Ο Ozzy κατηγορεί την «πειρατεία» για τις χαμηλές πωλήσεις του ''Black Rain''

Και τη διαφορα νομιζεις θα εκανε στις πωλησεις αν αγοραζε αλλα δυο cd ο καθε ενας που ειναι της αποψης του ροδολφου? Νομιζεις οτι αυτοι ειναι που στηριζουν με λεφτα την μουσικη τοσα χρονια? Αυτοι που πραγματικα ξοδευαν λεφτα για την μουσικη ξοδευουν και τωρα.
Εγω που ξοδευω τα μαλλιοκεφαλα μου και στο τελος δεν εχω ουτε φραγκα να πληρωσω τους λογαριασμους μπορω να εχω τη δυνατοτητα να ακουω οτι δεν μπορω να αγορασω? πιστευεις οτι βλαπτω την μουσικη?
Και στην τελικη τι προτεινεις να ισχυσει? πια νομοθεσια θα σε ικανοποιουσε? Γιατι αυτο ειναι το θεμα. Το αν ειναι καλο να αγοραζουμε η οχι το χουμε πει παλιοτερα σε αλλο θεμα.

το τελευταίο άγχος μου (για σήμερα τουλάχιστον) είναι οι υπάλληλοι των δισκογραφικών:lol:

Μπορείς να διαβάσεις στο post μου πιό πάνω την άποψη μου για τις ευθύνες των δισκογραφικών και το “παλιό μοντέλο” που πεθαίνει και καλά κάνει.

Αυτό όμως δεν κάνει μαγκιά το να λες πως αδιαφορείς για ανθρώπους που χάνουν τις δουλειές τους, πόσο μάλλον που κάποιοι από αυτούς αγαπούν πραγματικά την μουσική και δεν είχαν λόγο στην πολιτική των εταιρειών τους όλα αυτά τα χρόνια. Έχω φίλο που ήταν τέτοια περίπτωση και τώρα εργάζεται σε άλλο κλάδο…

ώ φιλτατε, thanks που δεν σε ενδιαφέρει ο βιοπορισμός μου - ετσι κι αλλιώς απο σπόντα δουλέυω σε εταιρία διανομών, έχω κανονικό degree in computing - οπότε απλά αν το μοντέλο πεθάνει - θα βρώ αλλή δουλειά ωραία και απλά.

Αυτά που λέτε για lives είναι ουτοπικά. σιγά μην περιοδεύει ο άλλος 200 μέρες το χρόνο για να παίζει σε 20-150 άτομα … :stuck_out_tongue: είστε βαθιά νυχτωμένοι αν το πιστεύετε ότι είναι εφφικτό να πληρωθεί μια περιοδεία με τέτοιες προελεύσεις … διοτι τέτοιες θα είναι αν κατακερματιστεί τόοοοοσο το παλιο σύστημα και οι καλλιτέχνες που συντηρει…

επίσης ο πλουραλισμός έκανε κακό στη μουσική … όπως και τα κομπιούτερζ…

α) ο κάθε κουλίδης την είδε καλλιτέχνης και έγραψε φθηνά τη μουσική του. επίσης ο κάθε προβληματικός ή μη έφήβος - ή μη έφηβος - έγινε ειδήμωνας και αποθεώνει κατα βούληση οτιδήποτε … γνωστός υπάλληλος δισκοπωλιου … μίσω τη μουσική … ακούω drone … φιλαράκι αν δεν σ αρέσει ο merzbow είσαι οφ κτλ κτλ …

β) τόσο η ικανότητα να τα μαζέβει τα $$$ η εταιρία ή ο καλλιτέχνης - έχει γίνει μια ουτόπια - βασισμένη στην ειληκρίνεια και καλοσύνη του δυνητικού αγοραστή και φυσικά, θα σας δώσω το απλό απτό παράδειγμα… ο ροδόλφος - τυχαίο παράδειγμα… λέει οτι χέστηκε λίγο πολυ … ώραια…

