O γιατρός σάς απαντά

οξεια ουλιτιδα λεει.ξεκιναω σημερα θεραπεια για καποιες μερες μεχρι να ξεπρηστουν λιγο.μετα λεει θελει καθαρισμο και μετα αλλη θεραπεια.

Φιλε μου οδοντιατρος ειμαι,μην στεναχωριεσαι δεν ειναι τιποτα,δεν θα χασεις τα δοντια σου.Θα κανεις καθαρισμο και θα σε ενημερωσει ο οδοντιατρος σου για καλυτερη στοματικη υγιεινη.Γενικα παντως μην χρησιμοποιεις χωρις λογο στοματικα διαλυματα μιας και αλλαζουν την χλωριδα του στοματος,μονο οταν ειναι απαραιτητο και μετα απο εντολη ιατρου.
Παντως οταν πλενεις τα δοντια σου παντα οι κινησεις σου να ειναι κυκλικες και χωρις βιασυνη.
Το βουρτσισμα να γινεται 2-3 φορες την ημερα και να θυμασαι όχι αμεσως μετα το φαγητο,μολις τελειωνεις θα ξεπλενεις το στομα σου με νερο και μετα απο 40 λεπτα θα τα βουρτσιζεις.
Ακομα ο χρονος βουρτσισματος να ειναι μινιμουμ 3 λεπτα,άρα βαζε ενα τραγουδι τριλεπτο που γουσταρεις και ξεκινα να πλενεις τα δοντια(ετσι θα συνειδητοποιησεις ποσο τα πλενεις).
Επισης μαθε να χρησιμοποιεις νημα!!!Ειναι κι αλλα,αλλα δεν εχω χρονο,οταν ξαναμπω θα σου δωσω περισσοτερες πληροφοριες

Σ’αυτο επιμενουν ολοι γμτ αλλα ειναι το πιο σιχαμενο πραμα στον κοσμο και ειναι κι ανατριχιαστικο και δεν θα το καταφερω ποτε. Τα μεσοδοντια βουρτσακια δεν κανουν την ιδια δουλεια;

Όταν έχεις κενά ανάμεσα στα δόντια χρειάζεται απαραίτητα να χρησιμοποιείς αυτό το νήμα; Για τα στοματικά διαλύματα το έχω ακούσει και γωω… μα τί λέωωω; :stuck_out_tongue: Τέλος πάντων, γιατρέ, εάν τα βουρτσίζεις μία με δύο φορές την ημέρα είσαι καλυμμένος; Εγώ καμια φορά βαριέεεεμαιι πολύ!!! Πάντως, εάν το πάρω απόφαση κατά τη μία τη νύχτα…κάθομαι ίσαμε 5 λεπτά και τα τρίβω, τα τρίβω… Επίσης, χρησιμοποιώ ειδική (φθοριούχο) οδοντόκρεμα…το μόνο πρόβλημά μου είναι που μαζεύω πολύυυ εύκολα πέτρα και ο οδοντίατρος μου’πε ότι δεν έχω και τα πιο γερά δόντια…ενώ στο στόμα μου ζήτημα είναι να’χω ένα σφράγισμα από τότε που ήμουν 8 χρονών…μήπως μου λέει μαλακίες; - και χωρίς να 'μαι και η πιο συνεπής όσον αφορά τη στοματική υγιεινή…προσέχω μεν, αλλά δεν κάνω και το καλύτερο…

μερικές απορίες αφού πιάσαμε αυτό το θέμα!!!

