Overkill-The Grinding Wheel

Παραδόξως μου ψιλοάρεσε το νεο αλμπουμ αν και πλέον έχω ορκιστεί να μην ξανα-αγοράσω Overkill για προφανείς λόγους. Εκανα μάγκα τον bobby για κανα 6μήνο τουλάχιστο. :smiley:

οκ, σε 2 χρόνια, καλά να είμαστε θα τον ρωτήσω. Το όνομα της μπάντας σου;

Δεν έχω active μπάντα αν και παίζω. Darkology απο US είχα βγάλει απο την εταιρία και ειπα να το υποστηρίξω. Τι να πούν πίπες θα πούν οτι και καλά φοβήθηκαν μην τους επιτεθώ και κάτι τέτοια ακατάληπτα που λέγανε στους ισπανούς μπάτσους. ΠΙΠΕΣ.
Απλά όταν μου είπαν οτι δεν επετρεπαν το banner, επειδή τάχα δεν ήταν ακαυστο (B1) και τους είπα οτι είχα το εγγραφό, όπως και τους στάλθηκε μετα τη “συλληψη” μου, ηταν άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
ΠΕΣ οτι πολύ απλά δεν κάνεις εσυ φίλε soundcheck και παίζουμε 30 db πιο πάνω με 4 ώρες soundcheck γιατι χωρίς θα ακούγωνται όπως ακούγωνται στα φεστιβάλ που δεν ήταν και πολυ καλοί …αν είδες περυσι όπως λές. Καλοί, ιστορικοί, αλλά μεγάλα μουνόπανα και αυτοί και ο finberg. Ο δε άλλος ο μανατζέρ όταν με είδε στους Annihilator, γιατι είχα το support παρότι 2 μέτρα επειδή ήταν αυτός που έφαγε το σκατόχαρτο και τα μπουκέτα, πήγε κια κρύφτηκε στο καμάρινι. Ακόμα και τώρα τους σπάω τα μούτρα μανο-α-μάνο. Κρίμα γιατι έχουμε και κοινούς γνωστούς στη Νεα Υόρκη.

Την μπάντα που εκπροσωπούσες εννοούσα. Θα ρωτήσω, δεν έχω θέμα και βλέπουμε μέχρι τότε. Γενικά ξέρεις, δεν είναι πως λατρεύω τις περσόνες. Για την μουσική είμαι εδώ. Δεν θα πιάσω κολλητιλίκια με κάποιον. Ίσα ίσα που αποφεύγω να συναντώ μουσικούς από κοντά. Αλλά οκ. ο Bobby μου βγάζει κάτι τίμιο. Αν δεν ισχύει και είναι θεαθήναι που λες κι εσύ, δεν ξέρω

Δε νομίζω τώρα να έβγαλε ο άλλος απο τη γκλάβα του όλα αυτά. Καλό είναι να μη θεοποιούμε άτομα, (εκτος του dio) γιατι μετά αν είναι μαλάκες, αισθάνεσαι διπλά ασχημα.

επειδή έψαξα λίγο αυτόν τον finberg…είναι λίγο ό,τι να 'ναι το άτομο και εκπροσωπεί κι άλλους μουσικούς οπότε ας μην είσαι απόλυτος στο ποιος φταίει στην εν λόγω περίπτωση. Για την ώρα εγώ θα συνεχίσω να θεωρώ αλάνι τον Bobby γιατί την μαλακία (αν όντως έχει γίνει και δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω) θα την έχει κάνει ο tour manager (ίσως επειδή του έχουν δώσει λευκή επιταγή βέβαια οι Overkill)

Δεν είπα οτι με είχε πάρει στο κατόπι ο Blitz για να μου κάνει κακό. (o οποιος πέρα απο την μαλακιά με τα μπλουζάκια δεν τον πολυείδα στο τουρ). Ψιλοσνομπάρανε, αλλα δεν μ ενδιαφέρει το κολλητιλίκι.
Με ενδιαφέρει να κάνουμε αυτο που συμφωνάμε. Και ελέω του μαλάκα toy finberg και του άλλου, ΔΕΝ εγινε ΤΠΤ απο όσα είχαμε συμφωνησει. Αν σου πουλαγα ένα Ασπρο Honda 2000 κυβικά και μου έδινες τα λεφτά και όταν ερχόσουν να το πάρεις είχαν ενα ρόζ φιατ 500, θα τα χες πάρει ΛΙΓΟ στο κρανιο, υποθέτω! Ε σκέψου κατι ανάλογο. Και τρέχα να βρείς το δίκιο σου.

Ο Finberg έχει φάει και ξύλο 2-3 φορες απο death μεταλλάδες στις early days. Υποθέτω επειδή ήταν τυπος και υπογραμμος στις συμφωνίες του. Τεσπα.

Σου ξαναλέω, δεκτά τα όσα λες και σίγουρα κατακριτέα αν έχουν συμβεί (δεν λέω πως δεν). Απλά, επειδή είσαι του χώρου, ξέρεις πως συνήθως οι μπάντες είναι στα αρχίδια τους (ξενοδοχείο-soundcheck-ξενοδοχείο-συναυλία-ξενοδοχείο-αεροπλάνο/βαν) και κουμάντο κάνει (εν αγνοία τους - εννοώντας τις πουστιές) ο tour manager.

Αυτά που βλέπεις είναι Αμερική που πραγματικά δεν είναι και πολυ μεγάλο το μέταλ. ΔΛΔ το καλο του το χαρτι έκει είναι οι Overkill και 1-2 άλλα. Αν είχε όλα αυτά θα ταν ο σουλτάνος του μέταλ. Ευρώπη το μεγαλύτερο Agency έχει 5-6 απο αυτά. Οι πρακτικές είναι “κακές” στη δουλειά αυτή, και οι περισσότεροι τύποι αισχροί μαλακες, ψιλοαπατεώνες κτλ. Δεν θα ξεχάσω την ατάκα γερμανού booker, KAI ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ! lol ! (Αυτό πουλάει όμως)

Καλα τα κοννέ για να μπείς - που καλως η κακώς είναι πλεον Ο ΜΟΝΟΣ τροπος να πληρώσεις, το κανουν ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ. Απλά κάποιοι χρεώνουν το tourbus + έξοδα, ενω άλλοι to tourbus, έξοδα + απο 300-1200ε την μέρα.Σίγουρα όχι απο “αγάπη” για τη μουσική και όλα αυτά. Κινήσεις κάνεις για να καταφέρεις να εμφανιστείς. Απλα αν δεν σου κάτσουν 2-3 και σου κάνουν και 2-3 πουστιές είναι εύκολο να “γαμηθείς” και είναι κρίμα όταν το γουστάρεις και προσπαθείς. Βλέπε, κανεις μαστερ τα βινυλια σου ΓΙΑ βινύλιο, κάνεις 2-3 φορές master μέχρι να είναι ΟΠΩΣ πρέπει και όχι, έλα μωρε βάλτο εκει και βλέπουμε κτλ κτλ. Για να έρθει ο διανομέας ή ο κάθε απίθανος, να βάλει 1-2 κάπελα, ή το κάθε παιδί και να το πετάξει σ ένα torrent και ΑΝ είσαι τυχερός μπορεί και να σου κάτσει η φάση. Προφανώς “ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΗ ΣΥΜΠΟΝΟΙΑ ΚΑΝΕΝΟΟΟΟΟΣ” lol. Αλλά θα θελά να συνεχίσω να κάνω κάτι που αγαπώ. Θα μπορούσα ξέρω γω να βάλω σε ένα μπαρ, όπως μου είχαν πεί και να το παίζω γαμιάς σε σερβιτόρες και πελάτισες και να παίζω και τα ίδια για να πίνουν μπόμπες παιδιά… αφενός κι έκει ΔΑΓΚΩΝΟΥΝ οι σκύλοι, οπως και παντού, αλλά δεν θα μπορούσα να το κάνω. Αμα είσαι “Εραστης της τέχνης” το κάνεις γιατι πρεπει να το κάνεις κάτι… απλά ελπίζεις να μπορείς να το κάνεις.

Μαλακίες γίνονται συνέχεια στη φάση, απλά σπάνια βγαίνουν στον αέρα. Απλά, αν αυτό το έκανε σε μεγάλη μπάντα θα είχε φύγει μπάμ. Γιατί ο Mustaine junior, δεν ζήταγε για 3 χρόνια managment, για 15 χρόνια το 30 % εισπράξεων των HAVOK ? Επειδή είχαν εντιμο πρωτερο βίο κάποιοι, και έχουν γράψει και κάποια ωραία κομμάτια να μη δικαιολογούμε και τα αδιακαιολόγητα. Τέλωσπάντων.

Διαβαζα με μεγαλο ενδιαφερον την ολη κουβεντα και επειδη ειχα ακουσει καποια πραγματακια περι D.D. Verni και Bobby ξανα στο παρελθον, δεν μπορει ολα να ειναι φημες… Οπου υπαρχει καπνος… Πολυ ειλικρινης ο Bobby στην συνεντευξη αλλα εκει που ελεγε για την συναυλιες και τα εσοδα κτλ, δεν ξερω. Πολυ εμπορας ρε παιδι μου, οχι οτι οι αλλοι μουσικοι δεν κοιτανε και αυτοι το κερδος αλλα με τους Overkill και αυτα που ακουω μαλλον αυτοι το εχουν παραγαμησει. Τον καινουριο δισκο δεν τον εχω ακουσει ακομα, αλλα ενω ψηνομουν να τους δω live, μετα απο ολα αυτα αν τους φερουν θα το σκεφτω πολυ αν θα παω…

Όλες οι μπάντες έτσι σκέφτονται, εδώ εμείς που απλά δουλεύουμε κάπου το πρώτο πράγμα που σκεφτόμαστε είναι να τα βγάζουμε πέρα. Να πληρώνουμε τις υποχρεώσεις μας. Γιατί αυτοί να μην το βλέπουν έτσι; Σίγουρα οι μάνατζερ συνήθως είναι οι μαλακες της υπόθεσης αλλά κι αυτοί είναι μέρος του παιχνιδιού. Δυστυχώς δεν υπάρχει ρομαντισμός πλέον πάρα μόνο από ερασιτέχνες και ανθρώπους που δεν έχουν πολλά άλλα προβλήματα στη ζωή τους .

