Ηorror\Cult\B-Movies

The Appearing

…ψιλοκαλό έργο τρόμου, με δαίμονες και εκπεσόντες Άγγελους…ελαφρώς αδικημένο στο rate του IMDb…δεν χάνεις την ώρα σου

:):!:

Μακριά.

The Legend of Hell House (1973)

…δεν ξέρω αν θα πρέπει να το χαραχτηρίσω b-movie, μάλλον όχι, αλλά cult horror movie, στάνταρ είναι
…δεν θα το χαραχτήριζα τρομακτικό, αν και έχει τις στιγμές του, αλλά όπως και νά’χει η ατμόσφαιρα που βγάζει, ολίγον κλειστοφοβική αλλά και με τα πλάνα του σκηνοθέτη, ουσιαστικά μεταφέρει τον τρόμο στα πρόσωπα των πρωταγωνιστών

:):!:

Τελευταία το έριξα κι εγώ στα 80s, πάρτε 3 έτσι για να γουστάρει η πλεμπάρα εδώ:


Hobos πίνουν ποτό δηλητήριο που ονομάζεται viper και λιώνει κυριολεκτικά ανθρώπους. Ανήκει στην υποκατηγορία melt movies, από τα οποία έχω δει και το Society. Αρκετές κάφρικες καταστάσεις (πχ μία κομμένη πούτσα στον αέρα να καταλήγει σε λασπόνερα), αλλά το τέλος έπρεπε να είναι καλύτερο.


Λόγω καλοκαιριού κι αφού πρόσφατα ξαναείδα ταινία της Troma, τσέκαρα και αυτό. Με ναζί σέρφερς όπως καταλαβαίνουμε, σε επίσης ψιλοκάφρικες καταστάσεις, εναντίον διάφορων στη παραλία, από κινέζους μέχρι μία χοντρή γιαγιά νέγρα. Μπορούσε να είναι και πιο βίαιο, αξίζει remake.


Και το πιο αγαπημένο μου, με εξωγήινους κλόουν να κάνουν τους ανθρώπους μαλλί της γριάς, και τους πρωταγωνιστές εναντίον τους με ένα παγωτατζίδικο. Μου άρεσαν ιδιαίτερα τα σκηνικά μέστο διαστημόπλοιο, έτσι πολύχρωμα και κάπως trippy. Ετοιμάζουν και sequel που θα βγει το 2016.

το πρωτο εχει ΚΑΙ ΓΑΜΩ τα εξωφυλλα.
το δευτερο ειναι τοσο ουμπερκαλτ που δεν υπαρχουν λογια.
το τριτο το ειχα δει πολυ μικρος στο mgm νομιζω και τοτε παγιωθηκε το μισος για τους κλοουν. θυμισε μου αν εχει οντως και μια σκηνη σε μπανιο που βγαινουν απο σιφονια και τουαλετες ή αν την εφτιαξα μονος μου

Το είδα σχετικά πρόσφατα αυτό. Καθόλου άσχημο αν και δε θυμάμαι να είχα ενθουσιαστεί κιόλας. Χτες είδα το παρακάτω. Παίζει να έχει ξαναναφερθεί. Μέτριο προς καλούτσικο. Αρκετά τίμια προσπάθεια. Βασίζεται στο μύθο του Sawney Bean, οπότε μιλάμε για κανιβαλισμό, παραμορφωμένα κουτσούβελα κλπ.

[B]Sawney Bean - Lord Of Darkness[/B]

Γιες, έχει μια σχετική σκηνή. Ντους πρωταγωνίστριας και τα σχετικά (αν θυμάμαι καλά ε, πάνε και δύο χρόνια από την τελευταία προβολή)

γαμω τους εφιαλτες μου.

Η φάση είναι [B]“Uzumaki”[/B] ή αλλιώς [B]“Spiral”[/B] και είναι σκέτη παράνοια. All time classic αγαπημένα και σχιζοφρενή γιαπώνια. Δεν ξέρω γιατί μου άρεσε αυτή η ταινία, δεν ξέρω καν αν έπρεπε να μου αρέσει. Την προτείνω ανεπιφύλακτα πάντως (και πάλι δεν ξέρω γιατί). Μιλάμε για μια πόλη που ας πούμε στοιχειώνεται από δίνες. SPIRALS! ΠΑΝΤΟΥ SPIRALS!

Το είχα τσεκάρει παλιά και έχει τελείως mindfuck story(όπως λές). Τι με κάνεις να δω πάλι!

Που να διαβάσετε και το μάνγκα στο οποίο βασίστηκε ε. Εκεί κι αν θα σας βιάσει. Αλλά η τελευταία εικόνα της ταινίας είναι πανέμορφη, ομολογουμένως.

ΥΓ: Μια μικρή πρόγευση

[SPOILER][/SPOILER]
Μεγάλε Junji Ito.

ωχχχ το Uzumaki εχει ταινια??? τι λες τωρα ρε!!! παω να το κατεβασω… πολυ sick manga!!

razor το Gyo το εχεις διαβάσει? λεει τίποτα?

Γιες, ο Ito παίζει να είναι ο μόνος mangaka που έχω διαβάσει άπαντα.
Το Gyo είναι κι αυτό πολύ άρρωστο, αλλά ως μειονεκτημα κράτα το ότι τελειώνει αρκετά απότομα, θες κι άλλο. Διάβασε και το Tomie και τις μικρές ιστορίες του (στη συλλογή The Junji Ito Collection). Aν ψήνεις και άλλα horror, ανεπιφύλακτα Kouishou Radio, Fuan no Tane/Fuan no Tane Plus. Το τελευταίο έχει και αυτό ταινία που δεν έχω τσεκάρει ακόμα και είναι βασισμένο σε πραγματικούς αστικούς μύθους της Ιαπωνίας.

Btw η ταινία το πάει εντελώς αλλού, σε φάσεις είναι και πιο κωμική αν πιάσεις τις αναφορές. Οπότε μην απογοητευτείς αν δε δεις τις καλύτερες στιγμές του manga μέσα (ναι, τα μωρά δεν υπάρχουν). Και επίσης τελειώνει αρκετά απότομα.

το manga ειναι πολυ δυνατο, το τελος με ειχε σκαλωσει και εντυπωσιασει πολυ θυμαμαι. την ταινια την αποφευγω καιρο τωρα γιατι οι περισσοτερες μεταφορες ειναι απογοητευτικες και γενικα δεν τις προτιμω.

αντε να βγει το adam chaplin 2 συντομα να νιωσουμε λεω γω.

Ωπ, αναμένουμε Adam Chaplin 2; Δεν το είχα πάρει χαμπάρι αυτό!

Χτες είδα το “Remains”. Έχω δει και καλύτερα είναι η αλήθεια. Classic ζομποταινία, η οποία δίνει μια πιο “φυσική” ταυτότητα στα zombies. Σε φάση πεινάνε και τρώγονται και μεταξύ τους (παίζουν σκηνικά που πέφτουν 4-5 πάνω σε ένα), κοιμούνται (όρθια) κλπ.

…αυτό κάθε φορά που το βλέπω, μου αρέσει και περρισότερο

[SPOILER]…εκπληκτική ατμόσφαιρα μιζέριας στο κτίριο, ζήλιας και φθόνου στην Εκκλησία, μπερδέματος στην αστυνομία, και καταπληκτική κακούλα η αδελφή της σπασίκλα Brooke Shields[/SPOILER]

:):!:


Η συνέχεια του γνωστού Dead Snow. Με τα ζόμπι από το βουνό στη πόλη δημιουργώντας ακόμα περισσότερα, ενώ ο πρωταγωνιστής με το κομμένο χέρι αποκτά κατά λάθος μία επιπλέον δύναμη και το δικό του απέθαντο στρατό παρέα με 3 nerds γνωστούς σαν Zombie Squad. Η ταινία βγάζει συχνά κάτι το αστείο αλλά δε θα τη χαρακτήριζα μόνο κωμωδία. Διαθέτει σοβαρό σενάριο και είναι πολύ καλοφτιαγμένη. Από τα καλύτερα sequel που βγήκαν ποτέ! Εννοείται μου άρεσε και τη προτείνω.

Που την βρήκες; Την βάζω και ως Død Snø 2 και ως Dod Sno 2 αλλά δεν μου την βγάζει πουθενά. Αν είναι από κάμερα άστο αλλά αν είναι καλή ποιότητα HDrip στείλε κανένα link.

Όχι και κάμερα, στα 720 και Blu-Ray το είδα! Ψάξε αυτό:

[SPOILER]Dead_Snow_2_2014_720p_BluRay_x264[/SPOILER]

Πωωωω… τώρα θυμήθηκα τον τίτλο στα αγγλικά, Dead Snow. Οκ thanks το βρήκα.