Pantera

Ναι αλλα καποια μυριζαν λαδιλα γιατι τα ειχε πιασει ο κολλητος μου αφοτου ειχε φαει σουβλακια…

Λίγοι τα ακούνε και δεν ήταν η ποιότητα πολύ καλή παρά το ταλέντο του Dimebag. Ανάξια σύγκρισης με τα υπόλοιπα που έβγαλαν ακόμα και αν είναι κάποιος οπαδός αυτού του θρασάδικου-γκλαμ στυλ που είχαν πρώτα.

Τραγικές οι εικόνες της μπάντας με τα κολλάν. Καλά το είπε ένας γνωστός μου ‘‘Αυτοί (Παντερα) πρώτα ξεπούλησαν με γκλάμ αντιγραφές και δεν έκαναν τίποτα και μετά ήρθαν στα καλά τους και έγιναν διάσημοι’’ #-o:lol:

Εμένα τα τέσσερα πρώτα είναι τα αγαπημένα μου album των Pantera (Metal Magic μέχρι το Power Metal) και να ξέρεις οτι δέν τα ακούνε και λίγοι. Για την ποιότητα που λές η άποψη μου είναι οτι είναι καλοί heavy metal δίσκοι και όχι glam.

Για τα κολάν τί να πώ…όλες μα όλες οι metal μπάντες των 80’s (βλ. Maiden) φορούσαν τέτοιου είδους ‘‘αστεία’’ κολάν.
Το οτι δεν αρέσουν σε κάποιους αυτα τα albums δεν σημαίνει οτι δεν ανήκουν στην δισκογραφία τους ή οτι δεν πρέπει να αναφέρονται σε ένα δημοψήφισμα.

το θέμα είναι πολύ απλό: τα συγκεκριμένα albums τα έχουν αποκυρήξει ακόμα και οι ίδιοι (http://www.pantera.com/releases.htm), για αυτό το λόγο φαντάζομαι δεν μπήκαν στο poll.

Αν αρέσουν σε κάποιους αυτό είναι άλλο θέμα, αλλά οι Pantera ως πρώτο τους album θεωρούν το Cowboys From Hell.

αυτό βέβαια είναι αστειότητα εκ μέρους τους…

Ακριβώς, είναι αστείο αλλά τα θεωρούν ως ντεμο η κάτι τέτοιο. Ανεξάρτητα αν αρέσουν σε κάποιον αμφιβάλω αν θα άξιζε να προστεθούν σε πολ. Πολλοί δεν τα έχουν ακούσει παρά λίγες φορές.

+1
Ό,τι γράφει δεν ξεγράφει… :wink:

ειδικα το power metal ειναι απιστευτο.

σχετικά είναι όλα, αλλά από τη στιγμή που δεν τους εξέφραζαν και δεν τα έπαιζαν και ποτέ live λογικό είναι να μην τα θεωρούν και μέρος της ιστορίας τους…

άλλωστε ηχητικά δεν έχουν καμία σχέση με τα υπόλοιπα (ίσως με εξαίρεση το power metal το οποίο είναι λίγο πιο κοντά στο cowboys), συν ότι όλοι μάθαμε και προσκηνήσαμε τους PANTERA από τα albums του poll…

τα παλιά μπορεί να είναι αξιοπρεπή αλλά ούτε μία στο εκατομμύριο δεν έχουν τον καινοτόμο ήχο των μετέπειτα δίσκων τους που τους έκαναν να ξεχωρίσουν από τη μάζα.

absolutely true

Οντως ειναι λιγο αστειοτητα απο μερους τους και δεν υπαρχει λογος, δεν ειναι χαλια δισκοι, απλα δεν εχουν καμμια σχεση με το υφος και την ποιοτητα των αλμπουμ απο Cowboys και μετα… Οκ, δεκτο στην πορεια να μην ηταν ευχαριστημενοι με αυτα, αλλα παντα απορουσα γιατι τα εχουν αποκυρηξει.

