Ηorror\Cult\B-Movies


Found footage όχι με ζόμπι αλλά με νεφελίμ του Λιακόπουλου:!:

“Jeruzalem” το είδα πρόσφατα και ήταν κάπως καλύτερο απ’ότι περίμενα. Δεν τρελάθηκα αλλά κύλησε ευχάριστα η ώρα.

Classic αγαπημένοι Ιάπωνες. Δεν απογοητεύουν ποτέ.

[B]The VVitch[/B]

http://www.imdb.com/title/tt4263482/?ref_=rvi_tt

The hype is real!!

Δεν θέλω να πω πολλά όχι επειδή μπορεί να προϊδεάσω για τυχόν ανατροπές στην πλοκή, η ταινία δεν στηρίζεται σε αυτά, αλλά επειδή όσα λιγότερα γνωρίζει κανείς για την ταινία τόσο το καλύτερο. Απλά θα πω ότι το σενάριο αφήνει ανοικτές αρκετές αναγνώσεις για όποιον θέλει να το δει ως μια σατανική εμπειρία (όπως έχει διαφημιστεί), μια ταινία για τον θρησκευτικό φονταμενταλισμό, η απλά μια ακόμα ταινία τρόμου. Για μένα είναι άνετα ένα από τα καλύτερα horror που έχουν βγει ever. Σκηνοθεσία και ερμηνείες έπιασαν την τελειότητα. Ειδικά οι πιτσιρικάδες ήταν ένας και ένας. Από τις ταινίες που σου μένουν.

Eιμαι αρρωστος χορρορ-ακιας απτο δημοτικο.
Οποτε με νεες ταινιες τρομου εντυπωσιαζομαι πλεον δυσκολα κ το δειχνω ακομη πιο δυσκολα.
Το The VVitch ειναι οντως μια πολυ καλη ταινια τρομου που βασιζεται στην ατμοσφαιρα κ στην μουσικη, συντομη σε διαρκεια,περιεκτικη κ χωρις πολλες φανφαρες.
Φοβερη στιγμη που συναντα ο πιτσιρικας, οταν χαθηκε στο δασος, την μαγισσα με την κοκκινη καπα.
Δεν το περιμενα. Μπραβο. Μπραβισιμο.
Επιτελους και μια ταινια που προκαλει ενταση χωρις αιμα, πνευματα, ζομπι και λοιπες τετριμενες καταστασεις.

nai re dead nai, tai-ni-a-ra.-

Κι εγώ παντοτινός horrorακίας απο τότε που η μάνα μου με έβαλε να δω τον εξορκιστή 5η δημοτικού, δεν κοιμηθηκα το βράδυ, κι έκτοτε αποφάσισα ότι και το σινεμά και κάθε τέχνη αξίζει όταν σου χαρίζει τέτοιες εμπειρίες, αφού τις έχεις δει.

Anyway, η ταινία δεν μου άρεσε πάρα πολύ σεναριακα, αλλά η ατμόσφαιρα και οι ερμηνείες της ήταν απίστευτα. Ίσως με ξενέρωσε υπερβολικά το τέλος.
Το κλίμα της όμως με άφησε διψασμένο για κάποιο άκουσμά σχετικό. Ξέρει κανείς μπάντες να ασχολούνται με new England folk occult και τα ρέστα;

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Στιχουργικά δεν νομίζω οτι εστιάζουν τόσο σε New England αλλά η μουσική τους είναι Occult και διαβολική σίγουρα!

The Devils Blood

[B]Scout’s Guide To The Zombie Apocalypse[/B]

Εκτός κλίματος με το προηγούμενο αλλά με αρκετή δόση χαβαλέ. Ενδείκνυται για μάζωξη με παρέα.

Λέω να αναβιώσω λίγο το thread. Το είδα χτες και ήταν συμπαθητικό. Τίποτα το ιδιαίτερο. Κλασικό horrorάκι τέλη 80’s με τα καλά του και τα άσχημά του. Η ώρα πέρασε χαζά χαζά.

Bad Dreams (1988)

Train to Busan

ζόμπι σε τρένο στη N. Κορέα,υπάρχει εκεί έξω

Καλό καλό, πολύ fun ταινία, ο, τι πρέπει για παρέα και χαβαλε. Ξεκάθαρα από τις σοβαρές και ποιοτικές του είδους, ενώ έχει και μνημειωδες ξυλικι - πώρωση!

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

ωραίο σε έχει συνέχεια στην τσίτα, το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Ρε παιδες επαιζε ενα ελληνικο μπλογκ με καλτοταινιες.Συγκεκριμενα ψαχνει ενας φιλος την Σαπουνοπετρα

https://tainies.online/imdb/posters/xtt5215952.jpg.pagespeed.ic.9jH302fNlN.jpg

Η υπόθεση διαδραματίζεται σε ένα γενικά ήρεμο χωριό, το οποίο πέφτει θύμα μια περίεργης ασθένειας. Ορισμένοι κάτοικοι φαίνονται σαν να κατέχονται από κάποιο πνεύμα και οι νεκροί αυξάνονται. Νεκρά κοράκια εντοπίζονται σε δοχεία νερού και το κλάμα γίνεται ο μόνος ήχος που βγαίνει από το χωριό. Ένας αστυνομικός, αναγκάζεται να βρει λύση στο μυστήριο, ώστε να σώσει την ίδια του την κόρη.

Ο σκηνοθέτης είναι ο Na Hong-jin (The Chaser,The Yellow Sea)

Δείτε την!!

Νομίζω σε αυτό το thread ταιριάζει καλύτερα. Έλεγα καιρό να τη δω. Γνήσιος βρετανικός χαβαλές με μπόλικα πτώματα στην πορεία. Περνάει αρκετά ευχάριστα η ώρα.

Συμπαθητικό φιλμάκι με σύντομες ιστορίες που συμβαίνουν κατά τη διάρκεια γνωστών γιορτών/διακοπών (πάσχα, ημέρα της μητέρας κλπ). Άλλες γουστόζικες, άλλες σούπα αλλά γενικά περνάει η ώρα.