Oasis

Πλάκα πλάκα αυτό το Falling down απο το (πολύ καλό) τελευταίο τους είναι μέγαλη κομματάρα!
Βάζουν οι που…ηδες και απο ενα-δυό τέτοια στα πρόσφατα άλμπουμ τους, όπως το the importance of being idle τους σαν να μας λένε : Εδώ είμαστε και άμα μας τη βαρέσει γράφουμε παππάδες, απλά τον παίζουμε και ασχολούμαστε με μαλ…κίες για να γουστάρουμε…

γενικα δεν γουσταρω ΚΑΘΟΛΟΥ αυτη τη μουσικη οπως την εχουν καταντησει σημερα…μαζι και τους Oasis…και μου την δινει που αυτοι οι “αταλαντοι” για μενα, γινονται γνωστοι απο 1-2 τραγουδακια τσ και μετα τους κανουν απολυτους σκληροπυρηνικους ροκαδες…promote ΜΕΤΑΛ ρε

Αυτοι οι “αταλαντοι” οπως τους αποκαλεις ειναι μαγκες γιατι εγιναν τοσο γνωστοι απο 1-2 “τραγουδακια”(να ηταν μονο αυτα)οσο δεν εγιναν αλλοι με μια δισκογραφια ολοκληρη.

Και στο φιναλε κανενας δεν τους αποκαλεσε “σκληροπυρηνικους ροκαδες”.Ακομα και ο χαρακτηρισμος “οι νεoι Beatles” ως αστειο ξεκινησε και τελειωσε.

Λάθος το πας και συ μωρέ τώρα, το θέμα δεν είναι να βγάλεις 2 χιτ να ξεσκιστείς να πουλάς και από ουσία τίποτα. Τώρα από την άλλη αν πω ότι ο Papardelaς δεν μας τα χει κάνει ναααααα με το Support true Metal,“οι Paradise Lost δεν είναι Heavy” και διάφορα άλλα τέτοια ωραία(υπόψιν ότι είμαι πού περισσότερο μεταλλάς παρά οτιδήποτε άλλο) θα πω ψέματα και από την άλλη(γνώμη μου) όταν κάποιος ακούει τη λέξη Metal και πιο γρήγορα του έρχονται στο μυαλό οι Dokken από τους Slayer ή τους Maiden μάλλον δεν έχει καταλάβει τι είναι το Metal πολύ καλά.

Απο τα συγκροτήματα που έμαθα να επανεκτιμώ με τα χρόνια (στις παλιές σκληροπυρηνικές μέταλ μέρες μου δε θεωρώ πως τα κριτήρια μου ήταν και τα καλύτερα).

Το ντεμπούτο τους είναι ένα απο τα καλύτερα ροκ ντεμπούτα βρετανικών γκρουπ ever. Και η επιτυχία που σημείωσαν - και σημειώνουν - μόνο άδικη δεν είναι. Άλλο θέμα το οτι υπάρχουν και άλλα συγκροτήματα που θα πρεπε να έχουν σημειώσει αντίστοιχη επιτυχία, και για λόγους promotion, ήχου, επιλογών κλπ, δε τα κατάφεραν.

Θα θελα πολύ να τους δω live.

http://www.rocking.gr/article6271.php

Αποχωρεί απο τους Oasis ο Noel Gallagher. Κρίμα, είχε ερμηνεύσει μερικά απο τα αγαπημένα μου τραγούδια τους και προτιμούσα τη φωνή του απο του Liam. Ίσως το σημαντικότερο κεφάλαιο στην ιστορία των Oasis έκλεισε. :frowning:

σαναχε κλεισει καιρο δαυτο το κεφαλαιο

Χωρις να ειμαι φανατικος γκρουπ αυτο πιστευω και γω.

Απο τα λιγα που ξερω και εχω δει, ηταν ολη ιστορια του γκρουπ.

Οι ποζεριες καποιου Liam δεν ξερω αν φτανουν για να συνεχισουν να ειναι αυτο που ειναι.

