On Thorns I Lay

Οι On Thorns I Lay είναι ίσως ένα από τα πιο υποτιμημένα ελληνικά συγκροτήματα που έχουν βγει ποτέ. Τους αξίζει τουλάχιστον μια θέση δίπλα στα μεγαθήρια του χώρου όπως οι Rotting Christ, οι Septic Flesh ή οι Nightfall. Η πρώτη μου επαφή έγινε το 1997 μετά από παρότρυνση συμμαθητή μου να τους ακούσω. Κάτι για το οποίο δεν μετάνιωσα ποτέ,ενώ παραμένουν το αγαπημένο μου ελληνικό συγκρότημα και γενικώς μια από τις μεγάλες μου επιρροές μουσικά.
Δημιουργήθηκαν στις αρχές της δεκαετίας του '90,αρχικά ονομαζόταν Phlebotomy και με το όνομα αυτό ηχογράφησαν ένα Ep το 1993 το Dawn Of Grief .Το 1995 άλλαξαν το όνομα τους σε On Thorns I Lay και την ίδια χρονιά έβγαλαν τον πρώτο τους full-length album που ονομαζόταν Sounds of Beautiful Experience από την Holy Records.

Μελωδικό Death Metal με στοιχεία Gothic όπως και εναλλαγές καθαρών και brutal φωνητικών συνθέτουν ένα πολύ καλό δίσκο-ντεμπούτο που αδικείται ελαφρώς από την μέτρια παραγωγή.
Οι μελωδίες και τα ατμοσφαιρικά σημεία δένουν αρμονικά όπως μπορείτε να ακούσετε στο παρακάτω κομμάτι: http://www.youtube.com/watch?v=kQy80h4p47M&feature=related
Άξιο αναφοράς καθαρά για την προσπάθεια το τελευταίο κομμάτι του album, Ταξίδι Νοσταλγίας με ελληνικούς στίχους. Κάτι που δεν επιχειρήθηκε ξανά στο μέλλον και θα λέγαμε καλώς καθώς είναι η πιο αδύναμη στιγμή τους.

Σειρά έχει το καλύτερο για μένα album που ηχογράφησαν, το Orama (1997, Holy Records).

Ατμοσφαιρικό Death Metal με ονειρεμένες μελωδίες και μίξη brutal και γυναικείων φωνητικών. Αυξημένη χρήση πλήκτρων και διάφορων εφέ σε έναν δίσκο διαμάντι για την ελληνική δισκογραφία αλλά και για το Death Metal γενικότερα. Σύμφωνα με τον τραγουδιστή / Μπασίστα Στέφανο Κιντζόγλου ?ο δίσκος γράφτηκε σε ζεστές ελληνικές βραδιές το καλοκαίρι του 1996 και για αυτό μιλάει για θάλασσες,ωκεανούς και χαμένα νησιά όπως η ονειρική Ατλαντίδα? Αυτός ο δίσκος έκανε τον μεταλλικό τύπο της εποχής να ασχοληθεί μαζί τους περισσότερο ενώ το κομμάτι In Heaven’s Island φιλοξενήθηκε σε συλλογή του ελληνικού Metal Hammer. http://www.youtube.com/watch?v=YqbWCgjJUtE
Αν πρέπει να έχετε μόνο ένα δίσκο τους αυτός πρέπει να είναι το Orama.

Σειρά έχει το έτος 1999 με τον δίσκο Crystal Tears

.

To Death Metal είναι πλέον παρελθόν, την θέση του παίρνει έντονα το Gothic ενώ είναι ο πρώτος δίσκος με εξ ολοκλήρου καθαρά φωνητικά. Το αποτέλεσμα για ακόμα μία φορά είναι εξαιρετικό με την χρήση βιολιού και πιάνου και η μελαγχολική χροιά του μαγεύει ακόμα και σήμερα. http://www.youtube.com/watch?v=F6QovG5h4JA

Επόμενος δίσκος το Future Narcotic του 2000

Το άλμπουμ αυτό έμελλε να είναι το τελευταίο τους στην Holy Records. Μουσικά θα έλεγα ότι κυμαίνεται στα επίπεδα του Crystal Tears ενώ για άλλη μια φορά η χρήση βιολιού προσφέρει το κάτι παραπάνω. Λόγω μετακόμισης των βασικών μελών του γκρουπ στην Ρουμανία η σύνθεση αλλάζει και πλέον δεν είναι τελείως ελληνική. Αξιοσημείωτη επίσης είναι η πολύ καλή εμφάνιση του συγκροτήματος στο Rockwave 2000 μαζί με ονόματα όπως οι Dream Theater, In Flames και Septic Flesh.

