Overkill-The Grinding Wheel

Δεν μπορείς να κατηγορήσεις τους παλιούς . Άσχετα αν φαίνονται κάπως φαιδροι. Μπορεί όντως να λένε μέχρι εδώ τελικά να εισπράττουν ακόμα μεγαλύτερη αγάπη από τον κόσμο από ότι πριν την ανακοίνωση του " τέλους" είναι και πρεζάκια με αυτή την “δουλειά” ( έχουν κάνει το χόμπι τους επάγγελμα και έχουν και κέρδος , πόσο πιο καύλα από αυτό ; ) και βρίσκουν νέο κίνητρο να συνεχίσουν . Αν έλειπαν οι δηλώσεις θα ήταν όλα τέλεια ( ή και καλά εορτασμός για τα 50 χρόνια Scorpions ).

Επίσης με κάτι τέτοιες συνεντεύξεις αγαπάς - εκτιμάς ακόμα περισσότερο κάποιες μπάντες - καλλιτέχνες . Λατρεύω να βλέπω τον αληθινό χαρακτήρα του καλλιτέχνη . Καλά όταν ταιριάζουν και οι αντιλήψεις ή η οπτική στη ζωή … έρωτας ! Χαχαχαχα.
Μακάρι να έρθουν εδώ ( να μην σκιαχτεις όταν τους δεις να ξεπροβαλλουν ) να τα σπάσουμε και εμείς και αυτοί !

Πολύ ωραία τα λέει, αυτά να τα βλέπουν οι ρομαντικοί, ο άνθρωπος μίλησε ξεκάθαρα σαν επιχείρηση.

2 Likes

Δεν επιβιώνεις αλλιώς . Πως να το κάνουμε ;
Δεν πούλησε τρουίλα .

Γενικά λέει ωραία πράγματα. Πολύ τον χάρηκα .

1 Like

Ο Bobby αν θυμάστε στην προ τετραετίας συνέντευξη είχε πει πως βγάλανε το Coverkill για τα φράγκα. Πόσο πιο ειλικρινής να είναι κάποιος; Και ο άλλος στα σχόλια (you know who you are) λέει κ ξαναλέει για το περιστατικό που κάποιον μπινελίκωσε ο tour manager το 2012 πιθανότατα τον διοργανωτή επειδή τους δάγκωσε και δεν τους έδωσε όσα είχαν συμφωνήσει και φωνάζει επειδή ζητάνε λεφτά από το σαπόρτ και για τα 25αρια στις μπλούζες λες και οι πρώτοι είναι ή οι τελευταίοι

1 Like

Περίμενε…το ότι δεν είναι οι πρώτοι ή οι τελευταίοι Ok αλλά έτσι όπως το παρουσιάζεις το κάνεις να φαίνεται λογικό αρα νόμιμο. Και αν υποθέσουμε οτι είναι νομικά σωστό (τι συζηταμε ωϊμε…να δουλεύεις και να πληρώνεις!) ηθικά δεν είναι με την καμία.-
Γιατί αν οι συγκεκριμένοι ζήτησαν 600-700, έχω παράδειγμα δικό μου με υπερμπανταρα που ζήτησε 1500 από support για να ανοίξει το live τους στην Αθήνα. Λογικό και εκεί??? Στα πόσα θα πρέπει να πούμε ωπα…κάπου καταντάει μ@λ@κια?

Με την ευκαιρία, συμφωνώ με πολλά σχόλια σου στη συνέντευξη όσον αφορά το δίσκο. Αφενός για το ‘συμπαγές’. Αυτή την εντύπωση μου δημιούργησε ακούγοντας τον. Έχει ups and downs αλλά κρατιέται σε υψηλό επίπεδο.
Αγαπημένο κομμάτι το The Long Road για το οποίο έγινε μνεία στη συνέντευξη. Το Let’s Go… από την άλλη δε με ενθουσίασε, συμφωνώ με όσα γράφτηκαν ωστόσο. Περίεργο για Overkill.
Αυτό που επίσης μου άρεσε πολύ είναι το Goddamn Trouble που μου βγάζει μία πολύ Motorhead αίσθηση αλλά κυρίως για κάποιο λόγο μου θυμίζει αρκετά το Killing Time (περισσότερο τη Metallica εκδοχή προφανώς αλλά και τη Sweet Savage).

1 Like

Διαφήμιση κάνουν στην μπάντα τους τα σαπορτ. Και οι εταιρίες πληρώνουν για να προβάλλουν τα προιόντα τους σε τηλεοράσεις, ιντερνετ, ραδιόφωνα κ.ο.κ., είναι κι αυτό ανήθικο; Δεν λέω αν είναι σωστό ή λάθος (είναι πολύ μπερδεμένο αυτό για να το λύσουμε εδώ). Οι κάθε Overkill έχουν δικαίωμα να ζητάνε όσα θέλουν. Αν υπάρχει κάποιος να τα δώσει γιατί πιστεύει πως θα πάρει κάτι ισάξιο πίσω σε αντάλλαγμα καλώς. Δεν αναγκάζουν κανέναν. Δεν μπορώ να το θέσω καλύτερα αλλά αν κ δεν το επικροτώ, παράλληλα δεν βρίσκω κάτι το μεμπτό. Αυτή είναι η σημερινή πραγματικότητα

Οι Overkill κατά την ταπεινή μου άποψη έχουν ένα θέσει κάποια στάνταρ ποιότητας τα τελευταία χρόνια και δεν ξεφεύγουν από εκεί. Δεν μιλάμε για αριστουργήματα προφανώς αλλά είναι πολύ καλοί δίσκοι με τα ups και downs που λες κ εσύ (κυρίως με ups όμως :sunglasses: ). Ούτε εμένα μου άρεσε ιδιαίτερα το “Let’s all go…” όντως περίεργο.

1 Like

Φυσικά και κάνουν διαφήμιση δεν αντιλέγω. Θες να παίξεις αγόρι μου με την μπάντα σου? Ωραία,παίξε αλλά δεν θα πάρεις φράγκο. Έτσι αλλάζει το θέμα και τέλος πάντων είναι πιο…λογικό. Το παράδειγμα για τις διαφημίσεις δεν νομίζω οτι ισχύει γιατί αυτός που ενδιαφέρεται, πληρώνει αυτόν/αυτούς που θα φτιάξουν την διαφήμιση. Πληρώνει δηλαδή τον κόπο κάποιων. Στην περίπτωση που συζητάμε τα support τι πληρώνουν?? Τίποτα απολύτως. Και φυσικά οι Overkill -και οι κάθε Οverkill- καλά κάνουν και ζητάνε αφού δεν υπάρχει κάποια αντίδραση. Είναι ακριβώς το ίδιο μ’αυτο που συζητάμε στο άλλο thread με τον ήχο και τους ηχολήπτες. Αν δεν φωνάξουμε δεν θα αλλάξει ποτέ τίποτα.
Το συγκεκριμένο είναι μεγάλο πρόβλημα το οποίο δυστυχώς το νιώθουν περισσότερο όσοι έχουν μπάντα και έχουν βρεθεί σε τέτοια θέση. Και στην τελική να βρεθείς σ’αυτη την θέση για κάποια μπάντα του εξωτερικού, πες πάει στο καλό (που δεν πάει αλλά λέμε τώρα)…να το κάνεις όμως για μπάντες του εσωτερικού…ε,πάει πολύ. (Συμβαίνει ΠΙΣΤΕΨΤΕ με!)

Συμφωνώ. Γενικότερα, μετά μέρος των 90s και τα 00s που είχαν κάνει κοιλιά, από το Ironbound και μετά έχουν ένα σερί πολύ ποιοτικών δίσκων.

Το ίδιο είναι με τις διαφημίσεις των εταιρειών, απλά οι μπάντες αντί να βάλουν άλλους να παιξουν την μουσική τους την παίζουν οι ίδιοι. Αλλά ας μην μείνουμε σε αυτό, δεν έχει σημασία άλλωστε.

