Paradise Lost- Medusa (2017)

Ποτε δεν ειναι αργα να εκτιμησεις μια καλη δουλεια.
ουτε εγω θα ηθελα να γυρισουν σε αυτο το στυλ.

Νομιζω οτι το κορυφαιο που εχουν κανει μεταγενεστερα ειναι το Τρατζικ.

Απο μια μερια μαγκια τους που πηγαν σε πιο δυσπεπτες φορμες , απο την αλλη μου δειχνει κατι safe , σαν να ακυρωνει την πορεια τους αλλα και τα προτζεκτς τους.
Συνηθως τα προτζεκτ εχουν αυτον ακριβως τον σκοπο . Να εκφραστεις με διαφορετικο τροπο απο οτι μπορεις να κανεις με την μπαντα σου (ή να συνεργαστεις με καποιον μουσικο που εκτιμας ) . Αν με το κανονικο σου συγκροτηματα νιωθεις και εχεις την ελευθερια να πας την μουσικη σου οπου γουσταρεις τι νοημα εχει να κανεις προτζεκτς ή τελος παντων να τα συνεχιζεις αφου βρισκεις και τετοιους δρομους εκφρασης απο το κανονικο σου συγκροτημα.

Έχεις ακούσει το τελευταίο Vallenfyre; Πέρα από τον ήχο της κιθάρας και κάποια doom στοιχεία δεν έχει σχεδόν καμιά σχέση με αυτό που παίζουν οι Paradise Lost στο Medusa. Το ίδιο και οι Bloodbath, καμία σχέση με το Medusa, και πως θα μπορούσε άλλωστε αφού εκεί γράφουν άλλοι την μουσική. Μόνο τα, όντως μέτρια, φωνητικά του Holmes.
Λες ότι θες να συζητήσουμε για τον δίσκο, αλλά τι κουβέντα να κάνουμε από την στιγμή που δεν σου αρέσει; Να προσπαθήσω να σε πείσω να σου αρέσει; Δεν βρίσκω νόημα. Και όταν έχεις την προδιάθεση να μην σου αρέσει και κάνεις “κριτική” με την πρώτη ακρόαση και λες ξεκάθαρα την γνώμη σου, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ξανάκουσε το και αν βρεις κάτι ενδιαφέρον έλα να το συζητήσουμε. Από την άλλη το να προσπαθείς να με πείσεις ότι κακώς το γύρισαν και όλα αυτά πάλι δεν έχει νόημα, όπως σου εξήγησα είναι μια μπάντα που αγαπώ, έχει να κάνει με βιώματα και με πολλά άλλα. Πάντα λοιπόν από την μεριά μου θα κάνω προσπάθεια να μου αρέσει ο κάθε καινούριος τους δίσκος. Έτσι έγινε και πριν 18 χρόνια με το Host έτσι θα γίνει και τώρα με το Medusa.

1 Like

Τίμιος και ειλικρινής.

2 Likes

Honesty is my only excuse… ή ταυτίζεσαι με τη στάση ζωής των αγαπημένων σου συγκροτημάτων ή όχι :stuck_out_tongue:

2 Likes

Bloodbath πιο του γουστου μου , αλλα οχι οτι δεν εχουν και σχεση τα προτζεκτς των λοστ με αυτα που παιζουν τωρα.

εδω ειναι το ζουμι . Αυτο να το θυμασαι και σε αλλα πραγματα ομως . Επισης θελω να πιστευω οτι καταλαβαινεις και εσυ ο ιδιος οτι δεν εχεις την ιδια κριση και αντιληψη με τα 15 σου , τα 17 σου , με τα 35 σου . Αλλιως εισπραττεις καποια πραγματα οσο μεγαλωνεις και πολλες φορες ξερεις με την πρωτη τι ειναι αυτο που σου αρεσει ή τι ειναι αυτο που σε χαλαει.
Αν ηταν ετσι κανενας δισκος δεν θα ηταν κακος ή μετριος , απλα δεν θα βλεπαμε την αληθεια του καλλιτεχνη.
Τωρα πχ να μην μου αρεσει εμενα ενας δισκος και γυρω μου να γινεται χαμος , οκ τοτε ή κατι δεν καταλαβαινω ή πιο απλα δεν ειναι για μενα. Αλλα οταν εχουμε μεγαλωσει οπως λες και εσυ με καποιες μπαντες και εχουμε περασει απο ολες τις φασεις που εχουν περασει και εκεινοι και ειναι κατα μια εννοια “κομματι” μας , ισως να βλεπουμε οτι δεν υπαρχει και πραγματικη αληθεια στην εκφραση τους και για αυτο να ειμαστε και πιο καυστικοι.

