O γιατρός σάς απαντά

Ζόρι…
Εμένα ευτυχώς μόνο το αλκοόλ με “γδέρνει” στο λαιμό που θα πιω σπάνια, και κάποιες φορές η μπύρα/αναψυκτικό στις πρώτες γουλιές

Δεν ήμουν ποτέ φαν του γύρου, προτιμώ κοτοσουβλάκι:p

εγω δεν μπορώ αυτή την μαλακία που ανεβαίνει στον λαιμό στον ύπνο…το οξυ…
το πιο απλο είναι να σου χαλάσει τα δόντια…το πιο περίπλοκο είναι να σου χαλάσει εντελώς την υγειά.στα σοβαρά

έχει τύχει ποτέ να ανεβάσεις πυρετό λίγο μετά από παλινδρόμηση??

Εμένα μου ανεβαίνει χολή
Γενικά τα βράδια αν έχει περάσει ώρα από τότε που έφαγα δεν με ενοχλεί
Αν ξαπλώσω σχετικά φαγωμένος μου ανεβαίνουν υγρά, γυρνάω από δω γυρνάω από κει και τελικά σηκώνομαι

Το χειρότερο είναι καμιά φορά που πετάγομαι μες στον ύπνο επειδή μου έχει ανέβει χολή, δυσκολεύομαι να αναπνεύσω και στην πρώτη ανάσα που παίρνω ο αέρας που κατεβαίνει με θερίζει στην κυριολεξία
Και πάω και ξερνάω μετά να φύγει όση χολή κυκλοφορεί προς τα πάνω
Αυτή η πικρίλα στο στόμα που μένει μετά[-X

Εγώ δεν ξέρω τί πικρίλα αφήνει η χολή στο στόμα, ξέρω όμως τί πικρίλα αφήνει η κορτιζόνη, που παίρνω έντεκα χρόνια τώρα… ούτε στον χειρότερο εχθρό μου αυτό το πράγμα…την πρώτη φορά θυμάμαι δεν άντεξα, γιατί την άφησα λίγο παραπάνω στο στόμα (για κλάσματα δευτερολέπτου μιλάμε) και την έκανα εμετό! Τί εμπειρία! Δε θέλω να φανταστώ τη δικιά σου…

έκανα και εγώ γαστροσκόπηση την περασμένη βδομάδα χωρίς μέθη αλλά κομπλέ ήταν.νιώθεις βέβαια μια αρκετά δυσάρεστη αίσθηση ειδικά όταν κατεβαίνει το ενδοσκόπιο από το λαιμό.μετά παλεύεται πάντως.

Παιδιά, όλοι γύρω μου έχουν κάνει γαστροσκόπηση και κωλονοσκόπηση… φθηνά την γλίτωσα πάλι… μα, καλά δε νιώθετε ότι πνίγεστε; Μόνο και στη σκέψη με λούζει κρύος ιδρώτας ! Να μη σχολιάσω την κωλονοσκόπηση, που σε υποχρεώνουν να πιείς καθαρτικό και αν δεν το κάνεις, σου κάνουν κλίσμα… μέση λύση δεν υπάρχει !

Αυτό σε πειράζει εσένα?
Ολόκληρο μαρκούτσι που θα σου βάλουν από πίσω

Εμένα σωληνάκι μου είπαν, όχι μαρκούτσι…! Ρε, δεν το έκανα εγώ αυτό… Πάντως, θυμάμαι κοντινό μου πρόσωπο μετά την εξέταση και την αναισθησία…να έρχεται σπίτι, να πέφτει στα πατώματα, να έχει το αφηρημένο βλέμμα και να παραμιλάει ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων… Και εγώ παραλίγο να έκανα, έφτασα πολύ κοντά…αλλά σιγά μην καθόμουν…

ψιτ, ειναι κοριτσακι. :wink:

το ξέρει καλέ… και επειδή; δεν το θέλω το μαρκούτσι τους ρεεεεεεεε

Ούτε εγώ έχω κάνει αλλά έχω δει γυναίκα να βγαίνει μετά από την εξέταση περπατώντας με ανοιχτά τα πόδια και να μην μπορεί να κάτσει
Οπότε μάλλον δεν είναι και τόσο ευχάριστο το “σωληνάκι”
:lol:

Ψιτ, είναι παρθένα :stuck_out_tongue:
no offence Silent

ποιός τις διαδίδει αυτές τις μπαρούφες; :lol:

Να ρωτήσω κάτι σοβαρό αυτή τη φορά και κάτι, που σχετίζεται με το θέμα του θρεντ…

