Ηorror\Cult\B-Movies

βασισμενα και τα 2 στο concept του The Strangers αλλα σ ενα βαθμο καλυτερα (ειδικα το Torment). Τα συνιστω! Σε περιπτωση που εχουν postaριστει σε προηγουμενες σελιδες sorry αλλα δεν παρακολουθω συχνα το thread.

Θυμάμαι είχα δει το “Cabin By The Lake” του 2000. Δεν ήταν κάτι το τρομερό, αλλά θυμάμαι μου είχε φανεί αρκετά ενδιαφέρον το σενάριο. Τύπος που πήγαινε για βαρκάδα γκόμενες σε μια λίμνη, τις σκότωνε και τις κράταγε κάτω από το νερό.

Χτες είδα το [B]The Babadook[/B]. Αν το έχει δει κανείς άλλος θα ήθελα μια άποψη ακόμα γιατί η αλήθεια είναι ότι ή ήταν τέρμα μαλακία ή κάτι δεν έπιασα εγώ. Περίεργη σκηνοθεσία για horror, amateur πλάνα ενώ γενικά ήταν καλογυρισμένη ταινία και σουρεάλ αντιδράσεις.

ΛΟΙΠΟΝ, ΤΟ ΕΙΔΑ Κ ΓΩ ΤΟ ΜΠΑΜΠΑΝΤΟΥΚ ΜΕΤΑ ΑΠΤΙΣ ΔΙΘΥΡΑΜΒΙΚΕΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ Κ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΑΤΑΤΑ Κ ΜΙΣΗ, Μ’ΕΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟΤΑΤΟ ΦΙΝΑΛΕ…
ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ.
Η ΤΑΙΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΠΑΡΙΑ, ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΓΥΡΙΣΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΜΗΛΟ ΤΗΣ ΜΠΑΤΖΕΤ…

Υ.Γ.- Κ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΙΑΔΑ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ

Καθόλου μαλακία. Προφανώς θα περίμενες ταινία τρόμου με πλούσια ειδικά εφέ, τυπικό σενάριο και γενικά το hype που συναντάς τις “μειστρημ” (λέμε τώρα) του είδους. Καμία σχέση. Πρόκειται κατά βάση για [B]ψυχολογικό θρίλερ[/B] με…“μεταφυσικές/ υπερφυσικές” προεκτάσεις. Όλα περιτριγυρίζονται από ένα παράξενο βιβλίο, με πρωταγωνιστή μια μυστηριώδη φιγούρα που τρομάζει παιδιά. Στη ταινία φυσικά, η φιγούρα αντανακλά τρόπω τίνα, την ψυχοσύνθεση των τραγικών ηρώων της: μια προβληματική μάνα που κοπιάζει ανεπιτυχώς να συνέλθει από ένα τραυματικό γεγονός (θάνατος συζύγου) και ένα παιδί ηλικίας Δημοτικου, με εξίσου προβληματική συμπεριφορά -συμπεριφορά που δεν βοηθάει τη μάνα να βρεί την ησυχία που χρειάζεται, καθότι η τελευταία προκύπτει αδύναμος χαρακτήρας. Όπως καταλαβαίνεις, ο σκηνοθέτης προτίμησε να ρίξει βάρος στη ψυχοσύνθεση των χαρακτήρων παρά στο ίδιο το υπερφυσικό στοιχείο καθαυτό. Δεν είναι για κείνους που ζητούν “ευκολίες” σε μια ταινία τρόμου. Οχι για όλους. Εμένα μ’ άρεσε αρκετά. Και άνετα θα την ξανάβλεπα…

Δεν αντιλέγω σε αυτά που λες. Απλά πιστεύω στο ότι απέτυχε να τα περάσει. Το παιδί καταντάει σχεδόν αυτίστικό με υπερβολικές και “ζορισμένες” αντιδράσεις, η μάνα μου φαίνεται κι αυτή λίγο “ξηλωμένη” απ’όλες τις μπάντες για να βγει το αποτέλεσμα. Στα τεράστια μείον η σκηνοθετική άποψη με ξεκάθαρα πλάνα εστίασης του φακού σε υποτιθέμενα θολά μάτια της μάνας από την κούραση.

Εμένα μου άρεσε το [B]Babadook[/B]. Ο πιτσιρικάς βέβαια όντως το… ζορίζει πολύ στην αρχή. Όχι και πολύ καλή ερμηνεία αλλά η ηθοποιός Essie Davis που παίζει την μητέρα του είναι εκπληκτική.

Σαφώς δεν είναι η κλασική ταινία τρόμου, περισσότερη αλληγορική παρά άλλη μια ιστορία φαντασμάτων (το trailer της ταινίας είναι κάπως παραπλανητικό). Και σκηνοθετικά μου άρεσε πολύ, παρότι χρησιμοποιεί αρκετά από τα τρικ των ταινιών του είδους δεν υπάρχει επιτήδευση, βγαίνει πολύ πιο φυσικά. Δεν είναι Conjuring, δεν θα κάνει κανέναν να πεταχτεί από το κάθισμα του, δεν είναι αυτός ο σκοπός (αν και προσφέρει μερικές καλές ανατριχίλες). Για μένα είναι μάλλον ανώτερο.

Οι κριτικές ωστόσο μου έκαναν και εμένα εντύπωση. Δεν θυμάμαι ποτέ άλλη ταινία τρόμου να έχει δεχτεί τέτοια αποθέωση. Σχεδόν καλύτερη ταινία τρόμου όλων των εποχών την έβγαλαν.

ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΟΚ,

ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΗ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΠΟΥ ΤΡΑΒΑΕΙ ΛΟΥΚΙΑ Κ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΞΟΡΚΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ‘‘ΔΑΙΜΟΝΕΣ/ΜΠΑΜΠΑΝΤΟΥΚ’’ ΑΛΛΑ Κ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΠΕΙΣΕ…
ΕΙΔΙΚΑ ΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΤΡΟΜΟΥ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΕΤΩΝ…

ΑΠΤΟ 2000 Κ ΜΕΤΑ,
ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΜARTYRS K TO SHUTTER OΛΑ ΤΑΛΛΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΡΙΤΟΔΕΥΤΕΡΑ

As above so below

Found footage στο στυλ του grave encounters, κατωτερο βεβαια αλλα καλη προσπαθεια αν εξαιρεσεις το γτπ τελος. Συνδυασμος descent, grave encounters και indiana jones :stuck_out_tongue:
δινει και μια ενδιαφερουσα απεικονιση της κολασης

καθόλου γι.τ.π. το AS ABOVE SO BELOW.
Το θεωρώ απείρως καλύτερο από γνωστά “φαουντ=φουτέϊτζ” όπως GRAVE ENCOUNTERS και συναφή έργα για τον εξής λόγο:
ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ τον…εαυτό του -ως “ταμπέλα ταινία τρόμου” καθότι στρέφεται έντονα στο συμβολικό-αλληγορικό στοιχείο αφήγησης. Ολόκληρη η ταινία, είναι ένα σύμβολο μέσα σε σύμβολο. Ένα θέμα μέσα στο θέμα. Και δυστυχώς, ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ. Κι αυτό επειδή για να την κατανοήσεις (κ να μη ξενερώνεις με τις “ακαταλαβίστικες στιγμές” της) χρειάζεται να έχεις [U]στοιχειώδεις γνώσεις ΑΛΧΗΜΕΙΑΣ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ, ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΙΚΗΣ / HERMETIC ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ και λοιπά…παρακλάδια.[/U] Πόσοι από σας που την έχουν παρακολουθήσει, [B]τα κατέχουν άραγε[/B]; Καλά πήρα πρέφα τον σκηνοθέτη της οτι καταγίνεται με τα προαναφερόμενα και εκεί είναι που…τρώει “τα μούτρα του”: έτσι κανει την ταινία του κατανοητή από ακόμα λιγότερους θεατές ! Δεν γίνεται να χωρέσεις τέτοια “φιλοσοφικά θέματα” εντός μιας και βάλε ώρας. Πόσοι κατάλαβαν πως ο μυστηριώδης οβάλ πίνακας στην “αιθουσα του θησαυρού” ήταν μια ερμητική αλληλορία από τον Έλιβας Λέβι; Πόσοι την αλληγορία του Ηλίου και της Σελήνης στην ανάγλυφη “θύρα”, οτι προέρχεται από τη μάνταμ Μπλαβάτσκι; Ναι, τόσα πολλά tips σε λίγο χρονικό διάστημα, λιγουλάκι δύσκολο να τα αφομοιώσεις και μένεις συνέχεια με την απορία [B]“wtf?”[/B] . Ένα συμβολικό ταξίδι <<ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ>> σε μια ταινία τρόμου όντως είναι δύσκολο εγχείρημα, με πολλά ρίσκα, αλλά για μένα το συγκεκριμένο αποτέλεσμα παιρνει ένα: [B][U]9/10. [/U][/B] :slight_smile:

Χωρίς καν να έχω δει την ταινία το πήρα πρέφα κατευθείαν ό,τι παίζει να έχει έστω και κάποια αμυδρή σχέση με αποκρυφισμό από τον τίτλο της και μόνο. Πολύ ενδιαφέροντα όσα είπε ο NikosMalk από πάνω. Μπαίνει σε προτεραιότητα η προβολή της.

…πολύ πιο ενδιαφέρουσα τανία απ’τον σαχλό Ελληνικά ‘‘μεταφρασμένο’’ τίτλο

:):!:

Πολυ συμπαθητικο το warm bodies.
Εχει και γαματο soundtrack! :slight_smile:

…ναι είναι, αλλά δύσκολα παίρνεις στα σοβαρά ταινία με Ελληνικό τίτλο ‘‘Αγάπησα Ένα Ζόμπι’’…πάλι καλά που δεν τό’παν Αγάπησα Μια Πολυθρόνα:p…το ‘‘Warm Bodies’’ είναι ένας πολύ καλός, κατατοπιστικός και για το έργο, τίτλος:):!:

ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟ Κ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΣΜΕΝΟ,
ΑΠΤΟΝ ΑΝΩΜΑΛΟ Β-ΗΡΩΑ ΜΠΡΑΙΑΝ ΓΙΟΥΖΝΑ,ΕΙΝΑΙ ΤΟ


ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ 2 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ,
ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΘΕΙΚΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ‘‘ΤΑ ΖΟΜΠΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΡΤΟΦΑΓΑ’’

…είχαν για χορηγό τον Μπάρμπα Στάθη…γιαυτό τα μετέφρασαν έτσι

[SPOILER]:cold: :lol:[/SPOILER]

:):!:

το παρομοιο σεναριο δεν σημαινει οτι μπορεις να τις συγκρινεις
το rotld3 ειναι περισσοτερο μια ταινια τρομου
ενω το warm bodies ειναι περισσοτερο μια ρομαντικη κομεντι (με ζομπι :P)
και τα 2 μου αρεσαν για αυτο που προσφεραν
και νταξ το return ειναι απο τις ταινιες που μεγαλωσαμε
οποτε respect! :slight_smile:

[B]Jessabelle[/B]

Φαντάσματα, βουντού και μυστήριο όλα συμπούρμπουλα. Τίποτα το ιδιαίτερο. Απλά την περίμενα πολύ χειρότερη με τόσες αποτυχίες που έχω δει τελευταία και ίσως ανακουφίστηκα που τουλάιχστον παλευόταν.

είδα ξανα το[B] LET ME IN.[/B] Ακριβώς επειδή ήθελα κάτι που να παλευόταν…

…εεε νομίζω ότι αυτό ειναι στο στάτους, ‘‘πολύ καλύτερο απ’το απλά παλεύεται’’:):!:

…πολύ καλά θριλεράκια…το πρώτο μάλλον πια είναι κλασικό

:):!: