P a p a r d e l a s

…ΚΥΡΙΟΣ!!!

αν ΔΕΝ εχεις τα PONY ηδη…ΚΡΙΜΑ!!!μαλλον σε υπερκτιμησα!:lol:

εχω σκουπισει ολο το ebay ρε συ!!! …μπασκετικα παπουτσια ειναι και εγω ψαχνω σε νουμερο 43…δν ειναι κ ευκολο…

Κορυφαίο ποστ αλλα δείχνει ότι το σκέφτεται, το αναλυει το πράγμα. Ειδοποιός διαφορά ο αυθορμιτισμός μεταξύ παπαρδελα και του Τεράστιου Τζονβλα.
Its a long way to the top.

Εγω νόμιζα ότι είναι Κερκυραίος γιατι λέω τρελοκομείο είναι, το Παπαρδέλας ταιριάζει γιατι τις τρωνε αρκετα εκει, ε δεν μπορει κάποια ρίζα θα έχει με το Νησί…

ειμαι στ τσακ να αρχισω να τρεχω με τα ποδια αθηνα να καψω τα ΕΛΤΑ…παιρνω τηλ τ πρωι στ ελτα κουριερ για το δεμα που περιμενω…που θα πρεπε να εχει ερθει σημερα τ αργοτερο…κ μ λεει…εεε αυτο δεν εχει ερθει ακομα σε εμας…θα σας δοσω ενα τηλεφωνακι για αναζητησεις εξωτερικου…μου δινει το τηλεφωνακι…παιρνω,τ ιδιο…εε αυτο δεν εχει ερθει ακομα σε εμας(εντωμεταξυ αυτη τη αχριστη μεχρι να καταλαβει τι της εγραφε η μαυρη οθονη με τα πρασινα γραμματακια μπροστα της ρωτησε ολο το γραφειο,χαιβανι)και μ λεει…θα σας δοσω ενα τηλεφωνακι απτην EGP να ρωτησετε εκει…τι σκατα ρε πο**τη ουτε τον ομπαμα να ειχα μεσα στο πακετο…αστα διαλα…

εντιt…το πιστευετε οτι μ δωσαν κ αλλο αριθμο να παρω?
ξανα εντιτ…το πιστευετε οτι δεν αντιστιχει σε συνδρομητη?

#-o :lol: #-o

[-X #-o [-X #-o [-X

__Sorry Boys & Girls, αλλά κάπου εδώ σταμάτησα να γελάω… [-X

αποψεις ειναι αυτα…και εγω προσωπικα αυτο πιστευω…προεχει ο θανατος των ΕΛΤΑ τωρα ομως…

+ακομα 2 τηλεφωνα σε ταχυμεταφορες στη θεσσαλονικη…

ειναι δυνατον ρε να μην ξερει κανεις που βρισκεται συστημενο πακετο εν ετη 2009???

__Επειδή καταλαβαίνω πως είσαι σχετικά μικρός και επειδή μου είσαι και συμπαθής, και μιας και ακούς εναλλακτική, ψαγμένη μουσική που δεν είναι για όλους και είναι true κλπ-κλπ… Θα ήθελα να σου πω ότι θα ήταν καλό, να μην έχεις από τώρα τόσο κολλημένες, αφοριστηκές και παγιωμενες απόψεις. το έχουν πει καλύτερα από μένα άλλοι πριν από μένα: Γηράσκω αεί διδασκόμενος (Σόλων) & Τα πάντα ρει (Ηράκλειτος)