έστω οτι η κακές δισκογραφικές ψωφάνε … ακόμα και τότε — γιατί αλήθεια θα αγοράσει ένα δίσκο απο τη μπάντα σε mp3 η cd - αφού θα μπορούσε να τον κατεβάσει τσάμπα ? Ο ροδόλφος ακόμα θα δουλέβει - αλλά θα προτιμά να χαλάει τα λεφτά του αλλού αδιαφορώντας για τον μουσικό τον υπάλληλο - τον συνάνθρωπο του…

ε ναι … λογικό δεν είναι … γιαυτό 1000 μπράβο στον σιμμονς… αν ο KAΘΕ ροδόλφος έτρωγε 1 μύνηση ανα άλμπουν (που λέει κι ο πανούσης) να δούμε αν θα ήταν τόοοοοσο μπλαζέ … :stuck_out_tongue: σχετικά με τον βιοπορισμό των άλλων… !

γιαυτό λοιπόν πρέπει να νομιμοποιηθεί το ανοιγμα και η διάθεση στην αστυνομία των log αρχειων των ISP όπου υπάρχει όργασμός p2p traffic - και να θεωρούνται πλημελήματα όλες οι παράνομες διακινήσεις πνευματικά προστατευμένου ύλικου… δεν θα είναι φίμωση της ελευθερίας, αλλά ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ του δημιουργού !!! αν οι radiohead - γουστάρουν να τα δίνουν τσάμπα - μαγκία τους … αλλά δεν μπορείς να πέρνεις τον μόχθο του άλλου με το έτσι θέλω … και να το θεωρείς και normal !

δηλ ροδόλφε - πες μου αν θες τι δουλειά κάνεις ?
Αν κάνεις κάτι σχετικό με εμπόριο σίγουρα μαμάς κόσμο και αν προσφέρεις υπηρεσίες τότε σίγουρα μαμας τον κόσμο πιο πολύ …
αν -σου αγορασώ ενα προιόν ή σε μισθώσω να κάνεις κάτι και μετα σου πω … ούπς … ακριβός είσαι - δεν θα σου δώσω τίποτα - ή θα σου δώσω 10 % πώς θα αισθανόσουν ??? !

πχ μια πίτσα κάνει 1-2ε ? τα υλικά ? πώς και πουλιέται 7-10 ?
το να κάνεις ένα φορματ σε έναν υπολογιστή ή να βάλεις μια μπρίζα αν είσαι ηλεκτόλόγος λχ έιναι παιχνιδάκι … αλλά θα πάρεις ένα 20άρι για την επίσκεψη … γκέγκε ?

και πολύ απλά θα πώ το εξής… το βλακ ρέιν το άκουσα streaming - επίσημο… το βρήκα κακό και δεν το αγόρασα … γιατί να πάρω έναν κακό δίσκό ? γιατί να μπώ στην διαδικασία ακόμα και να τον κατεβάσω… απο οπαδίλίκι ? γιατί να πάρω το angry machines του πολυαγαπμένου dio ένω ξέρω ότι είναι ΦΛΟΜΠΑ?

Καργια βασικα εισαι απολυτος και δεν απαντας σε δυο ερωτηματα:

Στ’ αληθεια ομως, μπορει καποιος να παρουσιασει δημοσιευμενα στοιχεια εταιριων που αποδεκνυουν οτι το d/l προκαλει εστω μειωση κερδων?

Εγω που ξοδευω τα μαλλιοκεφαλα μου και στο τελος δεν εχω ουτε φραγκα να πληρωσω τους λογαριασμους μπορω να εχω τη δυνατοτητα να ακουω οτι δεν μπορω να αγορασω? πιστευεις οτι βλαπτω την μουσικη?

Επισης το οτι πολλες μπαντες παιζουν σε κοινο 150 ατομων σιγουρα δεν ειναι συνεπεια του d/l. Αυτο με την αστυνομια θα το θεωρησω αστειο. Η κουβεντα σχετικα με το αν η τεχνη ειναι εμπορευμα η οχι και κατα ποσον ανηκει στον δημιουργο της ειναι ατερμονη…

Oκ, δλδ να ζούμε πάλι σε εποχές που την καλή μουσική την αποφάσιζαν μόνο επαγγελματίες κριτικοί δίσκων. Ναι, τι ωραία που θα’ ταν τότε. Και όλοι να συμφωνούμε μαζί τους γιατί είμαστε προβληματικοί και αποθεώνουμε σκάρτη μουσική. (πόσο αφελής πρέπει να είναι κανείς για να πιστεύει ότι υπάρχει σκάρτη μουσική-και εκεί κάνεις πάντα το λάθος εσύ κάργια, απ’ ό,τι έχω καταλάβει απ’ τα ποστς σου γενικότερα)

Ο πλουραλισμός δεν σκότωσε τη μουσική. Η ελεύθερη επιλογή ποτέ δεν έκανε κακό σε κανέναν. Το αν όμως ο καθένας μπορεί να κάνει επιλογή που να στηρίζεται σε σωστά κριτήρια είναι άλλο θέμα. Θα το ξαναπώ, θέμα παιδείας.

Καταλαβαίνω ότι η μουσική είναι κάτι πολύ ρομαντικό. Κάτι πολύ συναισθηματικό. Κάτι που δένεσαι μαζί του, που σε αλλάζει σαν άνθρωπο. Γι’ αυτό και κατανοώ τις αντιδράσεις κάποιων όταν η μουσική που τους αρέσει έχει όλο και λιγότερους οπαδούς, ακόμα λιγότερους που να αγοράζουν τα cd τους κι έτσι μοιάζει να καταστρέφεται σιγά-σιγά. Αυτοί όμως πρέπει να καταλάβουν ότι τίποτα δεν αλλάζει. Απλά εξελίσσεται. Αν αδυνατείς να προχωρήσεις μπορείς να μείνεις προσκολλημένος σε αυτό που αγάπησες -και είναι πολύ τιμητικό και αξιέπαινο από μια οπτική γωνία. Από την άλλη η ισοπέδωση της αντίθετης γνώμης και της διαφορετικής μουσικής είναι οπωσδήποτε κάτι κατακριτέο.

Τέλος πάντων, επειδή ξέφυγα, να πω ότι δε διαφωνώ με τον karja γενικότερα. Απλά σε κάποια σημεία. Εγώ όμως έχω πάντα μια θετική στάση για όλα. Ίσως είναι καλύτερα έτσι με το downloading. Ίσως έτσι θα ξεκαθαρίσουν ποιοι αγαπάνε πραγματικά τη μουσική και ποιοι όχι. (ναι, υπάρχουν κάποιοι που δεν έχουν την αγοραστική δύναμη, αλλά ένα ποσοστό των χρημάτων του μπορεί να το δώσει ο καθένας. δλδ πιο αξιέπαινο είναι να πάρει ένας φτωχός ένα cd το μήνα, παρά ένας πλούσιος 5 cd τον μήνα.Και εννοείται να κατεβάσουν τα υπόλοιπα) Δεν είναι εποχή για rock stars. Αργοσβήνουν. Η μουσική αποκτά άλλη μορφή και άλλη ομορφιά. Αποκτά σιγά-σιγά την αξία που της δίνουμε.

όποιος αγοράζει cd και σκέφτεται εκείνη την ώρα τη δισκογραφική και τους υπαλλήλους της,ας σηκώσει το χέρι

Chris p.

αν θες κάποιο αναφορικό αρθρό. υπάρχουν και άλλα…
μέσα σε 5έτη πολύ απλα - δεν θα συμφέρει να υπάρχουν cd πρώτα θα τον πιούν οι ανεξάρτητες και μετά οι μεγάλες …

μάνο το βλέπουμε αλλιώς. δεν αναιρώ το δικαίωμα ελεύθερης γνώμης… αλλά ιδιαίτερες γνώμες έχουν ιδιαίτερό βάρος… γνώμες που δεν φιμόνονται και δεν καθοδηγούνται απο εμπορικούς σκοπούς και διαφημήσεις … ! Αν το θές - το μεγαλύτερο μέρος του κοινού στερήται παιδείας… το οτι υπάρχουν άτομα που θεωρούν το φραγκούλη καλό ΤΕΝΟΡΟ λχ χαχαχα - είναι αστείο… και εγώ και άλλοι 10 φίλοι μου μπορεί να έχουμε τέτοιο εύρος … δεν θα πάμε να γίνουμε ρόμπεν των δασών … :stuck_out_tongue: σε ποιά όπερα έχει παίξει και σε ποιά σκηνή ??! προφανής απάντηση : καμία… αυτό απλά σαν παράδειγμα…

