Προβλημα με online αγορα/απορίες

Γεια σε ολους… Προσπαθω να αγορασω κατι αξεσουαρ απο ενα αγγλικο site μεσω πιστωτικης καρτας και μου βγαζει συνεχως προβλημα " Issuenumber is not valid " Μηπως εχετε ιδεα τι φταιει?

Τι πιστωτική έχεις?

ναι πιθανότατα η πιστωτική σου δεν είναι συμβατή

μήπως έχει λήξει ?

Ή μπορεί να μη σου έχουν βάλει τα λεφτά στη κάρτα ακόμη, πρόβλημα που αντιμετωπίζω συχνά εγώ πχ. (αλλά μιλάω για χρεωστική πάντα)

Παιδιά λέει για issue number ο άνθρωπος.
Ας μας πει πρώτα τι είδους πιστωτική είναι.

ειναι Visa electron

Λοιπόν το issue number πεδίο συμπληρώνεται μόνο σε περίπτωση solo/switch/maestro κάρτας.
Άρα εσύ θα πρέπει να το αφήσεις κενό.

Από την άλλη η Electron είναι χρεωστική νομίζω, έχει ξανακάνει αγορές μέσω αυτής στο net?

electron είναι πιστωτική - έχω κ εγώ

έβαλες εκτός από τον αριθμό κάρτας, στο άλλο πεδίο, κ τον τριψήφιο “ειδικό” αριθμό ? αν κοιτάξεις την κάρτα σου απο πίσω έχει τον κανονικό της αριθμό, μετά ένα μικρό κενό, κ μετά 3 ψηφία που είναι ο ειδικός αριθμός

Το site μου ζηταει τον 16ψηφιο κωδικο , τον αλλον που ειναι απο κατω (4ψηφιο) και τον issue number που δεν εχω ιδεα τι ειναι αλλα οταν το αφηνω λεει πως ο security code δεν ειναι σωστος… :? Μηπως θα βοηθουσε το paypal?

δοκίμασε τον ειδικό αριθμό που σου είπα

Μηπως λεω μηπως,το αφηνεις κενο και βαζεις αριθμο αν εχεις ξαναβγαλει την καρτα ?
Εγω ας πουμε τον Μαιο θα ξαναβγαλω την χρεωστικη και αυτοματα θα γινει η 2η εκδοση της καρτας.

τον ειδικο αριθμο να τον τοποθετησω σε ποια θεση?

Τα στοιχεία μια κάρτας που απαιτούνται είναι τα εξής:

Cardholder’s Name
(as printed on card)
Card Νumber (ο 16 ψηφιος αριθμός)
CVV ή CCV Νumber (3ψήφιος αριθμός που τον βλέπεις στο πίσω μέρος της κάρτας όπου δίπλα έχει και τα 4 τελευταία ψηφία του 16ψήφιου κωδικού)
Issue Number (μόνο για solo/switch/maestro κάρτες αλλιώς κενό πεδίο)
Expiration Date (μορφής ΜΜ/ΥΥ συνήθως -το βλεπεις στο εμπρός μέρος της κάρτας)

καλά τα λέει ο κρισπ

αν θέλει κάτι άλλο κάντο κοπυ πεηστ εδώ να σε βοηθήσουμε

χαχα τοποθετησα τον ειδικο κωδικο εκει που μου ειπε ο montechristo αλλα μου εβγαλε πως δεν εγινε δεκτη απο την τραπεζα… καποιος δεν θελει να κανω αυτη την αγορα μου φαινεται χαχ

το σάητ δεχεται βιζα ελεκτρον ? κάποια σάητ θέλουν μόνο κανονική βίζα, αν κ είναι λίγα πλέον

μπα οχι εχει την επιλογη visa electron … Αλλα οκ δεν νομιζω να μπορειτε να βοηθησε απο δω και περα… Ευχαριστω

Τσέκαρε πάντως αμα υπάρχουν λεφτά στη κάρτα γιατί την έχω πατήσει έτσι.

η ελεκτρον είναι πιστωτική

εκτός αν έφτασες το όριο

Έχεις ξανακάνει αγορές με την συγκεκριμένη πστωτική? Τι τράπεζα είναι?