Ναι αλλά ξέρεις κάτι, βγαίνει το καινούριο Blind Guardian για παράδειγμα, που είναι μια μπάντα που μεγάλωσα μαζί της, ξέρω ότι ο δίσκος δεν θα μου κάνει, θα τον ακούσω όμως γιατί ίσως και να με εκπλήξει θετικά, δεν θα κάτσω όμως να μπαίνω στο thread του νέου δίσκου να αρχίζω να λέω “σκατά το πρώτο κομμάτι” και τέτοια. Ίσως μπω μια φορά να πω “παιδιά δεν μου κάνει-έτσι για να πω και γω την γνώμη μου βρε αδελφέ” δεν θα κάτσω όμως να την σπάω σε αυτούς που το γουστάρουν. Ούτε να προσπαθήσω να τους αλλάξω την γνώμη. Δεν μου κάνει τέλος.
Επίσης με τους Metallica δεν έχουμε κάνει κι εγώ κι εσύ το ίδιο; Δεν έχουμε προσπαθήσει να μας αρέσει λίγο περισσότερο ο κάθε νέος τους δίσκος; Η μουσική δεν έχει να κάνει με την ηλικία, ούτε με κάποια αλλαγή αντίληψης, ούτε ένας δίσκος είναι ντε και καλά να μου αρέσει με την πρώτη ή να μην μου αρέσει. Η μουσική θέλει αφοσίωση για να σε αποζημιώσει. Στο πρώτο άκουσμα μπορείς μόνο να τσεκάρεις κάποια πράγματα…

3 Likes

Προσωπικά μου άρεσαν αρκετά τα φωνητικά του Holmes στο Bloodbath. Δεν ξέρω κατά πόσο ήταν δικά του 100% - και δε με νοιάζει ιδιαίτερα, αλλά για αυτό που κάνουν οι Bloodbath ήταν κομπλέ. Το νέο Paradise Lost δεν το έχω ακούσει, το προηγούμενο δε μου άρεσε, αλλά ένα κομμάτι που άκουσα από αυτά που είχαν πρωτοleakάρει, νομίζω ήταν το Longest Winter, ήταν ωραίο.

1 Like

8άρι στο χαμερ, με κεντρική φράση : Το σπουδαιότερο απ’όλα είναι πως οι Paradise lost γράφουν εξαιρετικά τραγούδια.Επίσης δύο κριτικές που διάβασα διαδικτυακά μόνο καλά λόγια γράφανε …Περίεργο νόμιζα με αυτά που διαβάζω εδώ ότι πρόκειται για ένα- στη καλύτερη περίπτωση μέτριο- δίσκο :neutral_face:, αν όχι για σκουπίδια .
ΥΓ Το αφιέρωμα του hammer φαίνεται πολύ καλό για όποιον ενδιαφέρεται

+10000

1 Like

Εγώ του έβαλα 3,5/5 στο rate your music…αν έχει καμία σημασία αυτό…

Μωρε το βασικο για ενα δισκο ειναι η αντοχη στο χρονο. Οτι και να λεει ο καθένας αυτο εχει σημασία

1 Like

Μπορεί κάποιος να βγάλει μια φωτό την δισκοκριτική από το χάμμερ κ να μου την στείλει?

Χμ, είχα ακούσει το πρωτο κομματι που κυκλοφόρησε κ δεν μου άρεσαν τα φωνητικα του, μου φάνηκαν άψυχα( αυτή είναι κ η ένστασή μου με τα μπρουταλ στο the plague within), βέβαια όταν έχουν τραγουδίσει στις προηγουμενες δουλειές Akerfeldt και Tagtgren θέλει πολύ δουλειά για να τους ξεπεράσεις.

Προφανώς και δε θα τα συνέκρινα ποτέ με τους 2 που αναφέρεις… αλλά για brutal Holmes, που γενικά δε μου άρεσαν ιδιαίτερα στα πρώτα των Lost, δε με χάλασαν καθόλου.

1 Like

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα… και αυτόν τον βαθμό τον έβαλα με 6-7 ακροάσεις που θεωρώ ότι είναι αρκετές για να πιάσεις έναν δίσκο, μιλάμε για ακροάσεις χωρίς να κάνω τίποτα άλλο. Σκοτάδι, ξάπλα και μουσική. Αυτό είναι το τελετουργικό.

1 Like

To έκανα παλιά αυτό. Όταν άκουγα μουσική με walkman. Πριν τα youtubia. H τεχνολογία είχε προχωρήσει πολύ βέβαια αλλά εγώ ήμουνα κολλημένος με το walkman.

Προσπαθώ να ακούω μουσική ακόμα με τον “παραδοσιακό” τρόπο χρησιμοποιώντας ωστόσο την τεχνολογία. Ειδικά για δίσκους που με ενδιαφέρουν πολύ.

1 Like

ναι ξερεις δεν διαφωνω σε τιποτα μα σε τιποτα απο οτι γραφεις . ειμαι 100 % μαζι σου .

