Καλύτερος δίσκος Nirvana

with the lights out it’s less dangerous
here we are now… entertain us
I feel stupid and contagious
here we are now entertain us…
[SIZE=“5”]YEAH[/SIZE]

δε τιθεται καν διλημμα


hello hello hello , how low ?

16 ετων.κασεττα maxell.γυρισμα απο την Α πλευρα στην Β και παλι απο την αρχη…η ροκ μουσικη κερδιζει αλλον εναν φιλο.τιποτα δεν θα ειναι ποτε ξανα το ιδιο.


i found it hard
it’s hard to find
oh well whatever
nevermind

Οντως δεν υπαρχει καν διλημμα, Nevermind… Απιστευτο αλμπουμ, με τα καλυτερα κομματια των Nirvana μεσα. Εχει και το ΚΑΛΥΤΕΡΟ τους, Smells Like Teen Spirit φυσικα και γενικα οτι πιο ολοκληρωμενο και ποιοτικο βγαλανε.

nevermind

One baby to another says -
I’m lucky to have met you
I don’t care what you think
Unless it is about me
It is now my duty to completely drain you

In Utero μου φαινεται πολυ πιο ολοκληρωμενο και σταθερα καλο σε ολα του τα τραγουδια.
το Nevermind για καποιο λογο βαριεμαι να το ακουσω ολοκληρο…
νομιζω οτι λογω αναμνησεων προηγειται ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ γιατι μαλλον οι περισσοτερο κολλησατε με αυτο το δισκο

Στο nevermind απογειωθήκανε και γίνανε bigger than life μπάντα. Και εγώ αυτό το άλμπουμ λατρεύω, έχει τεράστια κομμάτια

Νομιζω ειναι τεραστια η διαφορα υπερ nevermind. Για οσους το ζησαμε ηταν και μια απο τις καλυτερες μουσικες εμπειριες της ζωης μας. Το in utero με απογοητευσε οταν βγηκε αλλα ακομα και τωρα το θεωρω απλα ενα πολυ καλο δισκο. Το δευτερο αριστουργημα τους ηταν το unplugged

1 Like

και γω το In utero εναν πολυ καλο δισκο το θεωρω. απλα το nevermind μου φαινεται ακομα πιο κατω

Αν και με το Nevermind γινανε bigger than life νομιζω οτι το In Utero ειναι κορυφή

Χμμμ δύσκολο ερώτημα νομίζω ανάμεσα στα Nevermind και In Utero θα παίξει η απάντηση αλλά είναι ανάλογα τα κέφια, οπότε το αφήνω. Βέβαια και το Bleach είναι γαμάτο και πολύ punk με Sabbath επιρροές… ξέρω γω μπερδεύτηκα

1 Like

Φοβερό το In Utero αλλά το Nevermind είναι ακόμα πιο φοβερό.

Nevermind > In Utero

Το In Bleach συγκριτικά με τα άλλα 2 έρχεται χαλαρά τρίτο.

1 Like

Παροτι μεσα μου επικρατει η αγιοποιηση του Nevermind θεωρω το In utero ενα τσακ ανωτερο και στιχουργικα και μουσικα…και το incestiside ηταν κορυφη https://www.youtube.com/watch?v=y7TPnH5emFg

1 Like

Η αγιοποίηση του Nevermind συγκεκριμένα έχει λόγο ύπαρξης.

1 Like

In Utero. Πιασάρικα κομμάτια, χωρίς πολλή εμπορικίλα, χρυσόσκονη η όπως θέλετε πείτε το. Είναι ένα album το οποίο μπορώ να ακούσω απο την αρχή μέχρι το τέλος χωρίς να προσπεράσω κομμάτι. Μ’ αρέσει η ωμότητα που βγάζει αυτό το album. Ουσιαστικά, το In Utero, πήρε τα καλά στοιχεία απο το Nevermind και τα πήγε μερικά βήματα παραπέρα και θεωρώ οτι, η συνταγή βελτιώθηκε και ποιός ξέρει που θα έφτανε το επίπεδο του υλικού αν δεν έμπαινε τελεία στην πορεία των Nirvana. Ήταν το αποκορύφωμα της γραφής του Cobain και τουλάχιστον, έφυγε στην κορυφή…

Αγαπώ το bleach γιατί έχει ενδιαφέροντα τραγούδια και μου αρέσουν αρκετά από αυτά. Έχει και τις punk επιρροές του {negative creep}. Γενικά τίμιο… Έρχεται όμως τρίτο και καταϊδρωμένο όχι γιατί είναι κακό αλλά τα άλλα 2 δεν παίζονται. Από κει και πέρα το in utero είναι το αποκορύφωμα των nirvana από άποψη ποιότητας. Έχει τραγούδια με περίεργους αλλά έξυπνους στοίχους {όπως το έπος heart shaped box} και γενικά είναι η πιο άψογη δουλειά τους… Επειδή όμως λέμε για το αγαπημένο μας άλμπουμ και δεν είμαστε κριτικοί τέχνης ξεκάθαρα nevermind… Με τραγούδια όπως in bloom, lithium, come as you are και φυσικά το θρυλικό smells like teen spirit {που και ο πιο μεταλάς που τους θεωρεί φλώρους και overrated χτύπησε μια φορά τα πόδια του ρυθμικά στο πάτωμα με αυτό το τραγούδι :smile:} κλπ είναι δίσκος που άλλαξε πολλά στη μουσική αλλά κυρίως σε μένα.

ΥΓ Ενδιαφέρον αυτό που λέτε για 4ο άλμπουμ. Ήταν στα σκαριά αλλά μας πρόλαβαν οι δαίμονες του ξανθομάλλη δυστυχώς… Είμαι σίγουρος ότι θα ήταν αρκετά καλός.

ΥΓ2 ειδική αναφορά στο unplugged που έκαναν με ωραίες ακουστικές ερμηνείες τόσο δικών τους όσο και κλασικών folk τραγουδιών. Κυρίως στην θρυλική ερμηνεία του where did you sleep last night. Ο Cobain τα δίνει όλα και σε πιάνει μια ανατριχίλα με το πάθος και το λυπημένο ύφος του. Τότε μπήκε για μένα στους θρυλικούς frontmen.

2 Likes