Paradise Lost- Medusa (2017)

Πραγματικά ρε drenie κ εγώ δεν κατάλαβα γιατί σκάλωσες με αυτό. Δεν υπάρχει περιπτωση να τους έμαθε κόσμος από το πρώτο άλμπουμ?

Θα το τσεκάρω κ θα δώ.

Γιατι απο εκει τους εμαθα και εγω ρε και τοτε που κυκλοφορησαν κιολας , αλλα δεν ειναι παραγοντας εκτιμησης ή μη της νεας τους δουλειεας.

Δεν ειναι κριτηριο τουλαχιστον για μενα .
Και ειδικα απο τον Φωτη δεν ξερω γιατι παει να πεταξει πανω μου τετοια “εξυπναδα”.

Δεν λεω απλά να τους εμαθες από εκεί, αλλά να σου έκανε κ κλικ. Δλδ δεν ειναι λογικό καποιος που γουσταρει τον πρώιμο ήχο των 2 πρωτων αλμπουμ να γουσταρει κ αυτό? Ή τουλάχιστον να ειναι πιο δεκτικός σε αυτήν την αλλαγή?

1 Like

ναι ρε σαφως . απλα η απορια μου ειναι , τα επομενα 25χρονια που ξεφυγαν απο αυτο τον ηχο τι εκανε εκεινος που γουσταρε τον πρωιμο ηχο ;

(και ποιος σου ειπε οτι δεν μου αρεσαν , τοτε ; γιατι εχετε λαθος ιδεα ; επειδη δεν μου αρεσουν οι 2 τελευταιες τους δουλειες ; δεν λεω οτι ντε και σωνει ΔΕΝ πρεπει να αρεσουν σε κανεναν. )

Υποθέτω εξαρτάται από το πόσο ανοιχτόμυαλος είναι, γιατί δεν είναι ολοι οι οπαδοί τόσο δεκτικοί σε διαφορετικά είδη, ειτε μιλάμε για χεβυ ή γενικά. Δλδ εγώ που τους γνώρισα με το Icon τους ακολούθησα σε όλες τις μεταλλάξεις τους κ γνώρισακ το παρελθον. Καποιοι ίσως απλά να προχωρησαν σε καποια αλλη μπαντα του ίδιου γενους. Δεν ακούν όλοι αρκετά είδη. Κάποιοι ακούν μόνο πάουερ, αλλοι μόνο ντεθ κ πάει λέγοντας…

1 Like

Από το γερμανικό hammer : (μετάφραση google)
Back to the Future: Paradise Lost is based on its origins and qualities and, with MEDUSA, the most balanced album since blissful SHADES OF GOD / ICON times to the fans. Especially old fans can access blindly - newer ones will be surprised how evil Paradise Lost can sound over the narrow three-quarter-hour of MEDUSA. Doom or be doomed
To ελληνικό θα το σκανάρω later
Πάντως ένα είναι σίγουρο , δεν ακολούθησαν τη πεπατημένη για μία ακόμη φορά - μη λέμε και ότι θέλουμε !

δεν χρειαζεται να μου αρεσει . μπορω να εκτιμησω ομως πραγματα απο μια απο τις αγαπημενες μου μπαντες.

το σχολιο ξερω οτι δεν πηγαινε για σενα , αλλα και το 96 να τους εμαθες οταν ηδη ειχαν ξεφυγει απο το “Ακραιο”, οι παλιες δουλειες ηταν ηδη εκει και αν σου εκανε κατι κλικ απο τα τοτε ποροσφατα , ηταν σχετικα ευκολο να κοιταξεις και να ακουσεις τις πρωτες δουλειες και πιθανως να τις εκτιμησεις κιολας.

