Προβλημα με online αγορα/απορίες

μαλλον θα το βγαλω φωτο και θα τους ζητησω να μου το στειλουν ξανα αφου το εχουν τσεκαρει πρωτα…Αν μου ζητησουν να το επιστρεψω,θα πω πως θα το κανω αλλα κοιτα να δεις που θα χαθει και δεν θα το λαβουν ποτε :stuck_out_tongue:

edit: τελικα υπαρχει οντως παρτιδα με προβλημα

μαλλον θα ζητησω refund για να το παραγγειλω απο αλλου

Παιδες τα φωτα σας. Ως μεγαλο παιδι κ γω παιζω online games(WOW).Σημερα ηθελα να βαλω χρονο στον αδερφο μου μεσω ιντερνετ οπως κανω κ σε μενα δηλ. να του στειλω gift time και μου εβγαζε συνεχως: Your PayPal information is not valid. Please contact PayPal Customer Support or add a new PayPal account. Εστειλα μειλ στην Paypal -μ’απαντουσαν συνεχως με αυτα τα τυποποιημενα μηνυματα, στειλα και στην Blizzard -μειπαν δεν μπορουν να κανουν κατι αυτοι να μιλησω με την paypal.Τεσπα αν καποιος εχει παθει κατι παρομοιο θα εκτιμουσα την γνωμη του στο τι εκανε.

Εμένα μου έχει τύχει 1-2 φορές και ήταν προσωρινό θέμα ασφάλειας. Μου είχαν πει πως προσωρινά ελέγχανε τον λογαριασμό για εξακρίβωση στοιχείων και κάτι τέτοια. Μετά από λίγη ώρα διορθώθηκε το πρόβλημα.

Η prepaid της πειραιώς θεωρείται debit?

Για την prepaid δεν ξέρω αλλά η κάρτα ανάληψης από ΑΤΜ είναι debit. Λογικά, πάντως, θα είναι και η prepaid.

οχι αλλο η prepaid και αλλο η χρεωστικη-καρτα αναληψης

Αυτό.Η debit της Πειραιώς είναι κίτρινη και γράφει κάτω δεξιά debit ενώ η prepaid είναι μαύρη και γράφει στην μέση της κάρτας με μεγάλα γράμματα PREPAID.

άρα την δηλώνω ως σκέτη VISA. γιατί δεν έχει πουθενά την επιλογή prepaid

Η δικιά μου η pre της eurobank είναι visa πάντως

Αν είναι Visa θα το γράφει κάτω ή πάνω δεξιά.Όπως και αν είναι Μastercard.Και στις δυο περιπτώσεις έχει το ανάλογο σηματάκι και πάνω απο αυτό το σηματάκι γράφει με ιριδιζον γράμματα Debit αν είναι debit.Ασε που πλέον νομίζω οτι την ώρα που την δηλώνεις,αναγνωρίζει μόνο του απο τα πρώτα ψηφία που πληκτρολογεις τι είδους κάρτα είναι και στο βγάζει αυτόματα.Η δικιά μου η debit της Πειραιώς είναι Mastercard.

Παιδιά δε ξερω σε πόσους ειχε έρθει μήνυμα απο ebay για αλλαγή κωδικού αλλα εμενα μου ειχε έρθει και το αγνόησα, και χθες το βράδυ λιγο πριν κοιμηθώ βλεπω έρχεται στο mail μου “Thanks for using PayPal. To see all the transaction details, log in to your PayPal account.” για αγορά 70ευρο!!! Με έπιασε ενας κρυος ιδρώτας αλλα έστειλα mail (ebay,paypal) μπήκα άλλαξα κωδικούς και ανταποκριθηκαν πολυ γρήγορα ειναι η αλήθεια και σώθηκε το πράγμα…

Για καλο και για κακο αλλάξτε!

Εγω αλλαξα τις πρωτες μερες τις προθεσμιας οποτε ολα κομπλε.

ξέρει κάποιος αν μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα ATM(τους αριθμούς που έχει πάνω) σαν χρεωστική κάρτα για αγορές ιντερνετικά?

πχ αυτή που έχω της Πειραιώς γράφει και visa πάνω

Πειραιώς έχω κ εγώ κ την χρησιμοποιώ εδώ κ λίγους μήνες.Απο την στιγμή που είναι βίζα κανένα πρόβλημα.

παρήγγειλε η φίλη μου παπούτσια από το sports direct και αντί να στείλουν 38 όπως έλεγε η παραγγελία, στείλανε 36. τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? θα χρεωθεί τα μεταφορικά της επιστροφής?

επίσης νομίζω είδα ότι για αγορές που γίνανε στην περίοδο των χριστουγέννων, υπάρχει όριο αλλαγής μέχρι 11 Γενάρη, οπότε λογικά δεν προλαβαίνει να φτάσει το δέμα Αγγλία με ταχυδρομείο λόγω αργιών κλπ.

έχει τύχει σε κανέναν τίποτα αντίστοιχο?

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο σαητ, αλλά σε όλα τα σοβαρά μαγαζιά χρεώνονται οι ίδιοι τα μεταφορικά της αλλαγής αν έκαναν λάθος. Και προφανώς δεν ισχύουν στενοί χρονικοί περιορισμοί. Εγώ έχω αλλάξει σε παρόμοια περίπτωση. Στείλτους και ρώτα τους.

έστειλε μέηλ αλλά είπαν θα απαντήσουν σε 2-5 εργάσιμες. θενξ!

ΕΠΕΙΓΟΝ
αγορες paypal μεσω ελληνικης καρτας επιτρεπονται επιτελους η ακομα?

θελω να χτυπησω ενα auction στο ebay αλλα δε θελω να κανω προσφορα και να βρεθω προ εκπληξεως

paypal οσο ξερω ειναι μονο εαν εχεις λεφτα στο balance

Με paypal μόνο μέσω balance όπως σωστά ειπώθηκε, δεν έχει αλλάξει κάτι ακόμα. Αν προλαβαίνεις επικοινώνησε με τον seller αν δέχεται χρέωση με κάρτα και αν δεν έχεις και συ πρόβλημα να κάνεις χρήση της κάρτας σου, κανε bid.