Προβλημα με online αγορα/απορίες

Εχμ, χελπ?.
Περιμένω 1 πακέτο από ινγγλατέρα,που έχει αργήσει, και πήρα τηλέφωνο στα Ελτα (τις ταχυμεταφορές) να δω αν το έχουν εκεί. Μου είπανε ότι μόνο με ένα 12ψηφιο κωδικό μπορούν να σου πουν αν το δέμα που περιμένεις ειναι εκεί. Το θέμα είναι ότι στα confirmation e-mails δεν υπάρχει τέτοιος κωδικός, και έστειλα μεηλ στο σαητ απ’οπου παρηγγειλα το πακέτο και μου απάντησαν ‘οτι δεν ξέρουν κάτι για 12ψηφιο κωδικο, κι ότι μάλλον είναι πολιτική των ελληνικών ταχυδρομείων’. Θα στείλουν καινουριο δέμα, αλλά αν αργήσει/χαθεί πάλι δε θα ξέρω πως να το εντοπίσω.
Τι είναι αυτός ο 12ψηφιος κωδικός τελοσπάντων? :frowning: Αν ξανατύχει να αργήσει κάποια παραγγελία και τον ξαναζητήσουν, τι να κάμω?
Να σημειώσω ότι παραγγέλνω πάντα από μέγαλα/αξιόπιστα σάητ (επίσημα σάητ συγκροτημάτων, amazon, wwf, μπλα μπλα) κι όχι από τρεχαγυρευόπουλους. (το σημείωσα)

Επίσης.
έχω παραγγείλει hoodie από Aμερική. 24 Αυγούστου το στείλανε από κει με IMEX Standard, θεωρείται φυσιολογικό το ότι δεν έχει έρθει ακόμα έτσι? :-s

καταρχάς παίζει μεγάλο ρόλο το ότι παίρνεις βλακείες απ’τα σάητ των A7X κτλ. πάρε τίποτα σοβαρό.

από κει και πέρα, κι εμένα έχουν αργήσει κάπως καναδυο παραγγελίες, νομίζω τα ΕΛΤΑ τις τελευταίες μέρες τον παίζουν λίγο.

‘τις τελευταίες ημέρες’? όλο το χρόνο έτσι είναι.

Λιγα τα λόγια σου για τους avenged κοντέ.:afro:
Κι anyway, καμμιά ουσιαστική βοηθεια δεν έδωκες, ουστ ουστ.

Με τι στο στειλαν?

προς το παρων ντοντ γουορι,πονταρω στην ερχομενη εβδομαδα:p

τα ΕΛΤΑ και το σάητ που ψώνισες δεν μπορούσαν να σου δώκουνε ουσιαστική βοήθεια, κι εσύ περιμένεις να τη βρεις εδώ.
κωλόπαιδο.

Standard Mail. Ν’ανησυχήσω?

έκανα μια ΥΣΤΑΤΗ προσπάθεια μπας και βρω μιαν άκρη ΡΕ.

Εχω βάλει στο μάτι και ενα ωραιότατο t-shirt με τη λαιδη τζαστις και δισταζω να το παραγγειλω γαμώ.Ζω ένα δράμα σε λέω.

Απο οσο ξερω κωδικος υπαρχει μονο οταν στο στειλουν συστημενο(registered),που συνηθως πληρωνεις και κατι παραπανω.Eιναι κωδικος για tracking οποια στιγμη θες,αλλα το standard shipping δε παρεχει τετοιο πραμα.Τσεκαρες μηπως σου χει ερθει χαρτακι απο ΕΛΤΑ να πας να το παραλαβεις απο κει?Πηγαινε στα κοντινοτερα ΕΛΤΑ με τη ταυτοτητα σου και ρωτα.

Ναι, το ξέρω αυτό, γι’αυτό αναρωτιέμαι τι είναι αυτός ο δωδεκαψηφιος κωδικός. Δεν έχει έρθει ειδοποίηση. Και τα κοντινότερα ελτά πάντα σε παραπέμπουν στα ελτα(ταχυμεταφορες) στο Μοσχατο, όταν πρόκειται για πάκετα (παραγγελίες απο ίδερνετς). Αλλά σ’αυτο δε μπορείς να πας από κει, μου το είπε μια βαριεστημένη τηλεφωνήτρια.

Ο τυπος ενιωσε οτι προκειται για απλο δεμα?

Πιο αναλυτικά δε γινόταν να του το εξηγήσω :expressionless:

για πες μια site

wwf τσι αγγλίας. :razz:

Πότε το παρήγγειλες?Τα ΕΛ.ΤΑ είναι και λίγο καθυστερημένα…
Tracking Id και να είχε το πολύ πολύ να μάθαινες ότι έφτασε Ελλάδα…μέχρι εκεί!
Μήπως σου ήρθε ειδοποίηση και την πήρε άλλος/χάθηκε/παράπεσε κ.λ.π?
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας στα ΕΛ.ΤΑ να ρωτήσεις αν έχεις δέμα…
Μπορεί να καθυστέρησε και λόγω των μπλόκων των φορτηγατζήδων:-k

μεταφέρω εδώ την κουβέντα.είμαι άσχετος.για πείτε.
αργάααα - αργάααα όμως για να τα καταλάβω…:stuck_out_tongue:

Εγώ έχω κάρτα ανάληψης από την Πειραιώς η οποία έχει το σήμα της Visa πάνω.
Μπορώ να κάνω αγορές μέσω internet σε όλα τα site που δέχονται Visa.

Δεν έχω πιστωτικό όριο που σημαίνει οτι άμα έχω 100? στον λογαριασμό μπορώ να αγοράσω προϊόντα που κοστίζουν μέχρι 100? άμα προσπαθήσω να αγοράσω κάτι που κοστίζει 101? θα βγάλει λάθος. Αυτό είναι καλό και για την ασφάλεια μου γιατί με συνδυασμό με το web banking έχω συνεχή έλεγχο στις κινήσεις που γίνονται.

Επίσης με την ίδια κάρτα έχω δημιουργήσει και paypal λογαριασμό και αγοράσω από ebay/steam και οπουδήποτε αλλού δέχονται paypal.

και με καρτες ανάληψής γίνετε εγω τέτοια χρησιμοποιώ…
αν έχεις καινούρια σίγουρα θα κάνει!!!

κοιτα αν εχει το καλαθάκι της νοικοκυράς πανω… :stuck_out_tongue:

κοίτα να δεις τι χάνω τόσα χρόνια…:stuck_out_tongue:
επίσης, το paypal τι ακριβώς είναι? γιατί έχω μια ιδέα, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.

Ε ουσιαστικα μια υπηρεσια μεταφορας χρηματων,την οποια “συνδεεις” με τη καρτα σου.Στους πιο πολλους μπορεις να πληρωσεις και κατευθειαν απ τη καρτα αλλα το paypal ειναι διαδεδομενο λογω απλοτητας αλλα και ασφαλειας στοιχειων κτλπ οποτε καλο ειναι να χεις λογαριασμο.

και ο λογαριασμός paypal γίνεται ιντερνετικά, έτσι?

yy,τιποτα δεν ειναι,κατι λεπτα θα σου παρει.Τσιμπα τη καρτα για αρχη(πηγαινε στη Πειραιως με ταυτοτητα,αφμ και 5 εβρα και πες οτι θες να βγαλεις prepaid):stuck_out_tongue: