O γιατρός σάς απαντά

έλα μωρεεεεε. δεν ξέρεις αν θα γίνεις ποτέ.(εδω διορθώνεις παλινδρόμηση σε συγκεκριμένο υγρό στοιχείο απο σπόντα:p )

καλά:oops:
(ποστ ουσίας)

ναι οταν κανω καμια γυμναστικη για τα χερια η σηκωσω κανα βαρος γινται πιο εντονο

Έχω παρατηρήσει τις τελευταίες 2-3 μέρες ότι έχω βγάλει μερικά σπιθουράκια στο πλάι του δεξιού χεριού, στην δεξιά πλευρά 10-15 μάξιμουμ, 3-4 στην μέσα μεριά του παράμεσου προς το μικρό και άλλα τόσα στον μεγάλο σύνδεσμο(αν μπορώ να το πω έτσι). Είναι πολύ μικρά και δυσδιάκριτα, μάλλον χωρίς πύον και μερικά κοκκινίζουν ελαφρά. Δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν υπάρχουν και πιο πάνω στο χέρι, πάντως δεν έχω εντοπίσει, ούτε στο άλλο χέρι. Α, και δεν έχω καθόλου φαγούρα ή τσούξιμο ή ενόχληση γενικά. Αν ξέρει κανείς τι είναι ας ρίξει τα φώτα του.

[SPOILER]Όχι, δεν νομίζω να είναι απ’ το τάκα-τάκα! :p[/SPOILER]

ε

πρωτα εγω[-X

Α τετοια βγαζει και ο αδερφος μου! Ο δερματολογος του ειπε πως ειναι απο το αγχος και απλα βαζει μια κρεμα

@Moonchild: Τα εξανθήματα στο δέρμα είναι ό,τι πιο πολύπλοκο και δύσκολο στη διάγνωση. Μερικές φορές μάλιστα είναι εκδηλώσεις άλλων νοσημάτων οπότε γίνεται ένα μπέρδεμα με παθολόγους και δερματολόγους να λένε διαφορετικά πράγματα.
Τώρα για τα δικά σου το πιο πιθανό είναι να φύγουν σε λίγες μέρες (μπορεί να βγήκαν από άγχος όπως αναφέρθηκε, από κάτι που κατανάλωσες κτλ). Παρακολούθησε τα όμως αν αλλάξουν μορφή ή βγουν και άλλα.

@DonConstantino: Ξέχασα να σου πω. Από ότι καταλαβαίνω κάτι νευρολογικής φύσης πιθανό να είναι για να επιδεινώνεται με βάρη και έντονες κινήσεις. Λογικά αυτό θα το έχεις και δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα. Αλλά αν σε ενοχλεί πολύ απευθύνσου κάπου.

[SPOILER]ΥΓ: μη με παίρνετε και πολύ στα σοβαρά, μπορεί να λέω και βλακείες:p[/SPOILER]

Θα ταίριαζε περισσότερο στο “ο γυμναστής σας απαντά” αλλά δεν υπάρχει. :stuck_out_tongue:

Τι προτείνετε για μια [I]ήπια ενδυνάμωση[/I] σε πόδια με χειρουργημένα γόνατα; Ποδήλατο ή περπάτημα (στο χώμα ή στο διάδρομο). Μη μου πείτε “κολύμπι”. Το ξέρω αυτό αλλά πριν τον Ιούνιο δεν πάω θάλασσα.

Χωρίς να είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω ότι ποδήλατο και γόνατα δεν πάνε μαζί. Ο γιατρός που χειρούργησε μάλλον δεν ανέφερε τίποτα περί σωστής αποκατάστασης κλπ ε; (καλά τους λένε απλά χασάπηδες, ανοίγουν-κόβουν-κλείνουν)
Περπάτημα είναι πιο ασφαλής λύση μάλλον.