__Πρώτα μαθαίνεις κάτι και μετά το κρίνεις. Π.χ. το παράδειγμα του Καβάφη που είναι πολύ μεγάλος ποιητής -αλλά εγώ δεν έχω διαβάσει ποτέ (!!). Οι Metallica είναι φλώροι και ατάλαντοι αλλά εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ. Ή η κυβέρνηση που απαγόρευσε τη συναυλία των Anathema γιατί τρώνε γάτες και είναι σατανιστές… Δηλαδή και ο Μπαχ έχει γράψει απίστευτες παραργιές, το ίδιο και οι αδερφές Ολίβα (μακριά μαλλιά = γκέι), σιγά το πράμα, με λίγο μαύρο ο οποισδήποτε θα έγραφε τέτοια και καλύτερη μουσική, και με λίγη άσπρη να τσιτώσει λίγο ένας οποιοσδήποτε (ακόμα και να μην έχει πιάσει ποτέ κιθάρα) θα έπαιζε πολύ καλύτερα σόλο από τον Chris (όνομα είναι αυτό για άντρα; έτσι λέγαν μια γκόμενά μου και ένα τσιουάουα μιας φίλης μου)…

__Προσπαθώ να σου φέρω παραδείγματα που θα καταλάβεις και χρησιμοποιώ υπερβολή και χιούμορ για να μη τα πάρεις και πολυ στα σοβαρά και στραβώσεις καταλαβαίνοντας πόσο γραφικός μπορεί να γίνει κάποιος όταν μιλάει για πράγματα που δε γνωρίζει και μάλιστα τόσο αφοριστικά. Φίλε, οι μεταλάδες (θα έπρεπε να) είναι απ’ τους πιο ανοιχτόμυαλους οπαδούς -μη κατηγορούμε τη μάνα μας που είναι ξεροκέφαλη και δεν θέλει να χονέψει πως ακούμε metal και να προσπαθήσει να το γνωρίσει /καταλάβει και μετά εμείς δηλώνουμε πως όλοι οι υπόλοιποι καλλιτέχνες (που δεν τους έχουμε ψάξει για να πούμε -αυτοί είναι καλοί αλλά προσωπικά δε με αγγίζουν και αυτοί για αυτούς και αυτούς τους λόγους μιας και το έχω ψάξει, εμένα δε μου φαίνονται καλοί και τέλος αυτοί οι 5, 10, 1010 μου αρέσουν), είναι ένα τίποτα που το καθένα πραγματικό τίποτα, “τους έχει για πλάκα” με λίγο μαύρο…

__Δεν έχεις ιδέα πόσο δύσκολο είναι να γράψεις 20 γραμμές και να κρύβουν πίσω τους 2000 και να είναι επίκαιρες 2000 χρόνια μετά. Να ζωγραφίσεις ένα πορτρέτο που να κρύβει πίσω του μία ολοκληρωμένη και υπαρκτή προσωπικότητα (και να φανερώνονται πτυχές που ανθρώπου αυτού που ίσως και ο ίδιος να μη γνώριζε πως υπάρχουν). Να γράψεις 10 νότες που να συγκινήσουν 10.000.000 ανθρώπους ή να συνεχίζουν συγκινούν για 500+ χρόνια μετά. Να χτίσεις έναν οίκο που να μένει όρθιος 1000 χρόνια μετά. Επειδή ο κάθε ένας μας μπορεί να γράψει χωρίς ορθογραφικά λάθη το όνομά του, να ζωγραφίζει κακήν-κακώς γεννετικά όργανα στο τετράδιο του κολλητού του και να γράφει από κάντω “στ’ αρχίδια μας και μας, Κωστής Παλαμάς”, να τραγουδάει σχεδόν όχι παράφωνα το ρεφρέν του “Smoke On The Water” ή έχει φτιάξει με lego το “κάστρο του βασιλιά Shadowcaster” δε σημαίνει ότι με λίγο μαύρο μπορεί να μεταμορφωθεί στη στιγμή σε Ευριπίδη, Πικάσο, Μότσαρτ και Φειδία. Ή “έστω” σε Νταν Μπράουν, Πόλοκ, Oliva και Καλατράβα. Ή έστω σε διπλωματούχο αρθρογράφο του Playboy, σκιτσογράφο σε περιοδικό, συνθέτη διαφόρων ελληνικών “επιτυχιών του top 20” και πτυχιούχο αρχιτέκτονα.

__Ναι, υπάρχουν και οι “Φανφάρες” (“άσπρα κοράκια, μαύρα κοράκια” -χαχα, κορυφαίες σκηνές απ’ το “Ξύπνα Βασίλη”), αλλά αυτό το “όλοι”, αυτή η αμάθεια και ο αφορισμός, ή η παραδοχή κάποιου ως κορυφαίου ή απαράδεκτου, χωρίς να έχουμε γνώμη επειδή και μόνο το λέει κάποιος, ΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΜΟ, δεν είναι ούτε καν για γέλια… Σταματάω να γελάω και με ανησυχεί, γιατί βλέπω πολίτες, ανθρώπους που δεν έχουν ιδία κρίση, που δεν αμφισβητούν με στοιχεία, που δεν έχουν ανοιχτούς ορίζοντες -που είναι εν δυνάμει επικίνδυνοι για το κοινωνικό σύνολο και τον ίδιο τους τον εαυτό.

υ.γ. όσο αφορά τα ΕΛΤΑ κλπ… άστα man, όλοι τα έχουμε περάσει -ειδικά αυτό που σου δίνουν απο δημόσια υπηρεσία άλλον αριθμό για να καλέσεις (για “ν” φορά) και ο αριθμός είναι λάθος, είναι δυστυχώς από τα “old time classic”… υπομονή και ψυχραιμία! :roll: :wink:

το εθεσες ετσι το θεμα οπως δεν το ειχα σκεφτει…και παραδεχομαι οτι εχεις δικιο…θενκ γιου για την 2η “ευκαιρια” να το σκεφτω διαφορετικα το θεμα!

οσον αφορα τα ΕΛΤΑ…:blow::blow::blow:

παντως αυτο το “μπορει να ειναι πουστης ΑΛΛΑ” τα σπασε

χαχαχα ναι…οχι δεν ειμαστε ρατσιστες…:lol:

__Τίποτα, παρακαλώ και μακάρι να το σκεφτείς κι εσύ στο μέλλον ακόμη πιο διαφορετικά απ’ όλους μας και να δώσεις τα φώτα σου και στους υπόλοιπους. Ακόμα και η φιλοσοφία είναι τέχνη, είναι διαφορετική απ’ την αμπελοφιλοσοφία του μαύρου ή της δάφνης (χαχα, ακόμα και οι αρχαίοι τα χώναν στις εκάστοτε Πυθίες ή τον Ευριπίδη ακόμα :lol: …αλλά του τα έχωνε ο Αριστοφάνης :wink:).

__Θέλει κι αυτή η τέχνη τη μελέτη της, το ψάξιμό της και δεν είναι εύκολο να “καταρίπτεις” τις άλλες απόψεις ή να αφορίζεις. Δε μπορείς να καταφέρεσε ενάντια σε όλους ενώ εσύ δεν κατέχεις ούτε τα βασικά. Δε γίνεται εγώ που δεν έχω παίξει ποτέ γκολφ να χλευάζω τον Tiger Woods ή ακόμα κι αν παίζω -ας πούμε- καλό μπάσκετ να λέω “σιγά μωρέ, τι να κλάσει κι ο Jordan” ή να είμαι επαγγελματίας μπασκετμπολίστας και να λέω “Jordan? ένας κοντός λευκός playmaker του Φωστήρα είναι?”. Αν πάλι έχεις γίνει /εισαι o Jordan, λέγε όσο θες “τι να μας πει και ο Διαμαντίδης, 11-0 θα τον κερδίσω” [ΝΟΜΙΖΕΙ! 11-10 θα τον αφήσει ο Διαμαντίδης να κερδίσει απο σεβασμό και μόνο! Διαμαντίδης ρεεε! :lol:], αλλά αν δεν είσαι, σκέψου καλά πριν πεις κάτι τέτοιο, μάλλον ρεζίλι θα γίνεις -αν όχι στους πολλούς και ανίδεους, σίγουρα σ’ αυτους που ξέρουν, εκεί δηλαδή που έχει και ουσιαστικά τη μεγαλύτερη σημασία… :wink:

__Γι’ αυτό σο έγραψα και μετά με edit “[…] Oliva και Καλατράβα. Ή έστω σε διπλωματούχο αρθρογράφο του Playboy, σκιτσογράφο σε περιοδικό, συνθέτη διαφόρων ελληνικών “επιτυχιών του top 20” και πτυχιούχο αρχιτέκτονα.” Ακόμα και αυτό το σκαλοπάτι, θέλει προσπάθεια να το ανέβεις, απαιτεί κόπο, χρόνο, γνώση και τέχνη. Πόσο μάλλον ΟΛΑ τα άλλα.