Ένα χρόνο μετά κυκλοφορεί to Angeldust από την Black Lotus.

Τα ανδρικά φωνητικά έχουν τον πρωταγωνιστικό ρόλο ενώ ποιοτικά υστερεί κάπως των προκατόχων του. Χρησιμοποιούνται πιο straight φόρμες ενώ θα λέγαμε ότι το Gothic στοιχείο είναι κάπως πιο περιορισμένο. Οι αξιόλογες στιγμές όμως δεν λείπουν ούτε από εδώ. http://www.youtube.com/watch?v=tECiY3MlxjM

Τελευταίο άλμπουμ που κυκλοφόρησαν ήταν το Egocentric το 2003 και πάλι στην Black Lotus

Ο ήχος απλουστεύεται αρκετά και μας παρουσιάζουν τον πιο αδύναμο δίσκο τους. Ο δίσκος χωρίς να είναι σε καμιά περίπτωση κακός δεν πλησιάζει τους ογκόλιθους του παρελθόντος. Πιο πολύ hard rock επιρροές που λίγο θυμίζουν το παρελθόν. Για ακόμα μία φορά όμως οι καλές στιγμές δεν λείπουν.

Ένα Ep και 6 full-length δίσκοι συνθέτουν το παζλ των On Thorns I Lay. Το συγκρότημα από ένα σημείο και μετά πέρασε στην πλήρη αφάνεια ενώ φήμες για επάνοδο τους στα μουσικά δρώμενα δίνουν και παίρνουν τον τελευταίο καιρό. Το μέλλον θα δείξει αν θα ακούσουμε κάτι νέο από αυτούς. 'Όποια και αν είναι η εξέλιξη πάντως, η προσφορά τους στην ελληνική σκηνή είναι ανεκτίμητη και δίσκοι σαν το Orama ή το Crystal Tears θα μνημονεύονται για πάντα από τους λάτρεις της μελαγχολικής μουσικής.

Πολυ γαματη μπαντα, και εχεις δικιο - πρεπει να μπουν διπλα απο τις μεγαλες της χωρας.

Τα " Orama " και " Crystal Tears " αποτελουν κορυφωση, και ακομα τα λιωνω συχνα-πυκνά 8) :wink:

Κριμα που δεν ειχαν συνεχεια, αφου οι εμπνευσεις τους ηταν ξεχωριστες.

αν και δεν εχω ασχοληθει πολυ μονο και μονο απο το orama μπορω να πω οτι ηταν τεραστια μπαντα για τα ελληνικα δεδομενα! το oceans ειναι ενα επος απλα! μακαρι αυτο το cd να ειχε καλυτερη παραγωγη

ειδικα το ‘‘Οραμα’’ ειχε κανει πολυ κοσμο να ενδιαφερθει γι αυτους.αν σας αρεσουν οι πρωιμοι SEPTIC FLESH,ορματε.Καπως ετσι ακουγονται,εχοντας ομως αρκετα δικα τους χαρακτηριστικα.2η επιλογη και για μενα το crystal tears.ο 1ος τους δισκος χανει σε παραγωγη και φωνητικα.Future Narcotic και Angeldust σε πολυ καλο επιπεδο,με βιολια να κανουν την διαφορα και τα μεταλ στοιχεια να ελαττωνονται αισθητα.για το τελευταιο δεν εκφερω γνωμη,δεν το εχω.το ακουσα μια φορα σε mp3 αλλα δεν μου μεινε τπτ.

Ενδιαφέρον έχει και η παρακάτω διασκευή στους Paradise Lost

ο δισκος που δεν κυκλοφορησε ποτε…ολοκληρος 8)

ON THORNS I LAY
Eternal Silence

The great return of one of the best Greek metal bands ever!!! After 12 years of waiting, On Thorns I Lay returns with their bombastic, 7:th album ?Eternal Silence?. Their return marks also their return to their roots: atmospheric doom/death metal music at it?s finest, with painful melodies, violins and brutal male vocals, amazing female vocals by Maxi Nil (ex- Visions Of Atlantis)!