Η πραγματικότητα είναι αυτή, θέλουμε δεν θέλουμε. Τις εποχές των παχιών αγελάδων κανένας δεν ζήταγε φράγκο και τα χρήματα για τις περιοδείες τα έβαζαν οι εταιρείες. Πλέον σε συντριπτικό ποσοστό είναι αυτοχρηματοδοτούμενες από τις ίδιες τις μπάντες. Αυτό που λες πάντως στο τέλος είναι όντως λίγο ξεφτίλα

Fanboyλίκι, μέχρι όσο δεν πάει, επειδή έχω ακούσει το στορύ του 12 ή 14, ΦΕΡΘΗΚΑΝ υπερκάφρικα και αντιεπαγγελματικά και μάλιστα ήταν Ελληνας, γνωστός μου, αυτός που το “ετρεξέ” για μια μπάντα του και έχασε πολλά. Παραβίασαν συμβόλαια κτλ, απλά είχαν πάρει τα λεφτά μπροστά και το παίζαν “μαγκάκια” και αν δε θες φύγε. Είχαν συμφωνήσει να παίζουν οι opener 40 λέπτα και στα 20 το κατεβάζανε και όταν έγινε θέμα, επεσε ξυλίκι και γίνανε συλληψεις… αλλα σιγά μην πεί πόσο καραγκιόζηδες είναι. Και όλες οι και καλά “μαγκιές” του μπόμπυ είναι για το θεαθήναι. Τώρα γιατί αυτουνού είναι τρουιλά επειδη τα λέει χύμα οτι το κανει για τα φράγκα, τρέχα να μου πείς. Οταν παίρνεις 2000 τη μέρα χώρις να κάνεις τπτ, επειδή ο άλλος σου ανοίγει. Οφείλεις να τον σεβαστείς και να μην τον σαμποτάρεις, αλλά και είναι ΠΙΠΕΣ το να λές οτι δε βγάζεις μπαγιόκο. Μόνο και μόνο απο τα σαππορτ βγάζεις τα έξοδα σου και μετά εχείς κάνα 4-5άρι τη μέρα κέρδος, δλδ 100.000 σε 2-3 βδομαδες(που τα παίρνεις καθαρά) και 20ε απο την κάθε μπλούζα και έχεις 10 designs. ΒΓΑΖΕΙΣ την κωλάρα σου, αλλα το παίζεις και λίγο συριζαίος, να σε λυπηθούν οτι ψωμολυσάς. Και αυτα τα γκρούπ πουλάνε και 20-30 χιλιάρες στο χλιαρό. Εδώ μερικά μεγάλα Ελληνικά δίνουν 10άρες … μην το παίζει και θύμα. Αυτή είναι η διαφορά ενος πρεζάκια που πουλάει μαγκιά σε χαζούς και ενος τζεντλμαν πχ, σαν τον DIO που εβγαινε και κέρναγε πίτσα οπαδούς. Ο ένας είναι θρύλος ο άλλος για καμια ροχάλα καλός είναι. Και sorry αλλα τύπους που έχουν τύπο για μανατζερ που έλεγε γαμιέται η Ελλάδα, χωρίς να μαι εθνικιστής η τιποτα… να πανε να γαμηθούνε μαζί του. Και να μεινουν αστεγοι και να του κάνουν αυτοί τσιμπούκια. Για τον κωλοχοντρέλα τον Finberg μιλάω.

Οσο για τα “support” ? Έχει ξεφύγει το θέμα, δεν παίζεις ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ εκτος και αν είσαι αρκετα μεγάλος. Εδώ ζήτησαν απο εγχώρια μπάντα για περιοδία hirax & raven για 30 λεπτά να πάνε με δικά τους μέσα, να παίζουν 30 λεπτά και να πληρώσουν και 5-6 χιλιάρικα :stuck_out_tongue: για 10 μερες ή κάτι τετοιο. ΓΕΛΑΜΕ. Στα δε μεγάλα παέι και χιλιαρικο ΤΗ ΜΕΡΑ. Αυτά που δεν βγάζουν, τα χρεωνουν σε “πιτσιρικάδες” με κάβλα. ΟΤΙ ΠΙΟ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΟ.