Ενταξει δεν με πειραξε και κατι (μονο τα φασολια πειραζουν) , απλα ειναι λιγακι σαν να μειωνεις την δικη μου κριση επειδη πχ δεν εχω σε μεγαλη εκτιμηση καποιες - καμποσες απο το συγχρονο μεταλ. Σου εξηγω οτι περα απο τον χαβαλε που κανουμε κατ 'ιδιαν , εχω ακουσει και προσπαθω να ακουσω πραγματα και επισης θελω να πιστευω οτι εκεινα που απορριπτω ξερω γιατι τα απορριπτω (και μπορουν να με “καταλαβουν” και αλλοι) και οχι επειδη ειναι κατω απο την ταμπελα μεταλ.
Η μουσικη ενωνει , δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο που συμβαινει εδω οταν ωριμοι ανθρωποι θα εχουν διαφορετικη οπτικη για κατι.

@lostparadise περα απο την συνεντευξη το αφιερωμα αξιζει καθολου ή ειναι παλι μια απο τα ιδια ;

Αυτό το “αστείο” κάποτε πρέπει να σταματήσει.

Επίσης δεν ξέρω που είδες τους ώριμους ανθρώπους!

2 Likes

μου εχεις στελει μια σελφι αν θυμασαι .

Το αφιέρωμα είναι σίγουρα λίγο μια από τα ίδια, απλά για τους 100 και καλά groundbreaking δίσκους που αναφέρεται (και για διάστημα 1967-2017) κάνει και σύντομες παρουσιάσεις δίσκων/συγκροτημάτων που επηρέσαν και επηρεάστηκαν (από) το δίσκο "ορόσημα. Παράδειγμα - για να είμαι λίγο ον τοπικ : sisters - paradise lost - katatonia .Πλάκα έχει…Η κριτική του medusa την ήθελα πιο αναλυτική πάντως !

1 Like

Χιτάρα το εν λόγω άσμα

1 Like

Ποιος παιρνει σοβαρα το Metal Hammer τα τελευταια 20 χρονια? Σοβαρα τωρα, αυτο ειναι δηλαδη “επιχειρημα” για το οτι ειναι καλος ο δισκος, αλλα οταν λεει ο @drenie οτι ξερει ενα σωρο κοσμο που εχουν απογοητευτει απο την πορεια των Paradise Lost στα τελευταια 2 αλμπουμς, αυτο το λεμε αστειο επιχειρημα? Προσπαθω να καταλαβω τη λογικη.

Γιατι? Γιατι δεν εχεις προβλημα που το γυρισαν στο στυλ που επαιζαν το 1991-1992, αλλα θα ειχες προβλημα με εκεινο το στυλ, αν ο δισκος σου εβγαζε γαμηστερο συναισθημα? Αρα οταν λεω εγω οτι μετραει το ειδος και το στυλ στο οποιο παιζει μια μπαντα που γουσταρετε, μη μου λετε οτι δεν ισχυει. Δεν το λεω ως κακο, απλα ειναι δυστυχως ενα ειδος προκαταληψης για μενα, και ειναι προκαταληψη για την οποια ειμαι κι εγω ενοχος φυσικα. Καθε φορα απο το 2007 εως και σημερα, οσο περισσοτερο “ΜΕΤΑΛ” ακουγα απο τους Paradise Lost, τοσο περισσοτερο ξενερωνα, και φυσικα ξενερωνα γιατι πιστευω πως οτι ειχαν να δωσουν στο μεταλ το εδωσαν και με το παραπανω, και δεν προκειται να δωσουν κατι αλλο στο μελλον.

Καταφεραν να κανουν υβριδια συνδυαζοντας παλια με νεα στοιχεια το 2007 και το 2009, και τους ακολουθησα. Καταφεραν να βγαλουν φοβερο δισκο το 2012, ο οποιος ομως ειναι πραγματικα σαν ενα Draconian Times 2, οτι κι αν λεμε εδω μεσα. Και δεν ειναι κακο αυτο, γιατι τουλαχιστον ειχε εμπνευση, μοντερνο ηχο, φοβερα σολιδια σε ολο το δισκο, και τη φωνη του Χολμς σε κορυφαια επιπεδα. Ε σορρυ, αλλα στα τελευταια 2 αλμπουμς δεν υπαρχει κατι που να μην εχουμε ξανακουσει, ουτε κατι που να το κανουν εξαιρετικα. Ακομα και εσυ ο ιδιος συμφωνεις οτι Plague - Medusa δεν αποτελουν και κορυφαιες στιγμες στην καριερα τους, και μαλιστα πιεσες και λιγο τον εαυτο σου να σου αρεσουν αυτοι οι δισκοι. Αν εβγαινε ενα Host 2, δε θα εκανες το ιδιο? Γιατι?