Έχω θέμα με τα γόνατα μου. Μια απλή χονδροπάθεια τελικά αλλά ο γιατρός μου είπε να μην ακουμπήσω ποδήλατο, μιας και του είχα πει ότι το λατρεύω. Μου απαγόρευσε πολλές σκάλες . Το περπάτημα θα κάνει καλό στο χώμα φυσικά.
Βασικά είναι και διαφορετικές οι περιπτώσεις. Εγώ έπρεπε άμεσα να δυναμώσω τετρακέφαλο για να σταματήσουν τα “κρακ” στα γόνατα όταν τα κουνούσα.
Πέρα από αυτό ότι λέει και ο από πάνω. Ποδήλατο και γόνατα, μηδέν.

Να είστε καλά παιδιά! Και εμένα απόλυτα λογικό μου φαίνεται ότι τα προβληματικά γόνατα δεν πρέπει να ποδηλατούν. Και να φανταστείτε ότι το καλοκαίρι έκανα καθημερινά 5-6 χλμ. στο ποδήλατο, κάποιες φορές και σε ανηφόρα. Ο γιατρός λέει [I]μπάνια [/I]και [I]βαράκια[/I], αλλά καλό είναι να κάνεις και το χειμώνα μια outdoor δραστηριότητα (κολυμβητήριο δεν έχει η περιοχή μου ούτε και θα πήγαινα). Ένας καλός φίλος που πηγαίνει γυμναστήριο μου πρότεινε και αυτός [I]περπάτημα [/I]( όχι τρέξιμο) στο διάδρομο και στο χώμα. Όχι [I]ποδήλατο[/I]. Και οι σκάλες βέβαια, norda είναι ότι χειρότερο για τα γόνατα. Εγώ πολλές φορές αποφεύγω να πηγαίνω σε σπίτια που έχουν πολλά σκαλοπάτια και ακόμα και στο σπίτι μου μπαίνω από την πίσω πόρτα για να μην ανεβαίνω σκαλιά.

Μάλλον θα καταλήξω στο σχήμα [B]βαράκια - περπάτημα[/B] και ΠΟΛΛΑ μπάνια το καλοκαίρι. Πέρυσι έκανα όλα κι όλα δέκα μπάνια και μάλλον το βρίσκω μπροστά μου…

να ρωτησω επειδη λεω να βαλω φακους επαφης και κανω μια μινι ερευνα αγορας για να δω αν συμφερει να παρω ημερησιους η μηνιαιους

οταν γραφουν 30 τεμαχια πχ εδω
http://www.alfalens.gr/product_info.php?products_id=159

ενοουν 30 σετ των 2 ή ακριβως 30 δηλαδη 15*2 ??

Εννοειται οτι συμφερει να παρεις μηνιαιους…
Σ αυτο που λες το 30 εννοει 15*2 :wink:

30*1 εννοει, πιο συγκεκριμενα :).

Αν και μόνο αν έχεις τους ίδιους βαθμούς στο κάθε μάτι, μπορείς να το κάνεις και 15*2. Αλλιώς, πρέπει να πάρεις μια 30άδα για το ένα μάτι και μια 30άδα για το άλλο μάτι.

για πείτε ρε δόκτωρες, υπάρχει κανένας τρόπος να περάσει πιο ομαλά η γαστρεντερίτιδα? πόσο κρατάει συνήθως?

Εναμιση με δύο μήνες…:stuck_out_tongue: ΑΝ είσαι τυχερός…:p:p

Περαστικά φίλος…μη μασάς…

φαντάζομαι εννοείς μέρες και όχι μήνες :stuck_out_tongue:
θενξ ρε τοξικέ, απλά είμαι σχεδόν νηστικός 24 ώρες και δεν την παλεύω

Όχι, μηνες εννοω…:p:p

Εντάξει, παίζω με τον πόνο σου. Ξερω οτι είναι φρικτό το συναίσθημα…αλλά μια δυο μερες είναι το φυσιολογικό…

ο σουμι θα ζησει?

θα χρώσταγα 15 μαθήματα :stuck_out_tongue: