Ηorror\Cult\B-Movies

Το πρώτο έχει κερδίσει αρκετό κόσμο νομίζω πια. Και κατά την άποψή μου σαφώς ανώτερο του δεύτερου.

…Jared leto είναι αυτός:p…πλάκα πλάκα σαν ηθοποός είναι πολύ καλός:):!:

[B]Tusk[/B]

Δεν θυμάμαι αν έχει αναφερθεί πιο πριν (με μια γρήγορη ματιά δεν βρήκα κάτι) αλλά αυτή είναι η νέα ταινία του Kevin Smith. Horror/Comedy εντελώς θεοπάλαβη θυμίζει λίγο τις πρώτες ταινίες Sam Raimi και Peter Jackson.

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ είχε όλη αυτή την τρέλα των cult ταινιών του είδους. Εδώ μάλιστα το σοκ είναι και λίγο μεγαλύτερο αφού ως ένα σημείο η ταινία δείχνει να είναι περισσότερο κλασικό horror παρά comedy πριν αλλάξει με εξαιρετικό τρόπο το ύφος αργότερα.

[SPOILER]Φοβερός ο Depp που εμφανίζεται μετά το πρώτο μισό της ταινίας. Χρειάστηκα λίγη ώρα για να καταλάβω πως ήταν όντως αυτός[/SPOILER]

Γενικά πάντως η ταινία πήρε κάκιστες κριτικές και θάφτηκε ανελέητα. Για μένα παίζει να είναι και στις καλύτερες της χρονιάς. Δεν ξέρω αν την προτείνω η όχι.

…το Demons II είδα…δεν με χάλασε, αλλά μάλλον δύσκολα θα το ξαναδώ…κιαν δεν είχε αυτόν τον τίτλο, ίσως να μην το’χα δειμ και ποτέ

:):!:

…μια επαναληψούλα στην τριλογία με τις τρεις μάνες του Dario Argento

Suspiria (1977)

…η πρώτη και καλύτερη ταινία της τριλογίας, με την γεμάτη μυστήριο ατμόσφαιρα

Inferno (1980)

…η πιο σκοτεινή ταινία του Dario Argento…απλά υπέροχη

Mother Of Tears (2007)

…η πιο σπλάτερ και βίαιη ταινία της τριλογίας

:):!:

το βάζω εδώ

[B]CRONOS (1993)[/B]

η πρώτη ταινία του αγαπημένου del toro καταπιάνεται με το κλασικό βαμπιρικό μύθο. Να πώ την αλήθεια μου φάνηκε ενδιαφέρουσα, αλλά ώς εκεί. Κάπως άγουρη αν και φαίνεται η ταλεντάρα που θα αναδειχθεί με τα στη ΡΑΧΗ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ και τον ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ ΤΟΥ ΠΑΝΑ (<3).

Αξίζει μια προβολή.

[B]The Purge[/B]

Το είδα κι εγώ με τη σειρά μου και νομίζω πως δεν απογοητεύτηκα καθόλου. Ακροβατεί άριστα ανάμεσα στο horror και το thriller, έχει αρκετή βία, καλό cast και δουλεμένο σενάριο με 1-2 ανατροπές. Εντός των ημερών θα δω και το δεύτερο μέρος, όπου πιστεύω σε ανοιχτό χώρο θα γίνεται νταχτιρντί πλέον.

Και για όσους είναι fan των comedy-horror b-movies, αυτή είναι μια ταινία μικρού μήκους(30’) που κάναμε το καλοκαίρι και ανεβάσαμε πρόσφατα, με τίτλο: “Το Ζαμπόν Που Γύρισε Από Τους Νεκρούς”.

Ελπίζω να σας αρέσει σε όσους τη δείτε :slight_smile:

[SPOILER]:lol: :lol:…έχει και διάλειμα για διαφήμηση[/SPOILER]

…απλά τα σπάει

:):!:

Καλά όλα αυτά αλλά η συλλογή Κουραφέλκυθρα μου 'κλεψε την καρδιά.

…επαναληψούλα και στα Demon I II III:):!:

[B]Honeymoon - 2014[/B]

Καθόλου άσχημη, χωρίς ταυτόχρονα να αποτελεί κάτι το ιδιαίτερο. Στην αρχή παραξενεύεσαι γιατί το μόνο που βλέπεις είναι ένα νιόπαντρο ζευγάρι να καυλαντίζεται επί μονίμου βάσεως αλλά σιγά σιγά όλα παίρνουν το δρόμο τους.

Χαχα, εννοείται, μεγάλος Κουρα-φαν εδώ! Μ’ άρεσε η προσοχή στις λεπτομέρειες!

Thank you stef! Χάρηκα που σ’άρεσε :!:

…το απόλαυσα:):!:

[B]“Aftershock” (2012)[/B]

Μετά από ένα γερό σεισμό στη Χιλή, γκρεμίζεται ένα κλαμπ και μαζί του και μία φυλακή με τα αλάνια εντός να αμολάνε στους δρόμους. Αρκετά τίμια προσπάθεια που δε “χαρίζεται” στους ηθοποιούς και έχει 2-3 σκηνές που σε κάνουν να τη συμπαθήσεις λίγο περισσότερο.

…ξέρεις μήπως έχει κυκλοφορήσει σε dvd με Ελληνικούς υπότιτλους???:):!:

…καλά τό’χει τώρα το Nova…και γαμώ:):!:

When the Lights Went Out

…μετριούλη φαίνεται, αλλά οκ…βλέπεται

:):!:

Αυτό εδώ ήταν το χριστουγεννιάτικο δώρο μου. Και επιτέλους έκανα και τον απαραίτητο μαραθώνιο τις τελευταίες μέρες.

Universal Monsters Essential Collection

Dracula (1931)
Frankenstein (1931)
The Mummy (1932)
The Invisible Man (1933)
The Bride of Frankenstein (1935)
The Wolf Man (1941)
The Phantom of the Opera (1943)
The Creature from the Black Lagoon (1954)

Όλες με εξαιρετική εικόνα για τόσο παλιές ταινίες. Με εξαίρεση το Phantom of the Opera όλα είναι ασπρόμαυρα. Ενώ το Creature from the Black Lagoon είναι σε 3D και το μόνο επίσης σε 16:9 εικόνα. Αρκετά και τα bonus, αν και δεν τα είδα ακόμα, έχει πολύ υλικό.

Εντάξει η κριτική για τις ίδιες τις ταινίες δεν έχει νόημα, κλασικές όλες τους. Μερικές τις είδα για πρώτη φορά, κάποιες άλλες για νιοστή. Αρκετοί από τους ηθοποιούς εμφανίζονται σε 2-3 ταινίες σε διαφορετικούς ρόλους. Ενώ φανερό πως πολλά σκηνικά έχουν χρησιμοποιηθεί αυτούσια σε αρκετές από τις ταινίες.

Πάντως η ατμόσφαιρα που βγάζουν είναι μοναδική. Τα handmade εφέ είναι εξαιρετικά και οι ερμηνείες ο ορισμός του cult. Ευτυχώς δεν έχουν δεχτεί μεγάλη επεξεργασία και η εικόνα, αν και τρομερά βελτιωμένη σε σύγκριση με τα DVD, δεν έχει αλλοιωθεί και ο χαρακτήρας των ταινιών δεν έχει χαθεί.

Ξεχωρίζουν τα 2 Frankenstein μαζί με το Invisible Man ως καλύτερες. Ενώ το Phantom of the Opera μάλλον είναι η πιο αδύναμη. Όπως και να έχει από τις καλύτερες αγορές μου.

…8O8O

:):!: