Orphaned Land

Μια μπαντα που καταφερε να συνδιασει με ενα απιστευτα μοναδικο τροπο τα ανατολιτικα στοιχεια με την Μεταλ μουσικη…Μια progressive μπαντα με ΟΛΗ την εννοια της λεξης…μια μπαντα με αριστουργηματα…ΘΕΟΙ!!!

Μιας που άνοιξες και το θέμα, πες και να δίσκο ρε αγόρι ;Ρ
Μόνο το Mabool έχω ακούσει και γαμάει. Αριστούργημα.

Κατά τη γνώμη μου η καλύτερη κυκλοφορία των Orphaned Land είναι το ‘‘The beloved’s cry’’ demo. Το έδινε και το Metal Invader. Μιλάμε για απίστευτη μουσική, απίστευτες ιδέες και ήχος, παίζει να είναι απ’ τα καλύτερα demo ever.

O πρώτος τους δίσκος, ‘‘Sahara’’ νομιζω, έιναι επίσης καταπληκτικός, και το μισό album είναι το ‘‘The beloved’s cry’’ demo.

To επόμενο είναι λίγο πιο πολύπλοκο, αλλά τα σπάει.

Το ‘‘Mabool’’, μάλλον είναι το λιγότερο αγαπημένο μου, αφού οι death επιρροές έχουν σχεδόν εξαφανιστεί.

…και ιδού ο λόγος που εγώ προτιμώ το Mabool :lol:

Ocean Land…ετσι απλα!!!
:respect: :respect: :respect:

Οι Orphaned Land είναι οι καλύτεροι στο αγαπημένο μου είδος μουσικής, το Oriental Metal! :smiley:
To “ocean land” είναι από τα καλύτερα τραγούδια που έχω ακούσει ποτέ και περιμένω με ανυπομονησία το νέο album… πολύ αργεί ρε γμτ! :roll:

Έχω το The beloved’s cry και πέρα απο το πολύ ωραίο ομόνυμο κομμάτι δεν μου έκανε καμιά τρομερή εντύπωση. Οκ συνδιάζουν διάφορα στυλ, συμφωνώ ιδεολογικά μαζί τους αλλά απο 'κεί και πέρα δεν βρήκα κάτι στη μουσική τους που να με τρελένει.

Γούστα είναι αυτά! :stuck_out_tongue:

To Εl norra allila ειναι πιστευω μακραν το κορυφαιο τους…Ισως ο τελειος συνδυασμος metal μουσικης με ανατολιτικα στοιχεία…(Ποιοι Therion τωρα…)

μεγαλη μπαντα . με εναν μοναδικο ηχο και απιστευτες συνθεσης . αγαπημενο αλμπουμ mabool και απο εμενα , αν και το The Beloved’s Cry εχει μεσα το ομονιμο κομματι , που ειναι μια απο τις καλυτερες μπαλαντες που εχω ακουσει . πολλα respect στα παιδια !!!

Είναι δυνατόν να το σκέφτονται σοβαρά???8O8O8O

Κάνουν δημοψήφισμα για να διαλέξουν οι φανς αν θέλουν να πάνε στη eurovision το 2011 εκπροσωπόντας φυσικά το Ισραήλ!!!
Με την μουσικάρα που γράφουν και την ανοδική πορεία που έχουν τα τελευταία χρόνια τι σ***τα τη θέλουν τη eurovision? Θα τρελαθούμε τελείως!!![-X[-X[-X

http://www.facebook.com/#!/pages/Orphaned-Land/8776213035

[B]ORPHANED LAND - The Road To OR-Shalem (OFFICIAL DVD TRAILER).[/B]

*με “έψησε”
**Steven Wilson.!!!

ΤΡΟΜΕΡΗ μπαντα ! το beloved’s cry (τo τραγουδι) απο τις καλυτερες μπαλαντες εβερ! (ειδικα οποιος εχει την λιμιτεντ κυκλοφορια του mabool, που εχει κ ενα Bonus cd με λαιβ εκτελεσεις…ε αν δεν τοχετε ακουσει απο κει ΚΑΝΤΕ ΤΟ θα σας φυγει η μασελα με τα διπλα φωνητικα + κοινο να τραγουδαει το beloved’s cry!) περαν τουτου, αγαπημενος μου δισκος το mabool, απλα απιστευτο, τρομερα εμπνευσμενος και ανοιχτομυαλος δισκος, μου ειχε γινει μεγαλο κολλημα οταν το πρωτοπηρα, για κανα τριμηνο τουλαχιστον σχεδον δεν επαιζε τπτ αλλο στο σιντι πλειερ! παρα πολλα ρισπεκτ σε αυτην την oriental death metal μπαντα… παρα πολλα!

Φανταστική μπάντα! Το Εl norra allila είναι στάνταρ από τους αγαπημένους μου 20 δίσκους γενικότερα! Λίγο κατώτερο το Sahara αλλά από κοντά! Μετά χαλάσαν λίγο αλλά πάντα έχουν 2-3 τραγουδάρες! Αξέχαστη εμπειρία η συναυλία που είχαν δώσει στην Θεσσαλονίκη πριν χρόνια επι εποχής Mabool ! Ελάχιστος κόσμος αλλά απίστευτα παθιασμένη εμφάνιση! Βρισκόμασταν όλοι σε έκστασυ! Είχαν κάνει καιμια τρομερή επική διασκευή σε άπταιστα ελληνικα στο Αχ ελλάδα σ’αγαπώ του Παπάζογλου! Ντροπή πραγματικά που είχε ακυρωθεί η συναυλία στην Αθήνα λόγω χαμηλής προπώλησης! Πρέπει να είμαστε το μόνο μέρος που δεν έχουν κοινό μιας και τα τελευταία χρόνια περιοδεύουν ασταμάτητα χωρίς να έχουν βρεθεί ποτέ εδώ!

Αν και βαριεμαι ωα βλεπω dvd,αυτο μπορω να πω οτι με ψηνει!Με κανατε να βαλω χθες το βραδυ το τελευταιο τους καταπληκτικο αλμπουμ,αρτιο απ’ολες τις αποψεις,μονο λιιιιιιιιιιιγο μικροτερο να ητανε,θα αγγιζε την τελειοτητα.Την οποιο αγγιξανε με το Mabool κατα τη γνωμη μου!:metal:

αυτά είναι! το έχω τσιμπήσει στάνταρ!

καλή τιμή για 2dvd/1cd

Orphaned Land-Sahara

Καταρχην,διαβαζοντας τα προηγουμενα ποστς,να πω οτι ο δισκος χωριζεται σε 2 μερη.
1ο μερος:SAHARA και περιεχει 4 τραγουδια
2o μερος:THE BELOVED’S CRY που περιεχει τα επομενα 4.

Οπως πολυ σωστα προαναφερθηκε,η μουσικη των Orphaned Land ειναι ο (επιτυχημενος) συνδυασμος της Ανατολιτικης μουσικης με τον κοσμο του Metal.Απο την μια ακους τσιφτετελορυθμους και αμανεδες με την μουσικη υποστηριξη οργανων σαν το Oud,Kannun και Tarbuka και απο την αλλη ακους death metal βρυχηθμους (εννοειται οτι εχει και πολλα καθαρα φωνητικα οπως και γυναικεια) και παραμορφωμενες(παντα σε ανατολιτικους μελωδικους ρυθμους) κιθαρες,ικανες να σε παρασυρουν,ειδικα τον Ελληνα που ευτυχως ή δυστυχως εχει μεγαλωσει με τετοιους ηχους γυρω του.Ειναι απιστευτες οι πρωτες κυκλοφοριες της Holy Records,ολα τα περιεργα ειχε μαζεψει.Παντως αυτη ιδιομορφια ειναι που τους κανει ξεχωριστους διοτι παρολα τις καλογραμμενες ιδεες στις κιθαρες και στα πληκτρα,αν λειπαν αυτα τα ανατολιτικα στοιχεια δεν θα τους ελεγες και αξιοπροσεχτους.Το Beloved’s Cry και πρεπει να ακουστει σε ολα τα αυτια που αρεσκονται στον ατμοσφαιρικο ηχο,ισως το καλυτερο του δισκου.Τα πιο ‘‘σκληρα’’ βρισκονται στο 1ο μερος του δισκου παντως ενω τα πιο ατμοσφαιρικα στο 2ο.Η επανακυκλοφορια του 2002 περιεχει 3 επιπλεον τραγουδια,μια κατακρεουργηση του Beloved’s Cry και 2 αρκετα Heavy κομματια που δεν συναγωνιζονται ομως αυτα του δισκου.

Οι στιχοι κρινονται ακρως αδιαφοροι,οσο αδιαφορο μου φαινεται να κατσω να διαβασω το Κορανι.

Orphaned Land-The Never Ending Way of ORwarriOR

Με την ευκαρια της πιθανης επισκεψης των Ισραηλιων,μια επαναληψη στην μικρη δισκογραφια των Orphaned Land.Συμπερασμα?Ο τελευταιος ειναι σαν συνολικο αποτελεσμα και ο καλυτερος.Εχει ολα τα στοιχεια των προηγουμενων δισκων,δλδ ανατολιτικη φολκ με Δυτικη Μεταλ μουσικη.Ποικιλια στις φωνες,στα επιπλεον οργανα,στους πειραματισμους.Η φωνη του Kobi,παντα εκφραστικη ενω δεν εχει παρατησει ουτε τα growlers του.Βεβαια,ο Yossi ειναι η ψυχη της μπαντας,με ολες τις εγχορδες ανησυχιες του.Οι μελωδιες του ειναι πιο μυτερες και απο καρφια που βυθιζονται σε μαλακο ξυλο.Ταιριαστες σε καθε ωρα και ασχολια.Απολαμβανω ακομα και τους εντελως Ανατολιτικους ρυθμους(Olat Ha’tamid ),απογυμνωμενους αισθητα απο τις ροκ υποχρεωσεις.Συνθεσαρες καθολη την διαρκεια του δισκου και η προτροπη να τους απολαυσω ζωντανα τον Οκτωβρη μεγαλωνει σε καθε λεπτο.Να προσθεσω και την πολυ καλη παραγωγη απο τον Steven Wilson (που παιζει και τα πληκτρα).
Εχοντας ακουσει πληρης δισκογραφια αρκετες δεκαδες φορες,με το χερι στην καρδια ως καλυτερο…
The Never Ending Way of ORwarriOR

επος το τελευταιο