Η ολη κουβεντα ομως ξεκινησε οταν εγραψα [quote=“drenie, post:189, topic:60398, full:true”]
απο οτι βλεπω και καταλαβαινω , δεν ειναι ο μονος που δεν μπορει να το εκτιμησει (Δεν βαζω καν τον εαυτο μου μεσα). ειναι αρκετοι οι φιλοι των Lost , που δεν εχουν συγκινηθει απο την προηγουμενη προσπαθεια τους αλλα και απο την τωρινη (αν και ειναι νωρις ακομα , ετσι για να κραταμε και μια “πισινη”).
Ισως να κερδισαν καποιους πιο “Hardcore” φανς , αλλα μεχρι εκει.
[/quote]

και η απαντηση σου ηταν [quote=“shadowking69, post:190, topic:60398”]
πως να το κάνουμε υπάρχουν κι αυτοί που τους έμαθαν όταν έπαιζαν doom.
[/quote]

αν βλεπεις καπου καποιο σχολιο δικο μου για σκουπιδια πριν απο αυτο οκ (δεν νομιζω να το εχω γραψει και αν ναι , ηταν στα πλαισια της χοντραδας). ακομα και απο το πρωτο δειγμα που μας μοιρασε ο Matia , εγραψα μονο θετικα και ωωωωω τι εκπληξη ηταν μονο με 2 ακροασεις . Το θετικο ειναι δηλαδη το παιρνουμε χαμπαρι αμεσως , το αρνητικο πρεπει να ακουσουμε 30 φορες για το δουμε;; Σιγουρα οσο πιο πολυ το ακους τοσο πιο πολυ ξεχωριζεις πραγματα και εισαι πιο σιγουρος (ή και οχι) για την αρχικη σου εντυπωση.

Και ναι παιζει ρολο οσο μεγαλωνουμε και ακουμε πραγματα το ποσο και πως θα εκτιμησουμε επομενες δουλειες που θα ερθουν στα χερια μας και θα χαιδεψουν τα αυτακια μας.

Θελω να σου πω οτι μην κανεις το λαθος που κανουν αλλοι , να πρεπει να μειωσουν καποιον ή το γουστο του για να αποδειξουμε κατι.

Σχολια για το μεδουσα , σου εκανα . Οταν μιλαμε για τα θετικα δεν μπαινουμε ευκολα να τα συζητησουμε . στα αρνητικα και παλι πρεπει να την “μετραμε” . εκει ειναι η ενσταση μου και ετσι ξεκινησε τουλαχιστον απο μεριας μου το πανηγυρακι.

Τα φωνητικα του Χολμς οντως δεν μου αρεσουν , προσπαθει οπως λες και εσυ να ακουστει σαν το Shades ή και το gothic και νομιζω οτι δεν το κανει πετυχημενα σε αντιθεση με τους bloodbath που μου φαινεται πιο “λυμενος”.

και επειδη αγαπαμε καποιες μπαντες παραπανω , ισως για αυτο θα αξιζε τον κοπο να ακουστουν και οι αντιθετες αποψεις και οχι μονο οι θετικες πχ των πιο random.

YΓ . Ασε τους Metallica απεξω γιατι ειναι αλλη κατηγορια και ειναι και ευκολακι απο ολους να εχουν γνωμη , να κανουν κακη κριτικη , να μειωνουν δουλειες τους και να πεφτει γενικοτερα κραξιμο - θαψιμο , να βγαινει κομπλεξιλικι και υποβαθμιση απο αρκετους , αλλα οποιος τους γουσταρει μετα το 88 , αντε 95 , δεν ξερει τι του γινεται.
Οποτε μετα ξεκιναμε τροπαρι ξεπερασμενοι οι μεταλλικα , ασε ρε εδω ειναι ξεπερασμενο το μετσαλ και παει λεγοντας.
(οπουδηποτε αλλου , κανει τζιζ να γραφτει κατι αρνητικο γιατι ειναι για εκλεκτους η μουσικη τους , δεν ειναι για ολους και εχουμε ιππικα , φανμποηδες , ασχετους , κειμηλια , αιρετικους και γαμησε τα)

Συμφωνω παντως με @furor περι Χολμς. Και για να το κλεισω επειδη λοιπον εσυ τους αγαπας παραπανω και κανεις περισσοτερο υπομονη μαζι τους , περιμενω απο εσενα να μου αναλυσεις - δειξεις αυτα που θεωρεις οτι αξιζει τον κοπο να προσεξει κανεις .

ΥΓ. το τελετουργικο σου , ωραιο ειναι αλλα δεν ειναι και ευκολο πλεον στις μερες μας . Απιστευτος καταιγισμος πληροφοριων γαμω την τρελα μου.

2 Likes

Πέτυχε τον σκοπό του ο αρχιτρολλαράς!

1 Like

Μακάρι κι εγώ να μπορούσα να το κάνω με περισσότερους δίσκους…
Όσο γι αυτό που είπα ότι υπάρχουν κι αυτοί που τους έμαθαν όταν έπαιζαν doom δεν κατάλαβα γιατί σε πείραξε, και ξέρεις ότι δεν εννοούσα εμένα, εγώ τους έμαθα το '96, για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.
Για τον δίσκο, να σου πω σημεία που μου αρέσουν όσα θες. Όρεξη να έχεις να τα ακούσεις. Αλλά δεν θέλω να σε πιέσω ώστε να σου αρέσει. Δεν δουλεύει έτσι το πράγμα.

1 Like