Pain Of Salvation

(Απάντηση στον Maiden από πάνω)

Μα αυτή ακριβώς είναι η διαφορά της αντικειμενικότητας απ’την υποκειμενικότητα. Ο συνηθισμένος metaller (λες ότι οι φίλοι σου ακούν metal 15 χρόνια) μπορεί να μην έχει τις “αντοχές” για να ακούσει ένα κομμάτι Pain of Salvation αλλά αν διαθέτει κανείς μια Χ / Ψ γενικότερη μουσική “παιδεία” (αν και ο συγκεκριμένος όρος είναι λίγο ατυχής και μπορεί να παρεξηγηθεί) που χρειάζεται αν θες να ακούσεις progressive δεν πιστεύω πως μπορεί να θεωρεί ότι αυτό που ακούει , που δεν του αρέσει, δεν είναι κάτι το ποιοτικό, ή έστω μουσική κι όχι “θόρυβος”… γιατί καλώς ή κακώς πολλές μορφές metal είναι θόρυβος που μας αρέσει, ακόμη κι αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε… και στο κάτω κάτω οι Pain of Salvation δεν είναι metal.

Τώρα βέβαια πάλι θα παρεξηγηθούν έννοιες στα παραπάνω γραφόμενα, οπότε το αφήνω στην κρίση του καθενός… μην ξεσπάσει flame please…

Πρώτο post για μένα στο forum…
Για μένα το BE άγγιξε την κορυφή λόγω του κορυφαίου concept σε συνδυασμό με την αριστουργηματική και διαφορετική μουσική που περιέχει. Αν και κάθε (ανεξαιρέτως) άλμπουμ είναι αριστούργημα

Pain of Salvation?8O Ποιοι ειναι αυτοι?:-s

Θεουλη μου σε παρακαλω πολυ, σωσε με απο τις καταρες της μοχθηρης μαυρης μαγισσας απο την μακρινη και σκοτεινη Σουηδια…[-o< [-o< [-o< :papas: :papas:

[SPOILER]Ενταξει, τωρα περα απο την πλακα καλοι ειναι. Αν θυμαμαι καλα, ειχαν φερει 2-2 με την Γκετεμποργκ το καλοκαιρι…

στο FIFA…:tomato: [/SPOILER]

BE παίδες…
βγήκε μετα τα Remedy και Perfect (με τα οποία είχαν πιάσει καλλιτεχνική κορυφή) και άφησαν πολύ κόσμο έτσι :o :o
μεγάλο πράγμα να μπορείς να ξεπερνάς τον εαυτό σου, πράγμα που δεν έκαναν με το scarsick και έβγαλαν τον λιγότερο καλό τους δίσκο.
ελπίζω στο μέλλον να ξαναβγάλουν κάτι που θα έχει τέτοια δυναμική όσο και τα remedy,perfect,BE :roll:

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!

Thorgal γλυκούλη μου, ετοιμάσου να αντιμετωπίσεις την οργή μου!!!

Ακου 2 -2 με την Γκετεμποργκ!8O #-o

@maiden1979 : Μωρέ καλά σε λέει ο Angmar maiden1821 , κάτι ξέρει χαχαχαχα

Υ.Γ πρίξιμο ε? τώρα να δείς τι έχεις να πάθεις… θα στο κόψω εγώ το γέλιο χιχιχι

Μην ανησυχείς, δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης! :slight_smile:

Καλά όλα αυτά που γράφεις, αλλά μάλλον δεν κατάλαβες που “κόλλησα” εγώ στο προηγούμενο post σου!
Είπες “και αντικειμενικά να το δει κανείς”! Σε αυτό διαφώνω! :yes:

Για κάνενα group στον κόσμο δεν μπορείς να το πεις αυτό! Ούτε καν για το μεγαλύτερο! [-X
Είναι άτοπο σαν έννοια! Ελπίζω να με καταλαβαίνεις! :wink:

Επίσης, κάποιοι (ευτυχώς λίγοι! :stuck_out_tongue: ) από αυτούς τους φίλους μου είναι μεγάλοι οπαδοί του prog γενικότερα, αλλά τους POS τους κράζουν στην κυριολεξία! :lol: Απλώς ενημερωτικά το λέω αυτό!

