Paradise Lost- Medusa (2017)

Περιμενω να έρθει το βινύλιο ρε χαμενε!

Θα κάνεις τόση υπομονή;;; Χαρά στο κουράγιο σου…

Μόνο που τα συγκροτήματα αυτά συνεχίζουν να βγάζουν εμπνευσμένους δίσκους. Υψηλή η ποιότητα των συνθέσεων. Σε αντίθεση με τους Paradise Lost που συνθετικά έχουν βαλτώσει τα τελευταία χρόνια. Τουλάχιστον έτσι το βλέπουμε αρκετοί. Κάποιοι άλλοι, επίσης αρκετοί, θεωρούν ότι βγάζουν ακόμα γαμάτους δίσκους. Γούστα είναι αυτά, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Υ/Γ: Για να κρίνεις το νέο άλμπουμ μιας μπάντας, παίζει κάποιο ρόλο με ποιο δίσκο ξεκίνησες να ακούς τη μπάντα? Σοβαρά τώρα?

1 Like

Και εγω μια απο τα ιδια περιμενω τη 1η Σεπτεμβρη . να τπ ακουσω οπως πρεπει. Ελπιζω να ειναι τοσο “σκουπιδι” οσο το plague , μη σου πω και περισσότερο. …

Ακουσα τα πρώτα 2-3 κομματια που βγηκανε, τα οποία τα βρήκα πολύ βαρετα και δεν τον ακουσα τον δίσκο. Κ επειδή τα ακούσματά μου εδώ κ πολύ καιρό ειναι πιο πολύ death/black δεν τον έδωσα μια ευκαιρία. Κ άρχισα να ακούω τον τελευταίο καιρό κ κλασικό χέβι, οπότε βαλε νέες κυκλοφορίες κ επανακυκλοφορίες σε αυτά τα είδη οπότε δεν…

Έδιτ, πως μπορώ να διαλέξω πολλά ποστ για να απαντήσω?

Αν είσαι σε pc μαρκάρεις αυτό που θες από κάθε ποστ σαν multi quote .

Αν θες να πεις κάτι σε συγκεκριμένους χρήστες γράφεις @ και αμέσως το όνομα του χρήστη που θες .

Ισχύει το ίδιο κ σε τάμπλετ?

Ναι και από ταμπλετ και από κινητό και από όπου θες… βασικά είναι πολύ καλύτερο έτσι το forum από πριν, κρίμα που δεν έχει την κίνηση που είχε.

Βασικά με δυσκολεύει πολυ να το παρακολουθώ.

Όπως λες περι ορεξεως…διοτι αν αρχισουμε τη συζητηση για το ποιος εχει κυκλοφορησει εμπνευσμενους δισκους δεν νομιζω να συνεννοηθούμε

1 Like

Από τάμπλετ είναι πιο δύσκολο γιατί πρέπει να μαρκάρεις με τα δάχτυλα για να κάνεις το multiquote μωρέ.

Ισχύει και από ταμπλετ. Από κινητό σου απαντάω για να καταλάβεις .
Αν το προσπαθήσεις λιγάκι , θα μάθεις την λογική του και θα σου είναι αρκετά εύχρηστο .
Λίγη υπομονή θέλει .

Όσο για τον δίσκο ( για να μην είμαστε εντελώς off topic ) , όπως έγραψαν και τα παιδιά πιο πάνω περί ορέξεως . Ίσως αυτό που κάνουν οι λοστ με τις δύο τελευταίες δουλειές να είναι για πιο “στενούς” - “κλειστούς” κύκλους , κάτι που παλιότερα έδειχναν να μην θέλουν καν να είναι μέσα σε τέτοιους . Μπορεί να κάνω και λάθος.

Ναι οκ, ευχαριστώ. Όσον αφορά τον δίσκο, δεν έχω καμία διάθεση να υπερασπιστώ την μπάντα, μουσική ειναι, σε κάποιους θα αρεσει σε άλλους όχι. Πολλές φορές διχαζαν με τις κυκλοφορίες τους, το κατάφεραν κ αυτή τη φορά. Δεν κινήθηκαν σε safe μονοπατια.

Τους δωσαμε πολλες ευκαιριες, ακριβως επειδη τους αγαπαμε. Και οτι κι αν μας λες στην τελευταια σου προταση, χασαμε, και συγκεκριμενα χασαμε καποιον χρονο που θα μπορουσαμε να εχουμε ακουσει κατι αλλο πολυ καλυτερο.

Αλλα ευτυχως τις τελευταιες 2 μερες παρατησα οποιαδηποτε προσπαθεια να ακουω αυτο το αχαρακτηριστο πραμα που εβγαλαν οι Paradise Lost, και εχω λιωσει Chelsea Wolfe, Leprous, The Gathering (Souvenirs), και Hardwired To Self-Destruct. Δηλαδη 4 δισκους καπου 300 φορες καλυτερους απο το Medusa.

1 Like

Γενικά είσαι οπαδός του ακραίου ήχου? Δλδ death,black κλπ? Γιατί αν όχι καταλαβαίνω γιατί απορρίπτεις το νέο άλμπουμ. Κ πιστεύω κ οι υπόλοιποι εδώ αν δεν ακούτε γενικά τετοια είδη μουσικής σίγουρα είναι δύσκολο να χωνεψεις τετοια αλλαγή.

1 Like

Leprous όταν λες εννοείς τα δύο κομμάτια ετσι; Γιατί ο δίσκος απ’οτι βλεπω δεν έχει βγει ακόμα.

Οχι, με αφορμη την επερχομενη κυκλοφορια λιωνω ξανα το Congregation, το εχω ακουσει 10 φορες μεσα σε 2 μερες και καθε φορα μου ακουγεται και καλυτερο

2 Likes

Πολύ συγκεκριμένα πράγματα μπορεί να ακούσω από ακραία φάση κι αυτά κατά βάση παλιότερα.

Εδώ όμως δεν κρίνουμε μια μπάντα που πάντα έπαιζε death/doom μουσική. Δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία να εκφέρω γνώμη αν μιλάγαμε για μια τέτοια περίπτωση.

Τους PL τους ακούω από το 1995 και σε κάθε κυκλοφορία τους θα έβρισκα τουλάχιστον 2-3 τραγούδια να γουστάρω, ακόμα και σε άλμπουμ που δεν με τρέλαναν όπως το προηγούμενο.

Στο “Medusa” δεν έχω καταφέρει να ακούσω πάνω από τρία τραγούδια συνεχόμενα, πόσο δε να βρω κάτι να με κερδίσει.

Κάνουν αυτό που γουστάρουν. Δεν είναι για μένα. Όλα καλά.

3 Likes

Έχεις σταματήσει να τους αγαπάς από το προηγούμενο, ξέρουμε. Για αυτό είπα γι αυτούς που τους αγαπούν ακόμα. Καλά κάνεις και ακούς αυτά που ακούς, στην θέση σου δεν θα χάλαγα καν χρόνο για να απαντήσω σε κάτι που μου είναι αδιάφορο. But that’s just me…

Ισως οριζουμε διαφορετικα το “αγαπαω μια μπαντα” απλα. Εγω τους αγαπω με το δικο μου τροπο, ο οποιος περιλαμβανει το οτι αμα θεωρω οτι εκαναν λαθος, θα τους το πω, απο το να ακουσω οτι βγαλουν και να το γουσταρω οτι και να ειναι αυτο.