1 Like

Καλά τα 3 τα προηγούμενα, αυτό μετριότατο και χάνει στ αυτιά μου κάθε μέρα… εκτος απο ομόνυμο και 2-3 ακόμα.

Aπό το 2012 δεν έχουν ξανάρθει και τότε δεν είχαν σαπόρτ. Θες να πεις πως δεν τους αφήσανε; Κοιτάω το εισιτήριο και δεν βλέπω να αναφέρει support act…μήπως δεν είσαι καλά ενημερωμένος;

Επίσης διαβάζουμε στο report του Βαγγέλη

Παρόλα αυτά, ο κόσμος που βρισκόταν στο club δεν πρέπει να ξεπερνούσε τα 500 άτομα, για τους απόλυτα δικαιολογημένους λόγους που όλοι ξέρουμε. Λόγους, τους οποίους δυστυχώς οι διοργανωτές εκμεταλλεύτηκαν για ακόμη μία φορά, αφού η τιμή του εισιτηρίου είχε διαφορά από την προπώληση στο ταμείο, χωρίς να έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο στην ανακοίνωση, ενώ μέχρι την ημέρα της συναυλίας αφέθηκε να εννοηθεί ότι τα εισιτήρια ήταν διαθέσιμα μόνο μέσω τρόπων που απαιτούσαν επιπλέον έξοδα, όπως πιστωτική κάρτα ή παραλαβή μέσω courier. Αντιμετώπιση απαράδεκτη, πόσο μάλλον για τις εποχές που ζούμε, με τη λαμογιά να εστιάζεται στην απόκρυψη πληροφοριών για τους παραδοσιακούς τρόπους αγοράς…

δεν μου φαίνεται να φταίει η μπάντα, πόσο μάλλον αν είχαν πάρει τα φραγκα μπροστά που λες κ εσύ

Σε ευρώπη το κάνανε το 14 βασικά. Οι Overkill ενώ είχαν συμφωνησει σε 40λέπτα, αφου τα πήραν μπροστά, μετά εκοψαν το χρόνο στις μπάντες που ανοιγανε στα 20 όταν έφτασαν οι αλλοι εκει, για να βολέψουν παιδιά του δικου τους μανατζμεντ και όταν τους ζητήσαν τα λεφτά πίσω επειδη δεν είχαν συμφωνήσει αυτό το παίζανε ΤΡΕΛΙΤΣΑ. Και πέσανε μάπες απο ότι ειπώθηκε και βάλανε να συλλάβουν άτομα ενω επεσαν και ψευτοαπειλές τυπου θα σε μακαιρώσω απο τον χοντρολουμπίνα τον φακ γιου γριζ το μανατζέρ τους… τραγικότητες.
Είχα ξενερώσει απειρα όταν το είχα ακούσει το όλο στορυ.
Παρολαυτά μουσικα τα 3 προηγουμενα ήταν καλά, ανεξάρητητα. Αυτό πολυ προσπαθεί και κάπου το χάνει. Και εκείνο το “Hades” αστεία φωνούλα, στην αρχή δε μου κατσε καλά τώρα μου ακούγεται σα γρια με εγκεφαλικό. Stick to screaming man…

Αν όντως συνέβη κάτι τέτοιο είναι προφανώς κατακριτέο και δεν έχω διάθεση να τους περάσω από την κολυμπήθρα του Σιλωάμ, αλλά είναι αλήθεια πως με μπέρδεψες λίγο, καθώς τόσο καιρό άφηνες να εννοηθεί πως αυτό έγινε στην Ελλάδα. Anyway…δεν είναι γνωστός μου ο Bobby για να υπερασπιστώ τις όποιες επιλογές του. Έχω μιλήσει 4 φορές μαζί του και μου έχει δώσει την εντύπωση του πολύ cool ανθρώπου και σίγουρα η πρώτη συνέντευξη που κάναμε είναι η καλύτερη που έχω κάνει έβερ (ακολουθεί πολύ κοντά και αυτή με τον Oliva). Αν σου άρεσαν τα 3 προηγούμενα δεν καταλαβαίνω γιατί να μην σου αρέσει αυτός ο δίσκος, αλλά οκ…γούστα είναι αυτά

