O γιατρός σάς απαντά

τι εννοεις ουρανισκος αλλα αναμεσα σε κατω και πανω φρονιμιτη?

εννοω στο κατω μερος του ουρανισκου (αν λεγεται ουρανισκος κι αυτο το τμημα δεν ειμαι σιγουρος) στο υψος αναμεσα σε κατω και πανω φρονιμητη :stuck_out_tongue:

δηλ αν 1, 2 ειναι οι φρονιμητες, τοτε καπως ετσι. δεν ειναι αναμεσα στους φρονιμητες απλα το υψος θελω να δηλωσω

   
              1

         ο

              2


τεσπα θα παω σε κανα στοματολογο τοτε, γιατι δε βρισκεται ακρη ετσι :stuck_out_tongue:

Eμφανιστηκε ενα θεμα τελευταια με τα ποδια μου…
Μετα απο ενα μηνα hardcore δουλειας - 12ωρα καθε μερα και οδηγησα 2,400 χιλιομετρα συνολικα - μου πονανε οι μυες των ποδιων αλλα και το αριστερο μου γονατο. Υποθετω οτι ειναι απο τη σταση οδηγησης και τον συμπλεκτη. Γενικα ειναι πολυ κουρασμενα αποτι καταλαβα και θα αποτελεσει προβλημα…
Γιαυτο που παω? Φυσικοθεραπευτη η κανα μασαζακι ?

βσκ ναι κυριως λογω του οτι εκανες συνεχεια την ιδια κινηση χωρις να αλλαζεις σταση.

ε ναι κανα μασαζακι κανα λουτρο αν εχεις εκει κοντα και αν θα συνεχισεις την δουλεια θα σε προτεινα να τα γυμναζεις λιγο τα ποδια σου.

Exω αραξει με counterpain τωρα και κατι γινεται.
Απλα με ανησυχει οτι καμια φορα ποναει μεσα το γονατο - μηνισκος - και γενικα κανουν διαφορα “κρακ”

ελα ρε με το παραμικρο μηνισκος?

και εμενα για κανα 3μηνο με πονουσε για καποιο λογο το ποδι μεσα στο γονατο σε σημειο που οταν καθομουν επρεπε να το κραταω τεντωμενο γιατι λυγισμενο “πιανονταν” και μετα επρεπε να περπατησω κανα 2λεπτο να ξεπιαστει.Πλεον μου περασε τελειως.Εγω νομιζω ολα αυτα τα μικρα θελουν λιγο εξασκηση αεροβια κυριως για να εισαι φιτ και να μην εχεις αναγκη…και να σου πω την αληθεια τωρα που το θυμαμαι οταν ξεκινησα να πηγαινω για μπαλα με κατι φιλους τακτικα ηταν η περιοδος που περασε !!!

Αν φύγει το μυικό πιάσιμο αλλά παραμείνει το γόνατο, δεν πας και σε κανένα ορθοπεδικό? Συνήθως τα ήπια ορθοπεδικά προβλήματα με μία εβδομάδα - δέκα μέρες ξεκούρασης περνάνε, αν συνεχίσει περισσότερο εγώ θα σου έλεγα να το ψάξεις.

Εγώ έχω φυσικοθεραπευτή που συνήθως μου λέει πότε να ανησυχήσω και να πάω σε γιατρό και πότε όχι, αλλά πρέπει να είναι κάποιος που να εμπιστεύεσαι τις γνώσεις του.

Kαι εγώ το ίδιο (μιλάμε πάντα για αθλητικές κακώσεις). Πολλοί ορθοπεδικοί για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο θα σου πουν “μην το καταπονήσεις καθόλου, μην αθληθείς για 1, 2, 3 μήνες”. Αλλά δεν καταλαβαίνουν πόσο κακό θα είναι τελικά για ένα σώμα που έχει συνηθίσει να αθλείται να αφήσει την άθληση για τόσο καιρό, ούτε πόσο μεγάλοι θα είναι οι κίνδυνοι τραυματισμού όταν πας να ξαναρχίσεις. Για αυτό και σε πρώτη φάση εμπιστεύομαι περισσότερο τον φυσιοθεραπευτή μου που έχει μεγάλη εμπειρία από αθλητικές κακώσεις και καταλαβαίνει την ανάγκη μου για όσο γίνεται γρήγορη αποκατάσταση.
Εννοείται βέβαια πως για κάτι πραγματικά σοβαρό, πάμε γιατρό!