ΥΓ. Εννοειται με εκανες να ακουω Host ολη μερα σημερα πλεον, και προσωπικα μακαρι να μπορουσαν να βγαλουν ακομα εναν δισκο σε παρομοιο στυλ (αλλα οχι ακριβως στο ιδιο). Οι Paradise Lost εχουν αποδειξει ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ φορες οτι ειναι αψογοι στις φλωριες. Εχουν ολα τα συστατικα που τους κανουν φοβερους στο να παιζουν μουσικες οπως αυτες που παιζουν σε οποιονδηποτε δισκο απο το One Second εως και το Paradise Lost (αλλα και σε “φλωριες” απο τους επομενους δισκους). Οκ, το βαρεθηκαν, καλα εκαναν… Αλλα εκει ειχαν να δωσουν κι αλλα πιστευω, στο μεταλ δεν εχουν τιποτα να δωσουν πλεον.

Ακόμα και δίσκο σαν το Host να έβγαζαν δεν θα είχα πρόβλημα να τον ακούσω κι αν είναι καλός να τον γουστάρω κιόλας. Απλά θεωρώ ότι στα υπόλοιπα είδη που έπαιξαν το έκαναν καλύτερα και με μεγαλύτερη έμπνευση. Όταν έχεις έναν κιθαρίστα σαν τον Γρηγόρη καλό είναι η κιθάρα να ακούγεται σαν κιθάρα.

Η κιθαρα στο Host ακουγεται 100% σαν κιθαρα, γιατι δεν υπαρχει ενα πεταλι και ενα εφφε σε ενισχυτη, υπαρχουν χιλιαδες. Μπορεις να πεις οτι δεν ακουγεται σαν μια τυπικη κιθαρα σε χεβι μεταλ φορμες, αλλα τι να κανουμε τωρα, ειναι και παλι ηχος κιθαρας.

Κατάλαβες πολύ καλά τι θελω να πω. Μου κάνει εντύπωση που εκεί δεν σε πειράζει η “έλλειψη lead” από τον Greg

Για ποια ελλειψη lead μιλας?

Ο Greg ειναι υπευθυνος για ολες τις κιθαρες, τα πληκτρα, και τα εγχορδα, και την ενορχηστρωση τους σε ολο το Host. Σε καθε ρεφρεν, καθε γεφυρα, καθε σημειο του Χοστ, υπαρχει παντου και μια μελωδια. Θελεις και παραδειγματα? Βαλε το τελος του In All Honesty, την εισαγωγη του Harbour, το “σολο” στο Made The Same και ολοκληρο το Host απο την αρχη ως το τελος. Ο δισκος μπορει να μην εχει metal solos, αλλα εχει lead κιθαριστικα (και μη) σημεια απο την αρχη ως το τελος διαρκως.

Το καινούριο το ακουσες; Κάθε τραγούδι έχει lead, και μάλιστα παραδοσιακό lead του Greg… Ειδικά το “σκουπίδι” Gods of Ancient ή το “για πέταμα” Until the grave. Στο Host είναι άπειροελαχιστα σε σχέση με το καινούριο…

Διαφωνω καθετα, το Ηost εχει διπλασια lead σημεια απο το Medusa, απλα δεν ειναι τα παραδοσιακα lead που θα βρεις στα μεταλ αλμπουμς τους.

Κι εγω διαφωνω οριζόντια…

2 Likes