ψίτ … δέν έχω πρόβλημα να αλλάξω … η καλή μουσική είναι κλασσική εξ ορισμού …
είτε γράφτηκε 200 χρόνια πρίν - είτε το bohemian rhapsody - είτε γραφτεί σε 30 χρόνια απο τώρα…
αν ένα κομμάτι είναι καλό και προκαλεί συναισθήματα υψηπετή και ανώτερα θα είναι καλό …
απλά η μουσική δεν είναι ζαρτιέρες - καλτσόν - ο κώλος μιας άφωνης pop divas - ή το μάρκετινγκ και το special edition…

the music runs deep…

και επειδή οι fates φοριούνται - αφιέρωνω με πολύ αγκάπη … :stuck_out_tongue:

We’re walking within a shadow
where echoes of different times resound
looking for memories to relive
in yesterdays that can’t be found

Through different eyes
we keep looking for what we lack
Changing minds
take us away, and you can’t go back

And staring into ageless eyes
that shared secrets too dark for light
we’re searching for old bonds in places
that lie forever out of sight

Through different eyes
we keep looking for what we lack
Changing minds
take us away, and you can’t go back
to different times
or ageless eyes, free from sorrow
Changing hearts
will hide the past from tomorrow

Through different eyes we try to find
people and places we’ve left behind

πωπω 3-4 σελίδες χωρίς flamming …αίσχος… lets start a nuclear war at the gay bar !!! lol !

Μμμ, ενδιαφερον το αρθρο. Φανταζομαι οτι μιλαει για Αμερικη ομως, οποτε δεν μπορω να κρινω. Γενικα δεν εχω συγκεκριμενη θεση επι του θεματος κι εχω ξαναπει οτι αν μια μπαντα των 10-20 χιλιαδων πωλησεων παραπονεθει για το d/l ισως να της δωσω δικια. Οχι ομως στον Ozzy και στους Metallica…

Οτι το CD πεθαινει σε 5 χρονια δεν μπορω να το πιστεψω ακομα. Οχι οσο βλεπω τα Μετροπολις και το PMW και το Rock City και αλλα μαγαζια γεματα…

στις 10 γενάρη σύμφωνα με πληροφορίες θα βλέπεις 1 λιγότερο …
τα ροκ σίτυ πειραία και θεσ/νίκης έχουν κλείσει… σε 3 μήνες…

anyway … αφού όπως λέει και ο ροδόλφος …who cares …

δεν έχω γράψει ποτέ τον αριθμό των cd μου,ίσως γιατί δε το θεωρώ σκόπιμο να μετατρέπω σε αριθμούς τη μαγεία της δισκοθήκης μου.ειδικά απ’τη στιγμή που κανένα απ’αυτά δεν το έχω αγοράσει με δικά μου λεφτά.

πάνω απ’τον οποιοδήποτε καλλιτέχνη ή συνάνθρωπο,τυχαίνει να είμαι εγώ στις προτεραιότητές μου.
τα χρήματα που είχα στα χέρια μου έφευγαν κατά 90% για cd.αλλά δεν ήταν δικά μου!τα δικά μου προτιμώ να τα έχω για κάτι σοβαρότερο στο μέλλον ή για μια ρημάδα έξοδο παρά για ένα ΜΗ ριμάστερ,χωρίς σοβαρό booklet,ελληνικής δισκογραφίας cd των 16 ευρώ…

στην τελική,ο καλλιτέχνης μου δίνει τη μουσική του κι εγώ την αγκαλιάζω με την ψυχή μου,δε με ενδιαφέρει πως θα ζήσει,όπως δεν τον ενδιαφέρει κι αυτόν πως θα ζήσω εγώ…

Μεταφέρω το σκεπτικό σου σε πιο χειροπιαστό σχήμα (γιατί φαίνεται πως η πνευματική ιδιοκτησία δεν συγκινεί την αντίληψη μερικών) : «Τον φούρναρη της γειτονιάς τον έχω μέσα στην καρδιά μου γιατί μοσχομυρίζει το ψωμί που φτιάχνει, αλλά του κλέβω δυο φρατζόλες κάθε μέρα και δεν με νοιάζει πως θα ζήσει, όπως και εκείνον δεν τον νοιάζει πως θα ζήσω εγώ!!!»#-o

Πρόσεχε γιατί αν κλείσει ο φούρνος, θα βρωμάει σαν υπόνομος η γειτονιά σου.:-k

Δεν ειναι οτι η “πνευματικη ιδιοκτησια” δεν συγκινει, ειναι οτι για καποιους (εγω προσωπικα δεν εχω καταληξει) η τεχνη παυει να ανηκει στο δημιουργο της και ειναι κτημα ολων. Και δεν μπορει να συγκριθει με οποιοδηποτε εμπορευμα. Μπορει να μην συμφωνεις αλλα οφειλεις να τη σεβαστεις την αποψη αυτη…

αν αυτό δεν είναι λαϊκισμός τότε τι?
χρειάζεται να γράψω αναλυτικά τους λόγους που το παραπάνω είναι λαϊκισμός?

Δηλαδή υπάρχει άνθρωπος που όντως πιστεύει πως…

Εγώ πρέπει να έχω το δικαίωμα να μπορώ να λέω πως έχω γράψει το ?Stairway to heaven?;

Εγώ πρέπει να έχω το δικαίωμα να μπορώ να δίνω το μισοτελειωμένο έργο ενός άλλου στο κοινό, ενώ αυτός δεν θεωρεί ακόμη πως είναι έτοιμο και δεν εκφράζει πλήρως την προσωπικότητά του;

Εγώ πρέπει να έχω το δικαίωμα να πουλάω κόπιες από CD για να ζήσω, χωρίς μέρος των κερδών να πηγαίνει σ? αυτόν που έφτιαξε το περιεχόμενο;

Εγώ πρέπει να έχω το δικαίωμα μπορώ να χρησιμοποιώ ένα κομμάτι των Pink Floyd για να διαφημίσω στουμποφλό, και εκείνοι να μην μπορούν να μου το απαγορεύσουν;

Εγώ μπορώ να χρησιμοποιώ τη μουσική κάποιου άλλου σε φασιστικές συγκεντρώσεις και αυτός δεν μπορεί να αντιδράσει;

Εγώ πρέπει να έχω το δικαίωμα δημοσίως να διασκευάζω όπως θέλω, ακόμα και να γελοιοποιώ το δημιούργημα του άλλου, χωρίς αυτός να μπορεί να αντιδράσει;

Ενώ κάποιος πέρασε 3 χρόνια να γράφει ένα θεατρικό, εγώ να μπορώ να το ανεβάζω χωρίς να τον ρωτήσω;
Ενώ ίδρωσε κάποιος για να τελειοποιήσει ένα έργο, εγώ να μπορώ να κάνω τον καλό Ρομπέν των Δασών και να το χαρίζω; (Ενώ όταν κάθομαι να γράψω εγώ μουσική ψάχνω χίλιους τρόπους να «κατοχυρώσω» την μπούρδα μου)

Αν δεν τα πιστεύετε αυτά, τότε δεν πιστεύετε και πως το έργο κάποιου είναι αυτόματα και παρά τη θέλησή του κτήμα όλων. Λυπάμαι αλλά περιμένω από ανθρώπους που αγαπούν την καλή μουσική να σέβονται τη μαγική σχέση που έχει ο δημιουργός με το έργο του. Η τέχνη μπορεί να μην είναι χρήμα αλλά όταν κάποιοι βγάζουν χρήματα από την τέχνη του άλλου υπάρχει πρόβλημα. Κι όταν δεν βγάζουν χρήματα και απλά την χαρίζουν, στην ουσία τον απογυμνώνουν από την εξουσία που έχει πάνω στο δημιούργημα του, δηλαδή την έκφραση της ίδιας του της προσωπικότητας.