Τα μεσοδόντια βουρτσάκια είναι για ειδικές περιπτώσεις,δηλαδή έαν είσαι σε νεαρή ηλικία και δεν έχεις πρόβλημα ή έστω πές ότι έχεις ουλίτιδα δεν τα δίνουμε,συνήθως τα συνηστούμε σε μεγαλύτερες ηλικίες που έχουν υποχωρήσει τα ούλα,ή έχουν περιοδοντοπάθεια και οι ρίζες των δοντιών είναι εκτεθιμένες στο στοματικό περιβάλλον και χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα.
Σε αρκετές περιπτώσεις υπάρχουν άνθρωποι που χρησιμοποιούν με λάθος τρόπο τα μεσοδόντια βουρτσάκια και το μόνο που καταφέρνουν είναι να τραυματίζουν τα ούλα και αυτά με τη σειρά τους να υποχωρούν μιας και δεν διορθώνουν το λάθος.Γι αυτό όποιος τα χρησιμοποιει να συμβουλεύεται τον ιατρό του για τη σωστή χρήση τους και εάν φυσικά τα χρειάζεται.

Τώρα όποιος έχει είτε αραιοδοντία είτε στρεβλοδοντία τότε χρειάζεται τακτικό βούρτσισμα και πάντα να θυμάστε δεν μετράνε οι οδοντόκρεμες αλλά ο τρόπος του βουρτσίσματος(μην παραμυθιαζόσαστε από την τηλεόραση).Το σωστό είναι 2 με 3 φορές την ημέρα αλλά πρέπει να γίνεται πάντα με σωστό τρόπο και όπως ήδη ανέφερα οι κινήσεις σας να είναι κυκλικές και όχι να παίζεται βιολί με τα δόντια.Επίσης απαλές επαναλαμβανόμενες κινήσεις σε όλες τις πλευρές των δοντιών και φυσικά χωρίς να ερεθίζετε τα ούλα σας.
Ακόμα να αναφέρω ότι όποιος λατρεύει είτε όξινες τροφές είτε όξινα ποτά τότε να τα ελλατώσει και μετά από την κατανάλωσή τους να πλένει καλά το στόμα του με νερό,με το βούρτσισμα να ακολουθεί μετά από 40 περίπου λεπτά.Επιπροσθέτως το καλύτερο βούρτσισμα είναι πρίν τα γεύματα και το βράδυ πριν κοιμηθούμε.
Να αναφέρω ότι η καλύτερη τσίχλα είναι μετά την κατανάλωση γεύματος μιας και καθαρίζει τα δόντια.
Silent Winter άλλο πέτρα και άλλο τερηδόνα.Δηλαδή η κατάσταση των ούλων συνήθως είναι και κληρονομική(η τερηδόνα όμως όχι),επίσης ρόλο παίζει και το σάλιο,όπως για παράδειγμα αρκετή πέτρα μαζεύεται πίσω από τα κάτω μπροστινά μικρά δόντια όπου εκεί παράγεται αρκετό σάλιο και στους επάνω γομφίους(τραπεζίτες) προς την παρειά.Δηλαδή εάν δεν γίνεται σωστή στοματική υγιεινή τότε με την βοήθεια του σάλιου και ενός υγρού που εκκρίνεται από τα ούλα, τα διάφορα μικρόβια και τα προϊόντα τους που υπάρχουν φυσιολογικά στο στόμα σε μεγάλο αριθμό, κολλούν πάνω στα δόντια. Η μικροβιακή πλάκα σκληραίνει και μετατρέπεται σε πέτρα (τη γνωστή τρυγία), όταν απορροφήσει άλατα από το σάλιο.
Εύχομαι να βοήθησα και γενικώς ότι άλλη απορία έχετε να μου την πείτε.

Εγώ επειδή δεν χρησιμοποιούσα τόσο καιρό νήμα, έχασα σχεδόν το μισό απο ένα μου δόντι και συγκεκριμένα έναν γομφίο. Επειδή τα δόντια μου γενικά δεν έχουν κενό ανάμεσα αρκετό για να καθαριστεί ο χώρος ανάμεσα στα δόντια, μάζεψε τερηδόνα εκεί και προχώρησε μέχρι μέσα. Το 1-3 του δοντιού έσπασε τελικά αλλά οκ το σφράγισα. Γενικά πράγματα που φαίνονται βαρετά είναι τελικά τα πιο σημαντικά

^^ Ποιο προτείνεις ? :stuck_out_tongue:

[SPOILER]Τζαμπατζήδες ! Βρήκατε γιατρό και αμέσως τις ερωτήσεις…[/SPOILER]

:stuck_out_tongue:

Thanks φιλε thevoid, θα διασταυρωσω τα λεγομενα σου με τον γιατρο Φικιωρη και θα πραξω αναλογως.
Ισως χρειαστουμε μπουκωματα με νερο με οζον.

why is that??