2 Likes

Ρεαλιστικά τα είπε ο Bobby.

Μόνο το ότι αποδέχεται έτσι εύκολα ώστε να γίνει η δουλειά του το ξεζούμισμα των πιο μικρών συγκροτηματων χτυπάει λίγο άσχημα αλλά και πάλι δεν έχουμε ξεκάθαρη εικόνα .

Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε τι κάνουν οι μεγάλες μπάντες . Γιατί κάποτε για το ozzfest είχαν ακουστεί παρόμοια πράγματα .

Εγώ πάντως αν είχα μπάντα και μου έλεγαν πλήρωσε για να παίξεις support δεν θα έδινα φράγκο, αλλά ούτε και θα ζηταγα με τα σημερινά δεδομένα. Θα έπαιζα για τη καυλα μου και αν πουλήσω τίποτα από merchandise

Μαζί σου . Αλλά εδώ λένε ότι δεν τους αφήνουν καν να παίξουν ως support .

Και όποιος έχει μπάντα ή έχει ασχοληθεί έστω και λίγο δίνει λεφτά δεξιά και αριστερά ( ενοικίαση στούντιο , εξοπλισμοί , Live σε μικρά κλαμπ ) οπότε πάνω στη καύλα του μπορεί να πει ας δώσω για να παίξω support στη μεγάλη μπάντα . Πιστεύω στην δουλειά μου και στον ήχο μου ας είναι αυτός ο τρόπος που θα με μάθει περισσότερος κόσμος .

Εδώ όμως διαβάζουμε ότι ακόμα και έτσι τους βάζουν εμπόδια και του γαμανε . Γιαυτό λέω για το ozzfest που οκ μπάντες και καλλιτέχνες τύπου ozzy , Metallica , Maiden δεν έχουν θέμα επιβίωσης . Άρα ; μήπως να δούμε τι κάνουν και αυτοί ;

Για να είμαι ειλικρινής δεν θέλω να ψάξω τίποτα γιατί αρκετά έχουν απομυθοποιηθει όλοι μας οι ήρωες. Προσωπικά θέλω να ασχολούμαι μόνο με τη μουσική. Ο δίσκος είναι καλός και αυτό μου αρκεί. Ούτε παρέα θα κάνουμε ούτε επαγγελματικά θα συνεργαστούμε οπότε όλα καλά. Αν έρθουν θα πάω γιατί δεν τους έχω δει και θα γούσταρα να περάσω καλά. Peace

1 Like

Καλά εντάξει μην με μαλώνεις. Απλά δεν είναι τόσο απόλυτο . Για να μην απομυθοποιησουμε τους παιδικούς μας ήρωες δεν χρειάζεται να κλείσουμε τα αυτιά μας όταν έχουν κάνει μαλακίες.

Και εμένα ειλικρινής μου φάνηκε ο Bobby και τον χάρηκα στη συνέντευξη. Αλλά δεν είναι κακό να βγαίνουν στην επιφάνεια και οι παπαριες που κάνουν όλοι οι καλλιτέχνες . Ακούμε μια μουσική που κάποιοι θεωρούν ότι έχει και attitude . Ε ας το δούμε ξεκάθαρα αυτό το attitude και ας μην το ψάξουμε εμείς οι ίδιοι .

Αυτη η λογικη του “ετσι κανουν και αλλοι, τι να κανουμε”, μονο εμενα με χαλαει αφανταστα?

Και οχι δεν κανουν ολες οι μπαντες τα ιδια, εχω πολλα παραδειγματα με μπανταρες που παντα σεβονται τα support και φερονται σε ολους επαγγελματικα και με σεβασμο.

Ανάλογα για τι μιλάμε . Αν μιλάμε για το ξεζούμισμα των support όχι δεν στέκει το έτσι κάνουν και οι άλλοι .

Δεν είπα πουθενά ότι έτσι κάνουν οι άλλοι. Αλλά ακόμα κι έτσι να είναι οκ δεν πάω στη συναυλία τους και τους σαμποταρω οκ και; Στην συνέχεια δεν θα πατάει κάνεις στην Ελλάδα κι έτσι δεν θα βλέπουμε ποτέ κανέναν. Άλλωστε εμείς εδώ έχουμε την ευκαιρία να διαβάσουμε τα επιχειρήματα της μιας πλευράς. Έχω μάθει να βλέπω τα πράγματα και από τις δύο όψεις του νομίσματος για να βγάλω συμπεράσματα

Για αυτο μιλαμε, δεν ειπε κανεις να παιξουν τσαμπα. Οπως μιλαμε και για τα σκηνικα που αναφερθηκαν παραπανω με τον manager κτλ απο προσωπικη πειρα του PrimeEon…