Προβλημα με online αγορα/απορίες

Μπορει να πεσει και ο σερβερ χαχα :stuck_out_tongue:

…μου ήρθε κι εμένα προχτές το αργεντίνικο “Guessing Game” από το cdwow .

Δυστυχώς είχε γίνει ήδη dispatched (πριν από λίγες ώρες #-o) όταν πήρα χαμπάρι την απάτη κι έτσι δεν πρόλαβα να ακυρώσω την παραγγελία.

Τώρα… http://www.youtube.com/watch?v=aW4GYaJHSD8

Κατασκευασμένο στην Αργεντινή από την Icarus Music με την άδεια της Nuclear Blast.
Μου ήρθε μέσω Hong Kong (!) και λες και δεν έφταναν αυτά είχε και σπασμένη θήκη με αποτέλεσμα τα δισκάκια να φέρνουν σβούρες μέσα και να έχουν γρατζουνιστεί… :x

Καιρό είχα να την πάθω έτσι !
Θα το βάλω να κάνει παρέα στο άλλο ρώσικο μουφο-cd που έχω…μέχρι να αγοράσω το αυθεντικό !

εχει παρει κανεις απο amazon uk αφισα??

προσπα8ω να αγορασω εδω και καιρο καποια και επειδη ειναι μεγαλη, συνεχεια μου βγαζει “ειναι μεγαλο το μεγε8ος και δεν μπορουμε να την στειλουμε κλπ κλπ”:-k??

παιδια ας απαντησει καποιος πλιζ

απο το αμαζον το αμερικανικο μπορει να αγορασει καποιος ρουχα;; στελνουν Ελλαδα…εγω καταλαβα πως οχι, αν γνωριζει καποιος ας μου πει και τι εξοδα αποστολης εχει ακριβως

Στέλνει ρούχα σίγουρα…τα έξοδα είναι ανάλογα με τι και από που θα το πάρεις

Επειδή δεν ήξερα που αλλού να το βάλω, το βάζω εδώ.

Μου ήρθε χαρτί από τα ΕΛΤΑ για να παραλάβω ένα πακέτο.
Εϊναι όμως στο όνομα του πατέρα μου, ο οποίος δεν γνωρίζω πότε θα είναι στην Θεσσαλονίκη.
Πώς μπορώ να πάω έγω να το πάρω; Υπόψιν ότι δεν έχω ταυτότητα, μου την έχουν κλέψει.

Πιστοποιητικό γέννησης; πάσο; και τα 2 μαζί;

Πάρτα και τα 2 και θα στο δώσουν λογικά, δεν νομίζω να υπάρξει κάποιο πρόβλημα :slight_smile:

οκ, ευχαριστώ πολύ :slight_smile:

παίζει να πάθουν και μια φρίκη…
μερικές φόρες τρώνε κάτι κολλήματα…
εχω πάει με ταυτότητες και κέρατα και μου λένε να έρθει ο ίδιος που του έχει σταλεί το χαρτάκι…:?

*καλή τύχη,

Ενθαρρυντικό ποστ :stuck_out_tongue:

Θα πάω το πρωί κ θα προσπαθήσω πάντως…Ε άμα δεν με δεχθούν τώρα…δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω.

αγορα απο e-bay

μηπως ξερει κανεις οταν σου στελνουν κατι απο ΗΠΑ με usps priority mail international ποσες μερες κανει εντελως στο περιπου να φτασει απο τη στιγμη που το στελνει αυτος και αν αυτο στο φερνουν στην πορτα κουριερ η πρεπει να τρεχεις στα ελτα?

εντελως φεξε μου και γλιστρησα ερωτηση, απλα τωρα το παρηγγειλα, του στειλα και μειλ πριν λιγο του τυπου αλλα εχω λιγο αγχος γιατι το χρειαζομαι επειγοντως το κομπιουτερακι και μη γινει καμια μαλακια ,τα πετανω

dude εισαι παραπληροφόρηση μαν :stuck_out_tongue:

μου χουν στείλει και μένα λάθος πράμα … αν πας να συμπληρώσεις την φόρμα επιστροφής που υπάρχει online ( έχει για διάφορες κατηγορίες φάση σπασμένο, λαθος εμπόρευμα , το μουνί της μάνας τους … από ολα) σου λέει κάπου που δεν θυμάμαι γιατί έχουν περάσει μερικοί μήνες , οτι αυτοί σου επιστρέφουν ένα στάνταρ ποσό για τα ταχυδρομικά το οποίο υπολογίζουν ανάλογα με την χώρα σου… και είναι μικρότερο γενικά από το κανονικό . Οπότε ναι μπορείς απλά να πεις οτι δεν το παρέλαβες και να ναι πιο προσεχτικοί όταν τα βάζουν με πανούργους έλληνες :smiley:

[B]ΕΡΩΤΗΣΗ [/B]:

θέλω να πάρω ένα εξωτερικό σκληρό από amazon uk , έχει κανείς ιδέα αν αυτά τα διαόλια είναι πακεταρισμένα καλά στα κουτιά τους ? Φοβάμαι μην μου το φέρουν σε πλαστικό χαρτοπόλεμο (αστείο) οι τσοπαναρέοι του ΕΛΤΑ . Έχει πάρει κανείς απέξω εξωτερικό σκληρό λοιπόν και του ήρθε κομπλέ το stuff ?

