Pain Of Salvation

Ποιο album τους είναι το αγαπημένο σας?Εγώ θα πω Remedy Lane…Aψογο concept,φοβερές μελωδίες και ατμόσφαιρα και γενικά ένας δίσκος για βαθύτερες εσωτερικές αναζητήσεις…Ισως το highlight της καριέρας τους…(για μένα) (Tο Scarsick δυστυχώς ήταν πολύ αδύναμο συνθετικά πιστεύω…)

Τα 2 πρώτα θα έλεγα. Ωραίο και το Remedy Lane. Τα υπόλοιπα δεν μου πολυαρέσουν. Αν και δεν είμαι ένθερμος οπαδός τους θα έλεγα πώς είναι από τις πολύ σημαντικές μπάντες στο progressive τη τελευταία δεκαετία.

Κι εγώ Remedy Lane ψηφίζω, και Perfect Element λίγο πιο κάτω. Αν και το Be μου αρέσει σαν σύνολο και είναι πολύ ιδιαίτερο σαν αλμπουμ :smiley:

Αν και λίγο απάλευτοι, μετά από το πρήξιμο της witch μπορώ να ακούσω μεμονωμένο κομμάτι! #-o

Αν έβλεπε το thread η witch θα δάκρυζε από συγκίνηση…:lol:

Το καθε αλμπουμ των Pain of Salvation εχει ξεχωριστη σημασια για μενα. Τα θεωρω ολα σχεδον ισαξια. Θα ψηφισω Remedy Lane για τον λογο οτι εχει μπει στο cd player λιγες περισσοτερες φορες απο τα υπολοιπα. Μπορει να ειναι και το αγαπημενο μου.

Perfect Element και μετα ακολουθουν Remedy Lane και Be.:slight_smile:

Remedy Lane: Φανταστικο concept, πολυ ομορφα δοσμενο. Δεν αρκειται μονο στην αφηγηση της ιστοριας αλλα δενει τελεια και μουσικα…

Επισης τα πρωτα δυο τους ειναι κι αυτα επη, και ειδικα το Entropia με τις κομματαρες “!” και “Oblivion Ocean”…

ενοιτε κανενα!:lol:

α, ρε bluez αλανι…:lol:

ον τοπικ: το BE και ανετα κιολας. ειναι το μεγαλο τους βημα που δεν επαναλαμβανεται. μεχρι πριν απο αυτο, απλα γουσταρα παρα παρα πολυ σους σαλβεισιον. μετα απο αυτο νταξ. τεραστιο ρισπεκτ. το νεο δε το φτανει, αλλα ουτε και τα παλια.

γενικα θα ελεγα πως ειναι στις αγαπημενες μου δουλειες των 00’ς…

πιστευω οτι ειναι απο τα ελαχιστα συγκροτηματα που,η επιλογη του καλυτερου δισκου ειναι κατι πολυ δυσκολο!ολοι τους ειναι ισαξιοι!ειναι ολοι διαφορετικοι ο ενας απο τον αλλο,αλλα εχουν την τελειοτητα ως κοινο γνωρισμα!τελοσπαντων,θα επιλεξω το be,γιατι μεσω αυτου γνωρισα τους μονους αντιπροσωπους των pink floyd στην νεα εποχη!

Aννα-Μαρία ξέρεις τι πρέπεις να κάνεις…:wink: :stuck_out_tongue:

Remedy Lane, αν και δε τα έχω ακούσει όλα… :stuck_out_tongue:

τα αγαπημενα μου ειναι entropia,perfect element,και remedy lane!!!

το entropia ως το πιο heavy απο ολα.με κομματαρες οπως !(forward), oblivion ocean,nightmist,plains of dawn
το perfect element για το φοβερο του concept και γιατι εχει ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ οπως In the flesh,idioglossia,HER VOICES(το οποιο απο τη μεση και μετα ειναι ΕΠΟΣ)
και το remedy lane γιατι οντως ειναι απιστευτο το δεσιμο μουσικης με το concept και παλι με τις κομματαρες A trace of blood,this heart of mine,undertow,rope ends,chain sling και την καταπληκτικη μπαλαντα second love(γραμμενη παρακαλω το 87 με 88!!!)

BE… Από τα καλύτερα άλμπουμ των 00’s… Είναι τόσο διαφορετικό σε μουσική δομή και στιχουργική θεματολογία όσο λίγοι άλλοι δίσκοι. Είναι βέβαια μεγαλεπίβολος δίσκος καθότι γράφτηκε εξ’ αρχής για να είναι masterpiece κι έτσι δόθηκε στον κόσμο, με αποτέλεσμα πολύς κόσμος που μπορεί να μην τον άγγιξε να ξενέρωσε.
Μετά το Be, ακολουθεί από πάρα πολύ κοντά το εκπληκτικό Remedy Lane.