1 Like

Οπως είπα σε γνωστό μου συνέβησαν και μου τα είχε μεταφέρει. Αλλά έχασε ό αλλος 10 + χιλιάρικα απο τη φάση και του έλεγε ο άλλος οτι θα βάλω να σου χαραξουν τη μούρη και κάτι τετοια ωραία, παπαρόλογίες φυσικά…
Σαν άτομα ok… παίζουν ωραία το όλο παιχνίδι κτλ. Απ την άλλη αν δεις το video του παλαιού drummer του original του skates είχε πει οτι παραλίγο να αυτοκτονήσει κτλ κτλ …

Στα του δίσκου τώρα …τα προηγούμενα ηταν πιο direct, πιο 4λπετα κομμάτια, πιο in your face…

Ρε primal sorry κιόλας αλλά γιατί έχασε 10χιλ σε ένα live;

Τα έχω δει τα video που λες, και ο Gustafson έχει πει διάφορα κατά καιρούς, αλλά γιατί να πιστέψω τους μεν κ όχι τους δε. Δεν ήμουν μπροστά να ξέρω, ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει. Δεν υπερασπίζομαι κάποιον, αλλά καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου

Να παρέμβω γιατι σε εμένα έχει συμβεί ?

Πλήρωσα 10.000 για να ανοίξει μπάντα στην εταιρία μου για 40 λεπτά τα live. Σε 14 show. 600 τοσα ευρώ ΑΛΛΙΩΣ απλά δεν παίζεις εσύ αλλα όποιος τα σκάσει.
Δεν άφηναν soundcheck, κατέβασαν 25 db τον ήχο, απο 40-45 συμφωνημένα λεπτά, όταν πήγαμε εκεί ήταν 20, επειδή βάλανε μπάντα που δεν υπήρχε στο tour απ το παράθυρο επειδή δεν μπορούσαν οι Sanctuary, χωρίς να ενημερώσουν κανέναν.
Μου ζητήθηκε να καθαρίσω τουαλέτα με τρύπιο γάντι και πεταξά το κωλοχαρτο στη μούρη αυτού που μου το ζήτησε. Εχω πάει στο στρατό αλλά δεν θα πληρώσω 10.000 για να μου κάνουν καψόνια Αμερικανάκια. Μετά απαγόρεψαν να βάλουν banner, που ήταν συμφώνημενο στο rider κτλ κτλ, και να πουλάμε μπλουζάκια. προτεινα 2-3 ε στον βλάκα (bobby direct) και το σκεφτόταν αλλα τελικά προτίμισε να δίνουν μόνο τα δικά τους και μου είπε οτι έτσι μαθαίνω πως είναι η φάση… και έβαλε να με συλλάβουν ο μανατζερ τους - ο βλάκας - ενώ μου είχε κλαπεί το πορτοφόλι με την ταυτότητα για να φύγω, επειδη τους ενοχλούσα… Φυσικά είχα ζητήσει τα λεφτά πίσω, επειδή δεν κανανε ΤΠΤ απο όσα είχαμε συμφωνήσει αλλα σαν μαλάκας τα είχα δώσει ΜΠΡΟΣΤΑ. και παίχτηκε ενα πατιρντί με μάπες. και με συυνελαβάν. Και απειλούσε να με μαχαιρώσει, να με καταδόσει σαν τρομοκράτη ότι μαλακία ερχόταν στο μυαλο του ο φινμπεργκ. Και να διώξει την μπάντα, χωρίς λόγο, αλλα του υπενθίμισα οτι ήταν χαζό, αφού για non performance, με μια απλή δίκη θα είχα τα λεφτα μου πίσω. Σαφώς - περίμενεις να βγάλεις τα λεφτά απο τα μπολουζάκια - ε ? Τον έχω και ηχογραφημενο στο παλιό μου κινητο. Με τα πολλά γύρισα πίσω. Και το είχα σχεδόν ξεχάσει, αλλα δεν έχει σχέση με “αλητεία” αυτό. Αυτό είναι ΠΟΥΣΤΙΑ. Αλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Αυτό το πιο πάνω.