Από το amazon δεν έχω πάρει εξωτερικό HD, αλλά έχω πάρει από αλλού και δεν είχα πρόβλημα με το πακετάρισμα.Είχα πάρει ένα Western digital και ένα Seagate (διαφορετικά πακέτα) μου είχαν έρθει στην δικία τους συσκευασία (χωρίς έξτρα πακετάρισμα δηλαδή) και δεν είχα κανένα πρόβλημα!
Πάντως ειδικά από το amazon (που απ’ όσο ξέρω χρησιμοποιούν και δικία τους έξτρα συσκευασία) δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα…

θενξ ρε scaphism … απλά επειδή όταν παίρνεις από κανα e-shop κτλ σληρούς δίσκους , στους δίνουν τυλιγμένους σε αντιστατική λαδόκολλα και είχα μια σκέψη για το πως πακετάρουν οι ευρωπαίοι…

για κανονικό σληρό λέω και να τον βάλω σε κλασσικό αγαπητό sharkoon κουτάκι τελικά :wink:

απο play δεν μπορουμε να αγορασουμε φλασακια,εξωτερικους σκληρους και τετοια πραματα???
ξερει κανενας γιατι γινεται αυτο?

Γενικά δεν στέλνουν electronics εκτός Αγγλίας.
Δεν ξέρω, απλά είναι policy του καταστήματος.

Έχει στείλει κανείς λεφτά σε τράπεζα του εξωτερικού ? Ευρωπαική τράπεζα … Βασικά θέλω να αγοράσω κάτι παπούτσια και έχει 20e λιγότερο , αν δεν πληρώσεις με πιστωτική , αλλά με κατάθεση σε τράπεζα… Άλλα η κατάθεση από ελληνική τράπεζα σε ξένη , κάνει πάλι 18-20e … Έχω βρει το Xoom.com μέχρι τώρα που έχει 7e . Με Western Union , δεν έχω καταλάβει τι παίζει …

Άμα το site σου ζητάει να πληρώσεις με απευθείας κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό ή μέσω western union τότε είναι απάτη 99,9%.

Προσοχή δηλαδή με site τα οποία και καλά πουλάνε στο 1/3 της κανονικής τιμής ρούχα/παπούτσια/ηλεκτρονικά προϊόντα κτλ.

Γενικώς άμα το site δεν υποστηρίζει paypal, έχει λίγο παράξενο design και μυστήριο όνομα ενώ λέει οτι δέχονται πληρωμές μόνο μέσω απευθείας κατάθεση σε τράπεζα ή μέσω western union και moneygram ψάξτε το λίγο γιατί όπως έγραψα το πιο πιθανό είναι να πρόκειται για απάτη.

Σχετικά με western union/money gram το wikipedia γράφει χαρακτηριστικά:

Western Union/MoneyGram Wire Transfers
A central element of advance-fee fraud is that the transaction from the victim to the scammer must be untraceable and irreversible. Otherwise, the victim, once they become aware of the scam, can successfully retrieve their money and/or alert officials who can track the accounts used by the scammer.
[B]Wire transfers via Western Union and MoneyGram are ideal for this purpose. The wire transfer, if sent internationally, cannot be cancelled or reversed, and the person receiving the money cannot be tracked. [/B]Other similar uncancellable forms of payment include postal money orders and cashier’s checks, but as wire transfer via Western Union or MoneyGram is the fastest method, it is the most common.
Because of the untraceable and unverifiable nature of wire transfers, real companies and government departments prefer NOT to use them. [B]Therefore, any supposed business or government department who suggests payment by wire transfer is almost certainly a fraud.[/B]

Eγώ για μια αγορά από thomman και μου κράτησαν 10?
Αλλά ήξερα ότι δεν παίζει να χάσω τα λεφτά μου…το site που θες εσύ είναι αξιόπιστο?
Τα xoom, western union δεν τα ξέρω

Στο thomann είχα στείλει και εγώ , και μου είχαν κρατήσει 20e , για 500-600e περίπου…

Αυτό το site :
http://www.kickz.com/en/

και αυτό το παπούτσι :
http://www.kickz.com/en/nike/shoes/fashion/capri-si-white_grey_green

Δεν έχω πάρει ποτέ … Γενικά πρώτη φορά θα έκανα αγορά ρούχων μέσω int… Αλλά εκεί με οδήγησε η έλλειψη των ελληνικών παραρτημάτων :stuck_out_tongue:

Από τιμές δεν έχει μεγάλη διαφορά σε σχέση με το επίσημο της Nike και το τι παίζει Ελλάδα ( 4-5ε πιο κάτω ) . Απλά δεν το είχα βρει πουθενά αλλού το συγκεκριμένο,γι αυτό .