OM (US) live at Piraeus 117 Academy, Athens @ 02.06.18

Παντως βλεπω στο φμπ κ αλλες αναφορες λογοκρισιας σε σχολια. Απαραδεκτο. Επισης βλεπω κ σχολια οτι ξενερωσε πολυ κ η μπαντα με το κοινο κ την φασαρια που κανε. Λογικο μου φαινεται

Ναι, και μένα μου φάνηκε πως ξενέρωσαν. Ίσως είναι κι αυτός ο λόγος που δεν έκαναν encore ή δεν παίζουν ποτέ; Επίσης, ψόφο σε όσους φώναζαν “sleep”.

Αποτι διαβαζω παρομοια κατασταση με περσυ Amenra που το ειχαν κανει καφενειο και μιλουσαν ολοι …
Ειχα πολλα χρονια να παω σε κλειστο gig στην Αθηνα και με απογοητευσε το κοινο. Κριμα.

Σας καταλαβαίνω με την ζέστη… έχω φάει τέτοιες φόλες στο gagarin. Γι’αυτό πηγαίνω πάντα στο ίδιο σημείο μπροστά από τον εξαερισμό.

Αυτό φυσικά δεν μειώνει τις ευθύνες της οργάνωσης και των ιδιοκτητών. Ούτε και για τη λογοκρισία.

Τελευταία φορά που θυμάμαι πραγματικά αποπνυκτική ατμόσφαιρα σε live ήταν στους Clutch στην Ιερά οδό Σεπτέμβριο πριν 2 χρόνια. Πάρα πολύς κόσμος δεν άντεξε και βγήκε έξω, εγώ αναγκαστικά πήγα στις πίσω σειρές γιατί η δικιά μου ήταν έτοιμη να καταρρεύσει και την κάθισα στα σκαλάκια για το μπαλκόνι.

Είναι ένα φαινόμενο το οποίο συναντάται όλο και πιο πολύ. Δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ όμως να το εξηγήσω, ίσως σε ένα ξεχωριστικό τόπικ να μπορέσουμε να κάνουμε την κοινωνικο-ψυχολογική ανάλυση μας.

Όταν έπαιξαν οι ΑμενΡα όλοι το βούλωσαν, αλλά στα προηγούμενα γκρουπ είχε πολύ βαβούρα.

Εν γνωσει μας πηγαμε ολοι στο καμινι, μεσα στο κατακαλοκαιρο. Οι συνθηκες συναυλιων μετα το Μαιο στο Ελλαντα παραμενουν τριτοκοσμικες. Οποτε αν ειχες εστω κ μια αναλογη εμπειρια σε κλειστο χωρο σε αντιστοιχη περιοδο, ηξερες τι μασχαλοιδρωτιλα και λοιπα παραισθησιογονα αρωματα σε περιμενουν.

Παμε στο θεμα της διοργανωσης. Η stf εχει φερει μπανταρες μερακλιδηκες και προσωπικα απωθημενα. Το αποτελεσμα ηταν λογω προσμονης και καβλας να παραβλεπω τα οποια κακως κειμενα ως τωρα, τα οποια δεν ηταν αποτρεπτικα (στην πλειοψηφια τους) για να απολαυσω το εκαστοτε λαιβ. Ο τραγελαφος του Σαββατου δεν ειχε προηγουμενο. Οφειλουν να δωσουν στον κοσμο μια εξηγηση γιατι παρουσιασαν αυτο το πρωτοφανες χαλι.

Παμε στο θεμα καθ’αυτης της συναυλιας. Δεν θα κατσω να ασχοληθω με το μεσο φασεα η την κλωσσιτσα που δε βαζει γλωσσα μεσα. Ολοι εχουν δικαιωμα στο ινστα στορυ, στα παρατετεμενα βιντεακια και στο κουσκουσακι (θα σου πουν). Αλλωστε αν δεν υπηρχαν κ δαυτοι αμφιβαλλω αν θα ειχε τοσο hype το συγκεκριμενο λαιβ. Το θεμα ειναι να καταφερει η μπαντα να ισοπεδωσει με την αποδοση της και τον ηχο της καθε κακως κειμενο. Ωστε να μην μπορεις να παρεις τα ματια και τα αυτια σου απο τη σκηνη. Ο ηχος λοιπον ηταν κατω του μετριου, το μπασο ποτε ακουγοταν κουφιο, ποτε καπελωνε τα παντα και ο πολυς Αμος με τα τερτιπια του πραγματικα κουρασε (no Hakius no party). Η μπαντα ξενερωσε και αυτο φανηκε και απο το ανεξηγητο τρολο-τζαμαρισμα του τελευταιου 20-λεπτου. Σαν να σε διωχνει μια ωρα νωριτερα δηλαδη.

