Προβλημα με online αγορα/απορίες

Παιδιά δε ξερω σε πόσους ειχε έρθει μήνυμα απο ebay για αλλαγή κωδικού αλλα εμενα μου ειχε έρθει και το αγνόησα, και χθες το βράδυ λιγο πριν κοιμηθώ βλεπω έρχεται στο mail μου “Thanks for using PayPal. To see all the transaction details, log in to your PayPal account.” για αγορά 70ευρο!!! Με έπιασε ενας κρυος ιδρώτας αλλα έστειλα mail (ebay,paypal) μπήκα άλλαξα κωδικούς και ανταποκριθηκαν πολυ γρήγορα ειναι η αλήθεια και σώθηκε το πράγμα…

Για καλο και για κακο αλλάξτε!

Εγω αλλαξα τις πρωτες μερες τις προθεσμιας οποτε ολα κομπλε.

ξέρει κάποιος αν μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα ATM(τους αριθμούς που έχει πάνω) σαν χρεωστική κάρτα για αγορές ιντερνετικά?

πχ αυτή που έχω της Πειραιώς γράφει και visa πάνω

Πειραιώς έχω κ εγώ κ την χρησιμοποιώ εδώ κ λίγους μήνες.Απο την στιγμή που είναι βίζα κανένα πρόβλημα.

παρήγγειλε η φίλη μου παπούτσια από το sports direct και αντί να στείλουν 38 όπως έλεγε η παραγγελία, στείλανε 36. τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? θα χρεωθεί τα μεταφορικά της επιστροφής?

επίσης νομίζω είδα ότι για αγορές που γίνανε στην περίοδο των χριστουγέννων, υπάρχει όριο αλλαγής μέχρι 11 Γενάρη, οπότε λογικά δεν προλαβαίνει να φτάσει το δέμα Αγγλία με ταχυδρομείο λόγω αργιών κλπ.

έχει τύχει σε κανέναν τίποτα αντίστοιχο?

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο σαητ, αλλά σε όλα τα σοβαρά μαγαζιά χρεώνονται οι ίδιοι τα μεταφορικά της αλλαγής αν έκαναν λάθος. Και προφανώς δεν ισχύουν στενοί χρονικοί περιορισμοί. Εγώ έχω αλλάξει σε παρόμοια περίπτωση. Στείλτους και ρώτα τους.

έστειλε μέηλ αλλά είπαν θα απαντήσουν σε 2-5 εργάσιμες. θενξ!

ΕΠΕΙΓΟΝ
αγορες paypal μεσω ελληνικης καρτας επιτρεπονται επιτελους η ακομα?

θελω να χτυπησω ενα auction στο ebay αλλα δε θελω να κανω προσφορα και να βρεθω προ εκπληξεως

paypal οσο ξερω ειναι μονο εαν εχεις λεφτα στο balance

Με paypal μόνο μέσω balance όπως σωστά ειπώθηκε, δεν έχει αλλάξει κάτι ακόμα. Αν προλαβαίνεις επικοινώνησε με τον seller αν δέχεται χρέωση με κάρτα και αν δεν έχεις και συ πρόβλημα να κάνεις χρήση της κάρτας σου, κανε bid.

Σημερα, διαβασα οτι καποιοι ειχαν επιτυχημενες αγορες κατευθειαν απο καρτα με paypal παντως. Για καρτες πειραιως και eurobank

Για αγορά από εξωτερικό αναφέρεσαι? Γιατί δοκίμασα πριν από μια εβδομάδα και δεν εγκρίθηκε. Αντιθέτως εντός Ελλάδας η Paypal δουλεύει μια χαρά.

Είχα παραγγείλει ένα ρούχο από την εταιρεία Volcom και όταν μου ήρθε ήταν πολύ μικρότερο από το μέγεθος που χρειαζόμουν. Το θέμα είναι ότι πάντα πριν αγοράσω κάτι, πρώτα κοιτάω την πολιτική επιστροφής προϊόντος (κυρίως όταν έχει να κάνει με ρουχισμό).

Στην συγκεκριμένη περίπτωση έγραφε ξεκάθαρα ότι η πληρωμή μέσω PayPal υπάρχει δωρεάν επιστροφή του προϊόντος.

Όταν ζήτησα από το σύστημα τους να μου στείλουν και να εκτυπώσω το χαρτί της επιστροφής, μου στείλανε ένα email δίνοντας την διεύθυνση τους και ότι θα πρέπει να πληρώσω εγώ την επιστροφή και όταν το παραλάβουν θα κάνουν και την επιστροφή χρημάτων του προϊόντος.