Aπλα ειναι κατι που εγινε σταδιακα, με πολυ περπατημα/ορθοστασια/και πολλεεες ωρες οδηγημα. Τεσπα, θα κανονισω ενα μασαζακι και βλεπουμε, γιατι και στο λαιμο εχω κομπους. Θανξ παντως αμα συνεχισει θα παω σε κανα φυσικοθεραπευτη .

γινεται να χεις παραισθησεις και ταχυκαρδιες απο ελλειψη υπνου και καφεινη?

Ναι. Κοιμήσου, κάνε μια αποτοξινωσούλα 1-2 μέρες και μετά βλέπεις τι συμπτώματα απομένουν. Συνήθως δεν υπάρχει κανένα.

Η έλλειψη ύπνου μπορεί να οδηγεί σε πολλά… (και ειδικά αν είναι χρόνια έλλειψη ύπνου, σε σοβαρές ασθένειες και θάνατο!)
Αν επιμένουν τα συμπτώματα, καλύτερα επίσκεψη σε γιατρό… ή σε εφημερεύον νοσοκομείο.

wtf dude

τα επαθες αυτα η ρωτας?

ε χθες το βραδυ ειχα εντονες ταχυκαρδιες και ενα αισθημα αγωνιας/φοβου + δυνατο τρεμουλο σε φασεις οταν πηγαινε να με παρει ο υπνος.καθε φορα που πηγαινε να γινει αυτο βασικα ξυπνουσα αποτομα (διαστημα 10-15 δευτερολεπτων αφου εκλεινα τα ματια μου) ειτε απο ηχους που ακουγα ειτε απο αγωνια και εβλεπα σε μερικες περιπτωσεις φιγουρες μεσα στο δωματιο η προσωπα και τετοια δε ξερω τι σκατα…αποτι καταλαβα θα φταιει η καφεινη και η κουραση (ειχα πιει ενα monster καμια ωρα πριν).θα αποτοξινωθω αυτες τις μερες ευχαριστω για τις συμβουλες :wink:

χωρίς τις παραισθήσεις, απλά ειχες μια κρίση πανικού.
αυτό με τον ύπνο το ειχε εγώ για 6 μήνες κάθε βράδυ μέχρι να ξημερώσει

*αν έκοβες και τις μαλακίες(τα μοντστερ εννοώ), θα ήσουν καλύτερα

symfwnw kopse ta paparodrinks ellatwse tin kafeini kai xalarwse to programma sou kai dwse xrono kai gia ton eauto sou.

breath in the air dude

Μάλλον αυτά τα ποτά έχουν πολύ μεγαλύτερη ποσότητα καφείνης από ένα ρόφημα καφέ γιατί από ότι γράφει το βιβλίο Φαρμακολογίας η κατανάλωση καφείνης που βρίσκεται σε 12 εως 15 (!) φλιτζάνια καφέ προκαλεί άγχος και τρόμο και επιταχύνεται ο καρδιακός ρυθμός (σε πιο φυσιολογικές ποσότητες προκαλεί απλώς εγρήγορση και αυπνία). Ειδικά αν τον τελευταίο καιρό κουράζεσαι κιόλας η κατάσταση επιδεινώνεται…
Καλύτερα λοιπόν να αποφεύγεις ποτα τυπου monster και αν το έχεις αναγκη πιες ενα ποτηρι καφε (όχι υπερβολές) και επίσης χρειάζεται ποιοτικος υπνος. Και φυσικά συμφωνω με τα παραπανω για την επίσκεψη σε γιατρο αν επιμείνει αυτη η κατασταση.:slight_smile:

επισης δε καταλαβαινω τον λογο γιατι να πιεις το μανστερ μια ωρα πριν πεσεις για υπνους…:expressionless:

Και γενικά, δεν υπάρχει λόγος να πίνει αυτές τις μαλακίες. Αν θέλει ενέργεια, ας πιει καναν καφέ ή το πολύ-πολύ ας πάρει καμιά φυτική βιταμίνη. Εγώ έπινα “C” αλλά παπάρια. :stuck_out_tongue:

Αυτά τα σκευάσματα μέχρι και καρδιακά προβλήματα μπορούν να προκαλέσουν - και δεν είναι μόνο η καφεϊνη, ένα σωρό “σκατά” έχουν μέσα. :\

Για καλύτερα αποτελέσματα (στον σύντομο δρόμο προς τον θάνατο) μπορεί κανείς να πίνει τακτικά ρεντμπουλ (ή παρόμοια) με αλκοόλ… σοβαρά, μην πίνει κανείς τέτοια κοκτέιλ!
(απορώ πως πίνει κάποιος και σκέτη αυτή την αηδία :? )