For fans of old Anathema, Paradise Lost, My Dying Bride, Celestial Season, Theatre Of Tragedy, Lacuna Coil and Ashes You Leave!

Amazing artwork by Andreas Söderlund at mtGrave (mtGrave.com)

Including bonus video-clip of the self-titled track!

Catalogue Number:
SR-0158

Release Date:
6 November 2015

Tracklist:
Believe
Breathing
Eternal Silence
Cursed
Life Without You
People We Hurt
Escape From Loneliness
One Day To Live
Touching The Unknown
Eternal Silence (bonus video)

νεο single 9λεπτο…θυμιζει εντονα τα παλια!

1 Like

Εξαιρετικός ο τελευταίος τους δίσκος, όπως και το Aegean Sorrow που προηγήθηκε.

2 Likes

Ας γράψω και εγώ (το μόλις ενδέκατο ποστ :confused:) για μία εξαιρετική μπάντα. Αφορμή στάθηκε το τελευταίο και ομώνυμο τους άλμπουμ, αλλά ας τα πάρουμε λίγο από την αρχή…

Οι On Thorns I Lay ήταν η πρώτη μέταλ μπάντα που είδα στο σανίδι (αφού σαπόρταραν τους Gathering ντε!) κάπου προς το τέλος των 90s, αν θυμάμαι καλά. Τους γνώριζα ήδη από το πανέμορφο Orama συν την πρώτη εμπειρία μου, δεν ήθελε και πολύ να δεθώ με την μουσική τους και μετέπειτα. Μάλιστα μαζί με τον Κιντζόγλου μοιραστήκαμε μετά το πέρας της εμφάνιση τους, τον ενθουσιασμό μας για την μπαντάρα και φυσικά για την “προδότρα” :stuck_out_tongue:

Η συνέχεια τους ήταν και αυτή εξαιρετική, απομακρύνοντας τον ήχο τους από το Doom-Death, όπως κάνανε τόσες παρόμοιες μπάντες ήδη, με 4 άκομα άλμπουμς. Ίσως να μπήκανε αργά στον ¨χορό της αλλαγής’, ποιος ξέρει :thinking: Αν και σε συνεντεύξεις τους ανέφεραν πως τους κούρασε η φάση και το διέλυσαν.

Παρεμπιπτόντως τι χιτάρα το Life Can Be από το Egocentric!

Μέχρι και πριν λίγες μέρες, δεν ασχολήθηκα με τους δίσκους της επανένωση τους. Έπιασα όμως το τελευταίο και το βρήκα εκπληκτικό. Δεν περίμενα ένας αμιγώς ντουμ ντεθ δίσκος να με συνεπάρει τόσο πολυ τώρα. Όλο το άλμπουμ είναι στο ίδιο υψηλό επίπεδο αλλά δεν μπορω να μην κάνω ειδική μνεία στο κλείσιμο του δίσκου και το Thorns Of Fire. Από το τέρμα Amenra ξεκίνημα, την γέφυρα με τα παροδοσιακά όργανα και το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ γεμάτο μελωδιάρες τελευταίο μέρος του, η τρίχα παραμένει κάγγελο μέχρι να τελειώσει και το πιανάκι.

*A fight from the dawn til the night *
We are waiting for catharsis, afraid
Cause we owe it
To our children to thrive
Feel the water, the wind to blow, the chance
the chance to be alive

Πολλά μπράβο τους και πρέπει να ακούσω και τα υπόλοιπα της επανένωση τους, οπωσδήποτε!

5 Likes

Εχουν βγαλει 4 δισκους απο τοτε…

Eternal Silence: Στο στυλ της πρωτης περιοδου με γυναικεια φωνητικα κτλ. Πανεμορφο αλλα μικρο σε διαρκεια…
Aegean Sorrow και Threnos χωρις γυναικεια φωνητικα αλλα για μενα μαζι με το Orama και το Crystal Tears οι δυο καλυτεροι τους δισκοι…
Το τελευταιο μου αρεσε αλλα το εχω πιο χαμηλα απο τα προηγουμενα (σιγουρα απο AS/Threnos)
Επισης άλλαξαν τραγουδιστη και λιιιιγο με ξενίζει.

3 Likes

Το τελευταιο τους πολυ δυνατο . Εχω αγορασει το δισκακι και ειδικα το thorns on fire πολυ δυνατο κομματι. Μπραβο στα παιδια!