ΥΓ.: Θα μπορουσε, ωστοσο, ο Noel να κανει τις 3 συναυλιες που ειχαν ακομα να δωσουν …φαουλ αυτο.

Δεν είμαι και τεράστιος φαν τους, όμως τα 2 πρώτα μου αρέσουν αρκετά. Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι γιατι να φύγει ο Νόελ.

Αφού ρε μίστερ είσαι ο ιθύνων νους και ψυχή της μπάντας, διώξε το βλαμμένο, αφού εσύ δε μπορείς να κάνεις μαζί του και πάρε τη μπάντα πάνω σου, δικιά σου είναι. Μούφες δλδ.
Κάποια στιγμή θα επιστρέψει και θα έχουμε χαρές και πανηγύρια…

To bold ειναι ολα τα λεφτα.

Αλλα βασικα εγω δυο λογους βλεπω.

Ο Liam μπορει να ειναι ψιλοπαπαρας, αλλα ειναι η πρωτη μουρη και πουλαει.

Επισης, ειναι δυσκολο αυτο που λες αν σκεφτεις οτι ο Noel δε συγκαταλεγεται στα ιδρυτικα μελη του γκρουπ.

Και το 2000 είχε ημιαποχωρήσει, αλλά επέστρεψε. Αδέλφια είναι. Πλακώνονται και τα ξαναβρίσκουν, what?s new?

+1,ετσι ειναι

Το θεμα με τους OASIS που παντα με απογοητευε ειναι η παραγωγη τους.Παντα τα τραγουδια τους ειναι παραφορτωμενα με κιθαρες και σχεδον παντα διαρκουν πολυ περισσοτερο απο οσο πρεπει,καθως αναλωνονται σε ασκοπες επαναληψεις που σκοτωνουν το momentum.Επισης ειναι συνηθως δινουν την εντυπωση οτι ειναι σε slow motion και ποτε δεν σε ξεσηκωνουν.

Οποιος θελει να ακουσει περιπου 90 τραγουδια τους σε νεα edited μορφη(λιγο reverb,λιγο ποιο γρηγορα,μειωση του εκνευριστικου treble στα παλαιοτερα τραγουδια,κομμενες περιττες επαναληψεις μεσα στα τραγουδια)μπορει να επισκεφτει την σελιδα http://www.youtube.com/user/spyrosfab4?feature=mhum και να ακουσει πως κατα την γνωμη μου θα επρεπε να ακουγονται οι oasis και θα ακουσει πιο αμεσες και πιο διασκεδαστικες εκδοχες γνωστων κομματιων αλλα και παμπολων πολυ καλων b-sides που κυκλοφορησαν.Εγω παντως δεν ακουω ποτε εδω και καιρο τις original εκτελεσεις.

Συνέντευξη του Liam ενόψει Pinkpop Festival.

You know what I mean? πρέπει να το είπε 20 φορές μέσα σε 4,5 λεπτά…!! (αγαπημένη φράση γενικά)

Ι don’t give a fuck about Oasis! :laughing:

Πες τα ρε Liam με το φλώρο του “Do I Wanna Know?”

http://straightonmusic.com/2017/11/o-liam-gallagher-krazei-ton-alex-turner/

δεν μπορω να πω , γελασα!

https://www.villagecinemas.gr/el/movie/?c=105354

Στις 23/9 θα παίξει η ταινία για το Knebworth.

1 Like

Αληθινο η’ απο τον πατο του Λιαμ; Θα μαθουμε…

2 Likes

Πω ρε φίλε, εδώ είναι το ζουμί και καθόμαστε και ξεκατινιαζόμαστε στο θρεντ των Metallica.

Η αλήθεια είναι ότι ο Liam βγάζει δισκάρες και μόνος του αλλά μια επανένωση της πιο καυλωτικής μπάντας του πλανήτη θα ήταν το μουσικό γεγονός της δεκαετίας!