Εχοντας δει λοιπον αλλες δυο φορες τη μπανταρα του Σιζνερος, ομολογω οτι ηταν με διαφορα η πλεον απογοητευτικη εμφανιση της. Μακαρι εστω οι διοργανωτες να καταλαβουν το συγκεκριμενο φιασκο και στο μελλον να οργανωσουν συναυλιες με περισσοτερο σεβασμο στον πελατη.

3 Likes

Δυστυχως φιλε μου, οπως ειχε γινει και με High On Fire που παιξανε μια ωρα με χαλια πολυυυυ δυνατο ηχο, βλεπω και τωρα τα ιδια σχολια απο διοργανωση και αυτους που λεμε φασεους. “Τι ειδαμε” . Λες και ειναι οι πρωτες συναυλιες που πανε στην ζωη τους.

Εμένα μου άρεσαν πάντως οι High on Fire και Ανυπομονώ να τους ξαναδώ. Όντως θάφτηκαν τα φωνητικά τότε… τα όργανα τα άκουγα

Προηγούνται οι Sleep βέβαια με την δισκαρα τους. Make it happen ρε νιαμου

1 Like

Κ γω περιμενα πως κ πως HoF, αλλα ματωσαν τα αυτια μου κ βρηκα το σετλιστ πολυ μικρο. Γενικα παιζει πολυ το μικρο σετλιστ σε μπαντες τετοιου μεγεθους κ με τρελαινει.

Πάντως ένας φίλος μου που πήγε OM μου είπε καλά λόγια.

Πού ήσουνα, μου λες :stuck_out_tongue:;;;

1 Like

Ήταν όντως μικρό σετ. Θυμάμαι τότε λέγαμε για πρόβλημα στα πλευρά του Pike αλλά τόσο πρέπει να έπαιζαν ούτως ή άλλως

Ονειρεύομαι για φθινόπωρο/χειμώνα Sleep και Clutch που θα κυκλοφορήσουν δίσκο

offtopic αλλά εγώ προχθές στο temple σε διάφορες φάσεις κρύωνα. άτυχης σύγκρισή μου, ναι, αλλά άτυχης και η γενίκευσή σου.

Η αποπνικτική κατασταση προκυπτει απο το συνδυασμο πληθους κοσμου, μεγεθους χωρου και (υπο)λειτουργιας κλιματιστικου.

Μετρο συγκρισης θα ειναι στις 24 του μηνα στο Temple, οπου θα πεσουν κορμια και θα τιγκαρει ο χωρος.
Μακαρι να με διαψευσει η 3shades και το μαγαζι και να ειναι ανθρωπινες οι συνθηκες.

Αν και το μονο που θελω να δω ειναι η γυαλαδα στο ματι στου Μιχαλακη εκεινη τη μερα. Πολυ αμφιβαλλω αν θα μπορει να σηκωθει κινητο μπροστα απο τη σκηνη και η οποια κουβεντουλα θα καπελωθει απο τα ουρλιαχτα της τσατσογριας.

Κριμα να καταστρεφονται συναυλιες απο τετοιες συνθηκες, ελεος δηλαδη δεν ειναι τοσο δυσκολο να φροντισεις να δουλευει ο γαμημενος ο εξαερισμος.

Προσωπικά δεν βρήκα τόσο τραγική την θερμοκρασία, έκανε βέβαια ζέστη αλλά τουλάχιστον κάτω μπροστά στην σκηνή όπου βρισκόμουν την άντεχες. Για μένα το αρνητικό της βραδιάς ήταν ότι ακόμα και εκεί, ορισμένοι/ορισμένες από το κοινό χαβαλέδιαζαν και μίλαγαν ακατάπαυστα.

Ειδικά στα αρκετά ατμοσφαιρικά σημεία που εκ των πραγμάτων η ένταση του ήχου ήταν πιο χαμηλά, ήταν σπαστικό να ακούς τριγύρω χάχανα και ομιλίες… Δηλαδή κάποιοι πληρώσαν 25€, μπροστά τους έπαιζε μια μπάντα σαν τους ΟΜ, κι αυτοί μαλακίζoνταν…

Στα θετικά τώρα: Χωρίς πολλά λόγια κατά την γνώμη μου η συνολική εμφάνιση της μπάντας ήταν αντίστοιχη του βεληνεκούς της, ο Emil Amos απίστευτος παιχταράς τα έδωσε όλα και γενικά όλη η μπάντα έπαιξε δυνατά και φιλότιμα. Στο τέλος ο διαφορετικός τρόπος εκτέλεσης του “Bhima’s Theme” θεωρώ ότι μάλλον αδίκησε το κομμάτι αλλά δεν πειράζει.

Δεν ήταν κάτι το αξιομνημόνευτο HoF όντως. Νομίζω είχε κάποιο πρόβλημα υγείας ο Πάικ όμως. Σπασμένο πλευρό ή κάτι στον πνεύμονα… δεν θυμάμαι ακριβώς.