Overkill-The Grinding Wheel

Δεν νομίζω ότι διαφωνούμε κάπου . Το σχόλιο για το ozzfest ήταν για να δούμε αν έχουν τις ίδιες πρακτικές και πιο μεγάλοι που δεν έχουν ανάγκη τα χρήματα για να ξενερωσουμε και με αυτούς αν το κάνουν . Όχι για να βρούμε άλλοθι για μπάντες τύπου Overkill.

Επίσης συμφωνώ με τον shadowking. Να δούμε και τις δύο πλευρές . Θέλω να έχω όλη την εικόνα μπροστά μου για να βγάλω ξεκάθαρο συμπέρασμα .

Από προσωπική πείρα, μπορώ να διαβεβαιώσω ότι είναι πανάκριβο σπορ να έχεις μπάντα. Και μόνο αν έχεις και ασχολείσαι εντατικά με δίσκους, εξοπλισμό, συναυλίες, ελληνικές και παγκόσμιες σκηνές, μπορείς να δεις ξεκάθαρα πόσο ΜΠΙΖΝΑ είναι τα πάντα στη μουσική και ειδικά στο METAL, όπου οι περισσότεροι εκμεταλλεύονται την αγάπη που έχουμε για το συγκεκριμένο είδος. Και τότε απομυθοποιούνται οι πάντες και τα πάντα, οι εξαιρέσεις είναι ελάχιστες έως και ανύπαρκτες.

1 Like

γι’αυτο καντε κανα Live να τα πουμε και απο κοντα !

1 Like

Καλά στο Ozz, λεγανε για 10-100.000 ανάλογα τη θέση και 100 για όλες τις μέρες οταν το κάναν περιοδεύον. Κάποια μπάντα είχε κράξει τη Sharon. (Τοτε με τα αυγά στους Maiden, same year). Σαφώς και μ ενδιαφέρει η μουσική, αλλα πχ ο lemmy, o dio οι μακαρίτες, ΔΕΝ κάνανε τέτοια. Οχι μόνο αυτό αλλα αβαντάρανε και κόσμο. Οταν έχεις 3 μύρια περιουσία βλέπε dio, παρότι δεν θα έπαιζε τσάμπα, δεν κάθεσαι να μαδάς τον άλλο. Απλά όσο πέφτουν οι πωλήσεις δίσκων ΤΟΣΟ πιο cutthroat γινεται η φάση. Ποτέ δεν ήταν “roses” άλλα τα καψόνια πάνω, είναι λιγο, μαλλον ΠΟΛΫ Γ.Τ.Π.

Δεν ξέρω να σου πω για Ozzfest, ξέρω όμως ότι για να ακολουθήσεις μια οποιαδήποτε (ακόμα και μικρομεσαία) μπάντα σε περιοδεία πρέπει να ΤΗΣ ΤΑ ΣΚΑΣΕΙΣ, ή τελοσπάντων να τα σκάσεις στο management που έχουν κτλ. Και εννοείται ότι υπάρχουν και άλλα έξοδα σε μια περιοδεία, tour bus, βενζίνες και προσωπικά έξοδα να είναι τα αυτονόητα.

Έτσι δουλεύει το πράγμα, δε συμφωνώ προφανώς, αλλά έτσι είναι.

κοίτα, αν κάνει ο άλλος όμως αυτα που συμφωνάς, τότε είναι ενα service. Αν ό αλλος πάει να σε γαμήσει, είναι πουστιά. Απλά πρέπει να σαι πονηρός να σκάσεις τα μισά και μετα να το παίζεις δύσκολος και να τα δίνεις εκεινη την ώρα. αν έχεις 1 τιμολόγιο, αν δεν τα κάνει πρέπει να στα δώσει πίσω και αν σοθ κανει πουστιες σηκώνεσαι και φέυγεις και τον τσούζει οποτε δεν στα κάνει. Προφανώς ο φίλος “το έμαθε” the hard way. Θυμάμαι που μίλαγα, σε Ελληνογερμανό φίλο που το το παίξανε μαγκάκια κάτι Γερμανοί χθεσινοί και τους είπε, οκ, φέρτε πίσω τα λεφτά (του bus) και ciao. Μα μου… δεν έχει μαμου. Ωραία και σταράτα. Το να μην κάνεις αυτα που λές δεν ειναι επαγγελματικό. Και αν ο μανατζέρ σου είναι πουσταριό, αν είσαι σωστος τον διώχνεις. Και έγω έχα ακούσει απο άτομο, οτι o finberg είχε φάει βρωμόξυλο, τον είχαν στείλει νοσοκομείο δλδ. Αμερική κιόλα που όλοι μπορεί να κουβαλάνε και 1-2 κουμπούρια. ΓΜΣΤ !