Ούτε καν κυκλοφορούνε ρε σεις αυτά, αν κάποιος θέλει να τα αγοράσει πρέπει να σκάσει δυνατά ποσά. Τα έχω κι εγώ κατεβασμένα όπως οι περισσότεροι, καλά είναι αλλά όχι κάτι το τρομερό.

http://soundcloud.com/sean-yseult/01-dawn-of-the-horrible

Dimebag Darrell, Sean Yseult and Philip Anselmo created this absurdity at 6am after a long night of drinking on a Pantera/White Zombie Tour in '92. Recorded on Darrell’s 4-Track in his hotel room, the song was made up on the spot with Darrell on guitar (and drum machine) Sean on bass, and Phil singing. This comes from a cassette from Sean Yseult’s archives, never heard before!

γαμησε

Ωραίες οι προσωπικές απόψεις όλων παιδιά, αλλά επειδή υποψιάζομαι πως αρκετοί μάλλον δε ζήσατε τη μπάντα, όταν κυκλοφόρησε το Cowboys From Hell (η επιλογή μου στο poll) σοκαρίστηκε σύσσωμος ο τότε μεταλόκοσμος. Θεωρώ πως πρόκειται για μία από τις πιο επιδραστικές μπάντες των 90s. Η σχολή που δημιούργησαν σήμερα είναι ατελείωτη σε αριθμό επηρεασμένων/εμπνευσμένων συγκροτημάτων. Οι Machine Head και όλα τα υπερtriggered riffs θα είχαν τον ήχο και το ύφος αυτό χωρίς τον Dimebag και τα μοναδικά μανιασμένα φωνητικά του Anselmo; Δε νομίζω…

+1
Kαι εγώ το Cowboys το απέκτησα (σε βινύλιο!) αρχές του '91.
Αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το βάζω πάνω από το Vulgar Display…
To μεγάλο μπαμ που λες με το Vulgar έγινε! 8)

Φίλε γαύρε πρόκειται αναμφισβήτητα για δύο ισάξιους δίσκους (που μάλλον σφιχταγκαλιάζουν το τέλειο). Όσον αφορά το μπαμ (και για να είμαι πιο ακριβής), στο Cowboys ξεκίνησε αυτό που μουσικά ολοκληρώθηκε στο Vulgar, όπου πλέον εμφανίστηκε όπως το ξέρουμε σήμερα το κοφτό χαμηλοκουρδισμένο μπετόν (που μετά το είπαν nu metal), το οποίο ξεπατικώνουν σήμερα (μάλλον όχι άδικα) κάμποσες χιλιάδες επαγγελματικές και ερασιτεχνικές μπάντες.
Αυτό στο οποίο αναφερόμουν ως σοκαριστικό είναι η απότομη αλλαγή της μπάντας από το Power Metal (not my cup of tea) και η εμφάνιση ενός καινούργιου thrash (εντάξει, με επιρροή Metallica) που έκανε τους μεταλλάδες να σκουντιούνται το 1990. Άσε που δε νομίζω να περίμενε κανείς τέτοια εμφάνιση στο Monsters in Moscow το Σεπτέμβριο του 1991 μπροστά σε πάνω από 1 εκατομμύριο κόσμο (πιθανώς η πολυπληθέστερη συναυλία όλων των εποχών). Ψέκασαν τουμπεκιζόλ τα παλικάρια. Για του λόγου το αληθές:

Top-5 thrash κομμάτι για μένα και αγαπημένο από τη μπάντα. Αξεπέραστο!

ΔΥΝΑΜΗ!!
Βλεποντας αυτο το βιντεο αντιλαμβανεσαι αμεσως αυτο που θα ακολουθουσε.

Ναι, αυτό που λες για το μεγάλο άλμα από το Power Metal στο Cowboys ισχύει 100% 8)

Συμφωνω σε ολα, οσο για την εμφανιση στο Monsters In Moscow η μπαντα ηταν πραγματικος οδοστρωτηρας στην σκηνη, θηριωδης εμφανιση. Γενικα αυτη η συναυλια με AC/DC, Metallica και Pantera με ολους σε φοβερη φορμα ηταν σκετη ονειρωξη…

και Black Crowes 8)8)