Γνωρίζει κανείς με ποιόν τρόπο γίνεται η αφαίρεση σπίλου, δηλαδή της γνωστής σε όλους μας “ελιάς”;
Αν πονάει και αν ναι, εξαρτάται από το σημείο, που βρίσκεται και αφαιρείται; Όταν είχα ρίξει μία ματιά πριν λίγο καιρό στο γκουγκλ, διάβασα ότι η αφαίρεση σπίλων, μπορεί να γίνει και με λέιζερ και ότι στις ημέρες μας συνηθίζεται ολοένα και περισσότεροι, ή μάλλον περισσότερες, να το κάνουν… Τόσους γιατρούς κλπ έχουμε εδώ μέσα… δεν υπάρχει ένας δερματολόγος ή κάποιος που να έχει ενδιαφερθεί ή να έχει κάνει την επέμβαση, ή να έχει έναν γνωστό τέλος πάντων…

1ον αυτό…
2ον ποιά μέθοδος είναι λιγότερο επώδυνη;
3ον το λέιζερ είναι ασφαλής μέθοδος και γενικότερα οποιαδήποτε μέδοθος;
και άλλααα, που δε μπορώ να σκεφτώ αυτή την ώρα πουρνό-πουρνό…

α, και ξέχασα… Καλημέρες σ’ όλους !

δε ξερω τι παιζει με τα λεηζερς, ισως παραμορφωνουν τον σπιλο. και ο σκοπος ειναι να παει για βιοψια και οχι απλα να αφαιρεθει. και πλαστικος χειρουργος κανει αυτη τη δουλεια. υπαρχει και το συστημα, τοπικη και ολικη αναισθησια για το σκαψιμο και υστερα ραμματα. παντως αν σε προβληματιζει καποιος σπιλος πας αρχικα σε εναν δερματολογο και αν σου πει αυτος το οκ, τοτε σε παραπεμπει.

Μάααλιστα…ευχαριστώ… Ναι, σίγουρα δεν είναι παίξε-γέλασε, θα ρωτήσω… Θα πρέπει να απευθυνθώ σε δύο, τρεις και να τους συμβουλευτώ, αν θέλω να κάνω μία “αθώα” επεμβασούλα ε! Αν και όσο σκέφτομαι το νυστέρι, λέω: “δεν μαμιέται”…δεν έχω, άλλωστε, πρόβλημα…οι λόγοι είναι κυρίως αισθητικοί - δεν είναι πρόσφατη αυτή η παραξενιά όμως - γι αυτό και θέλω να μάθω όσο γίνεται περισσότερα. Απ’ όσο γνωρίζω το λέιζερ “καίει” τοπικά τον σπίλο και μετά την πάροδο ενός χρονικού διαστήματος, αυτός πέφτει - αν βρώ το σχετικό άρθρο, θα το ποστάρω… Εν πάση περιπτώσει, θέλω να μάθω και αν επιτρέπεται λόγω του ότι παίρνω φάρμακα και αν προκαλεί παρενέργειες…

ναι ρε…πωωωωω…πόσα και πόσα βράδια δεν εχω πάρει αναπνοή και να φλέγομαι ολόκληρος…μόνο απο μια αναπνοή…!
καλά η πίκρα είναι άλλη μαλακία…

γιατι? :-s δεν θυμάμαι…αν και ειχα διάφορα περιστατικά που τον καιρό εκείνο είχα και πυρετό…

δεν είναι κωλονοσκόπηση ρε παιδιά, κολονοσκόπηση είναι. δεν έχει σχέση με τον ΚΩΛΟ, αλλά με το κόλον (το μεγαλύτερο μέρος του παχέος εντέρου).

σαν εξέταση δεν είναι ιδιαίτερα οδυνηρή και έχει και πλάκα αν σε αφήνουν να βλέπεις τι γίνεται στα μόνιτορς. μόνο μια φορά είχα δεινοπαθήσει γιατί είχε στρίψει κάπως το έντερο και δε μπορούσε να περάσει το σωληνάκι απ το κατιόν στο εγκάρσιο. έσπρωχνε ο γιατρός, το γύρναγε από δω, το γύρναγε από κει, μου λεγε και μένα να αλλάξω στάση, αλλά τζίφος. εγώ είχα πεθάνει στο πόνο, αλλά το παιζα γενναίος για να μην χρειαστεί να ξαναπάω. τελικά τα παράτησε γιατί απ το πολύ ζόρι μάτωσε το έντερο.

το χειρότερο στην κολονοσκόπηση είναι η προετοιμασία, δεν παλεύεται με τπτ. αυτό το πράμα που πίνεις την προηγούμενη μέρα είναι η χειρότερη ΑΗΔΙΑ έβερ. βέβαια πλέον έχω γίνει εξπέρ! την τελευταία φορά μάλιστα πήγα να παίξω μπάλα το βράδυ πριν την εξέταση…

Συγγνώμη dude, νόμιζα ότι έχει σχέση με τον κώλο…μα, καλά που μπαίνει το σωληνάκι; λοοολ

Ανατρίχιασα με την περιγραφή…πώς κρατήθηκες και δε φώναξες; Εγώ θα τα χα κάνει επάνω μου από το φόβο…

από κει που φαντάζεσαι.