Και όσο για το αν είναι metal, προσωπικά μου είναι αδιάφορο αν είναι ή δεν είναι από τη στιγμή που δεν μου αρέσουν (συνθετικά), αλλά δεν ξέρω οι οπαδοί τους τί γνώμη έχουν για το αν είναι ή όχι… :-k

είπε καθώς άφηνε την τελευταία του πνοή…

RIP maiden1821…

κρίμα και ήταν τόοοοσοο νέος (κόντευε τα 60)

:-k :-k

… δηλαδή μου μένουν άλλα 30 περίπου… :roll:

Πάλι καλά! Όλο και κάτι προλαβαίνω να κάνω μέχρι τότε! :wink:

Κατάλαβα τι θες να πεις, κατανοητή και σεβαστή η άποψή σου… :smiley:

Δεν πιστεύω ότι κάποιος οπαδός των PoS θα τους θεωρούσε metal group… η μουσική τους κινείται γύρω από το rock σε αρκετές φάσεις αλλά όχι απ’το metal…

Κι εγω μονο αυτο και το ashes εχω “λιωσει”, και ισως να ναι και λιγο καλυτερο το ashes. Ακουσε το…:slight_smile:

Το ξέρω και το “Ashes” και μου αρέσει αρκετά, αλλά, για μένα, το συναίσθημα του “Second Love” δεν το φτάνει…

Eν τω μεταξύ παίζει να είμαι ο μόνος που θεωρεί το Second Love ένα από τα χειρότερα τραγούδια των PoS (δλδ ένα απλά πολύ καλό τραγούδι στο σύνολο των εξωπραγματικών τραγουδιών τους-είμαι κολλήμενος το ξέρω).
Πως να το πω, είναι από αυτά τα τραγούδια που ακούς και λες α ωραίο είναι αλλά παίζει να έχω ακούσει άπειρα παρόμοια… Έχουν πάμπολλα τραγούδια που βγάζουν περισσότερο, ή μάλλον βαθύτερο συναίσθημα.

Χμμ, περιμένω να φάω κράξιμο γιατί υπάρχουν πολλά άτομα που λατρεύουν το second love!!!

Υ.Γ.1: Αν το έβγαζε οποιοδήποτε άλλο συγκρότημα πιθανότατα θα το έλιωνα το εν λόγω κομμάτι
Υ.Γ.2: Πάω ν’ ακούσω το Oblivion Ocean

Εσύ μια χαρά τα λες! :wink:
[SIZE=“1”]Υποθέτω… :-s [/SIZE]
Εγώ είμαι αυτός που δεν ακούει Pain Of Salvation γενικά, αλλά το συγκεκριμένο track μου έκατσε! :dunno:
Μάλλον επειδή είναι απλούστατο και καθόλου εξωπραγματικό! :stuck_out_tongue: :lol: :lol:

Δεν είσαι ο μόνος… :stuck_out_tongue:

Εσύ ακούς Opeth, δεν παίζει να μη συμφωνούσαμε!

ε βασικα morning on earth και this heart of mine ειναι πολυ καλυτερα απο second love που οντως ειναι οπως το πες

remedy lane

Καταρχήν δεν υπάρχει τραγούδι των Pain of Salvation το οποιο να μην είναι ΕΠΟΣ!!!

ΤΕΛΟΣ

ΑΑΑ και λίγα με το "second love " μην δεν γνωρίσετε όυτε την πρώτη!
Άντε πήρατε αέρα!:lightsabre:

προσωπικά ψηφίζω το be, λόγω του concept του…κομματάρα το iter impius…και γενικά ο gindenlow σε αυτό το album μου βγάζει πολλές ευαισθησίες…

Υπάρχουν ένα σωρό θρεντς για PoS, αλλά ούτε ένα για να γράφουμε γενικά γι’ αυτούς, τα νέα τους κτλ…

(Πάλι καλά που είμαι κι εγώ εδώ!)

O νέος τους drummer είναι λοιπόν ο Leo Margarit, και λέει παίζει από latin και τζάζ μέχρι death και progressive. (:smiley: )

http://www.myspace.com/leomargarit

¶ντε να βγάλουν ένα ακόμα masterpiece!