Φυσικά τους έγραψα ένα email για αυτό που έχουν με μεγάλα γράμματα στο σάιτ τους, με επισύναψη ενός πριντ σκριν και για ποιον λόγο μου ζητάνε να πληρώσω την επιστροφή.

Η απάντηση δεν ήταν καθόλου ξεκάθαρη λέγοντας μου να το στείλω πίσω με δικά μου έξοδα και μετά με το αποδεικτικό να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω από την Paypal.

Το ερώτημα είναι το εξής: ισχύει κάτι τέτοιο; Είναι καινούργια υπηρεσία της Paypal και είναι ανεξάρτητη από το ίδιο το σάιτ; Δηλαδή την επιστροφή την προσφέρει η ίδια και δεν έχει να κάνει με το κατάστημα;
Πρώτη φορά συναντάω κάτι τέτοιο πάντως.

Σαν techniquality δε μου φαίνεται λάθος. Οι όροι της paypal τι λένε για αυτό, μήπως να στείλεις στην paypal να ρωτήσεις? Γενικά σε διάφορα θέματα έχω δει ότι η Paypal λύνει πολύ γρήγορα τα dispute και ίσως να πατάνε εκεί για να μην πληρώσουν οι ίδιοι, γιατί θεωρούν ότι θα δώσει λύση στο πρόβλημα σου η paypal. Αν δε σε ενδιαφέρει απ’το που θα πάρεις τα χρήματα σου, τότε οκ, αλλιώς μπορείς να το τρέξεις για να σου δώσουν τα λεφτά σου πίσω από το κατάστημα.

1 Like

Έστειλα ερώτημα στην PayPal και περιμένω απάντηση για το τι ισχύει τελικά. Μίλησα και με το κατάστημα τηλεφωνικώς και μου είπανε την εξής χαζομάρα: η βάση τους είναι στην Γαλλία και εάν είχα κάνει την παραγγελία από το σάιτ τους με κατάληξη .fr και όχι από το .de (που έκανα εγώ) θα είχα απευθείας δωρεάν τα μεταφορικά της επιστροφής. Τώρα θα πρέπει να κάνω κύκλους για να πάρω τα λεφτά μου πίσω :face_with_symbols_over_mouth:

1 Like

:joy: :joy: :joy:
Γιατί δε το στείλαν από τη Γερμανία τότε? Επίσης δεν υπάρχει ενιαία αγορά? Τέλος αν έχουν .de site σημαίνει πως μάλλον εξυπηρετούν και με γερμανικό κατάστημα, αλλιώς βάλε το google να κάνει translate από μόνο του. Ό,τι να’ναι :stuck_out_tongue:

1 Like

Ναι, 100%. Την πήρα κι εγώ (όταν μου προσφέρθηκε από την Paypal) με αντάλλαγμα (opt-in) να πουλήσουν τα δεδομένα σου σε συνεργάτες τους (τι αγοράζεις πχ).

Edit: Ξέχασα να σου πω ότι από PayPal κάνεις initiate το αίτημά σου για επιστροφή, όχι από την Volcom.

1 Like

Dank u! Μόλις πριν λίγο μου απάντησε και η PayPal το ίδιο, οπότε το προχωράω.

1 Like

Έχει κάνει παραγγελία κανείς από Amazon uk να μας πει αν έχει αλλάξει κάτι μετά το Brexit?

Φαντάζομαι έχουν αλλάξει οι χρεώσεις αλλά δεν βρήκα πουθενά ως τώρα ασφαλείς πληροφορίες.

Γενικά το αποφεύγω το Amazon αλλά υπάρχει περίπτωση να το χρειαστώ στους επόμενους μήνες.

Έχω κάνει μερικές αγορές απο amazon.uk μετά το brexit, καθώς συνεχίζω να το προτιμώ από το amazon.de .Γενικά όταν αγοράζεις κάτι αφαιρεί το VAT ,το αγγλικό ΦΠΑ δηλαδή, αλλά προσθέτει ένα ποσό για τέλη εκτελωνισμου, ώστε να μην σου έρχεται επιπλέον μανίκι όταν παραλαμβάνεις. Πιστεύω ότι διατηρεί αποθήκες στην ηπειρωτική Ευρώπη και αν το προϊόν που ψάχνεις υπάρχει στην αποθήκη τότε έχεις και φθηνά μεταφορικά, διαφορετικά η τιμή ξεφεύγει. Γενικά πάντως ότι πληρώσεις με τη αγορά αυτό θα είναι και το τελικό ποσό. Ψαξτο λίγο και στα φόρουμ adsl.gr και insomnia.gr

1 Like