Ναι μάλλον πρέπει να γράψεις τους λόγους… Είναι μεταφορά, μήπως εγώ πρέπει να την εξηγήσω;

Ατυχής,κατά τη γνώμη μου.
Ένα είδος πρώτης ανάγκης,χωρίς μεσάζοντες…Καμία σχέση δηλαδή.
Δεν αγοράζω μόνο τη μουσική,αλλά και τα υλικά,τη μεταφορά,την αποθήκευση.
Θα ταίριαζε κάτα κάποιον τρόπο,αν έλεγα ότι κλέβω ένα cd από το ραφί ενός δισκάδικου…

Που ειπα εγω οτι θεωρω σωστο να βγαζει καποιος χρηματα απο το δημιουργημα αλλου? Μιλησα για ΕΛΕΥΘΕΡΗ (χωρις τον περιορισμο του εισοδηματος) διαδοση της τεχνης. Μονο τοτε ειναι κτημα ολων. Αν χρειαζεται να πληρωσω για ενα αντιγραμμενο ειναι το ιδιο και χειροτερο για μενα…

Το δευτερο bold ειναι μια αυθαιρετη δικη σου σκεψη. Τι παει να πει εξουσια στο δημιουργημα του? Εξουσια σε αυτο εχει μονο οσο αυτο ειναι στο μυαλο του. Οταν το δωσει στον κοινο τοτε εξουσια πανω σε αυτο εχει το κοινο. Η εκφραση της προσωπικοτητας του καλλιτεχνη αποτυπωνεται σε πωλησεις? Οχι στο πως θα ειπραξει ο κοσμος το δημιουργημα του?

Ακριβως . Γιαυτο και εφοσων ο θεος μας εδωσε τα αγαθα που εχουμε στη ζωη εχουμε εξουσια πανω σε αυτα οποτε δεν πρεπει να του πληρωνουμε πνευματικα δηκαιωματα και ουτε να πηγαινουμε στον οικο του . :roll:

Αν καποιος προσαβαλλετε απο το παραπανω του ζιτω συγνωμη προκαταβολικα καθος σε καμια περιπτωση δεν ειχα σκοπο να θυξω και να ζιτισει διαγραφη απο τους μοντ

Έχουν γραφτεί ορισμένα πολύ σωστά πράγματα σε αυτό το thread! :wink:

Δεν υπάρχει λογος να γράφω τα ίδια…

Συμφωνώ πολύ με τα λεγoμένα του manos87 και του ChisP και σε πολλά του Vic Vega και του karja.:thumbup:

Βέβαια, καποια σημεία τα βρίσκω υπερβολικά! :lol:

Θέλω να πώ 1 πράγμα για ένα συγκεκριμένο κομμάτι της συζήτησης.

Πιστεύω ότι αυτός που αγόραζε, αγοράζει και τώρα!
Ίσως λίγο λιγότερο, γιατί έχει πια τη δυνατότητα να τσεκάρει τα πάντα και να ξέρει τί αξίζει να αγοράσει και τι όχι!

Οι μικρότερες ηλικίες είναι οι πιο επίφοβες κατά τη γνώμη μου…
Που ξεκινάνε να μαθαίνουν την μουσική μέσω downloading.
Πολλά albums σε πολύ μικρό διάστημα και έτσι χάνεται λίγο η ουσία… :?

Προσωπικά, το downloading μου έχει κάνει καλό, έχει διευρύνει τους ορίζοντες, αφήστε που αγοράζω τώρα περρισότερο από πριν! Και μόνο πράγματα που μου αρέσουν!
Ενώ παλιά, σπαταλούσαμε αρκετό χρήμα και σε κυκλοφορίες που στην τελική δεν μας άρεσαν…

Αν χρησιμοποιείται με αυτόν τον τρόπο, νομίζω είναι Ο.Κ. :slight_smile:

Αλλά δεν ξέρω πόσοι το κάνουν αυτό… :-k