Perfect Element pt.1 και πολύ κοντά το Remedy Lane.
μέχρι εκεί.

entropia: εκπληκτικό ντεμπούτο
concrete lake: δημιουργία μουσικής ταυτότητας
perfect element: το συγκρότημα πλέον ξέρει τι θέλει
remady lane: φοβερές μελωδίες και άπειρα συναισθήματα
be: ψαγμένο, πρωτότυπο, πολύ μπροστά
scarsick: πολύ καλό album, αν και λίγο στάσιμο ως προς τον ήχο…

η δική μου επιλογή θα είναι το remedy lane, γιατί πιστεύω πως είνια και ο πιο προσωπικός τους δίσκος…

[SIZE=3]Best Pain of Salvation Album?[/SIZE]
[SIZE=3]Χμ![/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Βασικά θέλω να δηλώσω πόσο βαθιά συγκινημένη αισθάνομαι βλέποντας αυτό το poll. Λοιπόν πρέπει πρώτα να εκφράσω τον τεράστιο σεβασμό απέναντι στον δημιουργό της μπάντας Daniel Gildenlöw , τον οποίο θεωρώ μουσική και όχι μόνο ιδιοφυία. [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Μπορεί ορισμένοι από σας να με έχετε πάρει στο ψιλό ( χαχαχα, άλλωστε έχω δηλώσει τρελή) , αλλά πιστεύω ότι είναι μια από τις μεγαλύτερες μπάντες της εποχής μας.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Δεν μπορώ , όπως καταλαβαίνετε να ψηφίσω το καλύτερο τους άλμπουμ γιατί τα συναισθήματα που μου δημιουργούνται στο άκουσμα τους πραγματικά είναι μοναδικά. Μπορώ όμως να σας πω ποια έχουν παίξει στο cd-player μου περισσότερες φορές από τα υπόλοιπα. Αυτά είναι : Remedy Lane, Be, 12:5![/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Αυτά από μένα την πορωμένη μέχρις εσχάτων?. Χι χιχι χιχιχιχι[/SIZE][/FONT]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]I want to say a big thanks to Davidian for this Fantastic poll[/SIZE][/FONT]
[/SIZE][/FONT]

“Be” και δεν χρειάζεται να εξηγήσει κανείς το γιατί. Αν και κάθε Pain of Salvation δίσκος είναι κο-ρυ-φαί-ος (και αντικειμενικά να το δει κανείς) ο συγκεκριμένος μάλλον στέκεται λίγο παραπάνω είτε λόγω του προβληματισμού που ενδεχομένως να δημιουργεί σε κάποιους (όπως σε μένα) η θεματολογία του (άλλη μία ένδειξη της μεγαλοφυίας του Gildenlow), είτε λόγω επιστράτευσης πολλών ειδών μουσικής που συνυπάρχουν σ’έναν δίσκο τόσο αρμονικά μεταξύ τους.

Πέρα απ’το “Be”… προτιμώ πρώτα το “Perfect Element Pt.1”, μετά το “Remedy Lane” (αν και αυτά τα 2 τα θεωρώ ισάξια), μετά “12:5”, μετά “Entropia”, “One Hour By the Concrete Lake” και τελευταίο το “Scarsick”…

Χα! :expressionless:

Φιλαράκι δεν ξέρεις τί σημαίνει πρήξιμο! :wink:


:lol3: Ποιός την ακούει μετά από αυτό! :lol3:

:eek:

Για εξήγησέ το μου λίγο αυτό!
Τί ακριβώς σημαίνει: “αντικειμενικά να το δει κανεις;”
Έχω 20 φίλους που ακούνε metal 15 χρόνια και έχουν πάνω από 1500 δίσκους ο καθένας (αρα δεν είναι τίποτα άσχετοι!) και δεν μπορεί κανένας τους να ακούσει σερί πάνω από 3 τραγούδια τους…

Για εσένα, ναι!
Για τους οπαδούς τους, ναι!
Για τους περισσότερους prog fans, ναι!
Για κάποιους στο rock / metal χώρο, ναι!
Αλλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα!
Υπάρχουν πάρα πολλοί ακόμα που δεν τους αντέχουν! :wink:

On topic: To μόνο track που μου αρέσει από Pain Of Salvation (δεν τα έχω ακούσει και όλα!), αλλά πραγματικά μου αρέσει πολύ είναι φυσικά το “Second Love”!
Ύμνος! :bow:

[SPOILER]…και φυσικά μου αρέσει γιατί δεν έχει σχεδόν καμιά μουσική σχέση με τους POS και είναι γραμμένο στα late '80s (Έτσι!!! Είπα και εγώ τέτοιο συναίσθημα στα '00s…:-k ), όταν ο Gildenlöw ήταν ακόμα στους Reality!

Hail to eighties για μία ακόμα φορά λοιπόν! :lol:[/SPOILER]