Οταν το γευμα σου ειναι αρκετά όξινο,δηλαδή σου αρέσει να είναι είτε αρκετά λεμονάτο είτε αρκετά ξυδάτο συνοδευμένο με όξινα ποτά(όπως αναψυκτικά ή χυμούς)τότε μετά την κατανάλωση αυτών το στοματικό σου περιβάλλον είναι όξινο.Εάν βουρτσίσεις το στόμα σου ακριβώς μετά το τέλος αυτου του γεύματος τότε τα δόντια σου σιγά σιγά θα διαβρώνονται,εφόσον το επανλαμβάνεις κάθε μέρα.
Επομένως,μόλις τελειώνεις το φαγητό σου,η λύση είναι να ξεπλένεις το στόμα σου με αφθονο νερό ώστε να μειωθεί η οξύτητα και μετά από 30 με 40 περίπου λεπτά να βουρτσίζεις τα δόντια σου.Με αυτόν τον τρόπο αποφεύγουμε τις διαβρώσεις και τις αυχενικές ευαισθησίες.

:!:
ωραίος.! ευχαριστώ για την απάντηση

Μπορεί να ακουστεί λίγο ηλίθιο αλλά έχει αρχίσει και μου σπάει τα νεύρα.

Εδώ και δυο βδομάδες τρεμοπαίζει ασταμάτητα το αριστερό μου μάτι.

Τι κάνω; να πάω να πάρω σταγόνες ή τίποτα τέτοιο;

Κ μένα ρε φίλε,εδώ κ μια βδομάδα:lol: Προς το παρόν το αφήνω αλλά αν συνεχιστεί θα πάω στον οφθαλμίατρο.Για πείτε κάποιος που ξέρει.

Θα δειτε καποιο αγαπημενο προσωπο που εχετε καιρο να συναντηθειτε:lol:

Ιδεα δεν εχω απο αυτα φυσικα,αλλα λογω εποχης ισως να παιζει κατι σε αλλεργια.Καλου κακου πατε σε καναν οφθαλμιατρο,κλεφτες θα γινουν και αυτοι;:stuck_out_tongue:

Και εμενα παιζει το αριστερο μου ματι συνεχεια τον τελευταιο καιρο.

Οπως και σε διαφορους καιρους.

Τιποτα δεν ειναι, αστο να παιξει να χαρει και θα σταματησει μονο του. :p:wink:

Αν ενοχλεί συνέχεια, πας στον αντίστοιχο γιατρό… όχι αυτοδιαγνώσεις και ειδικά αυτοθεραπείες (είμαστε και από τις λίγες χώρες, όπου επιτρέπεται η πώληση π.χ. αντιβιοτικών χωρίς ιατρική συνταγή).

Απ’ τα ξύδια είναι.

τον τελευταιο μηνα σχεδον καθε βδομαδα οποτε φαω κατι ζεστο ή πικαντικο μου βγαινει μια μαλακια σα μπιλακι στο κατω μερος του ουρανισκου αναμεσα στον πανω και στο κατω φρονιμητη για να το δωσω λιγο σχηματικα. και μετα απο καποιες ωρες μου εξαφανιζεται αλλα στο ενδιαμεσο μου σπαει τα νευρα γιατι ειναι σκληρο και με πειραζει στη γλωσσα:p

αυτο τωρα που να παω να το δειξω; σε ωτορινολαρυγγολογο;

Μάλλον σε στοματολόγο.