__Αλλο το, ξέρω και εκφέρω γνώμη, και άλλο το έχω γνωμη γιατί απλά μπορώ και μιλάω (αυτό που είπε ο Μπουκόφσκι για τις “γνώμες που είναι σαν τις κωλοτρ*&%δες” και που κάθε ένας έχει και νομίζω πως μπορεί να έχει γνώμη, άσχετα με το αν έχει γνώση). Αλλο το να πει κάποιος που έχει διαβάσει σχετικά “μα τι παραριές λέει ο ντανταϊσμός -σιγά μη το γυρίσουμε και στην αυτόματη γραφή! καταλαβαίνω πως μπορεί κάποιος να επωφεληθεί με την αποτίναξη της συσσορευμένης καθως πρέπει ή επικρατούσας γνώσης, αλλά πρέπει και αυτό να έχει τα όρια του, κάτι που απο μόνο του είναι σαν να τον ακυρώνει, άρα πιστεύω πως μόνο συμπληρωματικά μπορεί κάποιος να το λαμβάνει υπ’ όψιν του” και άλλο κάποιος που ακούει πρώτη φορά τη λέξη να πει “πω ρε φίλε τι μλκίες είναι αυτά σε λίγο θα μας πουν πως και η γη δεν είναι επίπεδη” [:p].

υ.γ. και να φανταστείς πως τα ελτα έχουν βελτιωθεί πολύ τα τελευταία χρόνια! :lol: :? #-o

θα διαβάσω άλλη φορά τα ποστς, τώρα βιάζομαι, απλά να διορθώσω κάτι. ο ηράκλειτος δεν είχε πει “τα πάντα ρει”, πέσαμε θύματα λάθος αντιγραφής. τα πάντα ρέι είχε πει, ήταν μεγάλος οπαδός του ΚΑΙ.

Ρε, μη χαλατε τον ΝΑΟ του Παπαρδελα με φιλοσοφιες!:smiley:
Eδω ειναι αποκλειστικα γωνια περισυλλογης των απολυτων ατακων!:lol::D:p

κερακι αναψες?

οχι ρε συ νταξ…καλο ειναι να μαθαινουμε και κατι…ολα αυτα τωρα μου εχουν δωσει απλετη εμπνευση για να φιλοσοφω…

__ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! :lol: :lol:

__Aρα είδες necromayhem, και πάλι για σας (μας) δουλεύω!! :lol: :lol:

[υ.γ. βρε μανία με τον Hansen! :lol:]

Αναποφευκτο κακο!:smiley:

…η καλο?:lol::stuck_out_tongue:

Αγαπητοι συμφορουμητες…εχω να σας ανακοινωσω με αναμεικτα συναισθηματα οτι,ερωτευτηκα…ερωτευτηκα ενα πλασμα απεριγραπτο,μοναδικο,τελειο και απο Λαρισσα!..ειναι ξαδερφη μιας παρα πολυ καλης μου φιλης,επισης πανεμορφη,που την ειχα γνωρισει πριν 1-2 μηνες οταν ειχε ερθει για λιγες μερες στην ξαδερφη της…ομολογω πως πρωτη φορα εβλεπα τετοιο πλασμα…ενα απογευμα μονο ειχα να την γνωρισω,και ηταν αρκετο για να καταλαβω οτι ηταν ε ντριμ δατ γουντ νεβερ καμ τρου…αχ…φευγει λοιπον που λετε η Λαρισσαια τοτες για τα δικα της χωραφια,εγω εμεινα αφωνος για κανα 2 μερες…και αρχισα να συνηδητοποιω οτι δεν θα μπορουσε αυτη ποτε να κοιταξει εμενα…εναν απλο παπαρδελα…που λετε λοιπον…εφυγε αυτη για τα λιμερια της,και μου λεει μια μερα με φεγγαρι η φιλη της οτι,ξες αρεσες πολυ στην ξαδερφη μ και θα κανε κατι μαζι σου…!!..εγω να χω μεινει μαλακας και να συμπεριφερομαι για αρκετο καιρο λες και εκλεψα τον Αη Βασιλη,ημουν πραγματικα χαρουμενος μονο στην ιδεα,και ασ ηξερα οτι ηταν γκομενοκαπαρωμενη…

Χθες λοιπον 21/4/09 αυτος ο Αγγελος με τα κεφαλοσπαστικα βυζια,τα τελεια πιασιματα, τα μαργαριταρενια ματια και τα τελεια χειλη πατησε ξανα τα κρυα πατωματα της Θεσσαλονικης…σημερα λοιπον,μου προτεινε η ξαδερφη της να κατεβαιναμε 4-5 ατομα παρεα μαζι και ο επιγηος αγγελος βολτα στο κεντρο της Θεσσαλονικης…εγω τρεμαμενος μονο και στην σκεψη οτι θα την ξαναεβλεπα παραταω την εκπομπη της Ρανιας κατα τις 7 +(1000000 σορρυ ΡΑΝΙΑΑΑΑ)και ετοιμαζομαι για κατω…κατεβηκα,βρηκα 1 φιλαρακι και αφου μασαμπουκιασε με την ταχυτητα της γριας,ειδοποιουμαι οτι εφτασαν στο κεντρο,και δινουμε ραντεβου στην πλατεια αριστοτελους να τις παρουμε…αυτο ηταν…μου κοπηκαν τα ποδια…μολις την ξαναειδα,μολις ξαναδα τα ματια της,το χαμογελο της…εμεινα λιγο μαλακας να την κοιταω.αλλα μολις καταλαβα οτι καρφονωμουν,προτεινα και ξεκινησαμε βολτα προς Λευκο Πυργο…στην διαδρομη,πραγματικα εκνευρησα το φιλαρακι μου γιατι μου μιλουσε και δεν ακουγα ΧΡΙΣΤΟ…ημουν απλα καρφωμενος και δεν ηθελα να χασω το παραμικρο της βλεμα,τον παραμικρο ηχο που θα εβγαζε το μελισταλακτο στοματακι της…Ηταν επανέρωτας με την 2η ματια…ολα εβαιναν καλα…μονο ο οι δεικτες του ρολογιου μου,τικ τακ-τικ τακ,με πιεζαν…καθως επρεπε να μαι νωρις σπιτι(μη δε μ αφησουν να παω και στον ΠΑΟΚ)…στα goodys για φαι τους αφησα,της πηρα και μια καρτουλα που ειχε περιμαζεψει λιγα λεπτα πριν φυγω,και της ειπα οτι ειναι για να την θυμαμαι…την χαιρετησα,μ ριξε ενα τελευτεο χαμογελο,κ εφυγα…

Ρε μαλακες με χανετε…τι να κανω?

savatage και ας ψοφησω ρεεεεεε

εντιτ…εδω τεριαζει και ενα ποιημα-διασκευη που ειχα γραψει ενα βροχερο πρωινο …

[SPOILER]Ωιμε,Ωιμε,φαε εναν μικρο κεφτε
Ωιμέ Ωιμέ,βαλε κετσαπ στον κεφτε
Με τις χαρτινες μαρακες,και μουσταρδα στα μαλλια
χουλα-χουλα για να κλασω,μεστη ψησταρια…

Δικο σας…[/SPOILER]

Θα τη πιάσεις, θα τη φιλήσεις και ζήσαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα.

Η ρώτα τον νέκρομειχεμ, τις κατέχει τις Λαρισαίες:P

welcome to the club φίλε papardela. Κι εμεις τραβάμε κάτι τέτοια:p