πιο ωριμο και heavy. Ψηφίζω Nevermind αλλά αν με ρωτήσετε αύριο μπορεί και να έχω αλλάξει γνώμη.

bleach

Ολοι οι δισκοι τους ειναι μοναδικοι, εβγαλαν λιγους αλλα καλους που ακουγονται ολοι, προσωπικα με στιγματισε το Nevermind γιάυτο το ψηφιζω, ανετα στη θεση του θα μπορουσε να ειναι και το In Utero οπως και το Unplugged ενα απο τα καλυτερα Live αλμπουμς που εχουν κυκλοφορησει ποτε στην ιστορια.:respect:

in utero

μουσικα τον θεωρω καλυτερο απο το nevermind και ας μην βγαζει τοση σαπιλα…

Χωρις να θελω να ακουστω καπως η να εκνευρισω κανεναν,βλεπω οτι υπαρχει ενα μεγαλο μερος απαντησεων απο ατομα τα οποια λενε οτi αρχισανε να ακουνε heavy metal μεσω των Nirvana.Ντακς εμενα δε μαρεσαν ποτε και δε θα μαρεσουν ποτε, αλλα δεν ενδιαφερει κανεναν αυτο (εχω κανει και ομηρικους καυγαδες με τους grungaδες της εποχης, Nιrvana αυτοι MAiden Metalica egω,η αποθεωση της γραφικοτητας:lol:).Απλα εινια η πρωτη φορα που διαβαζω η ακουω καποιον να λεει οτι μαθαινοντας τους Nirvana,εγιναν το εφαλτηριο για πιο μεταλ ακουσματα.Οταν ημουν εφηβος ακουγανε ολοι Nirvana αλλα δε θυμαμαι κανεναν (και το λεω με πασα σιγουρια) να το γυρισε στο μεταλ.Τουναντιον μας κοροιδευανε τοτε.Ωσ φαινεται τελικα βγηκε και κατι καλο απο την ολη υποθεση:D:D

φιλε χολιμαρτυρ, ετσι ειναι.
Οι νιρβανα αποτελεσαν για τη δικη μου γενια το αντιστοιχο των σκορπιονς και μπον τζοβι των 80ς. Πολλοι τους ακουσαν, και καποιοι λιγοι εψαξαν (ψαξαμε) λιγο παραπερα τι παιζει με αυτους τους “μαλλιαδες που κραταν κιθαρες”.

Μην εκπλαγεις αν σε 10 χρονια απο τωρα στην ιδια θεση ειναι οι ΗΙΜ ξερωγω. Παντα το ροκ χρειαζεται μια τετοια μπαντα να κανει μαζικη επιτυχια. Απο τους 100 πιτσιρικαδες που θα την ακουσουν, οι 5 θα ψαχτουν. Δεν ειναι κακο αυτο. :slight_smile:

Δε ξέρω αν οι Νιρβάνα έβαλαν κόσμο στο μέταλ ειδικά. Έβαλαν όμως πάρα πολύ κόσμο στην σκληρή μουσική, γενικότερα.

Επομένως, και στο metal, απο αυτή την έννοια. Αυτό τα λέει όλα πιστεύω.

Το θεμα ειναι οτι ειμαστε ιδια γενια ,και προς θεου δεν αμφισβητω αυτα που λες, απλα εγω ξεκινησα με Metallica-Maiden-Manowar (απο Ace of Base και Καλλιρη στους μαλλιαδες) και ειλικρινα δεν ηξερα οτι υπηρχε αυτη η “μουσικη διαδρομη”.Παροτι ηχητικα εχει λογικη (και προφανως μεγαλυτερη απο τη δικη μου) η διαφορα των οποαδων του grunge/alternative κλπ σε θεματα μουσικης " φιλοσοφιας" ηταν τοσο ξεχωρη απο τη δικη μας (των τοτε νεοσων οπαδων του μεταλ) που δε μπορουσα να φανταστω πως μπορουσε να γεφυρωθει.Ακοαμ και σαν εναλλακτικα ακουσματα θυμαμαι οτι ειχαμε κατι Rage Against the Machine,Body Count και κανα punk.Ωραια και ενδιαφερουσα η παρατηρηση σου παντως μου ανοιξε λιγο τα ματια.Ειδες τι μαθαινει κανεις…:stuck_out_tongue:

Μας φάγανε αυτές οι “μουσικές φιλοσοφίες”… :stuck_out_tongue:

Μπα δε νομιζω ρε συ!!! Αν δε καταληγουν σε ακραιο φρασεολογιο η και χειροδοκια,για μενα οι μουσικες διαφορες και οι συζητησεις γυρω απο αυτες ,ειναι το αλατι και το πιπερι της υποθεσης:D:D:D

[CENTER]αυτο που εκανε το μπαμ :!:

off topic[/CENTER]

[SPOILER]

17 χρονια μετα ξανα στο νερο οπως στην πιο διασημη φωτογραφια που βγηκε ποτε ο ιδιος, Spencer Elden[/SPOILER]

Κορυφαίο!!! Σίγουρα πρέπει να ναι απο τα διασημότερα (αν όχι το διασημότερο) ροκ μωρά του κόσμου!

Και επειδή μου έδωσε έμπνευση, πάρ’τε ένα… εναλλακτικό εξώφυλλο του Nevermind, στη σύγχρονη re-mastered εκδοχή του. :stuck_out_tongue:

Ακόμα χειρότερα: